Eurowizja w Ameryce Łacińskiej, a Cornelia Jakobs w Sopocie • Szwajcaria ogłasza selekcje wewnętrzne • Alinur reprezentantem Kazachstanu w Witebsku

Eurowizja trafi do Ameryki Łacińskiej

Producenci, którzy mają już ogromne doświadczenie przy pracy związanej z Konkursem Piosenki Eurowizji rozpoczynają nowy etap szerzenia popularności konkursu. Po tym, jak Christer Bjorkman czy Ola Melzig stworzyli American Song Contest, przyszła pora na Eurovision Song Contest Latin America. Będzie to kolejna odmiana ESC po wersji amerykańskiej i zapowiadanej wcześniej Eurovision Canada. Trwają już poszukiwania miasta, które zorganizuje latynoski konkurs w którym udział wezmą reprezentanci państw Ameryki Łacińskiej. „Po tym jak uruchomiono American Song Contest i zaplanowano Eurovision Canada w przyszłym roku, Europejska Unia Nadawców jest zachwycona możliwością pracy z Voxovation przy przeniesieniu ekscytacji i magii Konkursu Piosenki Eurowizji do Ameryki Łacińskiej. Unikatowy format Eurowizji co roku znajduje nowych fanów na całym świecie i nie możemy się doczekać rozszerzenia tej marki” – czytamy w oświadczeniu EBU. Peter Settman i Greg Lipstone w imieniu Voxovation podają, że fani z Ameryki Łacińskiej regularnie pokazują swoje zainteresowanie Eurowizją. Terminem „Ameryka Łacińska” określa się 20 krajów i 9 autonomii Ameryki Południowej i Środkowej. Dotyczy krajów, w których mówi się językami romańskimi. Jeśli wszystkie te kraje wezmą udział w konkursie, lista startowa wyglądałaby następująco: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Dominikana, Ekwador, Salwador, Gujana Francuska, Gwadelupa, Gwatemala, Haiti, Honduras, Martynika, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Portoryko (chociaż startuje ono w ASC), Saint-Barthelemy, Saint Martin, Urugwaj i Wenezuela. Łącznie w tych krajach mieszka ponad 626 mln ludzi.

Szwajcaria i Włochy przed Eurowizją 2023

Telewizja szwajcarska wystartuje w Eurowizji 2023 i od 25 sierpnia rozpocznie przyjmowanie zgłoszeń do wewnętrznych preselekcji, które stosuje od paru lat. Kandydaci będą mogli zgłaszać się do 8 września do 22:00. Nie ma żadnych restrykcji co do języka proponowanego utworu oraz co do narodowości wykonawcy, natomiast w przypadku remisu w głosowaniu jury przewagę będą mieć obywatele lub rezydenci Szwajcarii. Zwycięzca selekcji wewnętrznych ogłoszony będzie na początku 2023 roku. Podobnie jak ostatnio wyboru dokonają dwie grupy jurorskie – jedna z nich składać się będzie z 100 szwajcarskich telewidzów, a druga to 20-osobowa komisja międzynarodowych profesjonalistów branży muzycznej, którzy byli wcześniej w jury eurowizyjnym w swoich krajach. Każda grupa ma 50% wpływu na wynik. Już 21 państw wyraziło chęć udziału w Eurowizji 2023, a oczywiście będzie ich znacznie więcej. Część nadawców przedstawiła już plan związany z wyborem reprezentanta, organizując selekcje wewnętrzne lub publiczne. Izrael od wczoraj oficjalnie ma już reprezentantkę, którą jest Noa Kirel (chociaż jej menadżer twierdzi, ze decyzja nie została jeszcze w pełni podjęta). Włosi z kolei szykują się do Sanremo, a wczoraj ogłoszono, że wraz z Amadeusem festiwal poprowadzi Gianni Morandi, który reprezentował swój kraj w 1970 roku. W latach 2011 i 2012 współprowadził Sanremo, a w 2022 wystąpił w nim zajmując trzecie miejsce za „Apri tutte le porte”. Sanremo odbędzie się w dniach 7-11 lutego.

Cornelia Jakobs w Sopocie

Już w sobotę Polish Eurovision Party 2022, a wkrótce organizatorzy przekażą nowe informacje na temat przebiegu imprezy. Dziś środowiska eurowizyjne w Polsce obiegła wiadomość o braku udziału Efendi z Azerbejdżanu i Andrei z Macedonii. Organizacja wydarzenia nie jest jednak w żaden sposób zagrożona. W niedzielę 17 lipca pora na trzecią odsłonę „Wakacyjnej Trasy Dwójki”, tym razem z muzyką romską we Włocławku. Jedną z gwiazd ma być Justyna Steczkowska (ESC 1995). TVN ogłosił już wykonawców, którzy zaśpiewają podczas „Top of the Top Sopot Festival 2022”, który odbędzie się w dniach 16-19 sierpnia w Operze Leśnej. W koncercie „You Are The Champions” zaśpiewają m.in. Wilki (KE 2003), Łukasz Zagrobelny (KE 2004) i Cornelia Jakobs (reprezentantka Szwecji z Eurowizji 2022). W koncertach „iDance” i „Top ot the Top Challenge” pojawią się Cleo (ESC 2014), Margaret (KE 2016, Melodifestivalen 2017-2018) czy Blue Cafe (ESC 2004). W koncercie „Zawsze razem” z okazji 25-lecia TVN-u dla sopockiej widowni zaśpiewają Andrzej Piaseczny (ESC 2001) czy Michał Szpak (ESC 2016). Szczegółowe informacje znajdziecie TUTAJ.

Słowiański Bazar w Witebsku – co wiemy?

Jutro w wyizolowanej Białorusi rozpoczyna się Słowiański Bazar, coroczny festiwal kultury w Witebsku. Kiedyś było to wydarzenie międzynarodowe, promujące muzykę (i nie tylko) Słowian, jednak teraz, ze względów politycznych traktowane jest bardziej jako wydarzenie propagandowe. Zapewne z tego względu na dzień przed festiwalem nie wiemy jeszcze kto w nim wystąpi. Opublikowano na razie uczestników Międzynarodowego Konkursu Muzycznego dla Dzieci. O Grand Prix walczyć będą reprezentanci z Armenii, Białorusi, Bułgarii, Kanady, Chorwacji, Czech, Egiptu, Estonii, Izraela, Włoch, Kazachstanu, Meksyku, Mołdawii, Rosji i Uzbekistanu. W stawce jest Alinur Khamzin, który śpiewał dla Kazachstanu podczas Eurowizji Junior 2021 w Paryżu. Nie wiemy jeszcze kogo udało się zwerbować do uczestnictwa w dorosłym konkursie. Polscy wykonawcy nie uczestniczą w nim od momentu wybuchu największych protestów opozycyjnych na Białorusi. Wiemy jedynie, że podczas finału konkursu, który zaplanowany jest na 16 lipca, jednym z gości będzie Ruslan Alehno (Białoruś na ESC 2008). Po tym, jak Białoruś została wyrzucona z EBU, przedstawiciele telewizji publicznej podkreślali, że Eurowizja nie jest im potrzebna i że Słowiański Bazar ma dla nich większą wartość.

Głosuj w finale Eurovision Internet Song Contest 2022! Swoich faworytów możesz wspierać do 14 lipca do 20:00! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: EBU, Wikipedia, Eurovoix, SRF, JustynaSteczkowska.pl, Polish Eurovision Party, TVN, Slavic Bazaar, fot.: M. Błażewicz

%d blogerów lubi to: