Eurowizja 2023 ma już trzeciego uczestnika • Kto powalczy o reprezentowanie Estonii? • Roksana Węgiel i Viki Gabór znów na Eurowizji Junior? • Kalush Orchestra wystąpią na MTV EMA

Eurowizja 2023: Nieznany duet z Holandii do Liverpoolu 🇳🇱

Telewizja holenderska ujawniła, że w Liverpoolu kraj reprezentować będzie duet złożony z Mii Nicolai i Diona Coopera. Wokaliści poznali się dwa lata temu dzięki Duncanowi Laurence (ESC 2019) i jego partnerowi Jordanowi Garfield. Panowie są współautorami piosenki, której roboczy tytuł to „Chasing Highs”. Eric van Stade z AVROTROS poinformował, że telewizja otrzymała mnóstwo utworów, głównie przygotowanych przez młode talenty. Dion i Mia zyskali sporo pozytywnych opinii od komisji selekcyjnej. O samym utworze na razie wiemy niewiele, ale przedstawiciel AVROTROS jest pewien, że z taką propozycją Holandia się wyróżni. Premiera zapowiedziana jest na przełom lutego i marca. Mia Nicolai ma 26 lat i od trzech lat jest zaangażowana w przemysł muzyczny. Przez pewien okres czasu mieszkała w Londynie, Melbourne czy nawet w Meksyku. Aktualnie rezyduje w Los Angeles, a swój pierwszy singiel pt. „Set me free” wydała 2 lata temu. Dwa lata starszy jest Dion Cooper, który od 15 roku życia gra na gitarze. W 2021 wydał EP-kę „Too young too dumb”. Podobnie jak w przypadku Duncana, także teraz nadawca holenderski stawia na relatywnie nieznanych wykonawców, ale według komentatora eurowizyjnego – Cornalda Maasa, był to wybór świadomy. „Tegoroczne zgłoszenia zawierały również kilka znanych nazwisk, a fakt, że Mia i Dion są nieznani nie powinno stanowić żadnego problemu” – mówi Maas dodając, że znane nazwiska często nie spełniają oczekiwań, a ich reputacja może być przez Eurowizję nadszarpnięta na lata.Tak jak w poprzednich latach, komisja skupia się wyłącznie na piosenkach, a nie na tym, czy ktoś jest sławny” – twierdzi. Podkreśla, że fakt, iż utwór współtworzyli Duncan i jego narzeczony nie miało znaczenia przy wyborze, ale teraz jest wartością dodaną. „Duncan Laurence zna się na rzeczy. Już raz przez to przechodził, a teraz jest dla nich swego rodzaju mentorem” – uważa komentator.

Znamy półfinalistów z Estonii

W Estonii podano już pierwszą połowę półfinalistów Eesti Laul 🇪🇪. Już wcześniej oficjalnie potwierdzono powroty dwóch znanych i doświadczonych w „Eesti Laul” wokalistek – Sissi oraz Elysy. Ta druga zaśpiewa „Bad Philosophy” współtworzone przez Stiga Rastę (ESC 2015). Konkurencję dla pań stanowić będą m.in. zwyciężczyni ósmego sezonu „Eesti otsib superstaraari” („Idol”) – Alika Milova (jej utwór napisała z Wouterem Hardy, odpowiedzialnym za „Arcade”), laureat 6. miejsca w „Idolu” Carlos Ukareda, finalista” Idola” z 2012 roku Janek Valgepea (był chórzystą Grety Paia podczas selekcji 2013) czy Meelik Samel, estoński gitarzysta basowy znany m.in. z formacji Pohja-Tallinn. Powraca też grupa rockowa Wiiralt, która brała udział w selekcjach 2021. Na potrzeby selekcji 2023 połączyła siły z inną formacją – Ultima Thule, stąd jedynie część członków dwóch grup pojawi się na scenie Eesti Laul. Prezentacja drugiej części półfinalistów w środę o 18:00 (czasu polskiego) w programie „Ringvaade” (transmisja internetowa dostępna będzie TUTAJ). Premiera utworów zapowiedziana jest na 2 grudnia. Tymczasem w San Marino 🇸🇲 zakończył się piąty już dzień castingów do „Una voce per San Marino”, a przed jurorami wystąpili m.in. NaElia, Tommaso Araboni, Michele Longo czy Folle‚. Jutro (środa) castingów nie będzie, ale powrócą jeszcze w czwartek i piątek.

Eurowizja Junior: Kto pojedzie do Erywania?

Pora odkrywać „juniorowe” karty, bo nieuchronnie zbliża się 4 listopada czyli deadline dla wszystkich nadawców by wysłać do EBU i ARMTV gotowe utwory i materiały dotyczące reprezentantów i piosenki. W tym tygodniu swoją premierę mają mieć na pewno utwory z Serbii 🇷🇸 („Svet bez granica” Katariny Savić) oraz Gruzji 🇬🇪 (Mariam Bigvava), a 4 listopada dowiemy się jak brzmi nowa wersja utworu „Diamonds in the Skies” Gai Gambuzzy z Malty 🇲🇹. Do końca tego tygodnia powinniśmy znać też reprezentantów Włoch 🇮🇹 i Wielkiej Brytanii 🇬🇧 oraz nowe brzmienie utworu „To The Moon” Laury Bączkiewicz z Polski 🇵🇱. Tymczasem dwóch byłych zwycięzców Eurowizji Junior – Vincenzo Cantiello z Włoch i Gaia Cauchi z Malty potwierdzili swój przyjazd do Erywania na jubileuszowy medley zwycięzców. Do stolicy Armenii przylecieć ma też Viki Gabor. Nie będzie jednak Marii Isabel 🇪🇸, która jest w zaawansowanej ciąży. Nie wiadomo jak na zaproszenie organizatorów odpowie Roksana Węgiel, pierwsza polska zwyciężczyni konkursu. Jeśli się zgodzi, dwie polskie triumfatorki spotkają się na Eurowizji Junior już trzeci raz. W 2019 roku Roksana przekazywała statuetkę Viki Gabor, a w 2020 dziewczyny wspólnie wykonały „Arcade” w towarzystwie hologramowego Duncana Laurence.

Kalush Orchestra w MTV! Kto nominowany do nagród?

Kalush Orchestra 🇺🇦 wystąpią podczas MTV Europe Music Awards 2022, które w tym roku odbędzie się w niemieckim Dusseldorfie 🇩🇪. Galę zaplanowano na 13 listopada, a prowadzącymi będą Rita Ora i Taika Waitii. Poza Kalushami na scenie wystąpią m.in. Ava Max, Gorillaz czy Lewis Capaldi. W gronie nominowanych do „Best Rock” znaleźli się zwycięzcy ESC 2021 – włoska grupa Maneskin 🇮🇹, natomiast w regionalnych kategoriach szansę na statuetkę mają m.in. Amir 🇫🇷 (Francja 2016), Noa Kirel 🇮🇱 (Izrael 2023), Blanco (Włochy 2022), Maneskin (Włochy 2021), Elodie i Pinguini Tattici Nucleari (znani z Sanremo). Uczestnik „Festival da Cancao” 2022 – Syro 🇵🇹 – nominowany jest do „Best Portuguese Act”, a Dani Fernandez 🇪🇸 (JESC 2006) do „Best Spanish Act”. W kategorii szwajcarskiej nominowany jest Marius Bear 🇨🇭 (Szwajcaria 2022). Jedną z nagród podczas gali wręczyć ma Sam Ryder, laureat 2. miejsca na Eurowizji 2022. W Polsce 🇵🇱 o statuetkę walczą Julia Wieniawa, Mata, Ralph Kamiński, Young Leosia oraz uczestniczka selekcji w Polsce i Szwecji – Margaret. Rok temu Maneskin wygrali w kategorii „Best Rock”, Noa Kirel dostała nagrodę z Izraela, a Gjon’s Tears ze Szwajcarii. W Polsce wygrała Daria Zawiałow.

Źródło: AVROTROS, NOS Journal, ETV, SMRTV, Eurovoix, Twitter, Wiwibloggs, Wikipedia, MTV, fot.: AVROTROS

%d blogerów lubi to: