Eurowizja Junior: Jak reprezentanta wybiorą gospodarze? • Kto w jury „Szansy na Sukces”? • Czy Noa Kirel będzie reprezentować Izrael? • Polish Eurovision Party: Finalna lista gości

Eurowizja Junior: Bez finału narodowego w Armenii 🇦🇲

Telewizja Armenii ogłosiła, że rozpoczyna proces wyboru reprezentanta kraju na Eurowizję Junior 2022, którą organizuje. W tym roku przedstawiciel wybrany będzie poprzez casting złożony z dwóch rund. W pierwszej (etap zgłoszeniowy) chętni muszą wysłać wykonanie na żywo dwóch piosenek. Aplikacje wysyłać można do 1 sierpnia. Zgłaszać mogą się zarówno soliści jak i zespoły czy duety. Wymagane jest obywatelstwo lub pochodzenie ormiańskie. Wszystkie zgłoszenia, które będą zgodne z regulaminem, przejdą do drugiej rundy. W drugiej rundzie specjalne jury wyłoni zwycięzcę, który będzie reprezentować Hayastan w Erywaniu. Piosenka konkursowa będzie skomponowana później, już biorąc pod uwagę wybranego wykonawcę. W swojej wieloletniej historii startów Armenia wybierała reprezentantów na różne sposoby – zarówno poprzez preselekcje narodowe (nawet takie, które miały półfinały) jak i wewnętrznie (spośród wszystkich zgłoszeń lub przez nominację). Ubiegłoroczna reprezentantka, Malena (fot.), została wskazana bez żadnego otwartego konkursu i miała zaśpiewać na JESC w Warszawie w 2020 roku. Niestety kraj wycofał się ze względu na trwającą wtedy wojnę z Azerbejdżanem. W 2021 Malena znów została wskazana wewnętrznie, a przygotowane dla niej „Qami Qami” wygrało Eurowizję Junior w Paryżu. Armenia w tym roku organizuje jubileuszową, dwudziestą edycję konkursu, a sama też ma okazję do świętowania – w JESC wystartuje bowiem już piętnasty raz.

Sara James w „Szansie na Sukces” 🇵🇱

Według niedawnych relacji z Instagrama w skład jury jednego z odcinków półfinałowych preselekcji „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 2022” wejdą dwie byłe reprezentantki kraju na dziecięcym konkursie – Sara James (2021) i Alicja Tracz (2020). Na kanapie zasiądzie też Cleo, która śpiewała dla Polski na dorosłej Eurowizji w 2014 roku i często jest jurorką w eurowizyjnej „Szansie”. Wcześniej podawano, że w składzie komisji znaleźć się może także Ida Nowakowska. „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior” może ruszyć 4 września, a zakończyć się 25 września finałem z udziałem trzech najlepszych kandydatów. Terminarz nie został jeszcze potwierdzony przez TVP. Konkurs poprowadzi Olek Sikora. Przy okazji Sary James warto wspomnieć, że w Ameryce 🇺🇸 trwa siedemnasta edycja „Mam Talent”, w którym nasza reprezentantka bierze udział. Przypomnę, że w jednym z odcinków Sara James otrzymała bezpośredni awans do live shows po tym, jak Simon Cowell wcisnął „złoty przycisk”. Opublikowane 4 tygodnie temu nagranie z tego wydarzenia obejrzano już ponad 14 milionów razy. Wyemitowano do tej siedem odcinków show, a poza Sarą jeszcze cztery inne osoby otrzymały „złoty przycisk”. Wśród nich jest 11-letnia wokalistka z Kalifornii Madison Taylor Baez czy libańska formacja taneczna Mayyas oraz hawajska piosenkarka i autorka utworów Lily Meola. Zgodnie z harmonogramem część castingowa programu zakończy się w ósmym odcinku, który będzie wyemitowany przez NBC 26 lipca. Następnie przyjdzie pora na ćwierćfinały, półfinały i wielki finał.

Eurowizja 2023: Kto jeśli nie Noa Kirel? 🇮🇱

Po tym jak ogłoszono, że Noa Kirel będzie reprezentować Izrael na Eurowizji 2023, wokalistka powiedziała, że nic jeszcze nie jest ustalone więc euforia wielu fanów była przedwczesna. W wywiadzie dla jednej ze stacji radiowych przyznała, że wciąż jeszcze myśli nad tym jaką decyzję podjąć. Podkreśla jednak, że wybór dokonany przez komisję jest dla niej powodem do dumy, a ona sama ogląda Eurowizję od dziecka. „Biorę parę dni wolnego by zrozumieć to, co się dzieje. To naprawdę wielka sprawa. Aktualnie skupiam się tylko na swoich koncertach” – dodała. Pytana o to, czy podejmie decyzję na „tak” powiedziała tylko, że jest to możliwe, ale wraz z ekipą jeszcze nad tym debatuje. Według lokalnych mediów w wewnętrznym głosowaniu jurorów KAN Noa Kirel wygrała z przewagą jednego punktu nad…swoich byłym chlopakiem, Mergui’em, który w 2018 roku zajął 2. miejsce w talent-show „Next Star” przegrywając tylko z Nettą. Jeśli teraz Noa odrzuci możliwość reprezentowania kraju, prawo do wyjazdu na Eurowizję trafi właśnie do niego. Co ciekawe, Chen Aharoni, który współtworzył tegoroczny utwór Izraela na ESC uważa, że zarówno Noa jak i Mergui odrzucą propozycję KAN. Czy tak się stanie? Zobaczymy wkrótce. Wewnętrzne źródła w KAN mówią, że ekipa Kirel jest chętna do współpracy z izraelskim nadawcą, a od ostatecznej decyzji dzielą ich tylko formalności, tj. zapoznanie się z kontraktem i jego podpisanie. Jeśli jednak coś pójdzie nie tak, w kolejce czekają kolejni wykonawcy, w tym m.in. Omer Adam, Static i Ben El, Ella Li Lahav, Eden Ben Zaken, Eden Hasson czy Eliad Nahum. W skład komisji wybierającej reprezentanta weszli m.in. producent Eurowizji 2019 Kobi Nussbaum, redaktor muzyczny Tal Argaman czy Yuval Cohen, który był główną osobą decyzyjną podczas prac przy ESC w Tel-Awiwie.

Wakacyjna Trasa Dwójki i Polish Eurovision Party: Kto wystąpi?

Znamy pełen skład „Wakacyjnej Trasy Dwójki” na niedzielny koncert we Włocławku, który ma być poświęcony muzyce romskiej. Zaśpiewają m.in. Justyna Steczkowska (ESC 1995), Albina (ale nie ta, która reprezentowała Chorwację na Eurowizji), a także Don Vasyl, Sebastian Szmidt, Nikos Rustekos, Kristiano Tauru czy zespół Roland. Koncert na żywo w niedzielę od 21:00. Kolejny przystanek na trasie to Stalowa Wola, gdzie 24 lipca odbędzie się koncert poświęcony muzyce disco polo. Tymczasem organizatorzy Polish Eurovision Party potwierdzili, że lista gości skurczyła się z 24 do 19 wykonawców, którzy w sobotę wystąpią w warszawskiej HulaKula. Zabraknie dwóch reprezentantów Macedonii (Andrea i Eye Cue), dwóch z Azerbejdżanu (Efendi i Chingiz) oraz Vladany z Czarnogóry. Artyści zrezygnowali z przyczyn losowych, natomiast Vladana i Chingiz obiecują, że pojawią się w drugiej edycji imprezy, jeżeli takowa się odbędzie. W ramach rekompensaty za brak części wykonawców, bilety na Polish Eurovision Party są również ważne na koncert Natalii Nykiel, który odbędzie się w piątek 15 lipca w HulaKula. Zakończyło się już głosowanie czytelników Dziennika Eurowizyjnego na najlepszy utwór eurowizyjny zaproszonych gości. 37% głosów dostał utwór „If love was a crime” Poli Genovej z Bułgarii, 17% „Lights Off” We Are Domi z Czech, a 13% „Skeletons” Dihaj z Azerbejdżanu. Bilety na Polish Eurovision Party dostępne są TUTAJ.

Słowiański Bazar: Kto powalczy o Grand Prix?

Znamy już skład 31. Międzynarodowego Konkursu Pop-Wykonawców w ramach „Słowiańskiego Bazaru 2022” na Białorusi. Pomimo izolowania tego kraju na arenie międzynarodowej po tym, jak Białoruś wsparła Rosję w ataku na Ukrainę, w stawce znaleźli się artyści z wielu krajów. O Grand Prix powalczą m.in. półfinalistka „The Voice” Sabina Guluzade z Azerbejdżanu, finalistka „X Factor” Anna Trubetskaya z Białorusi, czy znana z włoskiego „The Voice” i rumuńskiego „X Factora” Marta Verrecchia z Włoch. Łącznie wystąpi 14 wykonawców z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni, Bułgarii, Kuby, Włoch, Kazachstanu, Kirgistanu, Łotwy, Mołdawii, Rosji, Serbii i Uzbekistanu. W jury znaleźli się muzyczni profesjonaliści z Rosji, Armenii, Białorusi, Łotwy, Izraela, Włoch i Niemiec. Kandydatów oceniać będzie m.in. Ruslan Alehno (Białoruś 2008). W koncertach i widowiskach muzycznych organizowanych w ramach Słowiańskiego Bazaru wystąpią m.in. Teo (Białoruś 2014) i Alyona Lanskaya (Białoruś 2013). Przed izolowaniem Białorusi i Rosji na arenie międzynarodowej „Słowiański Bazar” był miejscem spotykania się wykonawców z wielu krajów, także z zachodu. Nawet zwycięzcy Eurowizji nie omijali tego wydarzenia – wystąpiła tam m.in. Emmelie de Forest z Danii.

Głosuj w finale Eurovision Internet Song Contest 2022! Swoich faworytów możesz wspierać do 14 lipca do 20:00! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: OGAE Armenia, Instagram, TVP, Eurovoix, Wiwibloggs, Polish Eurovision Party, Slavic Bazaar, fot.: M. Błażewicz 2022

%d blogerów lubi to: