Eurowizja Junior: Dziś finał w Holandii, jutro w Polsce • Jak głosować na finalistów „Szansy na Sukces”? • Czy Armenia straci JESC? • Noa Kirel szykuje się do Eurowizji 2023

Eurowizja Junior: Dziś o 19:20 finał w Holandii 🇳🇱

Dziś kolejny kraj wybierze swój utwór na Eurowizję Junior 2022. O 19:20 transmisja preselekcji Junior Songfestival w Holandii na kanale NPO3. O prawo reprezentowania kraju walczą kwartet Infinity (Eva, Kayleigh, Larissa i Lemay), grupa MixedUp (Joep, Lois, Noor i Sam), formacja High5 (Danny, Kaey, Luuk, Thijs i Thomas) oraz jedyna solistka – Luna. Finał odbędzie się w Rotterdamie, a prowadzącymi będą Matheu (JESC 2018) i Stefania (JESC 2016 dla Holandii i ESC 2020-2021 dla Grecji). Standardowo zwycięzcę wybiorą widzowie oraz dwie grupy jurorskie. W skład jury dorosłego weszła m.in. Chantal Janzen (prowadząca ESC 2021), a w komisji dziecięcej są uczestnicy selekcji 2021 – zwyciężczyni Ayana oraz Shine i Priscilla. Finał potrwa godzinę. Holandia to jedyny kraj, który startuje w Eurowizji Junior od samego początku i do tej pory nie zrobił sobie ani jednej przerwy. Nie ma się co dziwić – preselekcje Junior Songfestival co roku cieszą się wielką popularnością, często przebijając nawet samą Eurowizję dla Dzieci. Do tej pory tylko dwa razy piosenka holenderska na JESC wybrana została wewnętrznie. W 2016 roku telewizja holenderska wskazała formację Kisses i „Kisses and Dancin” bez żadnego publicznego finału, z kolei rok później selekcje wskazywały jedynie reprezentanta. Dzisiejszy finał o 19:20 na NPO3 i w Internecie TUTAJ.

Szansa na Sukces z dogrywką! Nowe informacje 🇵🇱

Jutro dalszy ciąg selekcyjnych emocji bo nadszedł czas na finał „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior 2022”. Telewizja Polska przyzwyczaiła nas już do niespodzianek i nie inaczej jest w przeddzień show. Centrum Informacji TVP przekazało, że finał podzielony będzie na dwie części jak to ma miejsce co roku, ale tym razem dojdzie też do eliminacji. W pierwszym etapie czterech finalistów zaśpiewa covery związane z tematem odcinków, które wygrali – będą więc współczesne hity czy piosenki z Eurowizji. Widzowie i jurorzy będą oceniać ich występy, a do dogrywki (tj. superfinału) wejdą tylko dwie najlepsze osoby. W drugiej rundzie wykonawcy zaśpiewają utwory przygotowane specjalnie na JESC. Ponownie odbędzie się głosowanie jury i widzów, które wyłoni zwycięzcę show i nowego reprezentanta Polski. Superfinał i eliminacje na tym poziomie to nowość i dość zaskakujący krok, zwłaszcza, że wcześniej mówiono, że TVP ma przygotowanie nie dwie, a trzy piosenki konkursowe na JESC – każda została napisana przez innego znanego w branży kompozytora. Nie wiadomo na razie w jaki sposób rozdysponowano piosenki dla finalistów i którego utworu nie będziemy mieli szansy usłyszeć na żywo. Format superfinału i zapisy regulaminowe oznaczają, że na Eurowizję Junior pojedzie ktoś, kto będzie faworytem jury. Nawet jeśli dojdzie do rozbieżności w głosowaniu komisji i widzów, w przypadku remisu decydujący głos mają jurorzy wskazani przez TVP. Telewidzowie będą mogli w trakcie finału korzystać z systemu SMS – koszt wysłania SMS-a na swojego faworyta to 3,69 zł z VAT, a numer to głosowania to 7350. W pierwszym etapie wpisywać będziemy w treść wiadomości numer przypisany uczestnikowi (1, 2, 3 lub 4). W drugim etapie kandydaci dostaną nowe numery (1 i 2), natomiast bramka SMS 7350 i cena nie ulegną zmianie. Pełen regulamin głosowania SMS dostępny jest TUTAJ. W głosowaniu na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego faworytką jest Natalia Smaś (50%) przed Idą Wargskog (29%). Aleksander Maląg miał 14% głosów, a Laura Bączkiewicz 7%. Finał jutro o 15:10 w TVP2.

Eurowizja Junior 2022 poza Armenią? [SPEKULACJE] 🇦🇲

Dziennik Eurowizyjny będzie obecny na widowni „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior 2022”, co oznacza, że dostępny też będzie nasz wywiad ze zwycięzcą finału oraz materiały zakulisowe, które znajdziecie na naszym Instagramie. Wieczorem, gdy już emocje trochę opadną, odbędzie się live spotkanie z czytelnikami na YouTube Dziennika Eurowizyjnego. A czy ekipa DE pojedzie do Armenii? To pytanie pozostaje bez odpowiedzi, gdyż wciąż nie wiemy czy konkurs faktycznie się tam odbędzie. Ostatnie wydarzenia na granicy z Armenii i Azerbejdżanu oraz brak jakichkolwiek wieści na temat przygotowań zaczyna powoli budzić spekulacje co do przyszłości imprezy na Kaukazie. Pojawiły się niepotwierdzone plotki czy pomysły przeniesienia Eurowizji Junior do Polski, Holandii czy Francji lub nawet scenariusze zakładające organizację zdalnego konkursu. Niestety Konkurs Eurowizji Junior, chociaż w tym roku świętuje 20. urodziny, traci na znaczeniu co widać po trudnościach z utworzeniem efektownej listy uczestników. W tym roku JESC nie będzie też transmitowane w Rosji, która była istotnym rynkiem. Czy Włochy i Wielka Brytania, które planują pokazywać show na głównych kanałach, pomogą w walce o oglądalność? Czas pokaże. Zauważono, że na stronie JuniorEurovision.tv w artykule dotyczącym reprezentantki Ukrainy nie ma wzmianki o tym, że pojedzie ona do Erywania, chociaż takowe informacje pojawiały się we wcześniejszych newsach. Czy dziś przy okazji Holandii portal wspomni o Armenii? Przekonamy się wieczorem. Zagrożeniem dla polskiej delegacji w kontekście wyjazdu do Erywania jest też fakt, że od sierpnia obywatele Armenii korzystając z warszawskiego lotniska w ramach transferu muszą okazać wizę tranzytową. To znacznie obniżyło popularność kierunku lotniczego Erywań-Warszawa Polskimi Liniami Lotniczymi LOT i może spowodować anulację połączenia. Niestety, z Warszawy do stolicy Armenii (na zdj.) nie ma innego bezpośredniego lotu, a podróż z przesiadką (przez Niemcy czy Turcję) zwiększy koszty udziału Polski w JESC.

Noa Kirel – miliony w budżecie wokalistki 🇮🇱

Reprezentantka Izraela na Eurowizji 2023 – Noa Kirel – przekazała nowe informacje dotyczące swojego udziału w konkursie. Wrażenie robi przede wszystkim ogromny budżet – to aż 900 tys. dolarów (prawie 4,5 milionów PLN), z czego 2/3 to zasługa teamu wokalistki. 1/3 budżetu pokrywa telewizja KAN z Izraela. Agent gwiazdy – Roberto Ben Shoshan uważa, że tak duży zapas finansowy pozwoli na efektywne przygotowania i możliwość skorzystania z najlepszych rozwiązań i ludzi z największym doświadczeniem. Umożliwi to Noi Kirel dać Izraelowi to, na co Izrael zasługuje. Podkreślone zostało, że sama Noa nie otrzyma za udział w Eurowizji żadnej gaży. „O ile wiem, jest to warte poświęceń. Nie ukrywam, że strona finansowa nie jest dla mnie tak interesująca bo jestem jeszcze młoda i są sprawy, które mniej mnie pochłaniają, ale jeśli chodzi o Eurowizję, dam z siebie milion procent i jeśli wiąże się to z wydawaniem pieniędzy i dokładaniem do tego z własnej kieszeni, zrobię to” – zapewnia piosenkarka. Podkreśla, że najważniejsze będzie dla niej znalezienie odpowiedniego utworu. Chociaż oferowano jej piosenki ze wszystkich stron świata, ona sama chce pracować z izraelskimi twórcami. Uważa, że tak wypada. Zdecydowanie chciałaby mieć utwór w izraelskim brzmieniu i kolorycie. Nie wie jeszcze, czy będzie to utwór pozwalający jej się wykazać wokalnie, emocjonalnie czy tanecznie.

źródło: NPO 3, Eurovoix, TVP, Centrum Informacji TVP, Instagram, ESC Discord, ESC Forum, ARMTV, YouTube, fot.: M. Błażewicz 2017

%d blogerów lubi to: