Historia Wielkiej Brytanii na Eurowizji 2005: Trzecie miejsce od końca w dwóch konkursach. UK opuszcza dwa wydarzenia EBU

Katie Price chce reprezentować Wielką Brytanię

Przed Eurowizją w Kijowie Wielka Brytania bardzo szybko potwierdziła swój udział – BBC zrobiło to już pod koniec lipca 2004 roku. Po raz kolejny przygotowano preselekcje „Making Your Mind Up” nieco je modyfikując. Finał odbył się 5 marca w Londynie, a prowadzącymi byli Terry Wogan i Natashę Kaplinsky (która ma białoruskie korzenie). Zwycięzcę wskazywali widzowie głosując w televotingu regionalnym, a także internauci oraz osoby, które skorzystały z bramki SMS. O wyjazd do Kijowa walczyło pięciu finalistów. Gośćmi były Ruslana (Ukraina 2004) oraz Sonia (UK 1993). Selekcje, chociaż z niewielkim gronem finalistów, wzbudziły spore emocje nie tylko z powodu powrotu Giny G, ale przede wszystkim poprzez udział Katie Price, osobowości medialnej i modelki znanej jako Jordan. Rok przed udziałem w selekcjach modelka pojawiła się w „I’m a Celebrity…Get me out of here”, regularnie pojawiała się też na okładkach wielu pism, w tym Playboy, Nuts, Maxim czy Vogue. W trakcie selekcji Katie była już w związku z piosenkarzem Peterem Andre, znanym z hitu „Mysterious Girl„. Para od zawsze była gorącym tematem dla tabloidów. Udział Jordan w selekcjach wzbudził zainteresowanie wszystkich, zwłaszcza tych, którzy chcieli się pośmiać z kolejnych aspiracji modelki i posłuchać, jak fałszuje na żywo.

Wygrała Javine, która mogła być w Girls Aloud

Zainteresowanie było ogromne, a BBC zarejestrowało aż milion oddanych głosów. Katie Price za „Not Just Anybody” wygrała głosowanie w Internecie, ale nie zdołała zgarnąć najwyższej puli punktów audiotele/sms i ostatecznie zebrała 101 punktów co dało jej 2. miejsce. Wygrała Javine z „Touch my fire”. Otrzymała 12 punktów ze wszystkich regionów poza Szkocją (Szkoci postawili na Jordan) oraz najwięcej SMS-ów, a w głosowaniu online była trzecia. Łącznie uzbierała 116 punktów. Pozycję trzecią zajął Andy Scott-Lee za „Guardian Angel„, czwarte miejsce miało trio Tricolore za „Brand New Day„, a powrót Giny G nie okazał się zbyt udany – wokalistka zajęła ostatnie, piąte miejsce za „Flashback„. Wśród podawaczy punktów byli m.in. James Fox (Walia), Sandie Shaw (SMS) czy Ruslana (Internet). Zwycięstwo Javine Dionne Hylton było ulgą zwłaszcza, że jej „Touch My Fire” wykonane było znacznie lepiej niż piosenka Jordan. Wokalistka urodziła się w 1981 roku w Londynie i od dziecka kochała tańczyć, co stawiała znacznie wyżej niż śpiewanie, co czego zmuszali ją rodzice. Ostatecznie jednak przekonała się do wokalu i wystąpiła w „Królu Lwie” na West End, a później wzięła udział w „Popstars” co omal dało jej miejsce w grupie Girls Aloud. Nie udało się, więc zaczęła karierę solową. W lato 2003 wydała utwór „Real Things” i był to strzał w dziesiątkę, bo piosenka stała się hitem. Kolejne single także świetnie się sprzedawały, a ciepło przyjęto też jej debiutancki album „Surrender”. Wzięła udział w selekcjach do Eurowizji po tym, gdy zrezygnowano z projektu w którym Javine miała być twarzą wody Dasani. Wokalistka, chociaż w cieniu Katie Price, zdołała przekonać do siebie widzów, a i internet sporo o niej mówił, także ze względu na wpadkę z garderobą. W trakcie śpiewania poluzowała się tasiemka, która trzymała jej sukienkę. „Touch my fire” napisała razem z Johnem Themisem.

Big4 i Ukraina zepchnięte na dno tabeli

Zdawało się, że ognisty przebój może być dobrą receptą na odbudowanie reputacji Wielkiej Brytanii. Kraj znalazł się na 11. miejscu notowań bukmacherskich przed finałem ESC 2005 i był typowany najwyżej spośród krajów Big4. Zanim jednak doszło do walki o Grand Prix, BBC Three transmitowało półfinał Eurowizji z komentarzem Paddy’ego O’Connella. Widzowie z Wielkiej Brytanii wsparli sąsiadów z Irlandii dając im 12 punktów, jednak to nie pomogło w awansie. 10 punktów dostała Dania, a 8 zwycięska Rumunia. W top10 widzowie mieli też wyeliminowane kraje: Litwę, Holandię i Islandię, a nie typowali do finału Łotwy, Macedonii, Szwajcarii i Chorwacji. W finale Wielkiej Brytanii wylosowano pechową pozycję drugą pomiędzy węgierską grupą NOX a Maltanką Chiarą. Javine wystąpiła pomimo silnej infekcji gardła. Niestety – nie udało się. Zdobyła 18 punktów co dało jej fatalne, 22. miejsce. pomiędzy Hiszpanią a Francją. Była to trzecia pozycja od końca, a Eurowizja 2005 cechowała się tym, że kraje Big4 i gospodarz (Ukraina) zajęły solidarnie pięć ostatnich miejsc finału. „Touch my fire” dostało 8 punktów z Irlandii, 5 z Cypru, 4 z Malty i 1 z Turcji. Widzowie BBC 12 punktów przyznali zwycięskiej Grecji, 10 Malcie, a 8 Danii. Za przekazanie punktacji odpowiedzialna była Cheryl Baker z Bucks Fizz. Komentowali jak zwykle Terry Wogan i Ken Bruce. 22. miejsce było ówcześnie drugim najgorszym rezultatem Wielkiej Brytanii w konkursie.

Krytyka Eurowizji i Javine

„Touch My Fire” dotarło do 18. miejsca w UK Singles Chart, a było notowane też w Irlandii, Rosji i na Eurochart Hot 100. Wydano też dwa remiksy piosenki. I znów pojawiły się oskarżenia o głosowania polityczne czy sąsiedzkie, z czego UK też korzystała, ale w mniejszym stopniu. Niektóre media krytykowały Javine za bycie nieudolną kopią Beyonce. Terry Wogan nie ukrywał natomiast znużenia przedłużającą się sekwencją głosowania, w której prawie 40 państw podawało pojedynczo punkty od 1 do 12. Procedura od 2006 zostanie skrócona, bo finał trwał za długo. Chociaż Javine nie poradziła sobie na Eurowizji, jej „Touch my fire” było piątym singlem notowanym w top20 w Wielkiej Brytanii. Niestety ostatnim. W 2006 roku wystąpiła w sportowym programie „The Games”, który wygrała, pojawiła się też w paru innych programach, ale do muzyki wróciła dopiero w 2011 roku wydając niezauważony singiel „Child of Desire”. W marcu 2006 złapano ją na kierowaniu samochodem pod wpływem alkoholu, w związku z tym odebrano jej prawo jazdy na 18 miesięcy. W lutym 2008 urodziła córkę Angel. Wokalistka zniknęła z przestrzeni publicznej i od lat nic o niej nie słychać.

Eurowizja dla Młodych Tancerzy i Sopot Festival

W 2005 roku w Warszawie odbyła się Eurowizja dla Młodych Tancerzy. Konkurs pamiętany jest ze spadku uczestników. Było ich jedynie 13, z czego tylko trzy kraje odpadły w półfinale. Wielka Brytania zakwalifikowała się, a jej reprezentantem był Alexander Jones. Tancerz nie zajął jednak miejsca w top3, a konkurs wygrała Holandia. Był to ostatni start BBC w Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Łącznie od 1985 do 2005 kraj miał siedmiu reprezentantów, a tylko raz zajął miejsce w top3 – wygrał konkurs w 1989 roku. Ostatnią edycję z 2005 transmitowało BBC Four z komentarzem Deborah Bull. Później BBC już nigdy nie pokazywało tego wydarzenia. Warto jednak zauważyć, że Brytyjczycy pojawiali się w panelu jurorskim. W 2011 był to choreograf William Trevitt, a w 2013 Cameron McMillan. W sierpniu 2005 odbył się legendarny Sopot Festival w którym dominował pojedynek między Mandaryną a Dodą z zespołem Virgin. W finale konkursu o Bursztynowego Słowika znalazło się dwóch wykonawców z Polski (Virgin oraz Andrzej Piaseczny), a także Scorpions z Niemiec i Lemar w duecie z Natalią Kukulską, którzy reprezentowali Wielką Brytanię z piosenką „Let’s Stay Together”. W jury poza Polakami był też angielski muzyk Gordon Haskell. Ostatecznie wygrał Piasek, a brytyjsko-polski duet zajął ostatnie, 4. miejsce z 10 punktami przy czym aż 8 dostał od jurora z Wielkiej Brytanii.

Ostatnia Eurowizja Junior

Finał preselekcji do Eurowizji Junior 2005 odbył się 4 września w Manchesterze, a transmitowany był na ITV2. Prowadzącymi byli Michael Underwood i Nikki Sanderson. O wynikach decydowali widzowie w regionalnym televotingu. Wygrała Joni Fuller z piosenką „How does it feel” zdobywając 43 punkty, w tym 10 punktów ze Szkocji. Drugi był Ben Smith (faworyt Irlandii Północnej i Anglii Południowej), a trzecia Sarah Robertson (dostała maksymalną notę 10 punktów z Walii). 14-letnia Joni zaśpiewała w Hasselt jako piąta – zaraz za Rumunką Aliną Eremią, a przed szwedzkim duetem M+. Chociaż typowano, że UK znów będzie wysoko, tym razem tam się nie stało. Joni zdobyła 28 punktów, co dało 14. miejsce na 16 krajów, czyli podobnie jak Javine była trzecia od końca. Dostała niewielkie punkty m.in. z Danii (3), Malty (5) czy Białorusi (2). Przed podawaniem punktów ze studia ITV2 w Londynie tablica wyników odmówiła posłuszeństwa, a łączność z Wielką Brytanią utracono. Na szczęście szybko udało się to naprawić, więc Vicky Gordon mogła przedstawić punkty. 12 punktów dostała Hiszpania, 10 zwycięska Białoruś, a 8 Norwegia. Konkurs transmitowano na ITV2 z komentarzem Michaela Underwooda, a później też pokazano w skrócie na ITV1. Ze względu na powtarzające się niskie wyniki oglądalności w Wielkiej Brytanii oraz też krytykę konkursu, telewizja ITV postanowiła wycofać się z udziału. BBC, które mogło przejąć konkurs, nigdy tego nie zrobiło, aż do teraz. W 2022 nadawca pojawi się w stawce, stąd Wielka Brytania powróci do rywalizacji. Chociaż Joni Fuller z trzech reprezentantów UK na JESC wypadła najsłabiej, zrobiła po konkursie największą karierę i otrzymała wiele muzycznych wyróżnień.

Źródło: BBC, ITV, Wikipedia, fot.: Daily Star

%d blogerów lubi to: