Historia Wielkiej Brytanii na Eurowizji 2009: Jade Ewen wygrywa selekcyjne talent-show i przywraca Brytyjczykom wiarę w konkurs

Całkowicie nowy format preselekcji

Ówczesny lider Partii Konserwatywnej, David Cameron, nawoływał do wycofania się z udziału Wielkiej Brytanii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2009 organizowanej na terenie Federacji Rosyjskiej w związku z atakiem Rosji na Gruzję w sierpniu 2008 i konfliktu o Osetię Południową. Ostatecznie jednak BBC nie zdecydowała się na bojkot konkursu, a do tego przygotowano zupełnie nowy format preselekcji, by uniknąć koszmarnych wpadek, jakie miały miejsce ostatnio. Selekcje nazwano „Eurovision: Your Country Needs You” i był to praktycznie format talent-show złożony z paru rund, w których uczestnicy śpiewali covery. Prowadzenie selekcji objął Graham Norton, a transmisja dostępna była z Londynu na BBC One i na stronie internetowej. Tym razem zgłoszenia przyjmowano bez utworów eurowizyjnych, a kandydaci mieli po prostu zaprezentować swoje zdolności wokalne podczas śpiewania znanych utworów. Co ciekawe, nie musieli być nawet Brytyjczykami – konkurs otwarty był dla wszystkich osób mieszkających w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Andrew Lloyd Webber (który został wskazany na kompozytora piosenki UK na ESC 2009) wraz z Colinem Barlowem wybrali sześciu najlepszych kandydatów. Poznaliśmy ich podczas pierwszego odcinka selekcji 3 stycznia. Tydzień później odbyła się pierwsza runda, a kandydaci śpiewali covery w towarzystwie 17-osobowego zespołu muzycznego. Czterech uczestników do kolejnej rundy przepuszczali widzowie, a spośród dwóch pozostałych jednego ratował sam Andrew Lloyd Webber. Po pierwszym odcinku odpadł Damien Flood, a zagrożona była Charlotte Finlay. W panelu jurorskim zasiadła m.in. Lulu (ESC 1969).

Jade Ewen wygrywa i jedzie do Moskwy

Drugi odcinek to kolejne covery, a tym razem poza Lulu w panelu pojawił się też Duncan James z grupy Blue. Widzowie uratowali trzech uczestników, a Andrew przepuścił dalej formację Emperors of Soul, tym samym eliminując Charlotte Finlay. W półfinale każdy uczestnik śpiewał po dwa utwory-covery. Do panelu zaproszono Emmę Bunton ze Spice Girls. Widzowie wskazali dwóch najlepszych uczestników i wpuścili ich do finału – był to Mark Evans oraz duet Francine & Nicola Gleadall. Odpadła grupa Emperors of Soul, a Andrew uratował od eliminacji Jade Ewen, która śpiewała przeboje Erica Carmena i Arethy Franklin. Finał odbył się 31 stycznia, a poza dwoma coverami uczestnicy zmierzyli się też z utworem „My Time” przygotowanym już pod kątem Eurowizji 2009. Wśród gości pojawił się Dima Bilan, zwycięzca konkursu z 2008 roku. Tym razem decydowali już tylko widzowie. Wygrała Jade Ewen śpiewając „Lady Marmalade” oraz „The Promise” grupy Girls Aloud. Drugi był duet Gleadall, a trzeci Mark Evans. Finał selekcji zebrał ponad 5,5 mln widzów, co dało BBC 30% udziału w rynku. Popularność selekcji rosła z odcinka na odcinek. Utwór „My Time” przygotował Andrew Lloyd Webber oraz Diane Warren – ponoć balladę napisali w dwie godziny. Oficjalna wersja z wykonaniem Jade premierowo opublikowana została poprzez BBC Radio 2 23 marca. Chociaż nazwisko Webbera samo w sobie było gwarancją jakości, to jednak pojawiły się też krytyczne opinie o utworze, jednak chwalono też „My Time” za powrót do brytyjskiej tradycji i solidność. Generalnie wstydu nie było.

Intensywna promocja przed Eurowizją

Jade Louise Ewen urodziła się w 1988 roku w Plaistow (Londyn). Śpiewała i tańczyła zanim skończyła cztery lata. Jako uczennica występowała w paru produkcjach telewizyjnych, wzięła też udział w castingu do musicalu „Król Lew”. W 2005 wstąpiła do grupy Trinity, jednak formacja rozpadła się po dwóch latach pomimo kontraktu z Sony BMG. Następnie wokalistka nagrywała z raperem Kwame i wydała singiel „Got You„. Napisała też piosenkę „Let Me Be Me” dla Jessici Mauboy (Australia 2018). W 2009 pojawiła się w preselekcjach brytyjskich, które wygrała – tym samym zdobyła tytuł reprezentantki Wielkiej Brytanii na Eurowizji co z pewnością sporo zmieniło w jej życiu. Zaczęło się jednak od europejskiej promocji. Jade wystąpiła w „My Time” podczas finału selekcji na Malcie, później podczas finału w Grecji oraz na prezentacji utworu Bośni i Hercegowiny. Była też gościem selekcji Ukrainy i Rosji, a 18 kwietnia zaśpiewała na Eurovision in Concert w Amsterdamie oraz pojawiła się w programie RTL4 „Life and Cooking”. 3 maja „My Time” wykonała podczas jednego z odcinków „Tańca z Gwiazdami” w polskiej stacji TVN. Udzieliła też wywiadu rosyjskiej gazecie „OK”, a czytelnicy mogli wygrać singiel „My Time”. Wystąpiła też na UK Eurovision Preview Party oraz w wielu programach BBC. Była dość wysoko notowana w zakładach bukmacherskich do wygrania Eurowizji. Zajmowała 8. miejsce w sąsiedztwie Malty i Estonii, jednak do faworyzowanej Norwegii było jej dość daleko.

5. miejsce w finale! Wielki sukces Jade

Wielka Brytania głosowała w 1. półfinale Eurowizji 2009, tym samym na tym etapie nie mogła znów głosować na Polskę. 12 punktów dostała Turcja, 10 Malta, a 8 zwycięska Islandia. Po raz pierwszy widzowie BBC dali punkty wszystkim krajom, które otrzymały awans, w tym Finlandii, której przyznano „dziką kartę”. Obie rundy półfinałowe pokazano na BBC Three z komentarzem Paddy’ego O’Connella i Sarah Cawood. W finale Wielka Brytania startowała z solidnej, 23. pozycji (drugiej od końca). Klasyczna prezentacja z muzykami i fortepianem wypadła przekonująco, chociaż nie obyło się bez wpadki. W pewnym momencie Jade „oberwała” mikrofonem w twarz szturchnięta przez skrzypka. Koniec końców zdołała zachwycić Europę, a w nowym systemie głosowania (widzowie/jury) zebrała łącznie 173 punkty co dało wspaniałe, 5. miejsce. 4 punkty więcej miała Turcja, natomiast aż 44 mniej Estonia, która zajęła 6. pozycję. Wielka Brytania dostała tylko jedną dwunastkę – od Grecji, ale miała 10 punktów z Malty, Portugalii i Irlandii, 8 z Niemiec, Albanii i Serbii czy 4 punkty z Polski. W głosowaniu jurorów zajęła wysokie, 3. miejsce z 223 punktami – przegrała tylko z Islandią i Norwegią, a zdecydowanie pokonała Patricię Kaas z Francji. W televotingu UK wypadło słabiej – Jade była na 10. miejscu ze 105 punktami. Brytyjskie jury 12 punktów dało Niemcom, 10 Islandii, a 8 Norwegii, z kolei widzowie 12 przekazali Turcji, 10 Grecji, a 8 Litwie. Po połączeniu punktacji okazało się, że najwyższa nota trafiła jednak do Turcji, 10 dostała zwycięska Norwegia, a 8 Islandia. Niemcy miały 7 punktów. Punkty podał Duncan James, a konkurs pokazało BBC One (Graham Norton) z transmisją także na BBC Radio 2 (Ken Bruce). Finał obejrzało na BBC ponad 7,8 mln widzów, a w peaku podczas głosowania prawie 10 milionów – dało to aż 35,3% udziału w rynku.

Jade w Sugababes

5. miejsce było już wtedy wielkim sukcesem, bo od lat Wielka Brytania nie dawała sobie rady. Po raz pierwszy od 2002 roku kraj wrócił do top15, a ostatnim takim sukcesem było 3. miejsce Jessici Garlick w 2002 roku. Jak się później okazało, będzie to ostatnie miejsce w czołowej dziesiątce aż do 2022 roku. Chociaż UK startuje w Eurowizji od 1957 roku, piąte miejsce zajęto po raz pierwszy w historii. Tym samym do tej pory „My Time” zgarnęło 5. najlepszy wynik dla swojego kraju. Wielki sukces nie do końca przełożył się na UK Singles Chart, gdzie „My Time” dotarło jedynie do 27. miejsca. Notowane było też na listach przebojów w Niemczech, Szwecji i Szwajcarii. Jade Ewen już przed Eurowizją podpisała kontrakt z Polydor Records i zaczęła pracę nad materiałem na płytę, a wysokie miejsce w Moskwie z pewnością pomogło jej w działaniach. Jak się jednak okazało, solistką długo nie była, bo we wrześniu 2009 roku dołączyła do Sugababes zastępując tam Keishę Buchanan. Zanim weszła w skład trio zdążyła wydać singiel „My Man„, ale promocja utworu została anulowana. Priorytetem było dla niej Sugababes i to z zespołem zaczęła nagrywać nowe utwory, w tym np. „Freedom”. W marcu 2013 roku ogłosiła, że trio będzie wkrótce przygotowywać nowe utwory, jednak w sierpniu tego samego roku oznajmiła, że jednak z planów nic nie wyjdzie i formacja praktycznie zakończy działalność. W 2014 zagrała w musicalu, gdzie została pochwalona za świetną grę aktorską. Z powodów zdrowotnych musiała zrezygnować z innej intratnej roli w 2015 roku. Do tej pory gra na deskach teatrów, występuje też w różnych programach telewizyjnych. Nie tworzy jednak własnej muzyki.

Źródło: BBC, Wikipedia, fot.: @jadeewenofficial

%d blogerów lubi to: