Sara James po sukcesie w „America’s Got Talent”! Kto wcześniej wystąpił w amerykańskiej edycji? • Macedonia wystartuje w JESC 2022 • Glasgow organizatorem Eurowizji? Jest oświadczenie EBU i Szkotów z OVO Hydro

Sara James: Wielki sukces za oceanem i duma w Polsce 🇵🇱🇺🇸

Sara James szturmem zdobyła Stany Zjednoczone, a w Polsce stała się bohaterem narodowym po tym, jak wyemitowano odcinek amerykańskiej wersji „Mam Talent”, w którym wokalistka zaśpiewała przez jurorami i otrzymała bezpośredni awans do półfinałów dzięki skorzystaniu przez Simona Cowella z tzw. „złotego przycisku”. Od wczoraj reprezentantka Polski na Eurowizji Junior jest na ustach wszystkich, a polskie i zagraniczne media rozpisują się o jej sukcesie. W naszym kraju temat podjęły wszystkie istotne media, w USA o Sarze informują najważniejsze tytuły prasowe takie jak „People” czy „Billboard”. Wokalistce z minuty na minutę przybywa coraz więcej followersów na Instagramie, a w komentarzach pod najnowszymi postami gratulują jej koledzy z branży czy z Eurowizji, m.in. Martin Fitch (ESC 2010), Malena (zwyciężczyni JESC 2021), Levi Diaz (Hiszpania na JESC 2021), Daria (TBSE 2022), Valentina (zwyciężczyni JESC 2020) czy Cleo (ESC 2014). Opublikowany raptem wczoraj fragment programu „America’s Got Talent” z Sarą ma już ponad 5,4 miliona wyświetleń i 1. miejsce w „Karcie na Czasie” portalu YouTube. Ze względu na sukces zwyciężczyni „The Voice Kids” Telewizja Polska zmieniła wczoraj ramówkę wieczorną kanału TVP2 by wyemitować specjalny reportaż o Sarze, wspominając też oczywiście o jej udziale w Eurowizji Junior w Paryżu. Pokazany 14 czerwca III odcinek siedemnastej edycji „America’s Got Talent” w amerykańskim NBC obejrzało ponad 6,2 miliona widzów. Przed Sarą James teraz udział w półfinałach na żywo, które transmitowane mają być za parę tygodni.

Eurowizyjne akcenty w amerykańskim „Mam Talent” 🇷🇴🇳🇱🇰🇿🇦🇺

O udziale i sukcesie Sary w „Mam Talent” informują też media eurowizyjne takie jak ESCxtra czy Wiwibloggs. Warto wspomnieć, że to nie pierwszy eurowizyjny akcent w amerykańskiej wersji programu. W jedenastej edycji wystąpiła 14-letnia wtedy Laura Bretan, która trzy lata później pojawiła się w selekcjach Rumunii do Eurowizji 2019 i była jedną z faworytek. Wokalistka dotarła w „Mam Talent” aż do finału, gdzie zaśpiewała z formacją Il Volo (Włochy 2015). Nie zajęła jednak miejsca w czołowej trójce. Podobnie jak Sara James, Laura do Live Shows dostała się dzięki złotemu przyciskowi (użyła go wtedy Mel B). W trzynastej edycji wystąpiła 40-letnia wtedy Glennis Grace, która w 2005 roku reprezentowała Holandię na Eurowizji w Kijowie (bez awansu do finału). Tak samo jak Laura, Glennis dotarła do finału, jednak nie weszła do top3. Piętnasty sezon to udział dwóch eurowizyjnych gwiazd – Daneliy Tuleshovej, która wtedy miała już za sobą reprezentowanie Kazachstanu podczas JESC 2018 oraz Sheldona Riley, który w tym roku śpiewał dla Australii na dorosłej Eurowizji. Sheldon wyeliminowany został w ćwierćfinale, ale Daneliya dotarła do samego finału. Nie zajęła tam miejsc w czołowej trójce. Trzymamy więc kciuki, by Sarze udało się przebić swoje eurowizyjne poprzedniczki i zająć miejsce na podium finału 17. edycji AGT! Warto dodać, że także w brytyjskiej wersji „Mam Talent” pojawiały się gwiazdy Eurowizji – Ryan O’Shaughnessy (Irlandia 2018) i Destiny Chukunyere (zwyciężczyni JESC 2015 z Malty). Polscy finaliści „Mam Talent” związani z Eurowizją to Olaf Bressa (w talent-show pojawił się w 2011, a w 2017 uczestniczył w Krajowych Eliminacjach) i Adrian Makar (zwyciężył „Mam Talent” w 2014 roku, a w 2020 pojawił się w eurowizyjnej „Szansie na Sukces”).

Macedonia na JESC, Czechy bez LoT, Turcja z nową nazwą

Telewizja macedońska MRT potwierdziła chęć udziału w Eurowizji Junior 2022, tym samym stawka zainteresowanych konkursem nadawców wzrosła do dziesięciu. Na razie nie wiadomo w jaki sposób Macedonia wybierze nowego reprezentanta, ale należy spodziewać się selekcji wewnętrznych. Nie ma też pewności, czy udział w JESC oznacza zmianę nastawienia do „dorosłej” Eurowizji, z której nadawca planuje się wycofać ze względu na negatywny wizerunek konkursu wśród mieszkańców kraju i mediów. Tymczasem szef delegacji San Marino, Alessandro Cappichioni potwierdził, że ten mały kraj nie planuje powrotu do Eurowizji Junior. Na kanale YouTube Eurovision pokazywane są kolejne nagrania live-on-tape uczestników tegorocznego konkursu. Niestety, część nadawców zdecydowała się nie publikować tych nagrań, a najczęściej oficjalnym powodem jest to, by reprezentant kraju został zapamiętany tak jak wystąpił w Turynie, a nie w studiu. Z publikacji live-on-tape zrezygnowały Holandia, Mołdawia, Wielka Brytania, Czechy czy Gruzja. Telewizja ukraińska jako jedyna była zwolniona z obowiązku przygotowania live-on-tape. Europejska Unia Nadawców oficjalnie potwierdziła zmianę nazwy Turcji. Od teraz w oficjalnych dokumentach organizacji kraj ten będzie miał nazwę Türkiye i jeśli TRT kiedykolwiek wróci do udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji, właśnie pod taką nazwą kraju wystąpiłby nowy reprezentant. Ostatni raz zmiana nazwy kraju na Eurowizji nastąpiła w 2019 roku, gdy na tabeli pojawiła się „North Macedonia” zamiast wcześniejszego zapisu tymczasowego „F.Y.R. Macedonia”.

Eurowizja 2023 w Glasgow: EBU i OVO Hydro komentują spekulacje 🇬🇧

Media brytyjskie sugerują, że w przypadku, gdy Ukraina nie otrzyma możliwości zorganizowania Eurowizji, rolę gospodarza przejmie Wielka Brytania, a BBC celuje w Glasgow, które jest teraz pewniakiem w walce o konkurs. „Nadal rozmawiamy ze zwycięskim nadawcą Konkursu Piosenki Eurowizji 2022, naszym ukraińskim członkiem UA:PBC i innymi zainteresowanymi stronami, aby znaleźć najbardziej odpowiednią opcję dla 67. Konkursu Piosenki Eurowizji” – oświadczyła Europejska Unia Nadawców w oświadczeniu przesłanym dziennikowi „Metro”. EBU dodaje, że proces oceny możliwości Ukraińców jest bardzo rozbudowany, a specjaliści sprawdzają wszystkie kwestie, związane m.in. z logistyką, finansowaniem, przepustowością obiektu, bezpieczeństwem czy ochroną. „Mamy nadzieję, że uda nam się znaleźć rozwiązanie, które zapewni nam organizację pełnowartościowego i pełnego emocji wydarzenia” – czytamy w oświadczeniu. Glasgow stało się „pewniakiem” po paru publikacjach prasowych i szybko połączono to z faktem, że w OVO Hydro odbywała się Eurowizja w ramach filmu Netflixa. Fani zauważyli też lukę w terminarzu obiektu, idealnie pasującą pod przygotowania do ESC 2023. Szefowie obiektu szybko jednak zareagowali na spekulacje. „Nie jesteśmy obecnie zaangażowani w żadne dyskusje dotyczące Eurowizji – to czyste spekulacje fanów” – podał rzecznik OVO Hydro. Glasgow to największe miasto Szkocji, uważane za komercyjną stolicę tego kraju stanowiącego część UK. Warto dodać, że partie niepodległościowe planują przeprowadzenie drugiego referendum w Szkocji w październiku 2023 roku. Wielu nadal marzy o tym, by Szkocja oderwała się od Wielkiej Brytanii.

Eurovision Internet Song Contest 2022! Głosuj w ćwierćfinałach i wspieraj swoje ulubione utwory!

Źródło: Youtube, Instagram, NBC, People, Billboard, Wikipedia, Eurovoix, MRT, EBU.ch, ESCxtra, Metro.co.uk, Glasgow Live, TSN.ua, fot.: M. Błażewicz 2021

%d blogerów lubi to: