Polish Eurovision Party: Tulia, Efendi i Suzy w stawce! • Kto w półfinale selekcji „Ranina”? • Czy Robbie Willams pojedzie na Eurowizję? • Ukraina wystartuje w Eurowizji Junior?

Eurowizja Junior: Gruzja i Hiszpania się szykują, a co z Ukrainą? 🇬🇪🇪🇸🇺🇦

Spośród dziesięciu uczestników talent-show „Ranina” sześciu weszło do półfinału i jest o krok bliżej do reprezentowania Gruzji podczas Eurowizji Junior 2022 w sąsiedniej Armenii. Po serii rund tematycznych jurorzy wskazali do półfinału Alisę Parulavę, Mariam Bigvavę, Sandro Kvachadze, Nikoloza Kharati, Vache Ghviniashvili oraz Oto Bazerashvili. Półfinał już w sobotę i wtedy komisja wyłoni najlepszych uczestników, którzy otrzymają awans do finału. Oznacza to, że reprezentanta Gruzji do Erywania poznamy już 18 czerwca. Oczywiście bez piosenki na JESC, gdyż takowa pojawi się znacznie później. Przygotowania do dziecięcego konkursu ruszają też w Hiszpanii, a telewizja RTVE chce nie tylko znaleźć odpowiedniego reprezentanta i dobry utwór, ale też promować konkurs w swoim kraju, bo nadawca zawsze bardzo poważnie podchodził do tego wydarzenia, osiągając tam wiele sukcesów. Po raz kolejny przedstawiciel Hiszpanii zostanie wskazany wewnętrznie, bez otwartych preselekcji. Nad startem w Eurowizji Junior 2022 zastanawia się telewizja ukraińska Suspilne. Oksana Skybińska, szefowa delegacji, poinformowała, że decyzja nie została jeszcze podjęta, ale powinna zapaść wkrótce. Główną przeszkodą mogą być finanse nadawcy, który być może zmierzy się z organizacją dorosłej Eurowizji 2023 oraz oczywiście sytuacja w kraju ogarniętego wojną po ataku Rosji.

Eurowizja 2023: Steps, Robbie, Alban? 🇬🇧🇦🇱

Popularna niegdyś formacja Steps jest podzielona w kwestii udziału w Eurowizji pod flagą Wielkiej Brytanii. Część członków grupy (Ian, Lisa i Claire) chętnie podjęliby się tego wyzwania, ale Faye i Lee uważają, że mogłoby to zszargać wizerunek zespołu i jego historię. Istnieje obawa, że pomimo dużej popularności zespół mógłby doświadczyć „zera punktów”. „Nikt nie chce zająć ostatniego miejsca” – twierdzi Faye. Zainteresowany udziałem w Eurowizji byłby Robbie Williams, jednak podkreśla, że nie chodzi o reprezentowanie Wielkiej Brytanii, a występ w Interval Act. W rozmowie dla BBC Radio 1 dodał, że chciałby pojawić się na scenie ESC tak jak Madonna czy Justin Timberlake. Teoretycznie szanse na to są – telewizja BBC może zorganizować konkurs w 2023 jeżeli Ukraina straci prawo do bycia gospodarzem, a wtedy Brytyjczycy mogliby zaprosić Robbie’go na scenę. Po drugiej stronie kontynentu Alban Ramosaj, jeden z faworytów ostatniego Festivali i Kenges przyznał, że wróciłby do preselekcji, ale tylko wtedy gdy „komuniści” opuszczą jury. Wspomniał też, że Gjon’s Tears, gdy zgłosił się do FiK, nie został do niego przyjęty, chociaż później reprezentując Szwajcarię osiągnął wielki sukces. Alban zaznaczył, że mógłby starać się też o reprezentowanie San Marino lub Hiszpanii. Co do Hiszpanii, byłoby mu trudno z powodu braku obywatelstwa, ale plotki głoszą, że wokalista już w tym roku miał pojawić się w „Una voce per San Marino” jednak ostatecznie telewizja SMRTV dobierając finalistów z grupy „Big” nie skupiła się na zbieraniu uczestników innych selekcji europejskich.

Czy Wild Youth uratują Irlandię? 🇮🇪

Grupa Wild Youth chce reprezentować Irlandię na Eurowizji 2023? Niedawno członek grupy, Conor O’Donohoe spytał na Twitterze, czy mógłby napisać piosenkę na konkurs. Wpis otagował nazwiskiem szefa delegacji RTE. Fani szybko zareagowali na taką propozycję i chociaż nie każdemu się to podobało, przeważały pozytywne opinie. Czy telewizja RTE odpowie na ten nietypowy apel? Wild Youth uznawany jest za jeden z najbardziej gorących boysbandów w Irlandii. Kraj, który w latach 90. wygrał Eurowizję cztery razy w ciągu pięciu lat, teraz nie radzi sobie zbyt dobrze. W tym roku Brooke nie dała Irlandczykom awansu, zajmując 15. miejsce w swoim półfinale. Wcześniej Lesley Roy jak i Sarah McTernan zajęły w półfinałach ostatnie miejsca. Warto zwrócić uwagę, że od 2014 roku Irlandia tylko raz awansowała do finału – stało się to w 2018 roku za sprawą Ryan’a O’Shaughhnessy’ego. Poza dwoma ostatnimi miejscami w półfinale (2019 i 2021) Irlandia ma na koncie także dwa ostatnie miejsca w finale Eurowizji – w 2007 i 2013 roku. W tym roku po wielu latach przerwy powrócono do formatu preselekcji narodowych, jednak zmiana strategii nie przyniosła poprawy w statystykach.

Tulia, Efendi i Suzy w Warszawie! 🇵🇱🇦🇿🇵🇹

„Polish Eurovision Party” ma już dwudziestu jeden wykonawców! Ostatnio ogłoszono Suzy i Efendi, a dziś Tulię. Ta pierwsza to bywalczyni wszelkich tego typu eventów. Reprezentantka Portugalii 2014, chociaż nie weszła do finału, wylansowała swój przebój „Quero ser tua” wśród fanów konkursu, którzy do tej pory ciepło ją wspominają. Piosenkarka wielokrotnie prowadziła różne eventy okołoeurowizyjne, a w tym roku pojawiła się też w Eurofansclub w Turynie. Efendi to już czwarta reprezentantka Azerbejdżanu, która pojawi się w Warszawie. 16 lipca w Hulakula spotka się z Chingizem, Dihaj i Aisel. Efendi znamy z „Mata Hari” i „Cleopatry”, a także z występu podczas „Wakacyjnej Trasy Dwójki” czy medialnego „romansu” z reprezentantem Norwegii 2021 – TIX-em. Trio Tulia to kolejny reprezentant Polski (po Lukasie Meijerze), który pojawi się na imprezie. Wykonawczynie „Pali się (Fire of Love)” z pewnością rozgrzeją widownię i będą się świetnie bawić z fanami konkursu! Pamiętajcie, że bilety na „Polish Eurovision Party” szybko się rozchodzą, dlatego, jeśli chcecie złapać je w cenie aktualnej puli (100 zł), kupcie wejściówki już teraz! Dostępne są one TUTAJ. „Polish Eurovision Party” odbędzie się 16 lipca o 20:00 w Hulakula w Warszawie, a event poprowadzi Konrad Zemlik. Poza ponad czterogodzinnym koncertem planowane jest też afterparty z eurowizyjnymi hitami. Nie może Was tam zabraknąć! Kolejne gwiazdy PeP ogłaszane będą codziennie o 10:30 na Instagramie imprezy.

źródło: Eurovoix, GPB, Eurofestivals, RTVE, Daily Mirror, BBC, Eurovision Fun, Twitter, Wiwibloggs, Polish Eurovision Party, fot.: M. Błażewicz 2019

%d blogerów lubi to: