Eurowizja Junior: Poznaliśmy dwóch kolejnych uczestników i nowy utwór • Albania wprowadza televoting do Festivali i Kenges. Kto wystąpi? • Trwa casting w San Marino • Kto wejdzie w skład jury Ukrainy na JESC?

Eurowizja Junior 2022: Znamy francuski utwór 🇫🇷

Dziś rano telewizja francuska ogłosiła, że do Erywania na Eurowizję Junior pojedzie Lissandro Formica, 13-latek z małej miejscowości Moselle we wschodniej Francji. śpiewa w pięciu językach, profesjonalnie zajmuje się dubbingiem i uwielbia różne rodzaje muzyki. Jest bardzo dumny z możliwości reprezentowania swojego kraju w konkursie. Widzom we Francji znany jest z udziału w siódmej edycji „The Voice Kids”, gdzie wystąpił jako 10-latek. Podczas „blindów” wykonał utwór „Too much” Elvisa Presley’a i odwrócił wszystkie fotele. Wybrał drużynę Jenifer Bartoli, przewodniczącej jury preselekcji francuskich do Eurowizji 2022. Podczas bitew zaprezentował się w utworze „Les playboys” Jacquesa Dutronca i wyeliminował dwóch innych kandydatów. W półfinale postawił na „One way or another” Blondie i zdobył miejsce w finale. W finałowym odcinku postawił na „Blame it on the Boogie” The Jacksons i to on został wyeliminowany. Na Eurowizji Junior wykona utwór „Oh Maman!” po francusku (z lekką domieszką angielskiego). Piosenkę napisali dla niego Barbara Pravi (ESC 2021) i Frederic Chateau. To już trzeci utwór Francji na JESC podpisany przez laureatkę 2. miejsca Eurowizji 2021. To Barbara była autorką „”J’imagine” Valentiny, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2020. Francja po raz szósty wystartuje w konkursie Eurowizji dla Dzieci. Do tej pory kraj nigdy nie wypadł poza top6 konkursu i jest jedynym krajem Big5, który nie zaliczył żadnej „wtopy” jeśli chodzi o ranking końcowy.

Ceremonia Otwarcia JESC 5 grudnia 🇦🇲

Swojego reprezentanta ogłosili też już gospodarze Eurowizji Junior 2022 – Ormianie. Będzie to wokalistka Nare Ghazaryan (fot.), która wygrała selekcje wewnętrzne w formie castingów, gdzie pokonała ponad 100 konkurentów. 14-latka uwielbia tańczyć i śpiewać i startowała już w wielu konkursach typu talent-show. Piosenka na Eurowizję Junior została skomponowana specjalnie dla niej, ale na razie nie wiemy jeszcze kiedy odbędzie się jej premiera. Wiemy natomiast, że stacja ARMTV planuje zorganizować Ceremonię Otwarcia Eurowizji Junior w poniedziałek, 5 grudnia na Placu Republiki w centrum Erywania. Jednym z ważnych momentów wydarzenia będzie wspólne odpalenie bożonarodzeniowej choinki przez 16 uczestników konkursu. Ponieważ Armenia jest krajem prawosławnym, choinka i świąteczne iluminacje są w stolicy uruchamiane zazwyczaj 25 grudnia, jednak z uwagi na Eurowizję Junior, dekoracje będą świecić już 20 dni wcześniej. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej ogłoszono, ze Malena, zwyciężczyni JESC 2021, wystąpi jako gość specjalny podczas finału 11 grudnia i zaśpiewa nowy utwór. Nieoficjalnie mówi się, że EBU i ARMTV planują też specjalny występ zwycięzców konkursu, a wśród zaproszonych gwiazd ma być Viki Gabor. Sprzedaż biletów na finał ruszy w listopadzie. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Ceremonia Otwarcia JESC znów ma mieć charakter otwarty i integrujący. Ostatni raz zorganizowano ją w Gliwicach. Tradycją jest, że kraje losują wtedy połówki finału oraz pozycję 1. i ostatnią. Na podstawie wyników losowania ułożona będzie kolejność startowa, jednak kolejność prób pozostanie alfabetyczna. Próby ruszą od 6 listopada i dwa pierwsze dni będą zamknięte dla prasy, a jedyną formą relacji mają być zdjęcia i filmy na JuniorEurovision.tv i w social mediach. Centrum Prasowe (jeśli powstanie) otwarte zostanie 7 grudnia na II turę prób technicznych. 10 grudnia odbędą się dwie próby generalne – prasowa i jurorska. W dniu finału prób nie ma.

Festivali i Kenges: Rewolucja w Albanii 🇦🇱

Telewizja albańska RTSH ogłosiła wczoraj listę uczestników Festivali i Kenges 61, tym samym ucinając mnożące się plotki o potencjalnych kandydatach. Jednocześnie, praktycznie wszystkie spekulacje zdementowano. W tym roku do udziału zakwalifikowano 16 artystów wracających do preselekcji/festiwalu i 10, którzy wezmą w nim udział po raz pierwszy. Powracają m.in. Urban Band, Gjergj Kacinari, Evi Reci i Rezarta Smaja (ostatni raz startowali rok temu, przy czym Rezarta zajęła 3. miejsce), Franc Koruni (ostatni start w 2021, bez awansu do finału) Enxhi Nasufi, grupa LYNX czy Elsa Lila (wygrała festiwal dwukrotnie w 1996 i 1997) i trzykrotna triumfatorka – Manjola Nallbani (wygrywała w 1989, 1992 i 1993 roku). Wśród „nowych” dla festiwalu nazwisk jest przede wszystkim popularna Fifi, która z marszu została jedną z faworytek konkursu. Pojawi się także Alban Kondi w duecie z Lorelą Karoshi, grupa 2Farm, formacja Permit of Stay czy Melodajna Mancaku, dla której piosenkę napisała Wendi Mancaku. Zmienia się też format festiwalu i kwestia eurowizyjna zostanie od niego oddzielona. Telewizja RTSH podała, że przyznane będą trzy nagrody festiwalowe – za 1., 2. i 3. miejsce, a także specjalne nagrody dla debiutantów i zespołów alternatywnych oraz nagroda za całokształt twórczości. Wszystkie te nagrody przydzieli komisja festiwalowa. Nie będzie ona jednak decydować o tym, kto pojedzie na Eurowizję, bowiem za to odpowiedzialni mają być widzowie. Telewizja RTSH uruchomi specjalne głosowanie SMS, a triumfator otrzyma bilet na Eurowizję nawet, jeżeli nie zdobędzie Grand Prix FiK 61. Uruchomienie televotingu co prawda nie jest niczym niezwykłym, ale w Albanii to rewolucja, gdyż do tej pory Festivali i Kenges był tej opcji niemal zawsze pozbawiony, a decyzje jurorów zazwyczaj wywoływały kontrowersje. Dodatkowo wielu starszych wykonawców obawiało się, że jeśli wygrają festiwal, będą musieli wziąć udział w Konkursie Piosenki Eurowizji na co nie mieli ochoty. Teraz każdy będzie mógł sobie obrać swój własny cel i zdecydować, czy ważniejsze jest dla niego docenienie ze strony komisji czy widzów. Oczywiście najlepiej, żeby werdykt był jednogłośny. Nie wiemy jeszcze kiedy odbędzie się FiK, ale prawdopodobnym terminem jest 22-24 grudnia 2022.

Portugalia zebrała piosenki, a San Marino przesłuchuje kandydatów

Nadawca portugalski zebrał 667 piosenek w otwartym konkursie w ramach Festival da Cancao 2023 🇵🇹. Z tej puli jedynie cztery utwory trafią do stawki preselekcji, gdyż pozostałe będą wskazane przez wybranych wewnętrznie kompozytorów. Łącznie w półfinałach usłyszymy 20 piosenek. Termin konkursu nie jest jeszcze znany, ale tradycyjnie FdC zamyka sezon selekcyjny razem ze Szwecją. Dziś w San Marino 🇸🇲 od rana trwają castingi w ramach „Una voce per San Marino”, a pierwsi kandydaci już zaśpiewali przed jurorami. Wystąpili dziś m.in. włoski wokalista i gitarzysta Gianfranco Lo Schiavo, Davide Zamma, Lorenzo Iuraca, wokalista i autor piosenek Maikol Arcarisi, Marco Spiezia czy Sølk. Zdecydowanie dominują Włosi. Telewizja SMRTV rozszerzyła I turę castingów o dodatkowy dzień. Ten etap zakończy się więc 31 października, ale to nie koniec castingów, gdyż do preselekcji wciąż można się zgłaszać. Wszyscy, którzy się zgłosili, ale nie pojadą teraz do San Marino, będą mogli wystąpić na castingu pod koniec stycznia i dopiero wtedy dowiemy się, kto przeszedł dalej. Pełna lista aktualnych kandydatów dostępna jest TUTAJ.

Ukraińcy wybierają jury na JESC 🇺🇦

Zgodnie z obietnicą daną po Eurowizji 2022, telewizja ukraińska organizuje głosowania internetowe dotyczące wyboru jurorów, którzy będą oceniać piosenki w preselekcjach czy konkursach międzynarodowych. Trwa już głosowanie, w ramach którego wybrany będzie skład komisji Eurowizji Junior 2022. Jak wiemy, muszą być tam zarówno dzieci jak i dorośli. Wśród dzieci nominowane są m.in. DJ Polinka, Elizaveta Petryk czy Dar’ya Rebrova. Głosować można TUTAJ. Wśród dorosłych swój głos oddać można m.in. na wykonawców znanych z selekcji – Barlebena, Khayata i MamaRikę, a także na Sofię Rol, która reprezentowała Ukrainę na Eurowizji Junior 2016 i ma już 20 lat. Ta część głosowania dostępna jest TUTAJ. Swoje głosy można oddawać do 2 listopada włącznie, a potwierdzenie głosu odbywa się poprzez zalogowanie do profilu Facebook lub Gmail. Wyniki zapewne nie zostaną podane przed finałem Eurowizji Junior gdyż zazwyczaj nazwiska jurorów trzymane są w ścisłej tajemnicy. Rok temu ukraińskie jury przekazało 12 punktów Azerbejdżanowi, a Polska dostała 10 punktów. W 2020 12 punktów trafiło znów na Kaukaz – tym razem do Gruzji, a Polska była jedynym krajem, któremu Ukraińcy nie przydzielili ani jednego punktu. Także gdy wygrywaliśmy JESC, nasi sąsiedzi nie wspierali nas najwyższą notą jurorską. W 2019 12 punktów dostał Kazachstan, a w 2018 Australia. Roksana i Viki dostały od jury ukraińskiego po 8 punktów.

Artykuł dedykowany pamięci Ani Sobieraj

źródło: Eurovision France, JuniorEurovision.tv, Wikipedia, ARMTV, Eurovoix, RTSH, RTP, SMRTV, UA:PBC, fot.: Panorama.am

%d blogerów lubi to: