Eurowizja 2023: San Marino przedłuża castingi • Melodifestivalen: Kto wystąpi? Nowe nazwiska • Po pierwszej gali Benidorm Fest: Jakie wyniki oglądalności? • Taniec z Gwiazdami: Które gwiazdy Eurowizji i selekcji wygrywały program?

San Marino: Kolejni chętni w audytorium „Little Tony” 🇸🇲

Czwarty dzień castingów do „Una voce per San Marino” w audytorium Little Tony za nami. Dziś przed jurorami wystąpiła kolejna grupa kandydatów marzących o występie na Eurowizji. Wystąpili (wg planu) m.in. włoski wokalista Alessio Milazzo, Viola Thian, Michele Londo z „The Voice Senior Italy” 🇮🇹, Nebulossa, piosenkarka Only Sara czy uczestniczka wloskiego „Mam Talent” – Brenda Novella. Każdy ma 10 minut na oczarowanie jurorów i w trakcie występu może wykonać maksymalnie 2 utwory – swoje własne lub covery. Wyniki castingów znane będą dopiero pod koniec stycznia, bo uczestników wciąż przybywa, a zgłoszenia nadal są otwarte. Poza audytorium panuje radosna i muzyczna atmosfera, a wykonawcy mogą się ze sobą integrować i wspólnie zwiedzać San Marino. Z kandydatami za kulisami rozmawia IROL, uczestnik selekcji San Marino 2018, a niedługo SMRTV pokaże specjalne reportaże z przesłuchań. To nie koniec castingów, bo organizatorzy opublikowali już listę uczestników na kolejne dni. Jutro wystąpią m.in. Sølk (ponownie), znów swoje 10 minut ma mieć też Michele Longo (być może nie mógł wystąpić dzisiaj), będzie też włoski wokalista Francesco Balasso. 3 listopada ponownie zaplanowano casting dla Alessio Milazzo, wokalistki Giorgi Mancini czy formacji Camelia Redox Brity Bluzu Band & Iannetti. 4 listopada wystąpi m.in. maltańska piosenkarka Nicole Hammett 🇲🇹, która zdobyła „złoty przycisk” podczas lokalnej wersji „Mam Talent” oraz uczestniczyła w preselekcjach do Eurowizji 2022 z tego kraju. Za utwór „A lover’s heart” zajęła 8. miejsce. Będą też Sonia Mazza czy uczestnik maltańskiego „X Factora” Kurt Anthony. Pełna lista uczestników dostępna TUTAJ.

Melodifestivalen: Theoz, TikToker i gwiazdy z Norwegii 🇸🇪

Kolejne doniesienia dotyczące uczestników Melodifestivalen 2023. „Aftonbladet” podaje, że do selekcji wraca Theoz. 17-latek ma na swoim koncie udział w tegorocznym finale selekcji. Za utwór „Som du vill” zajął 3. miejsce w półfinale i drugie w swojej grupie dogrywkowej. W finale wylądował na 7. pozycji. O wyjazd do Liverpoolu powalczy też gwiazda Tik Toka – Emil Henrohn. Uważany jest za najbardziej wpływowego Szweda na TikToku, a wszystko za sprawą piosenką „Jag ar mamma„, która stała się viralem. Niespodzianką będzie też norweski akcent w Melodifestivalen – duet Marcus & Martinus 🇳🇴, którzy wygrali Melodi Grand Prix Junior 2012 i są niezwykle popularni w całej Skandynawii. Chłopcy podawali norweskie punkty podczas finału Eurowizji 2017 i reagowali na utwory z Eurowizji 2021 umieszczając filmik na YouTube. Nigdy jednak nie podjęli próby reprezentowania Norwegii w konkursie. Czy uda im się w Szwecji, czy może chodzi tylko o promocję? Czas pokaże! Tymczasem jutro (1 listopada) rusza sprzedaż biletów na preselekcje szwedzkie 2023. Wejściówki zdobyć będzie można od godziny 10:00, a dostępne będą bilety na wszystkie półfinały (w tym dogrywkę), finał oraz próby generalne. Istnieje też możliwość zakupu specjalnych pakietów VIP. Dystrybucją zajmuje się LiveNation.se – platforma do zakupu biletów znajduje się TUTAJ.

Benidorm Fest: Kto jest faworytem fanów? 🇪🇸

Sobotnia gala „Benidorm Fest: Los Elegidos” w RTVE zebrała 617 tys. widzów, co dało telewizji RTVE 6% udziału w rynku. Był to trzeci najchętniej oglądany program wieczoru. Eurovision-Spain.com podaje, że dane mogą być rozczarowujące, jednak należy wziąć pod uwagę, że program zapowiedziano raptem na parę dni przed premierą. Istotny jest też fakt, że gala miała spory wpływ na media społecznościowe, a hashtag #BenidormFest był najpopularniejszym tematem na hiszpańskim Twitterze i dziesiątym na świecie. Najchętniej internauci wracają do nagrań z występów Agoney’a (fot.) i Sharonne. Wśród czytelników hiszpańskiego portalu największe uznanie zdobyła Blanca Paloma – w ankiecie ma 29,4% poparcia. Drugie miejsce na liście ulubieńców po gali ma Alice Wonder (12,5%), a trzecie Alfred Garcia (11,1%). Najmniejszą popularnością cieszą się Rakky Ripper, Meler, Jose Otero, E-Femme, Aritz Aren i Twin Melody. Konferencja prasowa uczestników zapowiedziana została na 2 listopada.

Taniec z Gwiazdami: Eurowizyjno-preselekcyjni zwycięzcy

Dziś w Polsacie finał 27. edycji „Tańca z Gwiazdami. Dancing With The Stars” 🇵🇱 i chociaż o Kryształową Kulę nie walczą już osoby związane z Eurowizją, stawka tego programu wywołała spore emocje także wśród czytelników Dziennika Eurowizyjnego. Dziś gościnnie wystąpić ma Jamala 🇺🇦, zwyciężczyni Eurowizji 2016 i laureatka 7. miejsca w tym sezonie TzG. Chociaż Polska ma już mnóstwo edycji programu za sobą, do tej pory nie wygrał jej żaden polski reprezentant na ESC, a wielu takowych na parkiecie się znalazło. Nie liczymy oczywiście Kasi Cichopek, która triumfowała wiosną 2005 roku, a w 2007 została reprezentantką Polski na Eurowizji Tańca. W 2017 roku celebrity-show zwyciężyła finalistka selekcji 2016 – Natalia Szroeder. A jak to wygląda w innych krajach? W Albanii wygrały już dwie wokalistki, które omal nie pojechały na Eurowizję – Elvana Gjata i Soni Malaj 🇦🇱, w Armenii triumfował uczestnik selekcji Gevorg Harutyunyan 🇦🇲, a w Austrii Manuel Ortega (ESC 2002), a także reprezentantka tego kraju na Eurowizji 1994 – Petra Frey 🇦🇹. Pierwszy reprezentant Bułgarii na Eurowizji – Orlin Pavlov 🇧🇬 (ówcześnie lider grupy Kaffe) wygrał „Taniec z Gwiazdami” w 2008 roku, z kolei wielokrotny finalista selekcji „Dora” – Luka Nizetic 🇭🇷 – wytańczył Kryształową Kulę w 2007 roku. Dwa lata później triumfowała tam Franka Batelić (ESC 2018). W Estonii najlepszy okazał się Koit Toome 🇪🇪 (dwukrotny reprezentant kraju), a we Francji Emmanuel Moire 🇫🇷 (uczestnik selekcji) czy Loic Nottet (Belgia 2015 🇧🇪).

Na Węgrzech edycję z 2021 wygrała uczestniczka selekcji „A Dal” – Andi Toth 🇭🇺, z kolei jedyny sezon islandzki w 2018 zakończył się triumfem Yohanny 🇮🇸 (ESC 2009). We Włoszech ostatnią edycję (z 2021) wygrała Arisa 🇮🇹, wokalistka znana z Sanremo. Na Łotwie pierwszy sezon w 2007 dał Kryształową Kulę Laurisowi Reiniksowi 🇱🇻 z grupy F.L.Y. (ESC 2003). Na Litwie w 2010 wygrał Donny Montell 🇱🇹 (ESC 2012 i 201), a w ostatniej, piątej edycji, najlepszy okazał się uczestnik selekcji Martynas Kavaliauskas. Po reaktywacji show pod innym tytułem i na LRT konkurs wygrała kolejna kandydatka na Eurowizję – Paula Valentaite. W Norwegii wygrywali bohaterowie selekcji Melodi Grand Prix – Lene Alexandra, Atle Pettersen, Hanne Sorvaag i Adelen 🇳🇴, a w Rosji Yulia Savicheva (ESC 2004) i Sergey Lazarev (ESC 2016 i 2019). Nela Pociskova 🇸🇰 trafiła na parkiet rok po swoim udziale w Eurowizji pod flagą Słowacji – wygrała 4. sezon w 2010 roku. W Hiszpanii triumfowali David Civiera i Rosa Lopez 🇪🇸, który mieli już okazję reprezentować swój kraj na Eurowizji. Pierwszy szwedzki sezon okazał się szczęśliwy dla Mansa Zelmerlowa (ESC 2015) 🇸🇪, a w 2011 wygrała program Jessica Andersson (ESC 2003). W 2018 roku triumfował Jan Henrik Fjallgren, a dwa lata później John Lundvik (ESC 2019). Ostatni sezon, który zakończył się w tym roku, dał Kryształową Kulę Ericowi Saade (ESC 2011). Poza tym, że w Ukrainie pierwszą edycję wygrał aktualny prezydent kraju Volodymyr Zelenski 🇺🇦, a trzecią…Marcin Mroczek, który rok później triumfował też na Eurowizji Tańca, w tym kraju żaden lokalny reprezentant po 1. miejsce nie sięgnął. Marcin Mroczek, Jamala i Helena Vondrackova to gwiazdy, które startowały w dwóch różnych krajach, przy czym zawsze w Polsce.

Źródło: SMRTV, Aftonbladet, Wikipedia, Eurovision-Spain.com, fot.: @agoney

%d blogerów lubi to: