Eurowizja 2023 w Liverpoolu! Znamy datę, oficjalne logo oraz obiekt, w którym wystąpi polski reprezentant • Jak dolecieć do Liverpoolu? Co tam jest? • Eventy w trakcie Eurowizji poświęcone Ukrainie i Sonii • Fakty i ciekawostki o mieście-gospodarzu ESC 2023

Eurowizja 2023 w Liverpoolu

Wielka niespodzianka w BBC! Faworyt bukmacherów i fanów – największe miasto Szkocji, czyli Glasgow – sensacyjnie przegrywa walkę o Eurowizję 2023! Chociaż na OVO Hydro i Glasgow stawiano niemal od początku, telewizja BBC i EBU zdecydowały, że Eurowizja zostaje w Anglii. Konkurs odbędzie się w Liverpoolu, a finał zaplanowano na 13 maja, co oznacza, że półfinały odbędą się w dniach 9 i 11 maja. Światowa stolica popu przeprowadzi konkurs w Liverpool Arenie niedaleko rzeki Mersey. Organizatorami Eurowizji 2023 są telewizje BBC z Wielkiej Brytanii i UA:PBC z Ukrainy oraz Europejska Unia Nadawców. Na ten moment w logo konkursu pojawia się tylko flaga Ukrainy, jako gest solidarności z krajem, który wygrał w Turynie, a z powodu ataku Rosji nie może być gospodarzem imprezy. Liverpool wygrał z Glasgow po dokładnej analizie przygotowanych aplikacji oraz po inspekcji areny. Dokładnie sprawdzono też ofertę hotelową, turystyczną, infrastrukturę wokół obiektu i możliwość przygotowania Centrum Prasowego czy innych miejsc potrzebnych do organizacji tak wielkiego widowiska. Dodatkowo zwrócono uwagę na powiązania Ukrainy z Liverpoolem i ofertę kulturalną miasta, która odnosi się do naszych wschodnich sąsiadów. Martin Osterdahl przyznał, że EBU było pod wrażeniem pasji mieszkańców miasta i ekipy stojącej za aplikacją. Liverpool ma być, według supervisora EBU, idealnym miejscem na Eurowizję. BBC chwali Liverpool za atmosferę, gościnność i niesamowity klimat miasta. Dodatkowo podkreślono, że obchodzona jest 65. rocznica nawiązania współpracy partnerskiej tego miasta z Odessą w Ukrainie.

Telewizja BBC zmyliła fanów!

Na ten moment nie znamy jeszcze sloganu konkursu oraz podloga czy oprawy graficznej. Ogłoszenie miasta odbyło się w ramach programu „The One Show” transmitowanego na BBC. Gościem był Olly Murs, którego trasa koncertowa miała, według spekulacji, wykluczyć Liverpool z walki o Eurowizję. Dziś podano, że wokalista będzie mieć koncert 6 maja w Liverpool Arena. Okazało się, że była to zmyłka, a sam Olly Murs pojawił się w programie jako gość. BBC już teraz pokazuje, że potrafi z dystansem podejść do tematu Eurowizji więc szykuje się nam pewnie jeszcze nie jeden plot twist w ich wykonaniu. Ogłoszenie miasta spotkało się z ogromnym zainteresowaniem internautów, którzy śledzili show. Na Twitterze komentowano powagę sytuacji, zwłaszcza w momencie, gdy BBC podzieliło ekran na dwie części, pokazując po lewej stronie ekipę z Glasgow, a po prawej z Liverpoolu. Szkockie media od rana informowały o tym, że Glasgow jest faworytem konkursu. Niestety Szkocja tę walkę przegrała więc z pewnością teraz trwa masowe anulowanie rezerwacji hotelowych, które fani wykonali „na ślepo” nie znając nawet daty konkursu. Hotele i pensjonaty w Liverpoolu zapewne już teraz przeżywają oblężenie, ale co szybsi fani zdążyli jeszcze zarezerwować nocleg w przystępnej cenie.

Liverpool: Jak dolecieć, co tam jest?

Jak dolecieć z Polski do Liverpoolu? Z pomocą przychodzą popularne low-costy. Ryanair kursuje do tego miasta z Krakowa, Poznania, Wrocławia i lotniska Warszawa-Modlin, z kolei Wizzair z Gdańska, Katowic i lotniska im. F. Chopina w Warszawie. Warto więc już teraz zajrzeć na strony internetowe przewoźników by zakupić bilety w najniższej możliwej cenie. Pociągi z Londynu do Liverpoolu pokonują trasę w mniej więcej 2-3 godziny. Liverpool znany jest przede wszystkim z klubów piłkarskich, ale też dzięki formacji The Beatles, która rozsławiła miasto. To jedno z największych miast UK, mieszka tam prawie pół miliona osób. Z ciekawostek można dodać, że to właśnie w Liverpoolu znajduje się największy w kraju Primark, a Liverpool One to jeden z największych kompleksów handlowych w Europie. Dodatkowo miasto może pochwalić się ponoć największym ZOO w Wielkiej Brytanii, piątą największą katedrą na świecie, trzecim co do wielkości dzwonem kościelnym świata oraz największymi organami w UK. Liverpool to drugi największy ośrodek portowy kraju. Miasto jest siedzibą najstarszej w Wielkiej Brytanii społeczności chińskiej, a w lokalnym Chinatown znajduje się największa chińska brama stojąca poza Chinami. Mówi się, że ok. 50% mieszkańców Liverpoolu ma irlandzkie korzenie. Ponad 90% mieszkańców to Brytyjczycy. Poza Odessą miastami partnerskimi są też Kolonia i Dublin, a poza Europą chiński Szanghak, japońska Minamata i Corinto w Nikaragui. Pod koniec lipca w klubie piłkarskim FC Liverpool – under 21 zadebiutował 18-letni Mateusz Musiałowski.

Liverpool Arena: Tam wystąpi reprezentant Polski

Obiekt Liverpool Arena (znany też jako M&S Bank Arena, a wcześniej jako Echo Arena) to hala widowiskowa, w której odbywały się już koncerty, eventy sportowe, wystawy czy targi. Arena może pomieścić od 7,5 tysiąca do nawet 11 tysiąca osób. Budowę rozpoczęto 15 maja 2005 roku, a obiekt otwarto 12 stycznia 2008. Budowa kosztowała ponad 164 miliony funtów. W tym roku odbędą się tam koncerty Genesis i Eltona Johna, a w przyszłym m.in. Little Mix, Craiga Davida, Duy Lipy czy grupy Westlife. W 2018 roku podczas organizowanego tam Premier League Darts zmarła legenda dartu – Eric Bristow. Wielokrotny mistrz świata doznał zawału serca. Liverpool Arena jest dobrze skomunikowana z miastem. Znajduje się w niedalekiej odległości od dużego przystanku autobusowego. Autobusy łączą też obiekt z dworcem kolejowym przy Lime Street. Dojazd do areny z lotniska im. Johna Lennona zajmuje około 45 minut. W okolicy Areny znajdują się popularne bulwary, skwery, a także centra handlowe. Obiekt posiada kilka kiosków z przekąskami, sklep z pamiątkami, parking na półtora tysiąca samochodów i jest też dostosowany dla osób z niepełnosprawnością manualną. Atrakcją turystyczną jest też wielkie koło młyńskie znajdujące się zaraz obok obiektu. Jest tam też parę hoteli oraz pokaźne centrum wystawiennicze, które zapewne wykorzystane zostanie jako Centrum Prasowe.

Liverpoool: Sonia i Ukraina

W szkockich mediach nie kryje się rozczarowania po decyzji BBC i przegranej Glasgow. STV podkreśla, że Glasgow miało nadzieję na organizację Eurowizji 2023 w większej niż Liverpool Arena hali. Burmistrz Liverpoolu, Joanne Anderson, ogłosiła zwycięstwo na Twitterze prostym „Zrobiliśmy to!”. Pogratulowała też całej ekipie odpowiedzialnej za przygotowanie aplikacji oraz osobom i instytucjom, które wspierały ich w walce o konkurs. Dodała też hashtag #AllYouNeedIsLove. Media w Liverpoolu podkreślają, że „muzyka wraca do domu” – jak wiemy, miasto uznawane jest za stolicę popu. W programie „The One Show” ekipę Liverpoolu wspierała m.in. reprezentantka kraju z lat 90. – Sonia. Wokalista ma być częścią Eurowizji w tym mieście, a władze Liverpoolu planują zorganizować dla turystów challenge – trzeba będzie znaleźć 20 fragmentów zdjęcia Sonii pochowanych po całym mieście! Liverpool ma w ramach Eurowizji przygotować też wiele eventów związanych z kulturą ukraińską. Będzie m.in. prezentacja ukraińskiej mody oraz projektów przygotowanych przez Ukraińców, wystawa strojów tradycyjnych, pojawi się wiele murali przygotowanych przez ukraińskich i angielskich artystów, będzie też współpraca z Charkowem, który nosił tytuł UNESCO City of Music oraz wystawa ukraińskich pisanek.

Źródło: BBC, Eurovision.tv, LiverpoolEcho.co.uk, The Guardian, STV.tv, Google Maps, Mandsbankarena.com, Wikipedia, Wp.pl, Liverpoolfc.com, Polnews.uk, Sadurski.com, Polacy.co.uk, Twitter, Booking.com, inf. własne, fot.: Twitter

%d blogerów lubi to: