Eurowizja 2023: Za kulisami selekcji Ukrainy. Producent mówi o wpadkach i nieczytaniu regulaminu • RTSH ucina albańskie plotki i publikuje listę uczestników FiK61 • Rumunia zmienia front i pokocha Eurowizję

Eurowizja 2023: Kto jest o krok bliżej finału selekcji Ukrainy? 🇺🇦

Telewizja ukraińska UA:PBC podała listę wykonawców, którzy przeszli wstępne sito selekcyjne. Teraz spośród ponad 30 kandydatów komisja wyłoni 10-12 finalistów, których poznamy 17 listopada. Kto jest już o krok bliżej do udziału w finale? Na „long-liście” są m.in. Dayton (producent muzyczny i właściciel wytwórni BASTIGA), Demchuk, Irina Vihovanets (Fiinka), finaliści selekcji ukraińskich 2020 – Krutь, Tvorchi i Jerry Heil (znana jako „weganka” z powodu utworu „Vegan”), uczestnik „The Voice 8” – Kazak Siromaha, OY Sound System, grupa rockowa sexnesc, duet indie-pop/indie-folk Tember Blanche, alternatywny projekt Liki Bugaevej Zatetics, wokalistka Lilu45 czy Lue Bason (fot.), wokalista formacji Cloudless, która zajęła 7. miejsce w selekcjach 2022 po tym, jak musiała wykonywać utwór ponownie z powodu problemów z dźwiękiem. Sporą niespodzianką jest start formacji sexnesc, a lider grupy Kyrylo Ozerov przyznał, że wysłanie piosenki zaproponowała mu dziewczyna. Grupa chce wystąpić w konkursie w nowym składzie, gdyż z powodu wojny za granicę wyjechał perkusista zespołu. Finał selekcji odbędzie się 17 grudnia w schronie na terenie stacji kijowskiego metra.

Surov: Nie być Kalushem na siłę

Producent selekcji, Dmitro Surov przyznał, że pierwsze zgłoszenia jakie dotarły do UA:PBC były wysłane „na szybko”, a jasne było, że wykonawcy nawet nie przeczytali regulaminu. „To trochę dziwne. Dlaczego ludzie są tak nieodpowiedzialni?” – pytał. Im później tym było lepiej, a on sam zrozumiał, że wielu muzyków wciąż jeszcze ma potencjał chociaż swoich zgłoszeń nie wysłali. Postanowił więc samodzielnie się o nich upominać, by przełamać stereotyp Eurowizji jako konkursu, na który nikt nie chce jechać. „Rolą producenta jest zapraszanie. Zmotywowanie ludzi. I udało się, chociaż nie było to łatwe, było nawet sporo pracy psychologicznej” – wspomina. Zdradził, że wiele utworów jest po angielsku i chociaż on sam nie ma nic przeciwko śpiewaniu po ukraińsku, to jednak uważa, że teraz jest dobry czas na to, by tekst piosenki Ukrainy na ESC był dobrze zrozumiany. „Chcemy przekazać to, co dzieje się w naszym kraju. Ta osoba będzie reprezentować Ukrainę na świecie, w Wielkiej Brytanii która nas gości. I chcę, żeby ludzie usłyszeli to przesłanie” – tłumaczy. Mówi, że będzie stawiać na utwory, które odbiegają od dotychczasowych trendów bo chce, by były wyjątkowe. Jeśli chodzi o reprezentanta, stawia na głos, charyzmę i cechy, które wyróżnią go spośród innych. „Ale co za różnica czego chce producent, skoro to ludzie będą wybierać” – dodaje. A jakie najczęściej błędy popełniano w zgłoszeniach? Dmitro mówi, że często zwracał uwagę na produkcyjne wpadki. „Piszczałka czy ludowy wokal wstawiany do utworu na 15 sekund by brzmiał jak Kalush. Znam ludzi, którzy od lat tworzą wysokiej jakości etno. Wiem, jak to musi brzmieć” – mówi.

Znamy skład selekcji FiK61

W Rumunii 🇷🇴 nastąpiła zmiana sposobu postrzegania Eurowizji. Po tym, jak TVR planowało sądzić się z EBU za skandal związany z głosowaniem jurorskim w 2022 i przeprowadziła ogólnonarodowe referendum telewizyjne na temat sensu startu w konkursie, teraz powstała nowa ekipa odpowiedzialna za udział Rumunii w Eurowizji i organizację preselekcji. Selectia Nationala ma być konkursem transparentnym, sprawiedliwym i zaawansowanym technologicznie. Zmieniony będzie też system głosowania – koniec z jurorami, bo od teraz decydować będą tylko widzowie. Dodatkowo TVR planuje intensywnie promować Eurowizję na swoich kanałach społecznościowych, by zyskać wyższą oglądalność w maju. Regulamin selekcji ma być podany za parę dni.

AKTUALIZACJA 🇦🇱: Telewizja RTSH z Albanii podała listę wykonawców zakwalifikowanych do FiK61 by uciąć kolejne plotki. O wyjazd do Liverpoolu powalczą m.in. Enxhi Nasufi, Evi Reci, Fifi, Franc Koruni, Gjergj Kacinari, LYNX, Manjola Nallbani, Rezerta Smaja, Rovena Dilo czy Urban Band. Nie ma większości nazwisk, o których wcześniej spekulowano. Pełna lista dostępna TUTAJ.

Mamy też nowe plotki z Albanii 🇦🇱. Nieoficjalnie mówi się, że lista uczestników FiK61 podana będzie za parę dni, a znajdą się na niej dość istotne nazwiska takie jak Rozana Radi, Enxhi Nasufi, Mariza Ikonomi, Rovena Dilo, Soni Malaj, Fifi czy Alberie Hadergjonaj. Jest też pierwszy skandal. Endri Prifti, który wielokrotnie uczestniczył w festiwalu twierdzi, że selekcje są ustawione, a wygra je duet złożony z Eugenta Bushpepy (ESC 2018) i Noizy’ego, popularnego rapera, o którego udziale w FiK mówi się od dłuższego czasu. Prifti uważa też że Kenga Magjike zwycięży w tym roku Marsela Cibukaj i ten festiwal także jest ustawiony. Czy faktycznie tak będzie i czy Eugent naprawdę wróci do Festivali i Kenges? Dowiemy się wkrótce.

W piątek poznamy dwóch uczestników JESC

Reprezentanta Francji 🇫🇷 na Eurowizję Junior poznamy w piątek rano i to od razu z piosenką (lub tylko jej tytułem). Wiemy, że będzie to solista i najpewniej chłopiec. W piątek swojego przedstawiciela ogłoszą też gospodarze – Ormianie 🇦🇲. Z kolei telewizja portugalska 🇵🇹 zdradziła dziś, że kompozytorką utworu dla Nicolasa Alvesa będzie Carolina Deslandes, finalistka „Festival da Cancao” i mentorka Nicolasa w „The Voice”. Niestety na utwór Portugalii będziemy musieli jeszcze poczekać, bo kolejne informacje na temat przygotowań Portugalii podane będą dopiero 7 listopada. A co u naszej Laury Bączkiewicz 🇵🇱? W „Pytaniu na Śniadanie” zobaczyliśmy dziś rano reportaż Mateusza Szymkowiaka, który odwiedził polską reprezentantkę w jej domu w Koninie. Ona sama przebywa teraz we Wrocławiu, gdzie nagrywa klip do „To The Moon” wraz z młodymi tancerzami ze studia Agustina Egurroli. Choreografię do klipu stworzyła najpewniej, obecna na Dolnym Śląsku, Paulina Przestrzelska, która pracowała już z ekipami Sary James i Rafała Brzozowskiego na Eurowizji, a także wystąpiła jako jedna ze „zmór” u Krystiana Ochmana w Turynie. Telewizja Polska ma za parę dni podać więcej szczegółów prac nad klipem.

French Touch dziś o 20:10

Dziś o 20:10 w Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie odbędzie się „French Touch”, a galę będzie można śledzić na żywo za pośrednictwem TVP1. W tym polsko-francuskim wydarzeniu kulturalno-muzycznym wystąpią m.in. Justyna Steczkowska (ESC 1995), Garou (kanadyjski piosenkarz, który był dwukrotnym prowadzącym selekcji francuskich „Destination Eurovision”), In-Grid (włoska wokalistka śpiewająca po francusku, dwukrotny gość specjalny polskich finałów narodowych), ukraińska piosenkarka Julija Belej-Iwaszkiw, uczestniczka „The Voice Kids 1” i „The Voice 9” – Sarah Schwab czy Matt Pokora, który ma polskie korzenie. Wielu fanów Eurowizji liczy na to, że popularny wokalista kiedyś zdecyduje się na udział w Konkursie Piosenki Eurowizji, a artykuły na jego temat pojawiały się już w eurowizyjnych portalach. Do tej pory jednak Matt nie jest zainteresowany startem, zwłaszcza, że jego kalendarz jest wypchany koncertami i eventami, w których bierze udział. Tymczasem Telewizja Polska już po raz drugi zorganizuje międzynarodowy festiwal „Heart of Europe”, w którym oglądane i oceniane będą najlepsze produkcje telewizyjne krajów Europy. Programy dostępne będą od 14 do 30 listopada, a o nagrody w licznych kategoriach walczyć będą produkcje z Polski, Czech, Słowacji, Słowenii, Węgier, Estonii, Litwy, Łotwy, Chorwacji, Serbii, Ukrainy i Gruzji. Nominowanych poznamy wkrótce. Rok temu wśród kandydatów w kategorii „Rozrywka” znalazły się preselekcje gruzińskie do JESC – Ranina.

Źródło: YouTube, Instagram, Suspilne Media, TVR, ESCforum, Twitter, France 2, ARMTV, RTP, TVP, inf. własne, fot.: @loudgio

%d blogerów lubi to: