Eurowizja Junior straciła Niemcy. Dlaczego? • Estonia potwierdza udział w Eurowizji 2023 • Ukraińskie show w Wielkiej Brytanii? • Eurovision Canada 2023 – związki Kanady z Eurowizją

Eurowizja Junior: Ukraina na TAK, Niemcy i Cypr na NIE 🇺🇦🇩🇪

Co najmniej 15 państw wystartuje w Eurowizji Junior 2022. Zgodnie z najnowszymi informacjami do stawki dołączyła Ukraina, a nadawca UA:PBC wkrótce ogłosi regulamin preselekcji wewnętrznych, które wyłonią nowego reprezentanta. Będzie to pierwszy udział Ukrainy na Eurowizji dla Dzieci od momentu wybuchu wojny, stąd wielu fanów krytycznie podchodzi do uczestnictwa tego kraju obawiając się, że ponownie widzowie spowodują wygraną tego kraju i nie będzie wiadomo czy doszło do tego dzięki piosence czy z powodu chęci okazania współczucia. Z pewnością ciekawie będzie obserwować, czy przy tak długo trwającym konflikcie poziom empatii internautów będzie taki sam jak widzów w maju. O ile Ukraina jest w stanie dołączyć do JESC, tak telewizja niemiecka uznała, że zrobi sobie kreatywną przerwę i wycofała Niemcy z rywalizacji po dwóch średnio udanych startach. Jednym z powodów absencji naszych zachodnich sąsiadów mają być też ostrzeżenia w kontekście wyjazdu delegacji do Armenii – niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych miało odradzać telewizji KiKa podróż na Kaukaz. Nadawca planuje jednak transmitować finał. Niemcy to drugi po Rosji kraj, który uczestniczył w JESC 2021 ale nie pojawi się w Erywaniu. Względy bezpieczeństwa są też istotne dla Azerów, którzy nadal nie podjęli decyzji co do startu w JESC organizowanej przez wrogich im Ormian. Zapewne telewizja Ictimai czeka jedynie na sytuację (np. jakiekolwiek starcia na granicy czy deklaracje polityczne), która pozwoli jej jasno wypowiedzieć się w kwestii JESC i odmówić udziału. Należy przypomnieć, że kraje jeszcze 2 lata temu prowadziły ze sobą regularną wojnę. W trakcie ormiańsko-azerskiego konfliktu zbrojnego w Górskim Karabachu, trwającego sześć tygodni (27 września – 10 listopada) jesienią 2020 roku, życie straciło łącznie około 5 tysięcy żołnierzy obu stron oraz kilkuset cywilów – przypomina Instytut Nowej Europy. Azerbejdżan miał zadebiutować podczas Eurowizji Junior 2011, jednak gdy okazało się, że konkurs odbędzie się w Armenii, nadawca zrezygnował z udziału i debiut przesunął o rok. W JESC 2022 na pewno nie pojawi się Cypr – telewizja CyBC ogłosiła, że nie wraca do konkursu. Można jeszcze liczyć na Kazachstan i Australię – jeśli nadawcy stowarzyszeni z EBU dołączą do stawki, łącznie będziemy mieć 17 graczy w Erywaniu.

Eurowizja w Derry? Estonia potwierdza start 🇬🇧🇪🇪

Kolejne miasto jest chętne do organizacji Eurowizji 2023. Mowa o Derry, mieście w Irlandii Północnej, które zdobyło ostatnio sporą sławę dzięki serialowi „Derry Girls”. Lokalni politycy są świadomi wielu przeszkód i problemów, jakie organizacja konkursu może za sobą nieść, ale uważają, że warto spróbować. Na ten moment nie ma żadnej konkretnej deklaracji dotyczącej wysłania aplikacji do BBC, a władze miasta mają się przyjrzeć temu tematowi. Niestety, słynne Derry ma niewielą szansę na przejęcie konkursu z powodu braku odpowiedniej hali. Tymczasem do Eurowizji 2023 dołącza oficjalnie Estonia, a nadawca ETV zapewne niebawem ogłosi start selekcji Eesti Laul. Tegoroczny reprezentant kraju, Stefan, ogłosił na Instagramie, że zostanie ojcem. Matką dziecka jest Victoria Koitsaar, instruktorka tańca, z którą wokalista jest w wieloletnim związku. Wracając jednak do Eurowizji 2023 – niespodzianką nie jest, że Luksemburg nie powróci do konkursu. Nie zrobił tego, gdy ESC organizowana była w sąsiedniej Holandii i nie zrobi tego też teraz gdy show trafi do UK. Powód cały czas jest ten sam – telewizja RTL skupia się bardziej na programach informacyjnych, a nie rozrywkowych. Znamy już dokładny terminarz selekcji Szwecji. Melodifestivalen 2023 ruszy 4 lutego w Goteborgu, później preselekcje odbędą tour po kraju, by wylądować we Friends Arena w Sztokholmie – finał odbędzie się 11 marca, a bilety na wszystkie rundy konkursu trafią do sprzedaży 1 listopada.

Kto poprowadzi Eurowizję 2023? 🇺🇦🇵🇱

Minister Kultury Ukrainy twierdzi, że podczas Eurowizji 2023 w Wielkiej Brytanii akcenty ukraińskie będą mocno widoczne. Eksponowana ma być flaga ukraińska, kraj pokazany będzie też w pocztówkach i ma mieć swoich prezenterów na scenie. Spekulacje na ten temat pojawiły się już wcześniej, gdy Timur Miroschnychenko zapozował wraz z Marią Efrosininą w stroju na wzór flagi UK i dodał podpis „Do zobaczenia na Eurowizji„. Sam Timur twierdzi, że przekazanie prawa do organizacji Wielkiej Brytanii jest jedyną słuszną decyzją, bo to ten kraj zajął w finale drugie miejsce, zaraz za Ukrainą. Jak dokładnie wyglądać będzie ukraińskie show na brytyjskiej ziemi? Na ten moment trudno przewidywać, a szczegóły poznamy pewnie dopiero gdy BBC ogłosi miasto i termin konkursu oraz logo i slogan. Ma to nastąpić w ciągu najbliższych tygodni. Na ten moment nie wiemy jeszcze dokładnie kiedy Telewizja Polska ogłosi zasady preselekcji na rok 2023, ale fani spodziewają się powrotu finału narodowego „Tu bije serce Europy”, ale liczą na wprowadzenie paru poprawek do scenariusza show, samego regulaminu, a przede wszystkim oczekują większej transparentności przy podawaniu wyników głosowania widzów i jurorów. Wśród kandydatek na Eurowizję znów zaczęła pojawiać się Doda, o której media rozpisują się ostatnio w kontekście udziału piosenki „Fake Love” w OGAE Song Contest. Być może do selekcji przystąpi powracająca na muzyczną scenę Natasza Urbańska, a także uczestnicy Opening Act Polish Eurovision Party 2022 – Justyna Dobroć czy Basia Janyga.

Eurovision Canada już w 2023 🇨🇦

Trwają prace nad nowym konkursem na bazie Eurowizji. Eurovision Canada, które było ogłoszone parę miesięcy temu, ma się odbyć w 2023 roku, a ekipa odpowiedzialna za American Song Contest już pod koniec czerwca zebrała się w Toronto by przedyskutować format. Aktualnie trwają prace nad ustaleniem która kanadyjska telewizja zajmie się organizacją i transmisją konkursu oraz gdzie widowisko się odbędzie. Wśród miast-kandydatów wymienia się głównie Toronto, ale też Vancouver czy Ottawę. Format ma się składać z rund kwalifikacyjnych, półfinałów i finałów, chociaż uczestników będzie znacznie mniej niż w American Song Contest. Uprawnione do startu są prowincje i terytoria Kanady – łącznie 13 uczestników. Swego czasu telewizja kanadyjska retransmitowała Eurowizję, a sam kraj pojawił się jedynie na Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Zadebiutował w 1987 roku, a na scenie wystąpił wtedy Stephan Legate. Dwa lata później Kanadę reprezentowała Cherice Barton. Niestety żaden z reprezentantów tego kraju nie wszedł do czołówki konkursu. Kanada pozostaje jedynym krajem Ameryki Północnej, który był uczestnikiem jakiegokolwiek konkursu EBU. W samym Konkursie Piosenki Eurowizji pojawiały się jednak kanadyjscy wykonawcy, reprezentujący kraje europejskie. Dla Szwajcarii śpiewały Rykka, Celine Dion i Annie Cotton, dla Francji Natasha St Pierre, a dla Luksemburga Sherisse Laurence.

Źródło: Eurovoix, KiKa, Wikipedia, Intytut Nowej Europy, RTL, ESCtoday.com, Wiwibloggs, Instagram, Obozrevatel, inf, własne, fot.: @victoriakoitsaar

%d blogerów lubi to: