Eurowizja 2023: Kolejny kandydat z Polski • 4 listopada Slavko Kalezić zaśpiewa w Warszawie • Benidorm Fest: Co działo się podczas wczorajszej gali? • III dzień castingów w San Marino

Patrick Silvar zgłosił się do preselekcji w Polsce 🇵🇱

Już w piątek 4 listopada o 22:00 koncert Slavka Kalezicia (Czarnogóra 2017) 🇲🇪 w Klubie Galeria w Warszawie. Bilety wciąż możecie kupić TUTAJ lub na miejscu w dniu wydarzenia. Pojawiają się też niespodzianki! Zanim na scenie zobaczymy Slavko, z krótkim support act wystąpi Patrick Silvar (fot.), którego można kojarzyć z Openingu lipcowej edycji Polish Eurovision Party. Artysta zapowiada, że szykuje dla uczestników koncertu pewne niespodzianki, w tym taką związaną z nadchodzącą edycją Konkursu Piosenki Eurowizji. Niewykluczone zatem, że poza znanymi coverami usłyszymy premierowo jego propozycje zgłoszoną do preselekcji „Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!”. Warto w piątkowy wieczór być w Clubie Galeria. Na zaskoczenia możemy liczyć również ze strony Slavko, który zapowiedział godzinne show, a po nim Meet&Greet oraz spotkanie z fanami. Gospodarzem wieczoru będzie Konrad Zemlik, który wprowadzi w nas w eurowizyjną podróż. Być może i Konrad będzie miał do przekazania nam pewne newsy. Jedno jest pewne. Całe wydarzenie będzie dedykowane Annie Sobieraj, zmarłej w piątek fance Eurowizji i członkini grupy Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku, która jeszcze kilka dni temu deklarowała Konradowi swoją obecność w piątek 4 listopada. Przed oficjalnym rozpoczęciem show zostanie ona uczczona minutą ciszy. Fani z pewnością liczą na to, że przekazane będą kolejne informacje na temat spodziewanej II edycji Polish Eurovision Party, tym razem w formie PreParty przed Eurowizją 2023 co oznacza, że do Polski przyjechać mogą uczestnicy konkursu z Liverpoolu. W ankiecie na Facebooku aż 73% chce, by II edycja PeP była właśnie taką formą promocji kandydatów do Grand Prix Eurowizji. 21% ma nadzieję na organizację zarówno PreParty jak i wakacyjnej odsłony w formie, jaką mogliśmy obserwować w lipcu. 4% chciałoby jedynie kontynuacji letniej formuły, bez PreParty, często też obawiając się, że na kolejną tego typu imprezę przed Eurowizją po prostu brakuje miejsca. Przypomnę, że imprezy zapowiedziano już w Barcelonie (25 marca), Madrycie (8 kwietnia) i Amsterdamie (15 kwietnia), a dodatkowo spodziewać się należy kolejnych wydarzeń organizowanych w Londynie i Tel-Awiwie. Poniżej jeden z ostatnich utworów Patricka. Więcej informacji na temat kandydatów do TBSE znajdziecie na specjalnej podstronie TUTAJ.

Benidorm Fest: Co zaśpiewają kandydaci? 🇪🇸

Wczoraj wieczorem telewizja RTVE pokazała 2-godzinną galę prezentującą 18 wykonawców startujących w Benidorm Fest 2023. Kandydaci mogli na żywo wykonać swoje aktualne przeboje i opowiedzieć o preselekcyjnych planach czy przekazać wskazówki dotyczące tego, jak brzmieć będą ich eurowizyjne propozycje. Trio Meler zaprezentowało wczoraj utwór „Que te vaya mal„, natomiast o utworze na Eurowizję mówią, że będzie to propozycja w stylu, jakiego po trio na pewno nikt by nie oczekiwał. W roli wokalisty zadebiutował Tik-Toker i tancerz Aritz Aren, który zaśpiewał wczoraj covery „Train Wreck” i eurowizyjnego „Arcade”. A co na Benidorm Fest szykuje Vicco? Mówi, że utwór będzie podróżą przez doznania, chwile, sytuacje i momenty, a każdy widz pokocha ten utwór. Katalońska wokalistka na galę przygotowała piosenkę „Memoria de pez„. Famous, zwycięzca programu „Operacion Triunfo” w Benidorm Fest 2023 postawi na zupełnie nowe dla niego brzmienia, które jednak pochodzą z dalszego odkrywania przez niego muzyki reggaeton i afrykańskiej. Triumfatorka Drag Race – Sharonne – zaśpiewała dla widzów medley utworów Donny Summer i Whitney Houston, a na preselekcje przygotowała utwór, który sama skomponowała. Tematem będzie determinacja – „życie jest po to, by nim żyć, a czasami o tym zapominamy” – mówi. „Mamy w Hiszpanii nierozwiązany problem z muzyką rockową i dla nas byłoby zaszczytem zostać pierwszym zespołem rockowym reprezentującym ten kraj na Eurowizji” – mówi z kolei wokalistka Megary, Kenzy. Dla Agoney’a udział w Eurowizji jest wielkim marzeniem, które w 2023 będzie chciał spełnić. Dla widzów wczorajszego programu zaśpiewał swój nowy singiel „Cachito” i zdecydowanie nadał nocy słodkiego posmaku swoim strojem i choreografią. Na klimat muzyki miejskiej stawia Fusa Nocta, chociaż to jedyne, co zdradziła – twierdzi, że chce utrzymać brzmienie utworu w jak najgłębszej tajemnicy. W trakcie programu podano, że Siderland zgłosili się do Benidorm Fest 2022 z utworem „Tragedia o calor„, ale nie udało im się zakwalifikować. Teraz będą w półfinale z utworem, który powstał w zaciszu domowym. Alfred (ESC 2018), który występował już na Eurowizji z balladą, ponownie ma stawiać na emocje. „Sprawiłem, że Pablo Lopez płakał. W dniu, w którym skomponowałem piosenkę Pablo wszedł do pokoju i był wyraźnie poruszony. To jak dotąd moja najlepsza piosenka” – zapowiada swój selekcyjny utwór.

Przygotowania do Benidorm Fest i Eurowizji Junior

Niezwykle popularne w social mediach Twin Melody zaśpiewały utwór „Ciao„, które nagrały razem z reprezentantką Malty – Emmą Muscat. Uważają się za fanki Eurowizji, a ich najlepszymi występami konkursowymi są te do „Euphorii” czy „SloMo”. Być może na szybsze rytmy albo na głębsze doznania postawi Blanca Paloma, która w 2022 roku dotarła do finału Benidorm Fest z „Secreto de agua„. „Jeśli w zeszłym roku próbowałam dotknąć serc ludzi, tym razem chcę, by po tym dotknięciu aż wstali z kanapy” – zapowiedziała. Jose Otero powiedział, że jego doświadczenie sceniczne pozwoli mu w 2023 wygrać Benidorm Fest. Dla widzów wczorajszej gali zaśpiewał „Dancing on my own” z repertuaru Caluma Scotta. Wielu kandydatów deklaruje swoją miłość do Eurowizji i nie inaczej jest z Karmento. Wokalistka stawiająca na folk i muzykę źródeł uwielbia Massiel (ESC 1968) i ma nadzieję, że kiedyś pójdzie w jej eurowizyjne ślady. Kolejne informacje na temat utworów zgłoszonych i zakwalifikowanych do Benidorm Fest pojawią się zapewne po 2 listopada, bo na ten dzień RTVE planuje konferencję prasową wszystkich uczestników. Tymczasem w Walencji nagrywano klip do eurowizyjnego utworu Carlosa Higesa, który reprezentuje Hiszpanię podczas konkursu Junior w Erywaniu. Wokalista nie ukrywa, że kocha utwór, który zaśpiewa na JESC. „Wydaje mi się, że ludziom bardzo się to spodoba – to świetny utwór” – mówi. Nie mógł jednak zdradzić tytułu czy gatunku muzycznego. RTVE zapowiada, że premiera odbędzie się w ciągu najbliższych tygodni. W klipie Carlosowi towarzyszyć będzie ekipa złożona z ośmiu tancerzy jednak to nie oznacza, że utwór koniecznie musi być w szybkim tempie. Dla Carlosa wyjazd na Eurowizję Junior będzie walką o wygraną – to jego główny cel, zresztą cała Hiszpania mocno wierzy, że to właśnie w Erywaniu uda się zdobyć drugie Grand Prix konkursu w historii startów. Nad występem scenicznym w Armenii czuwać będzie Vicky Gomez, która pracowała już nad choreografią dla Levi Diaza (2021) i Solei (2020).

Una Voce Per San Marino: Kto ocenia kandydatów? 🇸🇲

Dziś trzeci dzień castingów „Una voce per San Marino” i kolejni wykonawcy będą mieli 10 minut by zachwycić jurorów i zapewnić sobie miejsce w kolejnym etapie konkursu. Zaśpiewają dziś Francesca Monte 🇮🇹, która od lat współpracuje z Kevanem, niemiecka wokalistka znana z Kiddy Contest 2006 i Bravo Star 2011 Melissa Perilli 🇩🇪, włoski wokalista Saemon Vega, rockowa formacja The DaniPhils, piosenkarka Diamante Denardi, uczestnik White Nights Festival Massimo Bertacci, Blonde Brothers czy niemiecki wokalista i performer – Daniel Schuhmacher. Ma na swoim koncie wygraną w szóstej edycji niemieckiego „Idola” i do tej pory wydał trzy albumy, z czego „The Album” z 2009 pokrył się złotem w Niemczech i Austrii. O przejście do następnej rundy postara się też Maltańczyk DRE 🇲🇹, który w tym roku zdobył 2. miejsce podczas Międzynarodowego Festivalu Carpathia w Rzeszowie. Wokalista, który jest wielkim fanem Eurowizji, marzy o starcie w konkursie, a San Marino nie będzie jego jedyną próbą. Planuje też zgłosić się do rozbudowanych selekcji maltańskich. Wszystkich kandydatów oceniają jurorzy w składzie: Domenico Paganelli, Roberto Costa, Andrea Mei, Emilio Munda, Domenico Gallotti i Mauriio Raimo przy czym w danym dniu w audytorium Little Tony obecna jest tylko część komisji. Decyzja o tym, kto przejdzie dalej zapadnie dopiero pod koniec stycznia, gdyż zgłoszenia do selekcji wciąż są otwarte i po nowym roku odbędzie się druga faza przesłuchań. Następnie czekają nas półfinały i wielki finał, który odbędzie się 25 lutego. Dla organizatorów „Una Voce Per San Marino” to nie tylko możliwość stworzenia platformy dla nowych artystów z całego świata, ale też promocja kraju.

źródło: Polish Eurovision Party, inf. prasowe, Facebook, RTVE.es, SMRTV, fot.: P.Silvar

%d blogerów lubi to: