Historia Wielkiej Brytanii na Eurowizji 2012: Engelbert Humperdinck wydał 100 albumów, w Baku dostał tylko 12 punktów

Engelbert Humperdinck na Eurowizji

Udział Wielkiej Brytanii w Eurowizji 2012 ogłoszony został 20 grudnia, a BBC ponownie wskazała reprezentanta z piosenką wewnętrznie. Mówiło się o Atomic Kitten, kandydatami mieli być też Tom Jones czy nawet Adele, a koniec końców 1 marca dostaliśmy…76-letniego wtedy Engelberta Humperdincka, który miał zaśpiewać „Love will set you free”. Premiera utworu odbyła się 19 marca – napisali ją Martin Terefe i Sacha Skarbek. Ten drugi jest synem polskiego psychoterapeuty Andrzeja Skarbka. Piosenkę nagrywano w Londynie, Los Angeles i Nashville. W momencie ogłoszenia Engelbert był najstarszym uczestnikiem Eurowizji w historii, jednak szybko stracił ten tytuł na rzecz jednej z członkiń rosyjskiej formacji Buranowskie Babuszki. Humperdinck był niezwykle dumny z ballady i liczył na zdobycie 1. miejsca w Baku. Piosenka dotarła do 3. miejsca UK Independent Chart oraz do 60. na UK Singles Chart. Na singlu znalazły się też piosenki „Too beautiful to last” oraz „My Way„. W ramach promocji wokalista wystąpił w programie „The Graham Norton Show”. Engelbert urodził się 2 maja 1936 roku w Madras, w Indiach, które były wtedy kolonią brytyjską. Był jednym z dziesięciorga dzieci żołnierza Mervyna Dorseya z Walii oraz jego żony Olive, która miała niemieckie korzenie. Gdy Engelbert miał 10 lat jego rodzina przeniosła się do Anglii, a on sam zaczął się wtedy interesować muzyką i rozpoczął naukę gry na saksofonie. W swojej długiej karierze był bardzo płodnym muzykiem i wokalistą. Do Eurowizji w Baku miał na koncie już 97 albumów i mnóstwo singli, w tym te najbardziej hitowe takie jak „Release Me„, „There goes my everything„, „The Last Waltz” czy „A Man without love„, które docierały do czołowych miejsc list przebojów nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale też w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie, Irlandii, Nowej Zelandii, RPA, Szwajcarii czy w Niemczech. W swojej ponad 50-letniej karierze sprzedał na całym świecie ponad 140 milionów egzemplarzy swoich singli czy albumów.

Był jednym z faworytów

W 1964 roku poślubił Patricię Healey z którą ma czwórkę dzieci. Mieszkali zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Karolinie Północnej. Jego żona zawsze żartowała, że mogłaby wytapetować sypialnię pozwami o alimenty jakie otrzymywał Engelbert. Co ciekawe, dwie kobiety wygrały procesy sądowe i wokalista musiał im płacić. Patricia zmarła w 2021 po zarażeniu COVID-19. Wcześniej cierpiała na Alzheimera. Poza muzyką Hump zajmował się sprzedażą nieruchomości w Hawajach, Meksyku i w Stanach Zjednoczonych. Miał na tym polu spore finansowe sukcesy. W latach 80. kupił hotel w La Paz i nazwał go „La Posada de Engelbert”. Hotel został zburzony w 2012 roku. Artysta trafił na Eurowizję 2012 dwa lata po wydaniu swojego albumu „Released”, a eurowizyjny singiel był pierwszą piosenką od dwóch lat. „Love will set you free” było też jego ostatnim singlem w karierze. Co ciekawe, pomimo dość wolnej i mało przebojowej piosenki Wielka Brytania była jednym z faworytów do zwycięstwa, w notowaniach bukmacherskich zajmowała 6. miejsce zaraz za Szwecją, Włochami, Rosją, Serbią i Danią. UK wylosowało obowiązek głosowania w drugim półfinale gdzie widzowie i jurorzy wytypowali niemal bezbłędnie całą awansującą dziesiątkę. Pomylili się tylko przy Bułgarii i Holandii, którym dali punkty. W top10 nie mieli Macedonii i Norwegii. 12 punktów dostała Malta, 10 Litwa, a 8 zwycięska Szwecja. Półfinały transmitowało BBC three z komentarzem Scotta Millsa i Sary Cox. W trakcie ceremonii losowania pozycji startowych Wielka Brytania miała pecha – Engelbert otwierał finałową stawkę.

Upokorzony Engelbert. Krytyka głosowania politycznego

Klasyczny i bardzo prosty występ nie spodobał się Europie. Engelbert dostał 12 punktów co dało mu 25. miejsce, czyli przedostatnie. Gorzej wypadła tylko Norwegia, która miałą 5 punktów mniej. W głosowaniu jury Wielka Brytania była ostatnia – zebrała 11 punktów. W televotingu wypadła trochę lepiej – zajęła 21. miejsce z 36 punktami. Matematyka była jednak bezwzględna i Engelbert skończył jako przedostatni. Dostał 5 punktów z Estonii, 4 z Irlandii, 2 z Łotwy i 1 z Belgii. Brytyjczycy 12 punktów dali zwycięskiej Szwecji, 10 Irlandii, a 8 Hiszpanii. Punkty przedstawiał Scott Mills, a show transmitowano na BBC One (Graham Norton) oraz na BBC Radio 2 (Ken Bruce). W skład brytyjskiego jury weszli m.in. Kirsten Joy Child czy Lynsey de Paul, reprezentantka UK 1977. Finał Eurowizji stracił widzów w BBC – konkurs oglądało 7,5 mln widzów, co dało 36% udziału w rynku. To aż 2 miliony mniej niż w 2011 roku, ale Eurowizja musiała walczyć o widza z meczem w którym grała reprezentacja Anglii. Jak zwykle wyniki uznano w mediach brytyjskich za polityczne i wzywano BBC do wycofania się z udziału w show. „The Guardian” mówił o upokorzeniu Engelberta i zwracał uwagę, że widzowie kwestionowali sens wysyłania na Eurowizję tak wiekowego wokalisty. Piosenkarz wspominał, że w Baku wystąpił z naszyjnikiem, który kiedyś podarował mu Elvis Presley. To nie pomogło, by przełamać złą passę Wielkiej Brytanii. „Miałem wiele wzlotów w swojej karierze, a Eurowizja była wspaniałym doświadczeniem” – mówił dodając, że zrobił wszystko co mógł, by jego kraj był z niego dumny. Co ciekawe, po Eurowizji 2015 Engelbert skomentował wynik duetu Electro Velvet twierdząc, że Eurowizja to diabelski błąd, który powinien być jak najszybciej usunięty, a głosowanie nazwał kpiną z formatu konkursu piosenki. Zarzucił też Francji, Rosji czy Szwecji, że głosują na swoich sąsiadów. Dodał, że Niemcy i Wielka Brytania najwięcej płacą Eurowizji, a nie dostają nic w zamian. Wielka Brytania po raz trzeci od 2008 roku zajęła 25. miejsce, jednak w przeciwieństwie do lat 2008 i 2010 nie było to miejsce ostatnie, a przedostatnie.

Wciąż koncertuje! Życzymy wiele sił!

Piosenka „Love will set you free” znalazła się na płycie „Release Me – The Best of Engelbert” wydanej 14 maja 2012 roku, a singiel z eurowizyjną piosenką trafił do notowań w Belgii. W 2014 roku pojawił się kolejny album wokalisty – „Engelbert Calling”, a w 2017 roku aż dwie nowe płyty, z czego album „50” z okazji 50-lecia kariery trafił na 5. miejsce UK Official Album Chart. Najnowszy album piosenkarza „Essential” trafił do sprzedaży w marcu zeszłego roku. Mimo podeszłego wieku nie przestał koncertować – odwiedził Amerykę Północną, a występował też w Europie, Australii i na Dalekim Wschodzie. W 2022 jego utwór „A Man Without Love” trafiło do ścieżki dźwiękowej „Moon Knight”, dzięki czemu Engelbert zyskał rozgłos u młodszej widowni. Później nagrał też cover „I’m Forever” do filmu „Bullet Train”. Tak naprawdę nazywa się Arnold George Dorsey i ma aktualnie 86 lat. Wciąż jest aktywny na rynku muzycznym i koncertuje. Jest też silnie związany z Leicester, w którym mieszka przez praktycznie całe swoje życie. W listopadzie tego roku odbędzie się trasa koncertowa po Ameryce Północnej. Wokalista odwiedzi m.in. Kalifornię, Florydę, Nowy Jork, Ohio, a będzie też gościć w paru miastach Kanady.

Źródło: BBC, Wikipedia, The Guardian, Manchester Evening News, fot.: The Independent

%d blogerów lubi to: