Eurowizja 2022: Live-On-Tape będą opublikowane! • Włochy, Izrael i Słowacja – co z udziałem w Eurowizji 2023? • JESC: Znamy datę finału narodowego Holandii • Polish Eurovision Party: Dziś II część naszego głosowania

Eurowizja 2022: Jak wyglądały występy zapasowe? 🇵🇱🇲🇪

Od dziś, przez kolejne dziesięć dni na kanale YouTube Eurovision opublikowane będą nagrania live-on-tape przygotowane na tegoroczną Eurowizję przez reprezentantów i ich telewizje. Na szczęście żaden uczestnik nie musiał w tym roku z nich korzystać i teoretycznie takie materiały nie musiałyby ujrzeć światła dziennego, ale telewizje z Polski i Czarnogóry już się nimi pochwaliły, więc uznano, że pokazane będą wszystkie, a dokładniej te, na których publikację zgodzili się nadawcy. Występy pokazywane będą po godzinie 16:00 na oficjalnym kanale, a dziś dowiemy się, jak wyglądać mogły prezentacje sceniczne Albanii, Łotwy i Litwy. Część nadawców podjęła decyzję by utajnić materiał, podobnie jak zrobiły to rok temu Wielka Brytania i Irlandia. Nie wiemy dokładnie ile nagrań live-on-tape zobaczymy i które telewizje postanowiły nie chwalić się swoim zapasowym występem. Przypomnę, że live-on-tape realizowane było w pierwszym kwartale tego roku i każda uczestnicząca telewizja miała obowiązek przygotować taki materiał na wypadek, gdyby reprezentant nie mógł pojawić się w Turynie z powodu zarażenia koronawirusem lub koniecznością przebywania na izolacji. Live-on-tape nie musiały wyglądać dokładnie tak samo jak prezentacje z Eurowizji, mogły natomiast być zrealizowane np. na scenie preselekcyjnej. Pierwszym krajem, który pokazał swój live-on-tape była Polska – TVP zaprezentowała zapasowy występ do „River” jeszcze przed finałem Eurowizji 2022 z udziałem Krystiana Ochmana. W niedzielę premierowo pokazano zapasową prezentację sceniczną Vladany z Czarnogóry. Występ do „Breathe” nagrano na scenie selekcji serbskich „Pesma za Evroviziju” dzień po zwycięstwie Konstrakty.

Eurowizja 2023: Włochy i Izrael potwierdzają udział 🇮🇹🇮🇱

W 32-stronicowym regulaminie Sanremo 2023 pojawiła się informacja, że zwycięzca 73. edycji festiwal otrzyma prawo do reprezentowania Włoch podczas Eurowizji. Podobnie jak w poprzednich latach, wszyscy uczestnicy Sanremo muszą zawczasu przekazać do RAI informację czy są zainteresowani międzynarodowym konkursem tak, by w momencie wyników Sanremo telewizja wiedziała czego może się spodziewać. W przypadku, gdy Sanremo zwycięży wykonawca, który nie dostarczył telewizji odpowiedniego oświadczenia na czas, RAI ma prawo wybrać innego reprezentanta. Sanremo 2023 odbędzie się w dniach 7-11 lutego, a dyrektorem artystycznym oraz prowadzącym ponownie będzie Amadeus. Wystartuje 25 uczestników, w tym trzech wyłonionych w ramach programu „Sanremo Giovani”. Obowiązkiem zakwalifikowanych artystów jest przedstawienie widzom i jurorom utwór, który wcześniej nie był publikowany. Sanremo składać się będzie z pięciu serat, a w czwartej tradycyjnie pojawią się covery. Tym razem uczestnicy będą musieli wybrać dla siebie jakiś znany (włoski lub zagraniczny) utwór wydany od 1960 do 1999 roku. Zasady głosowania podczas Sanremo 2023 nie ulegają zmianie w stosunku do poprzednich edycji. Udział w Eurowizji 2023 potwierdza też Izrael, który powraca do wyboru wewnętrznego! Nowy reprezentant kraju wskazany zostanie przez specjalną komisję profesjonalistów. Pod uwagę będą brani wykonawcy mający już doświadczenie sceniczne i występy przed dużą publicznością. Mają to być artyści cieszący się sukcesami na listach przebojów i których utwory grane są w radiach i pojawiają się na playlistach platform streamingowych. Po tym, jak wybrany będzie reprezentant, telewizja izraelska podejmie decyzję w jaki sposób wybrać dla niego utwór.

Eurowizja 2023: Złudne nadzieje na powrót Słowacji? 🇸🇰🇺🇦

Telewizja słowacka nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie Eurowizji 2023, chociaż wcześniej informowano, że kraj do konkursu nie powróci. Eurocontest.cz informuje, że decyzja nie będzie podjęta do końca sierpnia ze względu na wybory nowego dyrektora stacji RTVS. Aktualnie o to stanowisko walczy osiem osób, w tym obecny dyrektor – Jaroslav Reznik. Plany ramówkowe na rok 2023, w tym także decyzja dotycząca Eurowizji, ustalone będą dopiero po tym, jak utworzony zostanie nowy zarząd stacji. Nie ma co jednak liczyć na wielkie rewolucje. Telewizja słowacka od lat odmawia powrotu do konkursu, tłumacząc to względami finansowymi i nikłym zainteresowaniem. Tymczasem w Ukrainie powstał komitet organizacyjny Eurowizji 2023 – utworzenie takiej spec-grupy ogłosił Taras Melnychuk, stały przedstawiciel Gabinetu Rady Ministrów Ukrainy. Skład komitetu ma być ogłoszony wkrótce. Działania po stronie Ukrainy mogą nie mieć żadnego związku z decyzją Europejskiej Unii Nadawców. Podczas konferencji grupy Kalush Orchestra po finale ESC 2022 Martin Osterdahl przekazał telewizji Suspilne oficjalną dokumentację dotyczącą organizacji konkursu co jest swego rodzaju tradycją. Wiemy, że trwają rozmowy pomiędzy Ukraińcami a EBU ws. bezpieczeństwa imprezy, kwestii logistycznych oraz gwarancji finansowych. Szanse na to, że EBU zgodzi się na organizację Eurowizji 2023 w kraju atakowanym przez Rosjan są jednak niewielkie. Być może więcej na temat przyszłości Eurowizji dowiemy się pod koniec tego miesiąca.

Eurowizja Junior 2022: Co nowego w Gruzji i Holandii? 🇬🇪🇳🇱

Już w sobotę finał selekcji gruzińskich do Eurowizji Junior 2022 – „Ranina”. Po półfinale jury podjęło decyzję, że poziom wokalny kandydatów jest tak wysoki, że zamiast trzech, do finału wpuszczono aż czterech wykonawców. Są to Mariam Bigvava, Nikoloz Kharati, Vache Ghviniashvili oraz Oto Bazerashvili. Z rywalizacji odpadli Alisa Parulava i Sandro Kvachadze. O tym, kto pojedzie do Erywania zadecydują jurorzy bazując na finałowych występach najlepszej czwórki. Nie dowiemy się jednak z jakim utworem nowy reprezentant Gruzji pojedzie na JESC. Piosenka zostanie przygotowania znacznie później. 24 września odbędzie się finał narodowy w Holandii. Telewizja AVROTROS ogłosiła, że wybór reprezentanta kraju dokona się w RTM Stage Ahoy wewnątrz Rotterdam Ahoy, gdzie w 2021 roku odbyła się dorosła Eurowizja. Trwa już sprzedaż biletów na finał, a koszt to od 10 do 15 euro. Wiemy, że w finale znaleźli się już Noor, Danny, Larissa, Sam, Lois, Luuk i Luna, a drugą połowę poznamy w piątek. Po tym, jak już poznamy pełen skład, ekipa zostanie podzielona na cztery osobne grupy w zależności od przygotowanych na selekcje piosenek. Mogą to być zespoły, duety czy występy solowe.

Polish Eurovision Party: Dziś II półfinał naszego konkursu! 🇵🇱

Dziś o 19:00 druga część naszego konkursu w ramach Polish Eurovision Party 2022. Dziennik Eurowizyjny zaprasza dziś na wspólne oglądanie występów wykonawców, którzy byli ogłaszani od 29 maja (począwszy od Dihaj, a skończywszy na We Are Domi). Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego będą mogli przypomnieć sobie udział wykonawców w ESC oraz zagłosować na ulubione utwory. Sześć najlepszych piosenek wejdzie do finału naszego głosowania. Wspólne oglądanie dostępne będzie TUTAJ, a link do głosowania pojawi się na grupie Facebookowej Dziennika Eurowizyjnego. Wyniki naszego konkursu mogą mieć wpływ na to, w jakiej kolejności zaproszeni goście wystąpią na scenie w warszawskiej Hulakula! Do 16 lipca coraz mniej czasu, a jeśli ktoś z Was nie ma jeszcze biletu, może go kupić TUTAJ. Dostępne są trzy różne pakiety biletów. Podstawowy kosztuje 100 PLN i uprawnia do udziału w koncercie oraz afterparty. Pakiet VIP (300 zł) daje m.in. ekskluzywną kartę z autografami uczestników czy welcome drink. Z kolei pakiet ULTRA VIP (500 zł) pozwala na wspólną zabawę z gośćmi podczas afterparty po koncercie. Jeśli ktoś już kupił bilet podstawowy, może dopłacić do wyższego pakietu – służą temu odpowiednie zakładki na stronie Hulakula. Pełna lista gości dostępna jest m.in. na Instagramie imprezy.

Weź udział w głosowaniu internautów podczas Eurovision Internet Song Contest 2022! Głosować możesz w pierwszym i drugim ćwierćfinale! Szczegóły na podstronach

Źródło: Eurovision.tv, TVP, RTCG, EurofestivalNews, Eurovoix, Eurocontest.cz, TSN.ua, Wiwibloggs, GPB, AVROTROS, Polish Eurovision Party, fot.: M. Błażewicz 2022

%d blogerów lubi to: