Eurowizja Junior: Kontrowersyjny pomysł organizatorów – zwycięzcy z Rosji i Białorusi na scenie w Erywaniu? • Dziś oficjalna prezentacja uczestników Benidorm Fest 2023

Eurowizja Junior 2022: Czy wykonawcy z Rosji wystąpią w Erywaniu?

Podczas wczorajszej konferencji prasowej telewizji armeńskiej ARMTV 🇦🇲 potwierdzono, że organizatorzy chcą zaprosić wszystkich byłych zwycięzców Eurowizji Junior do specjalnego występu podczas jubileuszowej edycji konkursu. Nieoficjalnie wiemy, że takie zaproszenie otrzymała już Viki Gabor 🇵🇱, natomiast sam pomysł może wywołać kontrowersje w związku z tym, że czterech zwycięzców konkursu (na 19) to reprezentanci wykluczonych z EBU telewizji Białorusi i Rosji. Bez względu na osobiste poglądy Ksenii Sitnik (27 l.), Alexeya Zhigalkovicha (26 l.), sióstr Tolmachev (25 l.) czy Poliny Bogusevich (19 l.) ich udział w takim występie i śpiewanie na tej samej scenie co aktualna reprezentantka Ukrainy 🇺🇦 – Zlata Dziunka i zwyciężczyni z tego kraju – Anastasiya Petryk (20 l.) z pewnością spowodowuje protest telewizji ukraińskiej UA:PBC transmitującej konkurs. Chociaż Armenia uważana jest za kraj prorosyjski, rząd stara się powoli odcinać od związków z Rosją z powodu ataku na Ukrainę, ale też przez niezadowolenie wobec działania Rosji po konflikcie Armenii z Azerbejdżanem, w którym Rosja (na mocy porozumienia) miała pełnić rolę gwaranta bezpieczeństwa. Do Erywania uciekło w marcu 2022 ponad 40 tysięcy rosyjskich specjalistów i programistów, przy czym połowa z nich w Armenii pozostała. Do kraju-organizatora JESC uciekło też wielu blogerów, dziennikarzy i aktywistów, którym w Rosji groziło aresztowanie za krytykę wojny na Ukrainie. Do Armenii Rosjanie mogą wjechać bez wiz i paszportów, a w kraju powszechnie mówi się po rosyjsku. Armenia stara się zachować neutralność i nie potępiła Rosji za atak. Nie wprowadzono jednak sankcji przeciwko Rosji oraz nie udzielono pomocy Ukrainie (poza wysłaniem 14 ton lokalnie wyprodukowanych artykułów pierwszej potrzeby, które wysłano do Kijowa z nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu). Armenia od 1994 roku należy też do ODKB (Organizacja Ukrału o Bezpieczeństwie Zbiorowym), które nazywane jest potocznie „rosyjskim NATO”. Aktualnie rząd Armenii wyraża niechęć do pozostania w organizacji, po tym jak nie wysłuchano jego próśb o poparcie w konflikcie z Azerbejdżanem.

Zwycięzcy JESC „za starzy” na dziecięce piosenki?

Podobna inicjatywa skupiająca w jednym miejscu wszystkich zwycięzców Eurowizji Junior przygotowana została podczas JESC 2010 w Mińsku. Niestety występ był krytykowany za zastosowanie playbacku z oryginalnym wokalem uczestników, którzy…dawno już wyrośli ze swoich eurowizyjnych wcieleń, jak np. Maria Isabel. Teraz byłoby jeszcze gorzej, a śpiewanie dziecięcych piosenek przez dorosłych wykonawców może się ocierać o śmieszność. Dino Jelusick 🇭🇷 (jego wygląd z 2022 i 2003 na zdjęciu), pierwszy triumfator Eurowizji dla Dzieci, jest teraz muzykiem hard rockowym i ma 30 lat. 27-letnia Maria Isabel 🇪🇸 z Hiszpanii pozostała w popowej stylizacji jednak nie wygląda już jak mała dziewczynka z wachlarzem, którą pamiętamy z 2004. Dzieci z gruzińskiej formacji Bzikebi 🇬🇪 mają teraz po 24 lata i nie tworzą samodzielnie muzyki, ani też nie działają w trio. Ralf 🇳🇱 z Holandii ma 27 lat, Vladimir Arzumanyan to aktualnie 24-latek, który startował już w dorosłych selekcjach, a grupa CANDY z Gruzji rozpadła się praktycznie po zwycięstwie na Eurowizji Junior. Być może lepszym rozwiązaniem byłoby przygotowanie obszernego materiału archiwalnego przypominającego poszczególne zwycięskie występy lub prezentacja triumfatorów w ich aktualnym repertuarze by pokazać jak zmienili się przez te lata i co osiągnęli. Akurat w przypadku naszych zwyciężczyń – Viki Gabor i Roksany Węgiel jest się czym pochwalić, bo wokalistki są w naszym kraju niezwykle popularne i doceniane. Organizatorzy JESC 2022 z pewnością są świadomi trudności w realizacji jubileuszowej inicjatywy i poinformowali, że nadal prowadzą negocjacje ze zwycięzcami. Przyznano, że nie wszyscy będą mieli możliwość, by pojawić się w Erywaniu.

Przygotowania do Eurowizji Junior trwają

Telewizja gruzińska pokazała reportaż z nagrywania klipu do piosenki eurowizyjnej dla reprezentantki kraju – Mariam Bigvavy. Wokalistka wygrała dziecięce selekcje „Ranina” i była pierwszą ogłoszoną uczestniczką JESC. W reportażu słychać też fragment utworu, który nie został jeszcze w całości opublikowany. Nie podano jednak tytułu piosenki oraz daty premiery. Reportaż znajdziecie TUTAJ (od 58:30). Do pełnej stawki uczestników Eurowizji Junior 2022 brakuje nam jeszcze dwóch nazwisk – przedstawicieli Włoch i Wielkiej Brytanii. Poznaliśmy już też sześć utworó ww, co oznacza, że brakuje nam 10 do kompletu. O datach premier wiemy niewiele – telewizja z Kazachstanu obiecała publikację utworu do końca października, natomiast utwór Portugalii i Serbii mamy poznać dopiero w listopadzie. Reprezentanci Gruzji, Polski, Serbii i Hiszpanii pracują aktualnie nad teledyskami. Wszyscy nadawcy mają czas do 4 listopada by dostarczyć EBU i ARMTV pełną dokumentację związaną z utworem i reprezentantem, w tym biografię, tekst utworu, utwór, wersję bez głównego wokalu (pod występ sceniczny), teledysk i zdjęcia. Nie wiadomo, czy od razu w dniu deadline portal JuniorEurovision.tv zacznie publikować zgłoszone utwory na łamach swojej strony czy kanału YouTube. Finał Eurowizji Junior odbędzie się 11 grudnia. OGAE Armenia poinformowało, że na ten moment nie ma żadnych informacji na temat planowanego Centrum Prasowego w Erywaniu. Wiemy już, że telewizja ARMTV wybrała prowadzących finału – mają być to dwie kobiety i jeden mężczyzna.

Prezentacja w Hiszpanii, castingi w San Marino

Dziś w Hiszpanii oficjalna prezentacja półfinalistów Benidorm Fest 2023 🇪🇸. Podczas specjalnego, dwugodzinnego show wystąpią wszyscy zakwalifikowani, jednak nie usłyszymy dziś ich konkursowych piosenek. Prowadzącymi dzisiejszego programu będą Julia Varela i Rodrigo Vazquez, a widowisko transmitowane będzie w porze najwyższej oglądalności by promować preselekcje i uczestników. Kandydaci mówić będą o swoich planach, motywacji do udziału w konkursie, a także o swoich karierach muzycznych i osiągnięciach. Dla osób ze znajomością języka hiszpańskiego będzie to nie lada gratka, bo wykonawcy mają przekazać wskazówki dotyczące tego, jak brzmieć będą ich konkursowe utwory. Dodatkowo w środę 2 listopada RTVE zorganizuje pierwszą wspólną konferencję prasową z udziałem wszystkich półfinalistów. Program „Benidorm Fest: Los Elegidos” dziś od 22:05 do 00:05 na La1 RTVE. Transmisja internetowa dostępna będzie TUTAJ. W San Marino 🇸🇲 dziś drugi dzień castingów do „Una Voce Per San Marino”. Każdy kandydat ma 10 minut by zachwycić jurorów podczas swojego występu. Dodatkowo kandydaci biorą też udział w specjalnych akademiach i warsztatach by lepiej przygotować się do startu w castingu. Dziś o udział w kolejnym etapie selekcji walczą m.in. włoski wokalista Giorgio Solitro 🇮🇹, formacja rockowa Dionysian, Marta Tronci, albańsko-włoski wokalista Harsenico 🇦🇱, włoski artysta V3N3R3 który poprzez swój pseudonim walczy z homofobią w środowisku muzycznym, Massimo Galfano (jego teledyski przekraczają miliony wyświetleń) czy grecka wokalistka Dimitra Tsirogianni 🇬🇷. Co ciekawe, nad zgłoszeniem do selekcji zastanawia się słynna Elettra Lamborghini, która wystąpiła w Sanremo 2020 zajmując 21. miejsce. Zgłoszenia do „Una Voce Per San Marino” wciąż są możliwe.

źródło: ARMTV, Eurovoix, Panorama.am, Rp.pl, Wikipedia, YouTube, GBP, Instagram, RTVE.es, SMRTV, fot.: Instagram, EBU

%d blogerów lubi to: