Eurowizja 2023 na pewno poza Ukrainą – nowe oświadczenie EBU • Gdzie odbędzie się konkurs i kto go poprowadzi? • Ochman w czołówce plebiscytu ESCradio • Eurowizja Junior będzie przygotowana przez polityków?

Ukraina nie ma szans na organizacje Eurowizji 🇺🇦

Europejska Unia Nadawców wystosowała kolejne oświadczenie w sprawie organizacji Eurowizji 2023 poza Ukrainą, niejako odpowiadając na krytykę ze strony Kijowa i Warszawy po tym, gdy ogłoszono, że konkurs nie odbędzie się u naszych wschodnich sąsiadów. Decyzja podjęta została w związku z odpowiedzialnością za ponad 10 tys. osób pracujących przy konkursie czy ok. 30 tys. fanów, którzy przyjechaliby na Eurowizję. „Dlatego ważne jest, aby decyzje podejmowane w związku z tak złożonym wydarzeniem telewizyjnym na żywo były podejmowane przez profesjonalistów i nie były upolitycznione” – stwierdzono. Zagrożeń dla życia i zdrowia osób przebywających na Eurowizji było zbyt dużo i sama strona ukraińska się do tego przyznawała, a dodatkowo taką analizę poparli specjaliści z dziedziny bezpieczeństwa, których EBU poprosiło o radę. Zwrócono też uwagę na to, że sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg powiedział iż wojna może tam trwać latami. Odpowiedziano też na propozycję Ukrainy by zlokalizować Eurowizję na Zakarpaciu, blisko granicy ze Słowacją i Węgrami. Okazało się, że taka oferta nie spełnia wymogów EBU w kwestii chociażby obiektu. „Biorąc pod uwagę wszystko to, EBU z żalem podjęła decyzję o przeniesieniu wydarzenia do innego kraju i będzie kontynuować negocjacje na temat znalezienia odpowiedniej lokalizacji na przyszłoroczny Konkurs Piosenki eurowizji. Cieszymy się, że możemy dalej współpracować z naszym ukraińskim członkiem UA:PBC we wszystkich tych kwestiach” – stwierdzono w oświadczeniu. Strona ukraińska na razie nie skomentowała nowego oświadczenia, a media lokalne przypominają słowa premiera Wielkiej Brytanii czy Ministra Kultury Polski o tym, że Eurowizja 2023 powinna odbyć się w Ukrainie.

Eurowizja 2023: Gdzie i kto poprowadzi konkurs? 🇬🇧

Eurowizja 2023 najpewniej trafi do Wielkiej Brytanii, gdzie trwa rywalizacja miast i lokalnych polityków o to, gdzie odbędzie się konkurs. Rada Miasta Glasgow oficjalnie wsparła przygotowanie oferty na organizację konkursu i chce ją przedstawić BBC gdy tylko nadawca oficjalnie potwierdzi przejęcie Eurowizji po Ukraińcach. Podobne decyzje podjęły też rady w Aberdeen i Liverpoolu. Tymczasem władze Resorts World Arena wyczyściły kalendarz imprez na 2023 rok tak, by mieć możliwość organizacji Eurowizji jeśli miasto Birmingham otrzyma tytuł gospodarza. Miasto, które Eurowizję gościło już w 1998, ma też w zapasie drugi obiekt – Utilita Arenę. „Bycie gospodarzem tak legendarnego wydarzenia byłoby ogromnym powodem do dumy dla miasta” – mówi radny Ian Ward przypominając, że w Resorts World Arena odbył się koncert wsparcia dla Ukrainy – wystąpiła wtedy m.in. Jamala. O Eurowizję 2023 stara się też Cardiff, a Stadion Księstwa uznawany jest za potencjalny obiekt. Jeśli stolica Walii zostanie wybrana, konkurs odbędzie się na 70-tysięcznym stadionie, a to oznacza, że będzie to największy obiekt goszczący Eurowizję w historii jej istnienia. „Jesteśmy narodem piosenkarzy, krajem piosenki, a nie ma lepszego dźwięku niż wypełniony Stadion Księstwa” – zapewnia rzecznik prasowy obiektu. Istnieją już zakłady bukmacherskie na to, które miasto będzie gospodarzem, a Betfair uruchomił też notowania dotyczące potencjalnych prezenterów wydarzenia. Głównym faworytem (3/1) jest oczywiście Graham Norton (fot.), komentator konkursu. Wśród kandydatów wymienia się też Holly Willoughby i Phillipa Schofielda, Bonnie Tyler (ESC 2013), Davinę McCall czy Lulu (ESC 1969). „Wiem, że BBC podchodzi do tematu organizacji bardzo poważnie. Nie wiem jednak, czy to możliwe, ale jeśli tak to wspaniale” – powiedział Norton w rozmowie z „Metro”.

Ile państw nie pokazało live-on-tape?

Na kanale YouTube Eurovision.tv opublikowane są już wszystkie nagrania Live-On-Tape z Eurowizji 2022. Łącznie jest ich jedynie 26 – pozostali nadawcy nie zdecydowali się na publikację materiałów zapasowych. Kraje, które tego nie zrobiły to Holandia, Mołdawia, Norwegia, Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Australia, Cypr, Szwecja, Czechy, Wielka Brytania i Włochy. Czarnogórskie live-on-tape jest dostępne w sieci, ale nie na kanale oficjalnym. Ukraina była zwolniona z obowiązku przygotowania live-on-tape. Opublikowane nagrania dostępne są TUTAJ. Popularne ESCradio ogłosiło już wyniki swojego corocznego konkursu organizowanego po Eurowizji. W kategorii „Best Song 2022” wygrało brytyjskie „Space Man” zdobywając ponad 12% głosów. Druga była piosenka Szwecji, a trzecia Włoch. Polskie „River” zajęło wysokie, 4. miejsce z wynikiem ponad 9%! Najsłabiej wypadły utwory z Bułgarii, Izraela, Macedonii i Czarnogóry. W kategorii „Best Female Artist 2022” wygrała Hiszpanka Chanel, druga była Szwedka Cornelia, a trzecia Serbka Konstrakta. Najmniej głosów dostała Vladana z Czarnogóry. W „Best Male Artist 2022” triumfował Sam Ryder z UK i to z ogromną przewagą – miał ponad 37% głosów. Ochman nie miał szans go dogonić, ale Polak zajął 2. miejsce z nieco ponad 15% poparcia. Trzeci był Stefan z Estonii, a ostatni Michael z Izraela. W kategorii zespołowej zwyciężyli Subwoolfer z Norwegii, drugie miejsce miało The Rasmus z Finlandii, a trzecie Kalush Orchestra z Ukrainy. Najmniej głosów dostali Intelligent Music Project z Bułgarii. Pełne wyniki TUTAJ.

Eurowizja Junior 2022 w przygotowaniu 🇲🇰🇪🇸🇦🇲

Telewizja macedońska po raz kolejny wewnętrznie wybiera reprezentanta na Eurowizję Junior, a dziś w Skopje odbywa się casting, w którym udział biorą młodzi wykonawcy. Oceniani będą przez komisję MRT, a każdy z kandydatów ma wykonać dwa utwory według własnego wyboru. Nie wiemy jeszcze kiedy poznamy wyniki castingu. Z kolei plany hiszpańskie co do Eurowizji Junior poznamy 19 lipca, bo wtedy też dowiemy się nowych szczegółów na temat Benidorm Fest. Pewne jest, że RTVE wybierze reprezentanta do Erywania wewnętrznie, ale nie wyklucza, że w kolejnych latach pomyśli nad organizacją finału narodowego. Przygotowania do Eurowizji Junior trwają także w Armenii, a nadawca podchodzi do tego wydarzenia z ogromnym zaangażowaniem i podkreśla, że jest to niezwykle ważna, bo jubileuszowa, edycja. W tym roku konkurs ma ogromne poparcie ze strony władz kraju. Ormianie chcą poprzez bycie gospodarzem JESC pokazać Europie swoje odrodzenie i stabilność po niedawnych wydarzeniach wojennych w Górskim Karabachu. Istotny jest też fakt, że Eurowizja dla Dzieci ma w Armenii tyle samo (lub nawet więcej) fanów co dorosły konkurs. Odbyły się już pierwsze spotkania grupy roboczej ds. JESC w Erywaniu. Na jej czele stoi sam premier Armenii. Omówiono pierwsze aspekty wydarzenia oraz rozdzielono zadania i wytyczne. W skład komisji weszli m.in. wiceministrowie zdrowia, administracji terytorialnej i infrastruktury, finansów, przemysłu zaawansowanych technologii, zastępca burmistrza Erywania, naczelnik departamentu europejskiego MSZ czy dyrektor ARMTV. Nadawca państwowy i rząd Armenii liczą na to, że do Erywania przyjadą reprezentanci z krajów, które nigdy wcześniej nie startowały w Eurowizji Junior. Szanse na to są niewielkie, bo większość takich nadawców już odmówiła startu w JESC 2022.

Eurovision Internet Song Contest 2022! Głosuj w ćwierćfinałach i wspieraj swoje ulubione utwory! Głosujemy do 25 czerwca!

Źródło: Eurovision.tv, TSN.ua, TVP, Eurovoix, Metro, ESCxtra, Betfair, MRT, YouTube, ESCradio.com, ESCplus, fot.: @grahnort

%d blogerów lubi to: