Historia Wielkiej Brytanii na Eurowizji 2017: Spektakl Lucie Jones w Kijowie! Najlepsze miejsce od lat

Lucie Jones wygrywa preselekcje z utworem od zwyciężczyni ESC

Pomimo kolejnego słabego wyniku telewizja BBC kontynuowała preselekcje „Eurovision: You Decide” w takim samym formacie. 6 października 2016 otwarto etap zgłoszeń i podobnie jak rok wcześniej o zdanie zapytano też OGAE, BASCA i Hugha Goldsmitha z RCA Records. Swoje trzy grosze mogą wtrącić też organizacja Brytyjskiej Fonografii (BPI). Nazwiska finalistów poznaliśmy 23 stycznia w „The Ken Bruce Show”, a sam finał odbył się cztery dni później. Gośćmi konkursu byli Alexander Rybak i The Vamps, a po raz pierwszy od lat nie pojawił się zwycięzca Eurowizji. Zdecydowano, że tym razem o wynikach zadecydują głosy telewidzów i ośmioosobowego jury. Dodano też głosowanie online. Pojawił się panel ekspertów na żywo, a w jego skład weszła m.in. Sophie Ellis-Bextor. O Kijów walczyli Holly Brewer (z piosenką przygotowaną przez Szwedów), uczestnik „X Factora” Danyl Johnson, Olivia Garcia (także utwór napisany przez Szwedów), Nate Simpson i Salena Mastroianni. Wygrała uczestniczka „X Factora” – Lucie Jones z „Never Give up on you” napisanym przez Daniela Salcedo, Lawrie Martin i Emmelie de Forest, zwyciężczyni Eurowizji 2013 dla Danii. Na potrzeby Eurowizji zwycięski utwór mocno przerobiono i nowa wersja swoją premierę miała 11 marca, wraz z teledyskiem. Piosenka dotarła do 73. miejsca listy UK Singles Chart oraz doczekała się remixu przygotowanego przez 7th Heaven. Przed Eurowizją pojawił się też cover utworu wykonany przez duńskiego wokalistę Lasse Melinga.

Zmieniła wersję utworu dzięki opiniom fanów

Lucie Bethan Jones urodziła się w 1991 roku w Pentyrch w Cardiff (Walia). Wzięła udział w szóstej edycji „X Factora” i dotarła tam do piątego odcinka Live Show. Zajęła ostatecznie 8. miejsce. W tym samym sezonie uczestniczył m.in. jej konkurent z selekcji Danyl Johnson oraz popularny Olly Murs, a wygrał Joe McElderry. Co ciekawe, w 2017 roku wokalistka poślubiła Ethana Boroiana, którego poznała podczas programu. Ethan odpadł na poziomie „Domów Jurorskich”. Po tym, jak odpadła z „X Factora” podpisała kontrakt z Select Model Management i rozpoczęła karierę w modelingu. W 2010 zaczęła swoją przygodę z West Endem grając w „Nędznikach”. W teatrze gra po dziś dzień i na tym głównie skupia się jej kariera. W 2013 roku wydała swój debiutancki singiel „You’ll never walk alone” z Rhys Meirionem, później pojawił się jeszcze dwa utwory w 2015 roku. Po zwycięstwie w preselekcjach odwiedziła BBC Breakfest, gdzie powiedziała, że z powodu feedbacku jaki otrzymała dokona wielu zmian w piosence, z którą pojedzie na Eurowizję. W ramach promocji wystąpiła na Eurovision in Concert w Holandii oraz w London Eurovision Party. Tradycyjnie gościła też w The Graham Norton Show. Jej piosenka po revampie zdobywała sporo pozytywnych ocen i była to kolejna szansa dla Wielkiej Brytanii by wyjść z zapaści.

Zachwyciła już w półfinale

Po tym jak Wielka Brytania mogła zaprezentować się (we fragmencie) podczas 1. półfinału Eurowizji, notowania bukmacherskie zaczęły dawać coraz większe szanse na wygraną. Wielka Brytania przed finałem zajmowała tam 8. miejsce pomiędzy Chorwacją a Mołdawią. Brytyjczycy mogli głosować na Polskę i jak zwykle nie zawiedli. Kasia Moś dostała w półfinale 12 punktów od widzów z UK. Była też na piątym miejscu w głosowaniu jurorskim co dało nam dodatkowe 6 punktów. Świetny wynik! Jeden z jurorów miał Kasię na 3. pozycji w swoim rankingu. Głosowanie jurorskie wygrała Mołdawia, a w top3 były też Portugalia i Czechy. Ostatnie miejsce przypadło Albanii. Z kolei widzowie w top3 poza Polską mieli też Portugalię i Mołdawię, a najniższe miejsce zdobyła Gruzja. Jurorzy „trafili” osiem krajów – nie mieli w top10 Azerbejdżanu i Grecji, a dali punkty Czechom i Gruzji. Widzowie poprawnie wskazali siedem państw – nie przekazali punktów Australii, Azerbejdżanowi i Armenii, a docenili Łotwę, Finlandię oraz Islandię. Oba półfinały pokazano na BBC Four z komentarzem Scotta Millsa i Mel Giedroyc. W finale Wielkiej Brytanii przydzielono 18. pozycję startową pomiędzy Norwegią a Cyprem. Szanse były spore!

10. miejsce u jury, 20. u widzów

Występ oceniano pozytywnie. Lucie wystąpiła na wielkim podeście obitym lustrami. Kolorystykę utrzymano w żółto-złotych barwach, a ekrany LED pokazywały różnego rodzaju okrągłe kształty, które „eksplodowały”. Nie zabrakło też pirotechniki, a całość robiła spore wrażenie. W głosowaniu jury Wielka Brytania zajęła wysokie 10. miejsce z wynikiem 99 punktów. W rankingu znalazła się między Belgią a Austrią. Dostała 12 punktów z Australii, 10 ze Słowenii, 8 z Albanii, 7 z Islandii, a polskie jury przyznało jej 5 punktów. Magda Tul dała Lucie 9. miejsce, a Piotr Iwicki aż drugie. Podobnie jak ostatnio, całościowy wynik popsuli widzowie. UK zajęło w televotingu 20. miejsce z 12 punktami. Wsparły głównie kraje „zaprzyjaźnione” tj. Irlandia, Malta i Australia. Ostatecznie Lucie Jones skończyła na 15. miejscu ze 111 punktami – 9 zabrakło jej by dogonić Azerbejdżan. W głosowaniu widzów z Wielkiej Brytanii triumfowała Bułgaria, a na drugim miejscu znalazła się Polska, co dało nam 10 punktów. Nasz kraj zajął w rankingu jury UK 13. miejsce więc nie mógł liczyć na ich punkty. Głosowanie komisji wygrała Portugalia, która w top3 pokonała Australię i Szwecję. W głosowaniu jury najgorzej poradziła sobie Francja, a u widzów Hiszpania. Punktację jurorską zaprezentowała Katarina Leskanich, a show jak zwykle komentowali Graham Norton (BBC One) i Ken Bruce (BBC Radio 2).

Fanów zdobyła tweetami, porażki nie poniosła przez brexit

Media Lucie „nie zjadły” i raczej przeważał pozytywny wydźwięk, bo 15. miejsce jak na aktualne możliwości Wielkiej Brytanii to był sukces. Dodatkowo zwrócono uwagę, że Lucie zyskała wielu nowych fanów poprzez jej zabawne tweety w trakcie trwania show – skomentowała swój „spadek” w wynikach po dodaniu televotingu czy fakt, że irlandzkie jury nie dało jej punktów. Była zadowolona z tego co dokonała na scenie i co osiągnęła w tabeli wyników twierdząc, że było to niezapomniane przeżycie. Graham Norton w trakcie transmisji wspomniał, że Lucie otrzymała po swoim występie „owacje na stojąco”, a fani w social media chwalili wokalistkę za świetnie przygotowaną prezentację sceniczną. Widać było dumę z reprezentantki i zachwyt nad spektakularnym show. 15. miejsce było najlepszym wynikiem od 2011 roku, chociaż jest to ósmy najniższy rezultat jaki Wielka Brytania osiągnęła w swojej historii. Zresztą już drugi taki, bo po raz pierwszy UK było piętnaste w 2001 roku. International Business Times uznał w swoim artykule, że winny za „tylko” 15. miejsce Lucie Jones jest Brexit, chociaż sama wokalistka podkreślała, że wynik referendum z 2016 roku nie miał negatywnego wpływu na nią czy na jej kraj jeśli chodzi o relacje z innymi uczestnikami czy fanami. Po udziale w Eurowizji wokalistka wróciła do West Endu. W 2017 roku wydała album „Live at the Adelphi”, a wystąpiła już w takich musicalach jak „Legalna Blondynka”, „A Christmas Carol” czy „Waitress”. Aktualnie gra w „Wicked”.

Walia debiutuje samodzielnie

22 lipca 2017 roku w Rydze odbyła się pierwsza edycja konkursu Eurowizji Chórów. Po ogłoszeniu oficjalnej listy startowej EBU zdecydowało się dołączyć jeszcze Węgry i Walię, co łącznie dało 9 uczestników. Walia w ten sposób zadebiutowała samodzielnie na jakimkolwiek konkursie Europejskiej Unii Nadawców. Wskazano chór Côr Merched Sir Gâr, który zaśpiewał trzy utwory – „O Mountain, O” po czesku, „Mil harddach” po walijsku i „Wade in the Water” po angielsku. Warto wskazać, że chór wygrał walijskie selekcje zorganizowane 9 kwietnia w Aberystwyth. Walijski chór wystąpił na Eurowizji jako siódmy w kolejności i zajął 2. miejsce przegrywając w głosowaniu jury tylko ze Słowenią. To spory sukces jak na debiutanta. Konkurs transmitowała walijska stacja S4C z komentarzem Morgana Jonesa i Elin Manahan Thomas. W skład jury wszedł natomiast Anglik John Rutter, kompozytor.

źródło: BBC, Wikipedia, Wales Online, The Sun, fot.: The Stage

%d blogerów lubi to: