Polska na Eurowizji: Krystian Ochman wspomina Eurowizję, Karol Dziedzic o niej marzy. Poznajcie kolejnego kandydata do preselekcji • Eurowizja Junior 2022: Wszystkie utwory muszą być gotowe w dwa tygodnie

Eurowizja Junior: Kolejny dzień bez piosenek na konkurs

Już tylko 2 tygodnie pozostały na zgłoszenie do ARMTV i EBU piosenek, które mają wybrzmieć na Eurowizji Junior 2022 w Erywaniu. Telewizje uczestniczące w konkursie do 4 listopada muszą przekazać Ormianom pełen pakiet informacji o reprezentantach (w tym także zdjęcia prasowe oraz biografię) i utworach (w tym tekst i wersję instrumentalną z chórkiem pod występ na żywo). Spośród 16 krajów jeszcze 6 nie ma nawet ogłoszonego reprezentanta. W niedzielę wyboru dokonają Irlandczycy, a wkrótce informacje na temat JESC mają przekazać Francuzi. Co z pozostałymi krajami? Nie wiadomo. Telewizja albańska ma wkrótce przeprowadzić finał narodowy, ale daty jeszcze nie podano. Wielka Brytania i Armenia mają już wskazanych reprezentantów, jednak nie znamy ich nazwisk i nie wiemy kiedy zostaną one przedstawione. Jak zawsze milczą też Włochy. Na 2 tygodnie przez deadline znamy dopiero 4 utwory, przy czym tylko jeden jest już w pełni gotowy do prezentacji na scenie na erywańskim wzgórzu – Holandia. Utwory z Polski, Ukrainy i Malty są nagrywane na nowo i należy się spodziewać lekkich modyfikacji w aranżacji, warstwie instrumentalnej czy tekście. Kiedy pojawią się kolejne utwory? Nie wiadomo. Na Instagramie reprezentant Hiszpanii pokazał zdjęcie z prac nad eurowizyjną piosenką. Przedstawicielka Serbii ma już utwór, z którym wygrała selekcje serbskie, ale nie znamy jeszcze daty premiery. Milczą też nadawcy Gruzji, Macedonii czy Portugalii, którzy już dawno ogłosili swoich reprezentantów. Telewizja Khabar z Kazachstanu wcześniej zapowiadała, że utwór Davida Charlina pojawi się w październiku, ale być może nadawca także będzie chciał poczekać. Finał Eurowizji Junior odbędzie się 11 grudnia o 16:00 (czasu polskiego). Transmisja dostępna będzie w TVP, a nasz kraj reprezentuje Laura Bączkiewicz z utworem „To the moon”.

Tu bije serce Europy: Karol Dziedzic marzy o Eurowizji

Polskie preselekcje „Tu bije serce Europy” już 26 lutego 2023 roku w Warszawie, a Telewizja Polska zbiera zgłoszenia do 15 stycznia. Wśród zainteresowanych m.in. Marie, Natasza Urbańska, Daniel Borzewski, Skolim, Maja Hyży, Karolina Szczurowska czy Blanka z utworem „Solo”, a kolejnych chętnych wciąż przybywa. Aktualizowane informacje na temat preselekcji dostępne są na specjalnej podstronie Dziennika Eurowizyjnego TUTAJ. Dziś premierę miał utwór „Kometa” młodego wokalisty Karola Dziedzica, u którego pasja do muzyki zwyciężyła nad sukcesami w kajakarstwie wyczynowym. Widzowie kojarzyć go mogą z programów „Bitwa na Głosy”, gdzie śpiewał w drużynie Urszuli Dudziak (ekipa zajęła II miejsce) oraz z „The Voice of Poland” (V edycja) gdzie zachwycił Edytę Górniak (ESC 1994), ale…ostatecznie wybrał miejsce w teamie Justyny Steczkowskiej (ESC 1995). Aktualnie Karol pracuje nad materiałem do płyty oraz realizuje się w pracy z dziećmi w placówkach opiekuńczo-wychowawczych przekazując poprzez muzykę mnóstwo radości tym, którzy potrzebują jej najbardziej. Udział w Eurowizji z pewnością dałoby mu sporo radości, bo jak mówi, jest to jego marzenie. „Kiedy byłem małym chłopcem siedziałem blisko ekranu i starałem sobie wyobrazić jak to jest być po drugiej stronie wśród tylu wspaniałych ludzi z którymi mogę podzielić się swoimi emocjami śpiewając utwory, które trafiają wprost do ludzkich serc. Już od najmłodszych lat wiedziałem, że Eurowizja to jedyne miejsce, w którym mógłbym zrealizować swoje marzenia o dzieleniu się muzyką” – mówi w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym. Karol jest zainteresowany startem w selekcjach i pracuje już nad zgłoszeniem. Zdradził, że stylistyka utworu z pewnością będzie szła w kierunku popu, elektropopu czy rocka, a on sam chętnie czerpałby inspirację z norweskiego piosenkarza Rubena czy amerykańskiej piosenkarki i autorki utworów LP. Czy Karolowi uda się dostać do preselekcji 2023? To wszystko zależy od jakości zgłoszenia i ocen jurorów. Trzymamy kciuki, a poniżej prezentujemy opublikowany dziś utwór „Kometa”.

Krystian Ochman wspomina Eurowizję 2022

W związku z koncertem w Szczecinie portal „Głos Szczeciński” przeprowadził wywiad z Krystianem Ochmanem, a Eurowizja była jednym z głównych tematów. „Jak dostałem propozycję od mojej wytwórni przygotowania utworu do preselekcji, byłem dość sceptycznie nastawiony do tego pomysłu. Uważałem, że nie byłem jeszcze zbyt dobrze mentalnie i głosowo przygotowany do udziału w tak dużym przedsięwzięciu. Jednak dałem się przekonać” – wspomina polski reprezentant, który w Turynie wykonał „River” i po latach przerwy wprowadził nasz kraj do finału. Za najwspanialszy moment związany z pobytem na Eurowizji 2022 uważa spotkanie z rodziną, która go tam wspierała. „Ich obecność dała mi ogromne wsparcie. Byli ze mną podczas półfinału i finału. Szczególnie ucieszył mnie pobyt z moim bratem, którego bardzo długo nie widziałem. Przyjechała też moja siostra, która nie mogła zostać tak długo jak mój brat, ale każda chwila spędzona z nią była bezcenna” – mówi. Wspierał go też cały kraj i wszyscy wierzyli, że wynik będzie jak najwyższy. Ostatecznie wokalista zajął 6. miejsce w półfinale oraz 12. w finale. W głosowaniu widzów w sobotnim finale Krystian zdobył 9. pozycję, natomiast u jurorów był 14. To najlepszy wynik Polski na Eurowizji od 2016 roku i z pewnością wielu fanom konkursu dał nadzieję na kolejne dobre starty w wykonaniu TVP. Kto zostanie następcą Krystiana? O tym przekonamy się 26 lutego 2023 podczas finału narodowego. Nowego reprezentanta wskażą widzowie oraz jurorzy.

Źródło: JuniorEurovision.tv, Wikipedia, Plotek.pl, Głos Szczeciński, inf. własne, fot.: K. Dziedzic

%d blogerów lubi to: