Eurovision Internet Song Contest 2022: Dziś prezentacja utworów finałowych! Oglądaj i głosuj na najlepszą piosenkę

Eurovision Internet Song Contest 2022: Czas na finał

Dziś prezentacja piosenek w ostatniej, finałowej rundzie Eurovision Internet Song Contest, szóstej edycji internetowego konkursu organizowanego przez Dziennik Eurowizyjny, w którym czytelnicy mogą proponować i poddawać pod głosowanie swoje ulubione utwory z krajów i regionów Europy, basenu Morza Śródziemnego, Azji Środkowej i Australii. Konkurs rozpoczął się pod koniec maja sezonem preselekcyjnym. W efekcie wyłoniono 95 utworów, które rywalizowały najpierw w czterech ćwierćfinałach, a następnie w dwóch półfinałach gry. W każdej rundzie o wynikach decydowali jurorzy-menadżerowie oraz internauci. Ostatecznie do finału przebrnęły 24 piosenki, które dziś zostaną zaprezentowane. Po prezentacji rozpocznie się głosowanie internetowe podzielone na dwie części – pierwsza (krótsza) poprzez platformę Mentimeter i druga (do 14 lipca) poprzez Google Forms. Internauci będą mogli punktować i wspierać swoich faworytów. Ruszy też głosowanie jurorów, a głosować mogą zarówno menadżerowie startujący w finale jak i ci, których piosenki odpadły już wcześniej. Prezentacja odbędzie się o godzinie 20:00, a w trakcie wspólnego oglądania za pośrednictwem Watch2Gether zobaczymy też specjalnie przygotowane pocztówki, skrót utworów oraz ciekawostki z archiwum konkursu.

Kto walczy o Grand Prix?

Konkurs „wirtualnie” odbywa się w Anglii, która wygrała ubiegłoroczną edycję za sprawą wokalisty Tom’a Grennana i piosenki „A little bit of love”. Wcześniej konkurs wygrywały Monako (z piosenką z Francji), Macedonia, Izrael i Holandia. W tegorocznym finale znalazły się 24 utwory, w tym osiem w językach innych niż angielski. O Grand Prix konkursu walczą m.in. zwycięzca „X Factora” w Danii – Saveus, laureatka MTV Europe Music Awards 2017 i 2020 – Noa Kirel z Izraela, zwycięzca talent-show „SuperStar” – Adonxs ze Słowacji, popularny nie tylko w Australii Troye Sivan, uczestnicy selekcji niemieckich 2015 – Faun (w barwach Bawarii), współprowadzący Eurowizji 2022 – Mika (w barwach Jersey), istniejąca od 2012 roku formacja rockowa Nothing but Thieves (w barwach Guernsey), uczestniczka reality-show dla upadłych celebrytów „Zadruga” – Mina Vrbaski z Serbii, niemiecka grupa indie-rock Kraftklub, znany z „West End” Rob Houchen z Anglii, sławna formacja Within Temptation z Holandii, laureatka nagrody „Victoires de la Musique” – Juliette Armanet z Francji czy fińsko-grecko-węgierska grupa heavy metalowa Beast in Black. W tym roku do finału dotarły dwa regiony debiutujące – Bawaria oraz Sycylia, z kolei Tri dnya dozhdya reprezentuje Wolną Rosję pod biało-niebiesko-białą flagą. Liban, Wyspy Owcze i Bośnia po raz pierwszy w historii otrzymały awans do finału, z kolei Anglia, Niemcy i Australia są w tej rundzie co roku.

Playlista utworów

Konkurs pełen muzyki i emocji

Konkurs co roku zrzesza zaangażowane grono czytelników Dziennika Eurowizyjnego, którzy chcą odkrywać i promować muzykę z poszczególnych krajów, często eksplorując te najmniej popularne rynki muzyczne. Emocji nie brakuje zarówno podczas sezonu preselekcji jak i w rundach kwalifikacyjnych, a wyniki często są niespodzianką. Warto zwrócić uwagę, że w tym roku Słowenię reprezentował skoczek narciarski Žiga Jelar, popularna kosowska wokalistka Era Istrefi zajęła jedno z ostatnich miejsc w ćwierćfinale, reprezentantka Polski (Luna) wypadła słabiej niż przedstawicielka debiutujących Kaszub (Ofelia), a w czwartym ćwierćfinale sensacyjnie odpadły Włochy, które w trzech pierwszych edycjach zawsze zajmowały miejsca w czołowej trójce. Niespodzianek nie brakowało też w półfinałach, gdzie prezentowane są dodatkowo alternatywne wykonania utworów. Zgodnie z wynikami w pierwszym półfinale odpadli m.in. Konstantinos Argiros z Grecji z przeróbką piosenki tradycyjnej czy wokalistka Mathea z Austrii. W drugiej grupie pożegnać się musieliśmy m.in. z grupą Etolubov z Ukrainy, która niespodziewanie zajęła ostatnie miejsce w głosowaniu internautów. Czy w finale także czekają nas niespodzianki? Wśród faworytów wymienia się reprezentantów Danii, Słowacji, Finlandii, Australii, Jersey, Serbii, Anglii, Holandii, Francji czy Sycylii, ale tak naprawdę wszystko zależy od Was – każdy z Was może mieć wpływ na wyniki! Rezultat głosowania poznamy 17 lipca, czyli dzień po Polish Eurovision Party, gdzie spotkać będzie można na żywo wielu menadżerów z EiSC! W drugiej połowie sierpnia realizowany będzie spin-off Eurovision Internet Song Contest – United Song Contest poświęcony piosenkom z krajów pozaeuropejskich. W 2020 konkurs skupiał się na Stanach Zjednoczonych, rok temu na Afryce, a tym razem eksplorować będziemy Azję i Oceanię. Regulamin dostępny TUTAJ.

Więcej informacji na temat Eurovision Internet Song Contest 2022 znajdziecie na podstronach konkursu (dostępne z menu głównego strony), a spis utworów finałowych oraz linki do głosowań dostępne są TUTAJ.

%d blogerów lubi to: