Historia Wielkiej Brytanii na Eurowizji 2008: Terry Wogan wypchnął Andy’ego Abrahama na Eurowizję. Fatalny rezultat w Belgradzie

Selekcje-eliminacje w White City

To chyba najpóźniejsza deklaracja startu Wielkiej Brytanii – dopiero 21 grudnia 2007 telewizja BBC ogłosiła chęć udziału w Eurowizji. Zmieniono też nazwę selekcji – tym razem to „Eurovision: Your Decision„. Do konkursu zakwalifikowano sześciu wykonawców, a finał odbył się 1 marca 2008 w White City (Londyn). Prowadzącymi byli Terry Wogan i Claudia Winkleman, która w 2007 była gospodynią Eurowizji Tańca. Zwycięzcę wskazywali jurorzy i widzowie, a konkurs zebrał ponad 5 milionów widzów, co dało 24% udziału w rynku. W ramach nowego formatu finalistów podzielono na trzy duele – solistów, grupy dziewczęce oraz duet „Joseph vs. Maria” czyli uczestników programów „Any Dream Will do” i „How do you solve a problem like Maria?”. Uczestników poznaliśmy 18 lutego. W pierwszej rundzie zwycięzców dueli wybierali jurorzy (John Barrowman, Carrie Grant z ESC 1983 i Terry Wogan). Wśród grup wygrało The Revelations pokonując LoveShy 2:0 (Terry Wogan nie głosował). Z duelu „Joseph v Maria” awans otrzymała Simona Armstrong eliminując Roba McVeigha, a z solistów lepsza okazała się Michelle Gayle, tym samym jury odrzuciło Andy’ego Abrahama. Wszystkie duele miały jednogłośny werdykt. Zanim doszło do drugiej rundy, Terry Wogan dobrał jeszcze jednego uczestnika dając mu „dziką kartę” – wskazał na Andy’ego i piosenkę „Even if”. W drugiej rundzie decydowali widzowie – według ich głosowania do superfinału weszli Michelle i Andy, tym samym odpadła grupa The Revelations oraz wokalistka Simona Armstrong. W superfinale telewidzowie uznali, że najlepszy był Andy Abraham i to on został reprezentantem kraju, chociaż jury na początku go odrzuciło. Michelle Gayle za „Woo (U make me)” zajęła 2. miejsce. Zwycięski utwór napisali Andy Abraham, Paul Wilson i Andy Watkins. Piosenka dotarła raptem do 67. miejsca UK Singles Chart, a na singlu wydano nie tylko wersję oryginalną i radiową ale też remix, karaoke oraz klip.

Śmieciarz i kierowca autobusu

Andrew Abraham urodził się 17 lipca 1964 roku w Północnym Londynie. W 2005 roku zajął drugie miejsce w drugiej edycji „The X Factor” przegrywając tylko z Shayne’m Wardem. Zanim wziął udział w programie, był śmieciarzem, co często podkreślano w mediach i z budek komentatorskich. Był też kierowcą autobusu. Ma dwójkę dzieci z żoną Denisa, a jego korzenie rodzinne sięgają wyspiarskiej Grenady, jednego z najmniejszych państw półkuli zachodniej. W „X Factor” przegrał raptem 1,2% głosów. Jego mentorem była Sharon Osbourne, ale jego docenili też Simon Cowell i Louis Wals. 26 marca 2006 Andy wydał debiutancki album, który na liście płyt dotarł aż do 2. miejsca – sprzedano 176 tys. egzemplarzy tylko w pierwszym tygodniu po premierze. Druga płyta – „Soul Man” – nie była już tak popularna, ale także trafiła na listę UK Charts, gdzie dotarła do 20. miejsca. Trzecia płyta „Very Best Of” trafiła do sprzedaży w 2008 roku. Czwarty album, który pojawił się zaraz po Eurowizji 2008, nie został już wydany w formie fizycznej z powodu kryzysu ekonomicznego wytwórni. Wielka Brytania jako kraj Big4 nie musiała startować w półfinałach Eurowizji 2008, a drogą losowania ustalono, że Brytyjczycy mają głosować w drugim półfinale. Obie rundy pokazano na BBC Three z komentarzem Paddy’ego O’Connella i Caroline Flack. 12 punktów z Londynu trafiło do … wyeliminowanego Cypru. 10 dostała Turcja, a 8 odrzucona Litwa. Zwycięska Ukraina nie dostała nic. Brytyjczycy punktami wsparli też Maltę, która nie zdołała wejść do finału. Poza Ukrainą ominęli też Chorwację i Gruzję, które trafiły do sobotniego koncertu. Andy Abraham nie był faworytem Eurowizji 2008 – nie znalazł się w top15 bukmacherów. Dodatkowo wylosowano mu pechową pozycję drugą, która nigdy nie dała zwycięstwa.

Przegrany remis z Niemcami i Polską

Występ przeszedł bez echa – zdobył tylko 14 punktów, co dało mu ostatni wynik w tabeli i remis z Niemcami oraz Polską. Ten remis został rozstrzygnięty na niekorzyść UK. Najlepiej wypadły Niemcy, którym 12 punktów dała Bułgaria (ze względu na pochodzenie jednej z wokalistek No Angels). Isis Gee z Polski dostała 10 punktów z Irlandii, a Wielka Brytania najwyższą notę dostała … także z Irlandii, ale było to 8 punktów. Tym samym Andy zakończył rywalizację na ostatnim, 25. miejscu. Poza Irlandią dostał punkty od jury z San Marino (6). Widzowie UK 12 punktów przekazali Grecji, 10 Łotwie, a 8 Turcji. Zwycięska Rosja nie otrzymała nic, a Polska zgarnęła 4 punkty. Wyniki głosowania podała Carrie Grant – UK jako pierwsze przedstawiało punkty. Konkurs transmitowany był przez BBC One (Terry Wogan) i BBC Radio w (Ken Bruce). Terry Wogan, dzięki któremu Andy w ogóle dostał się na Eurowizję, nie krył frustracji wynikiem, uznając, że „Even if” było „najlepszą piosenką UK od dłuższego czasu„. Zasugerował też, że Wielka Brytania powinna iść śladami Włoch i wycofać się z konkursu. Andy Abraham przyznał, że nie spodziewał się zbyt wielu punktów z powodu głosowania blokowego. Zaczęto też mówić, że Wielka Brytania, gdyby bardziej się postarała, mogłaby wygrać Eurowizję, ale z jakiegoś powodu BBC tego nie robi. Frustracja spowodowana wynikami Eurowizji i głosowaniem politycznym spowodowała rezygnację Terry’ego Wogana z komentowania konkursu. 25. miejsce to nowy drugi najgorszy wynik kraju, a dodatkowo Andy był drugim reprezentantem Wielkiej Brytanii, który na Eurowizji zajął ostatnie miejsce. Pomimo fiaska Andy Abraham wydał kolejne albumy, jednak nie osiągał już sukcesów. Występował też w wielu miejscach, miał swoje tournee „History of the Big Bands”, a w 2015 wystąpił w musicalu „Godspell”. W 2010 roku śpiewał na urodzinach piłkarza Theo Walcotta. Zajął się też pantomimą.

Eurowizja dla Młodych Muzyków i Eurowizja Tańca

Zanim odbyła się Eurowizja 2008 w Belgradzie, w Wiedniu zorganizowano Eurowizję dla Młodych Muzyków. Reprezentantem Wielkiej Brytanii został Philip Achille, grający na harmonijce. W pierwszym półfinale wystąpiło ośmiu muzyków, a tylko dwóch wpuszczono do finału – poza Wielką Brytanią awansowała też Grecja. Odrzucono m.in. Szwecję, Ukrainę czy nawet organizującą konkurs Austrię. W finale Wielka Brytania nie zajęła miejsca w czołowej trójce. Konkurs wygrała Grecja. W skład jury finałowego weszło aż dwóch Brytyjczyków – przewodniczącym był Sir Roger Norrington (dyrygent) oraz Alison Balsom (trębaczka). Konkurs transmitowało BBC Four z komentarzem Nicoli Loud, brytyjskiej skrzypaczki, która nie zakwalifikowała się do finału Eurowizji Młodych Muzyków w 1990 roku. Był to już 14. start UK w konkursie, jednak znów bez większego sukcesu. Dodatkowo, będzie to ostatni udział Wielkiej Brytanii w ścisłym finale konkursu. Na 6 września zaplanowano drugą edycję Eurowizji Tańca. Konkurs znów odbył się w Wielkiej Brytanii, ale tym razem w Glasgow (Szkocja). Prowadzący pozostali ci sami – Graham Norton oraz Claudia Winkleman. Gośćmi specjalnymi byli Red Hot Chilli Pipers, Lesley Garrett oraz City of Glasgow Chorus. Chociaż wszyscy nadawcy z EDC 2007 mieli w kontrakcie zadeklarowany start w dwóch pierwszych edycjach imprezy dwa kraje i tak się wycofały – Szwajcaria i Niemcy odrzuciły możliwość dalszego startu. Zadebiutował Azerbejdżan. Z powodu zderzenia ramówkowego z eliminacjami do Mistrzostw Świata w piłce nożnej w ostatniej chwili z konkursu musiała wycofać się Hiszpania. Reprezentantami Wielkiej Brytanii byli Louisa Lytton i Vincent Simone. Ona jest aktorką i w 2006 roku była najmłodszą w historii uczestniczką lokalnego „Tańca z Gwiazdami” gdzie zajęła 4. miejsce. Jej partnerem był Vincent Simone, który wystąpił w sześciu edycjach programu, partnerując m.in. Rachel Stevens, która zajęła 2. miejsce w programie. Na eurowizyjnym parkiecie Brytyjczycy zatańczyli z pozycji 9. i zaprezentowali paso doble, jive’a i tango. Zgarnęli 47 punktów co dało im 9. miejsce na 14 krajów. Najlepiej ocenili ich Holendrzy – dali 10 punktów. Dodatkowo 8 punktów dała Irlandia, 5 Dania, a Polska przyznała 1 punkt. Dodatkowo para z UK otrzymała 8 punktów od jurorów-ekspertów – był to jeden z niższych wyników w ich rankingu. Sami Brytyjczycy 12 punktów przekazali zwycięskiej Polsce, czyli Edycie Herbuś i Marcinowi Mroczkowi. 10 punktów dostała Litwa, a 8 Irlandia. Głosy podawała Carol Smillie, a BBC One pokazała konkurs z komentarzem Lena Goodmana oraz Craiga Revela Horwooda. Był to ostatni konkurs Eurowizji Tańca. Impreza została anulowana w 2009 roku.

Źródło: BBC, Wikipedia, fot.: MyLondon

%d blogerów lubi to: