Eurowizja Junior: Selekcje w Albanii • Dziś prezentacja uczestników Benidorm Fest • Kenga Magjike z bohaterami Eurowizji • UMK: Co szykują Finowie?

Eurowizja Junior 2022: Kto wygrał w Albanii? 🇦🇱

Trwa emisja finału narodowego w Albanii, podczas którego jury wyłoniło reprezentanta kraju na Eurowizji Junior 2022 w Erywaniu. W selekcjach udział bierze 18-20 wykonawców z oryginalnymi i przygotowanymi na konkurs utworami. W stawce są m.in. uczestnicy, którzy już wcześniej próbowali swoich sił w walce o Eurowizję, a także finaliści i laureaci wielu konkursów muzycznych i programów typu talent-show. Finał RTSH nagrywało wczoraj, a w sieci pojawiły się nieoficjalne informacje, że preselekcje wygrała Kejtlin Gjata z utworem „Pakëz diell”, która w finale startowała z pozycji 13. Wokalistka znana jest z udziału w ósmym sezonie programu „Gjeniu i vogël” („Mały geniusz”). Kejtlin występowała też w programach telewizyjnych śpiewając covery, a w Internecie znaleźć można m.in. jej wykonanie utworu „Adagio”. Startowała też w „International Music Festival”. Będzie to już ósmy start Albanii w Eurowizji Junior. Kraj tylko raz wszedł do czołowej dziesiątki, zajmując 5. miejsce w 2015 roku. Rok temu reprezentantką Albanii była Anna Gjebrea, która zajęła 14. miejsce za utwór „Stand by you”. Polskie jury dało jej 1 punkt. Ze względu na niewielkie zainteresowanie JESC w kraju Albania nie zdobywa zbyt wysokich miejsc w głosowaniu online, gdzie można wspierać własnego reprezentanta. W Paryżu zajęła 16. miejsce w online-votingu remisując z Irlandią, w 2019 roku była na 17. pozycji, podobnie jak w 2018.

Aktualizacja: Kejtlin Gjata faktycznie wygrała preselekcje. Utwór przejdzie revamp przed Eurowizją Junior.

Kenga Magjike z gwiazdami Eurowizji 🇦🇱

Pozostając w temacie Albanii warto zwrócić uwagę na festiwal „Kenga Magjike”, który odbędzie się wkrótce. Często mówi się o nim jako o idealnej alternatywie dla „Festivali i Kenges”, które jest krytykowane za skostniałą formułę i niższy poziom muzyczny. W tym roku w KM pojawią się nie tylko wykonawcy z Albanii i Kosowa, ale też gwiazdy zza granicy, które rywalizować będą o Grand Prix. Dodatkową innowacją będzie wykorzystanie CuePilot’a do realizacji występów, co ma zbliżyć jakościowo konkurs do Eurowizji. Wśród albańskich kandydatów do 1. miejsca są m.in. Erik Lloshi, Sara Bajraktai, Orgesa Zaimi, Klinti Collaku, Inis Neziri czy reprezentantka Albanii na JESC 2015 – Mishela Rapo. Wśród gwiazd zza granicy pojawią się m.in. Alvan (Francja na ESC 2022) z utworem „Calzone”, Omar Naber (Słowenia na ESC 2005 i 2017) z „Bring Back”, czeska formacja We Are Domi (Czechy 2022) czy reprezentantka Macedonii z tegorocznej Eurowizji – Andrea. Kenga Magjike organizowane jest od 1999 roku, a wśród dotychczasowych zwycięzców są m.in. Aurela Gace (ESC 2011), Jonida Maliqi (ESC 2019), Juliana Pasha w duecie z Luizem Ejlli (ESC 2010 i 2006), Anxhela Peristeri (ESC 2021) czy Eneda Tarifa (ESC 2016). Rok temu wygrał Alban Ramosaj, który w preselekcjach do ESC 2022 zajął 2. miejsce.

Finowie gotowi do UMK 🇫🇮

Finał selekcji fińskich do Eurowizji 2023 odbędzie się 25 lutego w Logomo w mieście Turku. Ruszyła już sprzedaż biletów, nie tylko na finał, ale też na specjalne afterparty. Ceny od 20 do 40 euro. O wyjazd do Liverpoolu powalczy siedmiu uczestników, których poznamy 11 stycznia. Ich piosenki będą publikowane codziennie od 12 do 20 stycznia, a wybrano je spośród 363 zgłoszeń. Organizatorzy zapowiadają bardzo wysoki poziom, a w stawce są zarówno znane nazwiska jak i debiutanci. Tapio Hakanen opisuje, że w gronie finalistów jest nowy wykonawca z „najlepszą piosenką taneczną w historii UMK”, popularny artysta z utworem „ociekającym seksem„, łamiąca serce ballada śpiewana przez jednego z najbardziej obiecujących muzyków, który ma robić karierę za granicą, a także znane zespoły. Będzie też najsilniejszy „rap banger” jakiego UMK do tej pory nie słyszało. Ruszyły spekulacje co do nazwisk. Mówi się o udziale Benjamina, Robin czy Portion Boys. Finlandia to drugi kraj, który reprezentanta wybierze 25 lutego, czyli na dzień przed polskim finałem. Razem z Finlandią finał przeprowadzi też telewizja SMRTV z San Marino. Aktualnie nadal największa kumulacja finałów przypada na 11 lutego, kiedy poznamy wyniki na Malcie, w Danii, we Włoszech i Estonii. Kalendarz wydarzeń znajdziecie TUTAJ.

Hiszpanie dziś poznają stawkę Benidorm Fest 🇪🇸

Zmiana planów w Hiszpanii. Telewizja RTVE informowała, że półfinalistów Benidorm Fest ogłosi 27 października, jednak dziś rano przesunęła termin na 29 października. To nie koniec, bo parę godzin temu ogłoszono, że prezentacja nastąpi jednak dzisiaj po 22:00 w 10-minutowym programie na kanale La1. Nie wiadomo kiedy odbędzie się planowana konferencja prasowa. Aktualna data spotkania z mediami to środa – 2 listopada, jednak nie ma pewności, czy nie zostanie przespieszona. Dzisiejszą prezentację poprowadzi Ines Hernand. Dodatkowo 29 października ma się odbyć specjalne show poświęcone Benidorm Fest i to wtedy w studiu pojawi się 16 uczestników. To wydarzenie poprowadzą Julia Varela i Rodrigo Vazquez. Dzisiejszy program nie został uwzględniony w ramówce La1 w sieci, ale należy się spodziewać, że rozpocznie się ok. 22:05. Transmisja dostępna będzie TUTAJ, jednak zgodnie z informacjami, jakie udało się uzyskać, ma być to tylko odczytanie nazwisk 16 półfinalistów. Poniżej najnowszy utwór zwyciężczyni Benidorm Fest 2022 – Chanel (fot.)

Źródło: RTSH, TV Klan, Twitter, UMK, YLE, Eurovision-Spain.com, ESCplus.es, RTVE, fot.: ChanelTerrero

%d blogerów lubi to: