Dziś półfinał selekcji w Irlandii • Ile za Eurowizję płaci Słowenia? Czy Kosowo zadebiutuje w konkursie? • Kto wygrał OGAE 2nd Chance Song Contest?

Eurowizja Junior: Kto trafi do finału w Irlandii? 🇮🇪

Dziś o 21:30 czasu polskiego emisja półfinału preselekcji Irlandii do Eurowizji Junior 2022. O wejście do finału walczyć będzie ośmiu kandydatów, którzy pomyślnie przeszli ćwierćfinały, w tym Sophie Lennon, Niamh Naade czy Amber Dawes, które w swoich rundach zdobyły najwięcej gwiazdek od jury. Uczestnicy zaśpiewają nowe covery, a trzyosobowa komisja ponownie przyznawać będzie gwiazdki. Dwie najlepiej ocenione osoby trafią do finału, a trzecia wskazana zostanie w duelu, w którym zmierzą się laureaci miejsc 3-4. O wynikach decydować będzie jury w składzie Niamh Ni Chroinin, Chris Greene oraz gość specjalny odcinka – Brooke Scullion (ESC 2022). Po zakończeniu półfinału rozpocznie się głosowanie widzów na trzech finalistów. Po raz pierwszy w historii to widzowie będą mieli wpływ na końcowy wynik preselekcji i wybór reprezentanta kraju na Eurowizję dla Dzieci w Armenii. Emisja półfinału dziś o 21:30 na TG4 oraz w Internecie TUTAJ. Program potrwa godzinę.

Koszt Eurowizji 2022 dla Słowenii 🇸🇮

W wywiadzie dla portalu Svet24 Vanja Vardjan, redaktor rozrywki RTV SLO opowiedział o kulisach udziału Słowenii w Eurowizji. Zapowiedział, że Słowenia ponownie wyłoni reprezentanta poprzez preselekcje EMA, jednak szczegółów jeszcze nie podano. W 2022 roku RTV SLO wydała na Eurowizję łącznie ok 208 tys. euro, z czego 89 tys. przeznaczono na organizację preselekcji, a 119 tys. na sam występ podczas ESC w Turynie. Telewizja Słowenii za składkę uczestnika konkursu wydała nieco ponad 47,5 tys. euro, co jest wliczone w koszt występu, tak samo również jak opłata za nocleg, podróż delegacji i wszystkie wydatki w Turynie. Dodał, że opłata za start narzucona przez EBU jest jedną z trzech najniższych jakie są przydzielone państwom na Eurowizji. Oznacza to, że 37 krajów uczestniczących w Eurowizji 2022 płaciło za sam udział więcej niż Słowenia. Wynika to m.in. z udziału procentowego w rynku telewizyjnym w Słowenii. Selekcje EMA 2022 oglądało ok. 242 tys. widzów, z czego 147 tys. śledziło półfinały. Samą Eurowizję obejrzało na RTV SLO ok. 239 tys. widzów. Chociaż wyniki nie są powalające i tak stanowią one wyższy wynik niż średnia oglądalność RTV SLO w tych pasmach. Niedawno jeden z członków zarządu RTV SLO powiedział, że Słowenia nie powinna startować w Eurowizji bo nikt nie bierze odpowiedzialności za słabe wyniki tego kraju. Vanja Vardjan nie zgadza się z tym stwierdzeniem przypominając, że w ciągu ostatnich 10 lat Słowenia w finale była aż 5 razy, tyle samo co kraj taki jak Polska, który znacznie więcej wydaje na Eurowizję oraz ma też znacznie większą populację. Vardjan przyznał też, że w wypadku zwycięstwa Słowenii kraj może organizować konkurs w hali Stožice w Lublanie. Poinformował też, że RTV SLO nie będzie uczestniczyć w Eurowizji Junior, gdyż konkurs w Słowenii oglądało trzy razy mniej widzów niż główną Eurowizję.

San Marino i Kosowo – co nowego? 🇸🇲🇽🇰

Do 14 października 402 wykonawców zgłosiło się do preselekcji San Marino „Una voce per San Marino”, jednak tylko trzech kandydatów faktycznie pochodzi z San Marino. Etap zgłoszeniowy kończy się 20 stycznia, a celem SMRTV jest przebicie wyniku z 2022 gdy łącznie kandydatów było 585. Zważywszy na to, że już teraz jest ich 402, wszystko idzie ku dobremu. Tymczasem dyrektor RTK, telewizji z Kosowa, Shkumbin Ahmethekaj zapowiedział, że pod koniec roku nadawca oficjalnie zgłosi aplikację na członka Europejskiej Unii Nadawców. „Mamy teraz większe szanse, ze względu na wykluczenie Rosji i Białorusi” – twierdzi. Ponieważ RTK (siedziba stacji na zdjęciu) nie zdążyło zgłosić się do końca września tego roku, Kosowo nie może otrzymać statusu aktywnego członka EBU tak, by móc zadebiutować na Eurowizji w 2023 dlatego Albańczycy liczą na pojawienie się Kosowa w konkursie w 2024. Oczywiście nie wszystko od nich zależy – EBU na ten moment nie wyrażało zgody na udział tego kraju ponieważ część stałych uczestników Eurowizji nie uznaje niepodległości tej serbskiej prowincji. Są to Armenia, Azerbejdżan, Cypr, Grecja, Gruzja, Mołdawia, Rumunia, Serbia i Ukraina.

Kuba Szmajkowski na 16. miejscu OGAE 2nd Chance

Pół roku po zakończeniu sezonu preselekcyjnego dowiedzieliśmy się w końcu kto wygrał OGAE Second Chance 2022 czyli konkurs dla piosenek z preselekcji. Najwięcej punktów zebrała piosenka „In i dimman” ze Szwecji. Duet Medina wywalczył z nią 3. miejsce w finale Melodifestivalen. Na miejscu drugim znalazła się reprezentantka Finlandii – Bess, a na trzecim Rigoberta Bandini z Hiszpanii. W czołowej piątce także La Rappresentante di Lista z Włoch oraz Pauline Chagne z Francji. Kuba Szmajkowski, który reprezentował Polskę z utworem „Lovesick” zajął 16. miejsce na 27 państw. Zebrał 34 punkty, w tym 12 od OGAE Ukraina. Na ostatnim miejscu Gabriel Basco z Rumunii, a równie słabo poszło też Denise z Malty czy Christinie Ramos z preselekcji San Marino, która reprezentowała klub OGAE Reszta Świata. Wyniki plebiscytu spotkały się z mieszanymi uczuciami. Pomijając fakt ogromnego opóźnienia w ich publikacji oraz jakość wykonania prezentacji (organizatorem był klub OGAE Norwegia), wielu fanów krytykuje fakt, że po raz 18. wygrała Szwecja, której selekcje są najbardziej popularne. Tylko w XXI wieku Szwedzi wygrali już dziesiąty raz. Wyniki stają się więc tak przewidywalne jak przy OGAE Song Contest, gdzie od 2017 nieprzerwanie wygrywają hity wystawiane przez Wielką Brytanię lub Australię. Najbardziej różnorodny pod kątem wygrywania jest OGAE Video Contest, gdzie jednak często ocenia się bardziej utwór niż klip.

Źródło: TG4, Svet24, RTV SLO, Evrovizija.com, ESCbubble.com, Espreso.co.rs, OGAE Norway, Wikipedia, fot.: Prisztina (M. Błażewicz 2019)

%d blogerów lubi to: