Eurowizja Junior: „Szansa na Sukces” – dziś finał! Kto wystąpi? Jak głosować? Kto wygra? • Historia polskich selekcji w ramach „Szansy” • Luna reprezentuje Holandię!

Szansa na Sukces Eurowizja Junior: Dziś finał! 🇵🇱

Trzecim krajem, który wybiera utwór na Eurowizję Junior 2022 jest Polska. Dziś o 15:10 w TVP2 na żywo finał preselekcji „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 2022”, po raz pierwszy w nowym formacie i z czterema uczestnikami. Po trzech półfinałach do finału dostali się Natalia Smaś, Aleksander Maląg oraz Ida Wargskog, a w pierwszym odcinku „Złoty Bilet” (przyznany pierwszy raz w historii) zdobyła Laura Bączkiewicz. Program poprowadzi Olek Sikora (fot.), a system wyboru podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym z nich uczestnicy zaśpiewają covery związane z tematyką swoich półfinałów:

  • Natalia Smaś – Współczesne Hity
  • Laura Bączkiewicz – Współczesne Hity
  • Aleksander Maląg – Eurowizja Junior Polska
  • Ida Wargskog – Hity Eurowizji

Wykonawcy zaśpiewają do aranżacji orkiestrowej Grzegorza Urbana. Po występach odbędzie się głosowanie jury i widzów, a tylko dwie najlepsze osoby dostaną się do drugiego etapu.

Szansa na Sukces: Jak głosować? 🇵🇱

Nie wiemy jeszcze kto zasiądzie w komisji oceniającej występy. Telewidzowie będą mogli głosować na swoich faworytów poprzez SMS wysyłany na 7350 (3,69 zł z VAT) wpisując w treści wiadomości numer startowy (od 1 do 4). Po przeliczeniu głosów na punkty prowadzący ogłosi, kto awansował do drugiego etapu. W przypadku remisu decydują głosy jury. W drugim etapie dwie osoby zaprezentują popowe piosenki specjalnie przygotowane przez zaproszonych kompozytorów. Będą to utwory na Eurowizję Junior i zostaną dziś zaprezentowane premierowo. Następnie odbędzie się drugie głosowanie, gdzie jednak decydujący głos będą mieli jurorzy. Oczywiście można wysyłać SMS-y, ale ze względu na regulamin, nie będą miały one zbyt dużego znaczenia. W przypadku remisu i tak decyduje wola jurorów. Zwycięzca otrzyma tytuł reprezentanta Polski na Eurowizji Junior 2022. W tym roku wszyscy finaliści pochodzą z programu „The Voice Kids”. Najmłodsza jest Laura (11 lat), a najstarsza Natalia (14 lat). Wśród faworytów wymienia się pochodzącą z Wieliczki Natalię Smaś oraz mieszkającą w Warszawie Idę Wargskog. Finał potrwa 58 minut, a na żywo obejrzeć go będzie można od 15:10 w TVP2. Powtórki planowane są na 28 września o 23:25 (TVP Rozrywka), 29 września o 16:15 (TVP HD), 1 października o 15:15 (TVP2), 2 października o 10:45 (TVP Rozrywka) i 8 października o 10:45 (TVP Rozrywka). Dziennik Eurowizyjny będzie obecny na widowni „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior 2022”, co oznacza, że dostępny też będzie nasz wywiad ze zwycięzcą finału oraz materiały zakulisowe, które znajdziecie na naszym Instagramie. Wieczorem, gdy już emocje trochę opadną, odbędzie się live spotkanie z czytelnikami na YouTube Dziennika Eurowizyjnego.

Szansa na Sukces: Tak wybieraliśmy reprezentantów 🇵🇱

Preselekcje „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior” odbywają się od 2019 roku. Pierwsza edycja spotkała się z krytyką internautów w kwestii doboru repertuaru półfinałów. Kandydaci śpiewali piosenki Blue Cafe, Papa D i Majki Jeżowskiej. Awansowały trzy dziewczęta, które 29 września 2019 wystąpiły na żywo na słynnej „pastylce”. Wygrała Viki Gabor śpiewając „Zapamiętaj” Blue Cafe oraz „Superhero”. Zdobyła maksymalne noty od widzów i jurorów. Druga była Nikola Fiedor za cover „A ja wolę moją mamę” oraz premierowy utwór „Bubbles in my head„, a trzecie Gabriela Katzer za „Maxi Singiel” i „On my own”. Wszystkie utwory na JESC przygotowało trio złożone z Lanberry, Patryka Kumóra i Dominica Buczkowskiego-Wojtaszka. Sam poziom utworów konkursowych oceniano jako przyzwoity, natomiast oczywiście najlepiej wypadło „Superhero”, które później wygrało Eurowizję Junior i stało się ogromnym przebojem w kraju. Viki Gabor będzie dziś jedną z osób wspierających nowych finalistów na kanapie „Szansy na Sukces”.

Rok później półfinałowe odcinki oparte były na tematyce międzypokoleniowych hitów, znanych przebojów i piosenek z bajek, a pierwszy raz w składzie jurorów znalazły się osoby ściśle powiązane z Eurowizją m.in. Cleo, Michał Wiśniewski, Gromee, Edyta Górniak i Viki Gabor. I znów do finału trafiły same dziewczęta. Finał zorganizowano 27 września. Głosowanie jury i widzów ponownie było jednogłośne – triumfowała Alicja Tracz z coverem „Mam tę moc” i premierową piosenką „I’ll be standing”. Druga była Lena Marzec śpiewająca „Superhero” oraz „You and me„, a trzecia Agata Serwin z „Can’t stop the feeling” i „What I’m made off„. Wszystkie piosenki przygotowali Gromee (ESC 2018) i Sara Chmiel. Pomimo intensywnej promocji, namawiania do głosowania z Polski na Polskę i organizacji Eurowizji Junior w nowatorskiej formule zdalnej, Alicja Tracz nie przekonała do siebie widzów i jurorów. Chociaż jej występ Telewizja Polska do tej pory chwali za oryginalną formułę (nagrywany był jedną kamerą) wokalistka zdobyła tylko 9. miejsce i 90 punktów w finale.

Rok temu w półfinałach śpiewano piosenki z Eurowizji, utwory z Pana Kleksa oraz hity ABBY czy Celine Dion. Był to finał wyjątkowy, bowiem pierwszy raz w stawce znalazł się chłopiec, pierwszy raz doszło do rozbieżności w głosowaniu jury i telewidzów oraz po raz pierwszy uczestnicy śpiewali piosenki premierowe napisane przez różne ekipy co wywołało kontrowersje. Wygrała Sara James za cover „My heart will go on” oraz piosenkę „Somebody” napisaną przez Dominica Buczkowskiego, Jana Bieleckiego, Patryka Kumóra i Toma Martina. Zdobyła maksymalne noty od jury i widzów. Drugie miejsce miał Miłosz Świetlik Skierski za „Na wyspach Bergamutach” i „Open Wide„, a trzecie Marysia Stachera za „Anyone I want to be” oraz „One World of Colors„. Miłosz lepiej wypadł w głosowaniu jury, a Marysia w głosowaniu widzów. Obie piosenki napisali Gromee i Sara Chmiel. Sara James w Paryżu zajęła 2. miejsce, przegrywając tylko z reprezentantką Armenii.

Holandia stawia na „La Festa” 🇳🇱

Faworytka wielu fanów, Luna, wygrała selekcje w Holandii i została 20. reprezentantką kraju na Eurowizji Junior. Zebrała maksymalne noty od wszystkich komisji w tym od telewidzów i łącznie zakończyła selekcje z 36 punktami na koncie. Co istotne, widzowie, jurorzy dorośli oraz komisja dziecięca zgodnie rozdali punkty też dla pozostałych uczestników – wszystkie trzy rankingi wyglądały tam samo. Drugie miejsce miała grupa MixedUp, trzecie High5, a czwarte Infinity. Utwór „La Festa” dla Luny napisał Robert Dorn, który specjalizuje się w tworzeniu utworów na „Junior Songfestival” już od wielu lat. Zadebiutował w tej roli w 2014 roku tworząc utwory „Dromen” oraz „Around” – ten drugi wygrał selekcje i trafił do stawki Eurowizji Junior zajmując 8. miejsce. Pracował też przy piosenkach dla Maxa i Anne (JESC 2018), przygotował piosenkę-hymn selekcji 2019 „Stars to shine”, współpracował przy tworzeniu piosenek Matheu (JESC 2019) oraz napisał „Best Friends” dla grupy Unity (JESC 2020) za który Holenderki zajęły 4. miejsce w Warszawie. Przygotował też dla kwartetu utwór „Most Girls” (cover), a rok temu stał za piosenką „A Million Little Things” dla formacji Sh!ne, która uczestniczyła w finale narodowym. Jest autorem wielu utworów dla Matheu i najnowszych hymnów selekcji, w tym tegorocznego „Living in the moment”. Luna Sabella ma 12 lat, pochodzi z Belfeld, a jej ojciec jest pół-Włochem i pół-Holendrem. Wokalistka startowała też w jedenastej edycji „The Voice Kids” jednak z powodu kontrowersji zakulisowych program został wstrzymany. Eurowizyjny utwór „La Festa” zaśpiewany jest po holendersku, ale posiada też angielskie słowa przeplatane z włoskimi np. „Get ready for la festa” czy „Tonight will be bellissimo”. Co ciekawe, rok temu Holandię reprezentowała Ayana, która z kolei wplatała w tekst utworu słowa po japońsku, co także związane jest z jej korzeniami.

Dziś też Irlandia. A co dalej? 🇮🇪🇲🇹

Dziś poza finałem w Polsce także drugi ćwierćfinał w Irlandii. Sześciu kandydatów zaśpiewa dziś covery, a oceniać ich będą jurorzy. W składzie komisji pojawi się wieczorem Ryan O’Shaughnessy, reprezentant Irlandii na Eurowizji 2018 w Lizbonie. Spośród sześciu kandydatów jeden przedostatnie się od razu do półfinału, a laureaci miejsc 2-3 trafią do duelu, gdzie jurorzy zdecydują kto wypadnie lepiej i dostanie przepustkę do kolejnej rundy. Na ten moment w półfinale są Clare Keeley i Ella Kelly, które wypadły najlepiej w pierwszym odcinku. Start selekcji o 21:30 na TG4 – transmisja w Internecie TUTAJ. Po Polsce kolejnym krajem, który w ramach selekcji wybierze reprezentanta i utwór będzie Malta. Finał odbędzie się 2 października, a fragmenty utworów są już dostępne w sieci. Na ten moment Malta będzie przedostatnim państwem organizującym preselekcje. Sezon ma zamknąć Irlandia, która wyłoni reprezentanta (bez piosenki) 23 października. W planach są też preselekcje w Albanii, jednak nie znamy żadnych szczegółów, a i tak z pewnością nie będą one transmitowane na żywo. Armenia i Hiszpania przeprowadzają castingi, Serbia zbiera zgłoszenia, a o pozostałych przygotowaniach nie wiemy wiele. Nie znamy też jeszcze oficjalnej listy krajów startujących w JESC, ale mamy już sześciu reprezentantów. Holandia wystawia Lunę, Ukraina Zlatę, Portugalia stawia na Nicolasa Alvesa, Kazachstan na Davida Charlina, Gruzja na Mariam Bigvavę, a Macedonia na duet Lary i Iriny. Najpewniej w finale JESC wystartuje 17 państw. Zrezygnowały Niemcy i Azerbejdżan, a Rosja nie ma prawa startu. Powraca Wielka Brytania. Finał odbędzie się 11 grudnia.

Źródło: TVP, Centrum Informacji, Wikipedia, Instagram, NPO3, Eurovoix, PBS, fot.: @oleksikora

%d blogerów lubi to: