Szansa na Sukces – Eurowizja Junior: Laura Bączkiewicz jedzie do Erywania. Naszym nowym utworem na JESC jest „To the Moon (Lot na Księżyc)” • Bułgaria rezygnuje z Eurowizji Junior?

Niespodzianka na Woronicza

Znamy wyniki finału „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior 2022”. Polską reprezentantką została Laura Bączkiewicz. Wokalistka w superfinale zaśpiewała utwór „To The Moon” autorstwa Moniki Wydrzyńskiej z Linii Nocnej oraz Jakub Sebastian Krupski (autor muzyki m.in. do utworu „Plan Awaryjny” Lanberry). Na drugim miejscu znalazł się Aleksander Maląg z utworem „On My Way” napisane przez Gromee’go, Martę Gałuszewską i Sarę Chmiel. Wcześniej, po rundzie coverowej odpadły Natalia Smaś i ida Wargskog. Gdyby awansowały, wykonałyby utwory „No Limits” i „Jump”. Ten pierwszy stworzyli Sara Chmiel, Marta Gałuszewska, Andrzej Gromala (Gromee) i Bruno Rex, a drugi duet Wydrzyńska-Krupski. O wynikach decydowali jurorzy w składzie Anna Cyzowska, Konrad Smuga oraz Grzegorz Urban, a także telewidzowie, którzy SMS-y mogli wysyłać także podczas występów.

Zaskakujący przebieg głosowania

Wyniki przyjęto ze sporym zaskoczeniem już na etapie superfinału. Mało kto przewidywał, że dalej przejdą Laura i Olek, stawiano głównie na Natalię, która była faworytką show oraz Idę. Dziewczęta wykonały w części coverowej „Rain on me” i „Arcade”, z kolei Laura zaśpiewała „Hold my hand”, a Olek „Somebody” Sary James. Zastosowano dość niestandardową punktację, która pierwszemu miejscu przyznawała 10 punktów, a drugiemu 8. Pozostałe dwa wykonania nie dostawały punktów. W superfinale najpierw ogłoszono, że Laura wygrała głosowanie telewidzów i zapanowała ogólna radość, jednak dopiero po chwili Olek Sikora przypomniał, że pora jeszcze na decydujące wyniki jurorów. Były one jednak takie same i to Laura Bączkiewicz zwyciężyła. Werdykt przyjęła z niedowierzaniem i długo nie mogła opanować emocji. W wywiadzie dla Dziennika Eurowizyjnego (premiera wkrótce) przyznała, że ćwiczyła akrobatykę i taniec – ma więc nadzieję, że swoje zdolności będzie mogła wykorzystać podczas występu w Erywaniu i nie może się doczekać, aż pozna swoje tancerki.

Konin wspierał 11-letnią Laurę

Wokalistka udzieliła wielu wywiadów, w tym dla TVP, portali rozrywkowych czy mediów eurowizyjnych. Gratulacje złożyli jej zaproszeni goście, w tym Viki Gabor i Rafał Brzozowski. 11-latce kibicowali członkowie jej rodziny oraz trener wokalny, a przed telewizorami wspierał ją cały Konin. Media z jej miasta chętnie zachęcały do głosowania w finale. Bączkiewicz liczy, że „To the Moon (Podróż na Księżyc)” będzie wkrótce można usłyszeć w stacjach radiowych, bo ona sama czuje ten potencjał, co potwierdzają też jej koleżanki ze szkoły, które miały okazję usłyszeć utwór. Przyznać trzeba, że utwór „To the moon” podobny jest nieco do „Drogowskazów” sióstr Szlachta – nie bez powodu, bowiem piosenki napisane były przez te same osoby. O ile Olek Maląg będzie mógł wykorzystywać piosenkę „On my way”, którą zaśpiewał w superfinale, tak utworów „Jump” i „No Limits” zapewne na razie nie usłyszymy, a na pewno nie w wykonaniu Natalii czy Idy.

Eurowizja Junior 2022 odbędzie się 11 grudnia w stolicy Armenii, Erywaniu chociaż aktualnie mało wiemy na temat przygotowań do konkursu. Dziś na Twitterze Eurovision BNT pojawiła się informacja jakoby Bułgaria miał nie brać udziału w Eurowizji Junior 2022 pomimo wcześniejszej chęci uczestnictwa. Należy jednak poczekać na oficjalne potwierdzenie ze strony EBU w tej sprawie. Jeśli to się potwierdzi, Eurowizja Junior będzie mieć tylko 16 krajów.

Więcej na temat Eurowizji Junior, Szansy na Sukces i nie tylko na live z Dziennikiem Eurowizyjnym na grupie Facebook. Spotykamy się po godzinie 19:00.

źródło: TVP, relacja Dziennika Eurowizyjnego, fot.: M. Błażewicz

%d blogerów lubi to: