Eurowizja Junior 2022: Na tej scenie wystąpi Laura Bączkiewicz! • Ruszają selekcje na Litwie • Ile zgłoszeń przyjęto w Grecji, Hiszpanii i Islandii? • Liverpool walczy z wygórowanymi cenami noclegów

Eurowizja Junior 2022: Projekt sceny 🇦🇲

Telewizja Armenii – ARMTV – pokazała projekt sceny Eurowizji Junior 2022. Projekt przygotował Rudik Ter-Galstyan przy współpracy ze specjalistami z kraju i nie tylko. Środek owalnej sceny jest otoczony strugami światła, które będą się poruszać by oddać energię każdego z występów. Naszym celem było stworzenie nowoczesnej, minimalistycznej ale zaawansowanej technologicznie sceny, która oddaje naszą wizję konkursu ale jest też na tyle uniwersalna, by spełnić oczekiwania 16 startujących państw” – mówi David Tserunyan, producent show. Zapewnia, że przygotowania idą pełną parą, także przy współpracy wszystkich uczestniczących w Eurowizji Junior nadawców. W samym centrum areny, zaraz pod sceną mają znaleźć się widzowie, a neonowe światła będą budować wspaniały klimat i też symbolizować logo konkursu „Spin the magic”. Na razie nie wiemy kiedy ruszy sprzedaż biletów na finał i próbę jurorską oraz czy i kiedy pojawią się informacje na temat Centrum Prasowego przy JESC 2022 w Erywaniu. Eurowizja Junior 2022 będzie pierwszym konkursem dziecięcym zorganizowanym już bez restrykcji covid-owych. W 2020 konkurs odbył się zdalnie, a w 2021 obowiązywały jeszcze limity widzów.

Zdjęcia: Junior Eurovision , EBU, ARMTV

Eurowizja 2023: Litwa rusza z selekcjami 🇱🇹

Ruszają selekcje litewskie „Pabandom iš naujo!” na Litwie. Wykonawcy i kompozytorzy mają dwa miesiące na wysłanie swoich zgłoszeń, a termin ostateczny do 12 grudnia. Telewizja LRT planuje zorganizować selekcje na ok. 20 utworów, w zależności od poziomu zgłoszeń. Format składać ma się z dwóch ćwierćfinałów, dwóch półfinałów i finału. Całość ruszy w styczniu przyszłego roku. Audrius Girzadas, szef delegacji Litwy podkreśla, że selekcje to nie tylko walka o Eurowizję, ale też możliwość zaprezentowania swojej muzyki szerszej publiczności, a telewizja litewska zawsze wspierać będzie (także finansowo) uczestników, przydzielając im konkretne kwoty na post-produkcję utworu i występ już na poziomie finału narodowego. Ma to pomóc m.in. tym mniej doświadczonym uczestnikom, którzy dzięki temu mogą rywalizować na jednej scenie z wielkimi nazwiskami litewskiej muzyki. Litwa, chociaż miała dość nieudany debiut w konkursie (w 1994 roku zajęła ostatnie miejsce z zerem punktów), w ostatnim czasie radzi sobie stosunkowo dobrze. W 2021 roku grupa The Roop wywalczyła 8. miejsce, a w tym roku Monika Liu (która śpiewała po litewsku jako pierwsza reprezentantka od debiutu) zdobyła 14. pozycję w Turynie. Do tej pory jednak najwyższym rezultatem naszych sąsiadów jest 6. miejsce z 2006 roku za prześmiewcze „We Are The Winners” pan-formacji LT United. Warto też zwrócić uwagę, że Litwa tylko w 1994 roku nie zorganizowała preselekcji publicznych. Nowy format pod obecną nazwą obowiązuje od 2020 roku.

Benidorm Fest: Statystyki po etapie zgłoszeniowym 🇪🇸

Aż 876 utworów zgłoszono do hiszpańskiego Benidorm Fest. To raptem 12 mniej niż przed selekcjami 2022, natomiast RTVE zwraca uwagę, że wzrosła pula zgłoszeń od wytwórni i producentów, co może oznaczać, że w konkursie weźmie udział więcej wykonawców z odpowiednim zapleczem. 455 piosenek przesłano poprzez formularz na stronie internetowej, 45 było wysłanych e-mailem z pominięciem formularza, a 394 to utwory rekomendowane przez wytwórnie. Przed selekcjami 2022 takich rekomendacji było prawie dwa razy mniej. Wśród kandydatów mają być zarówno znane i popularne nazwiska jak i debiutanci czy artyści, którzy jeszcze nie są tak rozpoznawalni w kraju. Wiemy, że zgłosili się też niektórzy byli reprezentanci Hiszpanii na Eurowizji oraz uczestnicy Benidorm Fest 2022, którzy chcą wrócić do rywalizacji. Komisja selekcyjna wyłoni spośród zgłoszeń najlepszą 16-tkę, która trafi do półfinałów. Lista zakwalifikowanych podana będzie w listopadzie, by kandydaci mogli zacząć pracę nad ostatecznymi wersjami swoich piosenek. Jako ciekawostkę można dodać, że pierwsze zgłoszenie trafiło do RTVE już w dwie minuty po uruchomieniu formularza, a ostatnia zarejestrowana została na kilka minut przed zamknięciem okna zgłoszeniowego. Wielu kandydatów nie spieszyło się ze zgłoszeniem – w ciągu ostatniej doby nadesłano aż 150 aplikacji. Najmłodszy kandydat dopiero w 2023 roku skończy 16 lat, natomiast wśród zgłoszonych jest też wykonawca, który wkrótce obchodzić będzie 76. urodziny.

Grecja, Islandia i Azerbejdżan przed Eurowizją 2023 🇬🇷🇮🇸🇦🇿

Etap zgłoszeniowy zakończono też w Grecji. Efekt? 106 zgłoszeń, czyli znacznie więcej niż rok temu. Teraz komisja będzie zapoznawać się z propozycjami muzycznymi oraz z pełną dokumentacją nadesłaną przez kandydatów i wyłoni zwycięzcę, który pojedzie do Liverpoolu. Z pewnością nie będą się z tym spieszyć i czeka nas jeszcze sporo spekulacji, plotek i przecieków co do werdyktu. Być może pojawi się nawet short-lista, nad którą będziemy mogli debatować. Jedną z faworytek selekcji jest Evangelia. Na Islandii zarejestrowano 132 zgłoszenia do selekcji „Söngvakeppnin” – to o 28 mniej niż przed selekcjami do Turynu. Zasady konkursu nie ulegną zmienia. Odbędą się dwa półfinały i finał, a łącznie w rywalizacji na etapie telewizyjnym udział weźmie 10 kandydatów. Zakwalifikowanych do półfinałów poznamy w styczniu, a telewizja RUV liczy na to, że będzie mogła zaprezentować bardzo różnorodną stawkę. Tymczasem dziś mija termin zgłoszenia rezygnacji z wcześniejszej deklaracji o starcie w Eurowizji 2023 – nadawcy do dziś mogą wycofać się z konkursu bez ponoszenia żadnych opłat. Na ten moment jedynym krajem, który w ostatniej chwili przekazał publicznie informację o starcie jest Azerbejdżan. Wciąż brakuje nam do pełnej puli m.in. Macedonii, Bułgarii, Czech czy Czarnogóry – od jakiegoś czasu pojawiają się spekulacje, że te kraje mogą zrezygnować z konkursu ze względów finansowych. Nie wiemy też co z Armenią oraz Mołdawią, a telewizje z Bośni i Turcji oficjalnie nie potwierdziły braku udziału w imprezie, co jednak nie znaczy, że są szanse na ich powrót. Niewielkie są też perspektywy na debiuty Kazachstanu czy Kosowa – Europejska Unia Nadawców od lat blokuje udział tych państw w Eurowizji.

Nie bukujcie drogich noclegów! 🇬🇧

Lokalni politycy z Liverpoolu zareagowali na doniesienia dotyczące dramatycznego wzrostu cen noclegów w mieście na czas Eurowizji 2023 i sugerują, by nie dać się oszukać i nie przepłacać za hotele czy kwatery prywatne, gdyż takie działania ze strony właścicieli miejsc nie są mile widziane. Steve Rotheram, burmistrz metropolitarny regionu miasta Liverpool zapowiada dyskusję na ten temat z Radą Miasta i podkreśla, że nie chce, by wygórowane ceny zablokowały komukolwiek możliwość odwiedzenia Liverpoolu. W planach jest przede wszystkim zaproponowanie oferty noclegów na łodziach i barkach czy możliwość korzystania z pól namiotowych i kempingowych. Plany mają być podane za parę dni. Organizatorzy Eurowizji 2023 nie kryją rozczarowania postawą właścicieli miejsc noclegowych i uważają, że takie działanie nie jest zgodne z polityką gościnności miasta. Zwracają też uwagę na bardzo częstą sytuację, w której rezerwacje zrobione po ogłoszeniu miasta-gospodarza są anulowane przez właścicieli z różnych powodów by później znów pojawić się w obiegu ale w wyższej cenie. Potwierdzono też, że część miejsc hotelowych zostało zabukowanych na potrzeby artystów, delegacji i organizatorów konkursu.

Źródło: ARMTV, JuniorEurovision.tv, Facebook, LRT, Eurovoix, RTVE, Eurovision-Spain.com, ERT, Eurovision Fun, RUV, Ictimai, Wikipedia, BBC, fot.: EBU/ARMTV

%d blogerów lubi to: