Eurowizja 2023: Nowe informacje z Wielkiej Brytanii i Ukrainy • Malta wystartuje w Eurowizji Junior 2022 • Little Big z antywojennym utworem

Eurowizja 2023: Ukraina godzi się z brakiem konkursu?

Timur Miroschnichenko, wieloletni komentator Eurowizji w Ukrainie i prowadzący trzech konkursów EBU przyznał w wywiadzie dla kanału 24, że Ukraińcy się nie poddają bo taki jest ich charakter, ale szanse na możliwość organizacji Eurowizji w tym kraju są już faktycznie żadne. Przyznaje, że trzeba do decyzji EBU podejść na „chłodno”. „Każdy kto przebywał w naszym kraju lub został zmuszony do opuszczenia go z powodu wojny Rosji z Ukrainą rozumie, że w kraju nie ma bezpiecznego miejsca” – stwierdził dodając, że obecna decyzja jest według niego jedyną słuszną i logiczną z punktu widzenia bezpieczeństwa osób zaangażowanych w konkurs. Tymczasem w Rosji znów pojawiają się pomysły stworzenia kopii Eurowizji po tym, gdy nadawcy rosyjscy zostali wykluczeni z EBU. Josip Prilozhin, producent nazywany „ojcem show-biznesu” uważa, że nowy konkurs powinien odbyć się na terenie okupowanego przez Rosję Krymu, a dokładniej w Jałcie na co już teraz zgadza się rosyjska „burmistrz” tego miasta. Pojawia się jednak pytanie, jak zapewnić międzynarodowy charakter takiego konkursu jeśli żaden kraj nie będzie chciał wziąć w nim udziału. Nie jest też jasne, dlaczego Rosjanom tak zależy na stworzeniu nowej Eurowizji, skoro tą prawdziwą tak krytykowali i marginalizowali gdy okazało się, że nie mogą brać w niej już udziału.

Niedoszli reprezentanci Rosji na Eurowizji 2020 – formacja Little Big wydała nowy utwór z wymownym klipem, a „Generation Cancellation” ma mnóstwo odniesień do aktualnej sytuacji politycznej oraz jasne przesłanie do Rosjan by zatrzymać wojnę. Klip ma już ponad 2,2 miliony wyświetleń.

Eurowizja 2023: Glasgow, Londyn, Exeter, a może jednak Bruksela?

GlasgowTime zapytał mieszkańców Glasgow o to, czy warto by Eurowizja 2023 odbyła się w ich mieście. Pojawił się głosy, że konkurs da Glasgow sporo wpływów i będzie miał pozytywne znaczenie ekonomiczne oraz promocyjne. Wielu pytanych uważa, że to świetny pomysł i liczą na to, że Glasgow zdobędzie tytuł gospodarza. Chociaż miasto jest faworytem, konkurencję ma sporą. Burmistrz Londynu, Sadiq Khan, potwierdził, że stolica przedstawi BBC i EBU swoją ofertę. Zapytał go o to jeden z parlamentarzystów – Zack Polanski – podkreślając, że Eurowizja w Wielkiej Brytanii ma wielkie znaczenie dla społeczności LGBT+. Khan obiecał prace nad aplikacją jednak zaznaczył, że na ten moment nie ma jeszcze oficjalnej decyzji o tym czy Wielka Brytania faktycznie zorganizuje konkurs. Wśród opcji obiektów dla Londynu wymienia się 02 Arenę w Greenwich i SSE Wembley Arenę. Portal Devonlive.com przygotował listę 16 powodów, dla których Eurowizja 2023 powinna trafić do … Exeter w Anglii. Podaje się, że konkurs mógłby odbyć się w Westpoint Arena albo na terenie Powderham Castle, a reprezentantem kraju mógłby być wtedy Coldplay z urodzonym w Exeter Chrisem Martinem. A co jeśli konkurs jednak nie trafi do UK? Wcześniejsze plotki o potencjalnej ofercie Unii Europejskiej zaczynają się potwierdzać, a władze Brukseli oraz telewizji RTBF są otwarte na organizację konkursu w Belgii pod egidą UE. „Decyzja należy do EBU ale jesteśmy całkowicie gotowi by wesprzeć Ukrainę w organizacji konkursu. Bruksela jako stolica Europy byłaby dobrym sygnałem dla Ukraińców zwłaszcza, że Eurowizja to jeden z niewielu eventów, które oglądają wszyscy Europejczycy” – powiedziała Delphine Houba, radna ds. kultury w Brukseli. Waloński nadawca RTBF jest gotów do organizacji Eurowizji 2023, ale chciałby to zrobić z telewizją VRT, która na razie nie komentuje sprawy.

Eurowizja Junior: Malta i Holandia ze szczegółami preselekcji

Telewizja maltańska dołącza do stawki Eurowizji Junior 2022 i zapowiada preselekcje narodowe. Zgłoszenia przyjmowane będą do 15 sierpnia, a sam finał zaplanowany jest na 2 października. Wcześniej, bo już 1 września PBS ogłosi listę finalistów – w konkursie ma wziąć udział 16 utworów. O tym, kto wygra zadecydują jurorzy i widzowie w stosunku głosów 75/25, a ogłoszone będą tylko wyniki dla top3. W przypadku remisu, decyduje wyższa nota od komisji. Malta jest jedenastym krajem, który oficjalnie wyraził chęć udziału w Eurowizji dla Dzieci w Erywaniu. Do listy z pewnością można dołączyć też Niemcy i Kazachstan, więc mamy już 13 krajów. Czy będzie ich więcej? Z pewnością tak, bo decyzji nie podjęto jeszcze w Serbii, Albanii, Ukrainie czy Azerbejdżanie. Wiadomo, że do JESC nie wróci Grecja. W Holandii ogłoszono już skład finalistów selekcji narodowych. W tym roku o wyjazd na konkurs rywalizować będzie jedna solistka (Luna), jeden zespół dziewczęcy (w skład wejdą Eva, Kayleigh, Larissa i Lemay), boyband (Danny, Kaey, Luuk, Thijs i Thomas) oraz jedna formacja mieszana (Joep, Lois, Noor i Sam). Czterech finalistów zaśpiewa specjalne przygotowane na preselekcje utwory. Finał konkursu odbędzie się 24 września. W temacie Juniora należy wspomnieć, że wczoraj w Rzeszowie wystąpiła zwyciężczyni Eurowizji dla Dzieci 2021 – Malena. Zaśpiewała „Qami, Qami” i inne przeboje, w tym także w ramach kolektywu z Viki Gabor. Wspólny występ zorganizowano w ramach Europejskiego Stadionu Kultury 2022.

Eurovision Internet Song Contest – Głosuj!

Dziś ostatni dzień głosowania w ćwierćfinałach Eurovision Internet Song Contest 2022, czyli internetowego konkursu dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego. Na Waszą ocenę czeka ponad 90 piosenek! Z każdego ćwierćfinału do półfinału wejdzie 12 najlepszych, a wyniki stworzone są na podstawie głosowania jury (menadżerów) oraz internetowego (Google Forms i Mentimeter). Skład półfinałów ogłoszony będzie 27 czerwca o 20:00 na grupie Facebook.

Źródło: showbiz.24tv.ua, fakty.ua, glasgowtimes.co.uk,londonworld.com, devonlive.com, europe-cities.com, TVM, Eurovoix, fot.: @littlebigband

%d blogerów lubi to: