Historia Wielkiej Brytanii na Eurowizji 2015: „Still in love with you” jako krok do brexitu. Electro Velvet wyśmiane w sieci

Electro Velvet wybrani na Eurowizję

6 października 2014 roku ogłoszono, że telewizja BBC po raz kolejny wyłoni reprezentanta i piosenkę wewnętrznie, natomiast tym razem postanowiono zorganizować otwarty konkurs. Zgłoszenia można było nadsyłać do 7 listopada, a dodatkowo BBC do puli chętnych dodało artystów rekomendowanych w ramach platformy BBC Introducing. Ostatecznie zgłoszono 300 utworów, z czego komisja stworzyła short-listę na 20 nazwisk. Wyboru dokonano w lutym, a oficjalne ogłoszenie nastąpić miało 7 marca w BBC Red Button service. Podano, że zwycięski utwór pochodził z otwartego konkursu. Okazało się, że wygrał utwór „Still in love with you” autorstwa Davida Mindela i Adriana Baxa, który na Eurowizji ma być wykonany przez duet Electro Velvet. Reakcje były różne. Niektórzy sądzili, że „electro swing” może pomóc Wielkiej Brytanii się wyróżnić, a inni krytykowali. „The Guardian” określił go mianem „koszmarnego”, natomiast „The Independent” uznał, że utwór w szybki sposób da się zapomnieć. Alex Larke, członek Electro Velvet uznał, że różne opinie świadczą o tym, że każdy ma swoje zdanie i dobrze jest usłyszeć komentarze pozytywne czy negatywne. Bianca Nicholas liczyła na to, że w Eurowizji 2015 gdzie było dużo ballad, swingowe „Still in love with you” z pewnością się wyróżni. Choreografka Arlene Phillips uznała, że cały projekt był „trochę dla jaj”, natomiast członkini parlamentu Diane Abbott spytała, czy tylko ona uważa że Electro Velvet jest okropne.

Kolejne rozbieżności w ocenie Polski

Electro Velvet to duet złożony z Alexa Larke i Bianci Nicholas. Ona pojawiła się w „X Factor” i „The Voice”, śpiewała w duecie z Willem Youngiem, występowała też przed rodziną królewską, a w 2011 wydała singiel „Hold On to your dreams„. Alex Larke urodził się w Welwyn Garden City i pracuje jako wokalista formacji „The Rolling Clones” śpiewającej utwory The Rolling Stones – z projektem koncertował po Wielkiej Brytanii i nie tylko. Pracował też z pionierem Big Beatu – Cut La Roc. Dodatkowo na pół etatu zatrudniony był w szkole, gdzie uczył gry na ukulele. Duet Electro Velvet powstał w 2014 roku, głównie na potrzeby Eurowizji. W ramach promocji odwiedzili Eurovision PreParty w Rydze, wystąpili też na Eurovision in Concert w Amsterdamie oraz w Eurovision Pre-Party w Moskwie. Nie zabrakło ich także na London Eurovision Party. Zaśpiewali też swój utwór w programie „The Graham Norton Show”. Faworytami do wygranej nie byli. Przed finałem zajmowali 15. miejsce w zakładach bukmacherskich. Wielka Brytania mogła głosować w II półfinale Eurowizji 2015, dzięki czemu Brytyjczycy mieli kolejną szansę wspierania Polski. I znów to zrobili – widzowie dali Monice Kuszyńskiej 2. miejsce (przegrała tylko z Litwą). Niestety u jurorów wypadła słabiej – zajęła 12. miejsce (Litwa była 14.) co łącznie dało jej 7. miejsce w rankingu, czyli 4 punkty z Wielkiej Brytanii. Widzowie w swoim top5 mieli też Łotwę, Szwecję i Izrael, z kolei faworytem jury był Izrael przed Irlandią, Maltą, Łotwą i Cyprem. Po zsumowaniu rankingów 12 punktów dostał Izrael, 10 Łotwa, a 8 Irlandia. Wielka Brytania w półfinale nie dała punktów Czarnogórze, Azerbejdżanowi i Słowenii chociaż te kraje awansowały do finału. Półfinały transmitowane były na BBC Three z komentarzem Scotta Millsa i Mel Giedroyc, dodatkowo można ich było także słuchać na BBC Radio 2 Eurovision w relacji Any Matronic.

Nigella zagotowała widzów w Wiedniu i pokonała Rosjan

Staging Wielkiej Brytanii przysporzył sporo nerwów. Alex i Bianca zaśpiewali w towarzystwie dwóch par, które wykonywały popisy breakdance i akrobatyczne. Wszyscy mieli specjalne neonowe dioty na kostiumach, które nie zawsze poprawnie działały w trakcie prób i była spora obawa przed awarią także na żywo. Na scenie postawiono też wielkie schody. Wielkiej Brytanii przydzielono 5. pozycję startową pomiędzy faworyzowaną Estonią a piosenką z Armenii. Całkowicie przepadła – zdobyła tylko 5 punktów co dało 24. miejsce. Słabiej wypadła Francja (miała jeden punkt mniej) oraz Niemcy z Austrią, które tych punktów w ogóle nie miały. W głosowaniu jury UK zdobyło 12 punktów co dało 25. miejsce – niżej oceniono tylko Hiszpanię i Polskę, która była ostatnia. W televotingu punktów było mniej, bo jedynie 7, natomiast dało to 24. miejsce przed Niemcami, Francją i Austrią. Po zsumowaniu rankingów okazało się, że Electro Velvet zachowali 24. miejsce, co jednak żadnym sukcesem nie było. Punkty dostali od „zaprzyjaźnionych” krajów – Malty i Irlandii (po 1), a aż 3 dało jury z San Marino. Widzowie w Polsce dali „Still in love with you” 22. miejsce (wyżej od Grecji czy Albanii), a jurorzy…aż ósme! W swoim top5 piosenkę Wielkiej Brytanii mieli Maria Szabłowska (4. miejsce) i Krzysztof Szewczyk (5. miejsce). Natalia Szroeder przydzieliła 9. pozycję, a najgorzej ocenił ją Donatan dając 18. miejsce. Po zsumowaniu rankingów jury i widzów Electro Velvet zajęli u nas 17. miejsce więc na punkty się nie załapali. W brytyjskim televotingu wygrała Litwa, druga była Polska, a trzecia Szwecja, która wygrała też głosowanie jury więc to do niej trafiło 12 punktów. Litwa była w głosowaniu komisji na 14. miejscu, Polska na 17., tym samym Vaidas z Moniką dostali 4 punkty, a nasza reprezentantka 2. 10 punktów Wielka Brytania przydzieliła Australii, 8 Włochom. Widzom najmniej spodobały się piosenki z Francji, Czarnogóry i Azerbejdżanu, a jurorom z Albanii, Armenii i Rumunii. Punkty przedstawiła słynna Nigella Lawson próbująca mówić po francusku. Z wielką euforią przyjęto te wyniki, gdyż w momencie przekazania 12 punktów Szwedom, Mans Zelmerlow przegonił na 1. miejscu wybuczaną co chwilę Rosję. Ogromne owacje do dziś wywołują ciarki. Tym samym symbolicznie Wielka Brytania uratowała Eurowizję przed Rosjanami. Transmisja finału w BBC One z komentarzem Grahama Nortona, a w BBC Radio 2 z relacją Kena Bruce.

Jak to wygra, zostajemy w Europie

24. miejsce było ówcześnie trzecim najsłabszym rezultatem kraju na Eurowizji, jednak powtórzone będzie też w 2016 i 2018 roku. Electro Velvet dostali najmniej punktów od 2003 (gdy UK miało zero). Po fiasku internauci żartowali, że Unia Europejska wkrótce przeprowadzi referendum by wygonić Wielką Brytanię z Eurowizji. Prezenter Colin Murray był jednym z nielicznych, którzy występ chwalili chociaż był pewien, że taka piosenka nie wygra konkursu. „Mirror” wspominał, że piosenkę Electro Velvet porównywano do muzyki z reklamy gofrów ziemniaczanych „Birds Eye”, a na Twitterze pojawiło się sporo wulgarnych wpisów dotyczących tego, co UK prezentowało w Wiedniu na scenie. „Bianca poczuła już smak odrzucenia gdy poszła do The Voice. Teraz wyśmiano ją po występie oglądanym przez 180 milionów ludzi” – skomentował dziennik. „Daily Mail” przypomina, że na Twitterze pojawiały się absurdalne zakłady typu „Jeśli taka piosenka wygra, zostajemy w Europie„. Żartowano, że video z występu powinno być dodane do oficjalnego listu w którym Wielka Brytania ogłosi swój brexit. Zwrócono też uwagę, że debiutancki występ Australii zajął wysokie miejsce, a Wielka Brytania, która jest w Eurowizji od wieków, nie umie wysłać niczego porządnego. Bianca Nicholas oczywiście nie kryła rozczarowania, ale mówiła, że Eurowizja była dla duetu wspaniałym czasem. Electro Velvet zapowiedziało też nową muzykę i trasę koncertową. Z planów niewiele wyszło, głównie przez chorobę Bianci. Wokalistka cierpi na mukowiscydozę. W 2018 pojawił się tylko jeden singiel duetu „Take me home„, ale nie osiągnął żadnego sukcesu. Eurowizyjne „Still in love with you” dotarło raptem do 114. miejsca na UK Singles Chart, co było jednym z najgorszych wyników w brytyjskiej historii Eurowizji. Piosenka była też notowana w Austrii (53. miejsce). Co ciekawe, składanka ESC 2015 dotarła do 11. miejsca Official Charts, co uznano za wielki sukces.

Wielkie hity Eurowizji w Londynie

Zanim doszło do porażki Wielkiej Brytanii w Wiedniu, 31 marca odbył się w Londynie koncert „Eurovision Song Contest’s Greatest Hits” z okazji 60-lecia istnienia konkursu. Show zrealizowano w Eventim Apollo, a Guy Freeman był producentem wykonawczym. Prowadzącymi zostali Graham Norton z BBC i Petra Mede z SVT. Projekt polegał na wspomnieniu najlepszych chwil Eurowizji, a także na występach na żywo. Z Wielkiej Brytanii zaprezentowali się tylko Brotherhood of Man z „Save your kisses for me”. W Opening Act wystąpił duet Electro Velvet z „Still in love with you” jednak nigdy nie został pokazany w trakcie emisji telewizyjnej i miał być ekskluzywną niespodzianką dla osób, które kupiły bilety na koncert. BBC pokazało koncert na kanale pierwszym 3 kwietnia, później też powtórzyło go w BBC Radio 2 z komentarzem Grahama Nortona. Część nadawców nie zdecydowała się na emisję (m.in. Ukraina, Holandia, Armenia, Polska, Włochy czy Azerbejdżan). Przy okazji roku 2015 warto nadmienić, że BBC zaczęło realizować wtedy konkurs „BBC Young Dancer” stąd pojawiły się spekulacje, że kraj może powrócić do Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Telewizja odniosła się do plotek twierdząc, że nie planuje powrotu do eurowizyjnej rywalizacji. Chociaż program realizowany jest co roku (z przerwą na pandemię), BBC nadal do EYD nie wróciła.

Źródło: BBC, Wikipedia, przegląd prasy, fot.: LEDinside

%d blogerów lubi to: