Historia Wielkiej Brytanii na Eurowizji 1999: Faworytki przepadły przez zmianę regulaminu konkursu? 12. miejsce dla Precious

Wielka Brytania wchodzi do Big4

Przed Eurowizją 1999 przygotowano zestawienie średnich wyników krajów z lat 1994-1998 by ustalić, które państwa mogą uczestniczyć w finale konkursu. Wielka Brytania zajęła 3. miejsce dzięki bardzo dobrym wynikom z 1997 i 1998 roku – średnio zdobywała 121,8 punktu na konkurs. Lepiej wypadła od niej jedynie Irlandia (biorąc pod uwagę wszystkie pięć edycji). Izrael w tym zestawieniu zajął 2. miejsce, ale tylko na bazie dwóch konkursów, zresztą i tak byłby w finale bo był organizatorem show. Od 2000 Wielka Brytania nie będzie już musiała obawiać się o miejsce w finale, gdyż utworzona zostanie grupa Big4 dla nadawców, którzy płacą najwyższe składki. Takie kraje będą automatycznie kwalifikowane do finału Eurowizji. Poza BBC z Wielkiej Brytanii są to też nadawcy z Hiszpanii, Francji i Niemiec. Preselekcje „The Great British Song Contest” odbyły się jak zwykle w formule półfinał+finał. Zgłoszono ponad 840 utworów, a 40 najlepszych trafiło pod osąd specjalistów z branży. Z tej grupy do dalszego etapu weszło 20 piosenek, z których komisja BBC wybrała półfinałową ósemkę. Półfinał radiowy odbył się 5 lutego i prowadzili go Terry Wogan oraz Ken Bruce. Oddano ponad 21 tys. głosów, a do finału wpuszczono Albertę (znaną już z selekcji 1998), Jay’a, grupę Precious oraz Sister Sway. Tym samym odpadli Cheryl Beattie, Energia ft. Ann McCabe, Leanne Carlwright i Susan Black.

Girlsband wygrywa selekcje

Podobnie jak ostatnio piosenki finałowe promowano poprzez rozdawanie płyt w sklepach muzycznych, a także poprzez występy uczestników w „Top of the Pops”. Finał zorganizowano 7 marca, a prowadziła go Ulrika Jonsson, gospodyni Eurowizji 1998. Prezentowano nie tylko występy konkursowe, ale też kulisy Eurowizji w Birmingam czy przygotowania do konkursu w Jerozolimie. Pokazano też wywiad z Imaani i uhonorowano 25. rocznicę zwycięstwa ABBY w Brighton. Televoting działał przez całą godzinę, a wyniki podano 12 marca podczas „Top of the Pops”. Finał selekcji obejrzało ponad 3 miliony widzów. Wyniki były bardzo wyrównane! 52,5 tys. głosów zdobyła formacja Previous za „Say it again”, a 51,7 tys. Alberta za „So Strange„. 51,4 tys. głosów miały Sister Sway za „Until you saved my life„, a ostatnie miejsce miał Jay za „You’ve taken my dreams„. Zwycięski utwór napisał Paul Varney. Grupa Precious powstała w 1998 roku i została założona przez przyjaciółki Sophie McDonnell i Jenny Frost. Podczas specjalnej serii castingów dołączono do grupy także Anyę Lahiri, Kalli Clark-Sternberg oraz Louise Rose, która była główną wokalistką. „Say it again” było ich pierwszym wspólnym singlem.

Faworyt przegrał Eurowizję przez zmianę regulaminu?

Wielka Brytania znów była faworytem bukmacherów do zwycięstwa. W typowaniach zaraz za nią były Szwecja, Malta i Holandia. Okazało się jednak, że Precious nie porwały tłumów. Zdobyły 38 punktów co dało im 12. miejsce i remis z Belgią, który nie został rozstrzygnięty i może to dobrze, bo gdyby go rozwiązać, to UK byłoby trzynaste. „Say it again” dostało dość niskie noty – 8 od Malty, po 5 z Litwy i Chorwacji, po 4 z Hiszpanii, Turcji, Cypru i Izraela. Polscy widzowie nie dali żadnego punktu. Widzowie BBC 12 punktów przyznali zwycięskiej Szwecji, 10 Islandii, a 8 Holandii. Mówi się, że niskie miejsce Wielkiej Brytanii względem typowań bukmacherskich wynika z faktu, że zniesiono blokady językowe i teraz każdy kraj mógł wysyłać piosenkę po angielsku. Wielka Brytania, Malta i Irlandia które do tej pory miały ten przywilej, w 1999 zajęły niskie miejsca pomimo zajmowania czołowych miejsc u bukmacherów. 12. miejsce dla Precious było ówcześnie drugim najgorszym rezultatem Wielkiej Brytanii w historii, ale jak się okaże, kolejne lata będą jeszcze słabsze. Eurowizję 1999 pokazywano na BBC1 (Terry Wogan) i emitowano w BBC Radio2 (Ken Bruce), a punkty podawał Colin Berry. W brytyjskich televotingu oddano ponad 320 tys. głosów.

Precious po Eurowizji

Pomimo porażki na Eurowizji „Say it again” zostało wydane na singlu i zajęło 6. miejsce na UK Singles Chart, a grupa podpisała kontrakt z EMI na wydanie debiutanckiej płyty. Piosenka przyjęła się też w Szwecji i Belgii, a na Eurochart Hop100 była 24. W listopadzie 2000 roku dziewczyny wydały album „Precious”. Wcześniej pojawił się ich drugi singiel „Rewind„, który dotarł do 11. pozycji na liście singli w UK. Kolejny – „It’s gonna be my way” także był dość dobrze przyjęty. Premiera płyty okazała się gwoździem do trumny – album nie sprzedawał się tak jak planowano, tym samym grupa straciła kontrakt płytowy i formacja się rozpadła. McDonnell zaczęła później prowadzić różne programy i audycje w BBC i CBBC, z kolei Jenny Frost zastąpiła Kerry Katonę w grupie Atomic Kitten. Anya Lahiri wróciła do kariery modelki i w 2003 zaczęła pracę jako aktorka. Louise Rose zaczęła współpracę z różnymi producentami i nagrała m.in. utwór „Believe” z DB Boulevard, który dotarł do wysokich miejsc na listach przebojów w Hiszpanii i we Włoszech. Kalli zaczęła pracę jako wokalista sesyjny.

Wielka Brytania wraca na Eurowizję dla Młodych Tancerzy

W 1999 roku telewizja BBC postanowiła powrócić do Eurowizji dla Młodych Tancerzy, która odbywała się wtedy w Lyonie. Łącznie w konkursie startowało 16 państw, a UK wróciło razem z Francją, Holandią i Szwajcarią. Reprezentantem kraju była Lara Glew, niestety nie udało jej się awansować i odpadła z gry przed finałem. Wraz z nią odpadli przedstawiciele Cypru, Węgier, Czech, Słowenii i Szwajcarii. W finale wygrały Niemcy. Pomimo porażki telewizja BBC pozostanie w konkursie jeszcze przez parę lat. Show transmitowane było na kanale BBC Knowledge, a komentatorką była Deborah Bull, tancerka.

Źródło: BBC, wikipedia, fot.: YouTube

%d blogerów lubi to: