Eurowizja 2023: Oto półfinaliści Benidorm Fest w Hiszpanii! • Rona Nishliu wraca do FiK? • Sanremo Giovani przed grudniowym finałem • Laura Bączkiewicz nagrywa teledysk we Wrocławiu

Benidorm Fest: Kim są uczestnicy selekcji? 🇪🇸

Wczoraj wieczorem telewizja hiszpańska RTVE podała nazwiska 18 wykonawców, którzy wystąpią w preselekcjach Benidorm Fest 2023. W gronie uczestników mamy zarówno powroty (preselekcyjne i eurowizyjne) oraz nowe twarze. Oto oni:

 • Agoney Morales (6. miejsce w OT 2017 i zwycięzca hiszpańskiej wersji „Twoja twarz brzmi znajomo” z 2022)
 • Alfred Garcia (finalista OT 2017, wystąpi w kolejnej edycji „Twoja twarz brzmi znajomo)*
 • Alice Wonder (ma na koncie dwa albumy i jest jedną z najbardziej cenionych wokalistek alternatywnych w kraju)
 • Aritz Aren (2. miejsce w „Fame Let’s Dance” i popularny Tiktoker, w Benidorm zadebiutuje jako wokalista, fot.)
 • Blanca Paloma (wokalistka aktualnie pracuje nad debiutancką płytą)
 • E’Femme (w skład grupy wchodzą Bubu, Lottie, Melania i Sandy)
 • Famous Oberogo (zwycięzca OT 2018, ma nigeryjskie pochodzenie)
 • Fusa Nocta (uczestniczka „X Factor” 2019)
 • Jose Otero (uczestnik „La Voz” w Meksyku, pochodzi z Wysp Kanaryjskich)
 • Karmento (od 2012 mieszka na Malcie, w swojej muzyce łączy pop z folklorem)
 • Megara (rockowa formacja z dwoma albumami na koncie)
 • Meler (trio złożone z Jonathana, Javiera i Lorenzo)
 • Rakky (przedstawicielka hyperpopu)
 • Sharonne (zwycięzca drugiej edycji „Drag Race”)
 • Siderland (Uri, Alber i Andreu – tworzą muzykę określaną jako „nocny pop”)
 • Sofia Martin (pół-Hiszpania i pół-Niemka)
 • Twin Melody (bliźniaczki Aitana i Paula, jedne z najsłynniejszych tiktokerek z ponad 18 mln followersów)
 • Vicco (wypromowany przez Alejandro Sanza kompozytor, pianista i producent)

Starty w selekcjach i zasięgi w social mediach

Wśród grona uczestników mamy jednego byłego reprezentanta. Alfred wygrał selekcje w 2018 i razem ze swoją ówczesną dziewczyną Amaią wykonał w Lizbonie „Tu cancion” zajmując 23. miejsce. W tych samych selekcjach uczestniczył Agoney w duecie z Miriam – zaśpiewał „Magię” i zdobył 5. miejsce. Rok później, w ramach kolejnych selekcji Operacion Triunfo wystąpił Famous, który zajął 7. miejsce za „No puedo mas„. Doświadczenie z selekcjami ma także Blanca Paloma, która dotarła do finału poprzedniego Benidorm Fest zdobywając tam 5. miejsce za piosenkę „Secreto de agua„. Portal Eurovision-Spain.com porównał zasięgi wykonawców na popularnych social mediach. Na Tik Toku dominują Twin Melody (18,3 mln), a popularny jest też Aritz (1,5 mln) czy Jose Otero (815 tys.). Twin Melody mają aż 1,2 mln followersów na Instagramie, a drugie miejsce w tym zestawieniu zdobył Alfred Garcia (405 tys.). Były reprezentant Hiszpanii jest najczęściej obserwowanym wykonawcą BF na Twitterze (181,6 tys.), z kolei drugie miejsce zajmuje Agoney (155 tys.). Sofia Martin prowadzi na Spotify (ponad 260 tys. fanów), a zaraz za nią jest formacja Meler (246 tys.). 29 października oficjalna prezentacja uczestników podczas specjalnego show na RTVE, a 2 listopada zaplanowano konferencję prasową z udziałem kandydatów na Eurowizję. Podczas tych dwóch wydarzeń dowiemy się więcej na temat ich konkursowych utworów.

Rona wróci do FiK? Znamy kandydatów Sanremo Giovani 🇦🇱🇮🇹

Sensacja w Albanii! Profil Eurovision Kosovo informuje, że do powrotu do Festivali i Kenges szykuje się Rona Nishliu, reprezentantka kraju na Eurowizji 2012 i zdobywczyni najlepszego miejsca w historii. W Baku wokalistka wykonała „Suus” za które zajęła 5. miejsce co było sporą niespodzianką, bo po tym, jak wygrała FiK, mało kto wierzył, że tak specyficzny utwór zyska wielu fanów. Ponoć Rona na FiK61 przygotowała coś specjalnego, ale na razie nie zdradza, co to będzie. Na ten moment nie wiemy kiedy RTSH opublikuje listę uczestników festiwalu, ale już teraz stawka zapowiada się obiecująco. We Włoszech ogłoszono listę 43 wykonawców, którzy weszli do rundy przesłuchań na żywo „Sanremo Giovani”. Do telewizji RAI napłynęło aż 714 zgłoszeń. Przesłuchania odbędą się 4 listopada w Rzymie. „To moment, w którym oficjalnie startuje festiwal Sanremo” – mówi Amadeus przypominając, że zwycięzcy rundy „Giovani” wezmą udział w lutowym festiwalu. Do przesłuchań zakwalifikowano 12 kobiet, 23 mężczyzn i osiem zespołów. Z tej grupy tylko najlepsza ósemka trafi do finału rundy, który odbędzie się 16 grudnia w Sanremo. Do tej stawki dołączona będzie czwórka uczestników z projektu „Area Sanremo” (ich nazwiska poznamy pod koniec listopada). Z całej dwunastki do „wielkiego” Sanremo 2023 przejdzie trzech uczestników. Wśród kandydatów do finału „Sanremo Giovani” są m.in. Collettivo z Katanii, Kaze z Nairobi (Kenia), Mida z Caracas (Wenezuela), Samia z Jemenu czy Yana C z Angoli. Pełna lista dostępna TUTAJ.

Eurowizja Junior: Laura kręci klip we Wrocławiu

Już 28 października dowiemy się, kto został reprezentantem Armenii 🇦🇲 na Eurowizji Junior 2022. Telewizja ARMTV zorganizowała casting, do którego zaproszono 30 wykonawców spośród 100 zgłoszeń. Na ten moment nie wiemy, czy w piątek poznamy też utwór dla wskazanego wykonawcy. Nieoficjalnie mówi się, że w czwartek reprezentanta Francji ogłosi telewizja France 2 🇫🇷, jednak nie zostało to jeszcze potwierdzone przez nadawcę. Poza Armenią i Francją do kompletu uczestników Juniora w Erywaniu brakuje nam reprezentantów Włoch i powracającej Wielkiej Brytanii. Już teraz w stawce mamy osiem dziewcząt (solistek), jeden dziewczęcy duet i trzech chłopców. Tymczasem Laura Bączkiewicz 🇵🇱, reprezentantka Polski, nagrała już nową wersję piosenki „To The Moon (Lot na Księżyc)”, a teraz przebywa we Wrocławiu, gdzie wraz z TVP nagrywa klip do utworu. Premiera ma się odbyć niebawem. Młodziutka wokalistka szykuje się do konkursu i poznaje konkurencję, obserwując innych uczestników Eurowizji Junior na Instagramie. Sama zachęca też, by śledzić jej profil na Instagramie, gdzie dzieli się z fanami wszystkim co dzieje się wokół niej w związku z grudniowym wyjazdem do Erywania.

TVP świętuje 70. urodziny 🇵🇱

Wczoraj polski nadawca publiczny – Telewizja Polska – świętowała 70. urodziny. To właśnie 25 października 1952 roku wyemitowała swój pierwszy program. 1 stycznia 1993 roku TVP została członkiem Europejskiej Unii Nadawców, a niedawno odkryto, że jedna z gazet skandynawskich informowała o tym, że nasz kraj miał wystąpić podczas kwalifikacji przed Eurowizją 1993. Ostatecznie nigdy do tego nie doszło, a TVP na Eurowizji zadebiutowała dopiero rok później. Zanim jeszcze nasz nadawca wszedł w struktury EBU, 9 czerwca 1992 roku zadebiutował podczas Eurowizji dla Młodych Muzyków, którą wygrał dzięki Bartłomiejowi Niziołowi. Dwa lata później (i już po 2. miejscu Edyty Górniak na ESC 1994) Polska została gospodarzem Eurowizji Muzyków. Konkurs odbył się w Warszawie. Zaraz po dołączeniu do EBU Polacy pojawili się na Eurowizji dla Młodych Tancerzy. 15 czerwca 1993 roku nasz kraj reprezentowali Anna Sasiadek i Jacek Bres, którzy awansowali do finału, jednak nie zajęli tam miejsca w czołowej trójce. W 2003 roku TVP zadebiutowała podczas Eurowizji dla Dzieci, a w 2007 podczas Eurowizji Tańca. Do tej pory TVP może się pochwalić dwoma zwycięstwami na JESC (w tym dwukrotnie organizowaliśmy konkurs, przy czym raz w formie zdalnej z powodu pandemii), trzema wygranymi na Eurowizji dla Młodych Muzyków i także na Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Konkurs Muzyków organizowaliśmy raz w Warszawie (1994), a Tancerzy aż trzykrotnie – w Gdyni (1997), Warszawie (2005) i Gdańsku (2013). Dodatkowo Polska wygrała także Eurowizję Tańca w 2008 roku. Ponieważ nigdy nie startowaliśmy w Eurowizji Chórów, do aktualnego kompletu zwycięstwa brakuje nam tylko upragnionego triumfu w Konkursie Piosenki Eurowizji, którą TVP relacjonowała od 1965 roku.

Dziś wspólnie oglądamy Eurowizję 1977! Startujemy o 20:00 TUTAJ.

Źródło: Eurovision-Spain.com, Wikipedia, RTVE, Eurovision Kosovo, RAI, Eurovision France, ARMTV, TVP, fot.: @aritz_fab19

%d blogerów lubi to: