Historia Wielkiej Brytanii na Eurowizji 2016: Pogrzebane nadzieje. BBC wraca do selekcji, jednak z marnym efektem w Sztokholmie

BBC wraca do selekcji narodowych

Po sporej krytyce związanej z miernymi efektami wyborów wewnętrznych telewizja BBC w końcu postanowiła wrócić do finału narodowego. Pojawiła się nowa nazwa „Eurovision: You Decide”, a finał odbył się 26 lutego w O2 Forum w Kentish Town (Londyn). Gospodynią była Mel Giedroyc. O wyjazd do Sztokholmu walczyło sześciu wykonawców wybranych spośród wszystkich zgłoszeń. Etap zgłoszeniowy otwarto 30 września i trwał od 20 listopada 2015. Short-listę utworów stworzono przy współpracy z OGAE, a dodatkowo swoich wykonawców rekomendowała organizacja BASCA. Dodatkowo BBC nawiązało współpracę z RCA Records i Hugh’iem Goldsmithem z RCA Records w celu konsultacji. Prezentacja finalistów nastąpiła 22 lutego w „The Ken Bruce Show” w BBC Radio 2. O wynikach selekcji decydowali już tylko widzowie, a w ramach show gościnnie wystąpili Mans Zelmerlow oraz Katrina Leskanich. Ważnym momentem było wspomnienie Terry’ego Wogana, który zmarł miesiąc przed finałem selekcji. Pojawił się panel ekspertów (bez prawa głosu), a w jego składzie znaleźli się m.in. Carrie Grant (ESC 1983) czy Katrina Leskanich. O zwycięstwo rywalizowali Dulcima, Darline, Karl William Lund, Bianca Claxton z formacji Parade (z utworem napisanym m.in. przez Leonę Lewis) i Matthew Pateman z Bad Boys Inc. Do wiadomości publicznej podano tylko laureata 1. miejsca – wygrał duet Joe & Jake z piosenką „You’re not alone” napisaną przez Matta Schwartza, Justyna J. Bensona i Sivę Kaneswarana znanego z formacji The Wanded. Piosenka zebrała pozytywne recencje, uznano ją za chwytliwą i nowoczesną piosenkę popową. „You’re not alone” dotarło do 81. miejsca Official Singles Chart w Wielkiej Brytanii oraz do 31. miejsca UK Singles Downloads. Notowana była też w Szkocji i w szwedzkim Heatseekers. Wydano też dwie wersje remixu przygotowanego przez grupę Canhill.

Walia i Anglia razem na Eurowizji

W skład duetu wchodzą Joe Woolford i Jake Shakeshaft. Joe urodził się w 1994 roku, a Jake rok później. Razem wystąpili w „The Voice UK” w 2015 roku. Pierwszy odpadł Jake, który pożegnał się z programem podczas Knockout. Joe dotarł do drugiego live show. Po zakończeniu programu panowie zaprzyjaźnili się i postanowili jako duet wystąpić w preselekcjach do Eurowizji. Joe pochodzi z Ruthin w Walii. Uznaje się za rapera, pisze też utworu. Jake urodził się w angielskim Newcastle-under-Lyme, gra na gitarze, a w 2014 roku był finalistą NUA Entertainment Next Big Thing. W wywiadzie dla „Attitude” Joe wyznał, że relacja z Jake’iem nawiązała się naturalnie – po prostu dobrze się zgrali i świetnie razem bawili w „The Voice” więc postanowili działać wspólnie. Z kolei Jake w rozmowie z „Gay Times” powiedział, że radość z bycia razem była inspiracją do przygotowania „You’re not alone”. W ramach promocji duet wystąpił podczas eurowizyjnych koncertów w Amsterdamie, Tel-Awiwie oraz w Londynie. Wzięli też udział w programach holenderskiego RTL4 czy w „The Graham Norton Show”. Dobrze radzili sobie w zakładach bukmacherskich – przed finałem zajmowali 9. miejsce (pomiędzy Bułgarią a Hiszpanią. Chociaż selekcje brytyjskie nie cieszyły się zbyt dużą oglądalnością ze względu na transmisję na BBC Four, sama składanka eurowizyjna dotarła w tym kraju do 9. miejsca OCC. Joe & Jake przed eurowizyją zostali wciągnięci w kontrowersje związane z nową polityką flagową opublikowaną przez EBU. Zgodnie z zapisami, na widowni miało nie być żadnych flag poza tymi, które reprezentują uczestniczące kraje, środowisko LGBT i Unię Europejską. Po fali krytyki 6 maja EBU poluzowało zasady twierdząc, że jest to efekt rozmów z delegacjami. Umożliwiono m.in. korzystanie z flagi Walii, z której pochodzi jeden z reprezentantów Wielkiej Brytanii.

Nadzieja umarła przy podawaniu głosów televotingu

Wielka Brytania głosowała w II półfinale, gdzie gościnnie wystąpili też Joe & Jake (ich występ nagrano podczas próby jurorskiej i spory fragment wyemitowano na żywo, jednocześnie całą prezentację publikując na YouTube). Po raz kolejny Brytyjczycy mogli głosować na Polskę i znów nie zawiedli. Michał Szpak zajął w televotingu 2. miejsce, przegrywając tylko z reprezentacją Litwy. Pokonał m.in. Bułgarię, Australię czy Ukrainę. W głosowaniu jury zajął niskie, 12. miejsce. Ostatecznie więc Wielka Brytania wsparła nas 10 punktami w televotingu i 0 od jury. 12 punktów od jury dostała Gruzja, a 12 od widzów Litwa. Jurorzy w swoim top10 trafili 7 finalistów (punktów nie dostały Łotwa, Polska i Serbia, a w czołowej dziesiątce były Białoruś, Irlandia i Norwegia). Widzom poszło lepiej – trafili 9/10 i pomylili się tylko z Irlandią, a punktów nie dali Serbii. Półfinały pokazano na BBC Four z komentarzem Scotta Millsa i Mel Giedroyc. W finale Joe & Jake zaśpiewali z 25. pozycją startową (czyli przedostatnią). Kolorystycznie w występie dominowały barwy niebiesko-purpurowe, a ekrany LED-owe wyświetlały twarze ludzi, którzy wysyłali do BBC swoje selfie w ramach specjalnej akcji. Na scenie duet wspierali Mikey Burke, Chris Moncrieff i Ross Harris. „You’re not alone” zebrało 62 punkty w nowym systemie głosowania. Niby dużo, ale jednak dało to tylko 24. miejsce. Gorzej wypadli jedynie reprezentanci Czech i Niemiec. W televotingu UK dostało 4 punkty od Australii, 3 od Irlandii i 1 z Malty co łącznie dało 8 punktów i 25. miejsce (gorzej wypadły Czechy, które punktów w ogóle nie miały). W głosowaniu jury kraj zebrał 54 punkty, w tym 12 punktów z Malty, 8 z San Marino, 7 z Irlandii czy 6 z Rosji. Dało to 17. miejsce. Polskie jury przyznało duetowi 14. miejsce (więc bez punktów) przy czym Monika Kuszyńska i jej mąż dali „You’re not alone” 6. miejsce. W głosowaniu polskich widzów UK wypadło źle – zajęło 22. miejsce.

Ostatni brytyjski duet na Eurowizji

Jurorzy z Wielkiej Brytanii 12 punktów przyznali Gruzji (każdy z członków jury miał ten kraj w top3). Druga była zwycięska Ukraina, a trzecia Australia. Polska zajęła 18. miejsce, tylko jeden juror miał Michała Szpaka w top10. Polak zajął 2. miejsce w głosowaniu telewidzów, przegrywając tylko z Litwą – dało mu to 10 punktów. W rankingu jury najsłabiej wypadł Azerbejdżan, a u widzów Chorwacja. Punkty jurorskie z Wielkiej Brytanii przedstawił Richard Osman, a finał tradycyjnie transmitowano na BBC One (Graham Norton) i BBC Radio 2 (Ken Bruce). BBC UKTV emitowało też finał Eurowizji na terenie Nowej Zelandii. Pomimo sporych nadziei Wielka Brytania znów przepadła. Drugi rok z rzędu kraj wylądował na 24. pozycji, czyli trzecim najniższym miejscu w historii. Był to jak do tej pory ostatni duet reprezentujący UK na Eurowizji. Pomimo rozczarowania Joe i Jake wierzyli, że godnie reprezentowali swój kraj, a media brytyjskie tym razem nie krytykowały ich, a sam konkurs. Zwracano uwagę, że Wielka Brytania zdobyła 12 punktów od Malty i kraj wypadł „całkiem dobrze” w głosowaniu jury, ale szansę na dobry wynik zrujnował nowy system głosowania. Walijski Daily Post podkreślił, że wynik jest rozczarowujący, ale chociaż udało się uniknąć zera punktów. Zwrócono też uwagę, że w komentarzach na social mediach brytyjscy widzowie kibicowali duetowi, a wynik uznano za polityczny. W 2017 roku Joe i Jake wydali nowy singiel „Tongue Tied„, ale nie odniósł on sukcesu komercyjnego. W 2018 roku Joe dołączył do grupy wokalnej Jack Pack natomiast nie zerwał współpracy z Jake’m. W zeszłym roku wydał singiel „Superpowers„. Jake nie radzi sobie tak dobrze, a muzyka stała się już tylko jego hobby. Od paru lat pracuje dla firmy JCB produkującej maszyny budowlane. W wywiadzie dla StokeonTrentLive wyjawił, że jego obecność w nieprzewidywalnym show-biznesie nie była łatwa, a on sam nie lubi braku stabilizacji w życiu. Nie zamierza jednak zrywać z muzyką, jednak teraz skupia się na pracy – często też pracuje nocami bo jak twierdzi, ma wtedy wolne weekendy.

Źródło: BBC, Wikipedia, StokeSentinel.com, Instagram, Daily Post, Wales Online, Radio Times, Digital Spy, fot.: Eurovoix

%d blogerów lubi to: