Historia Wielkiej Brytanii na Eurowizji 1966: Szkot w kilcie nie zachwycił Europy

Szkot w barwach Wielkiej Brytanii

Po raz pierwszy reprezentantem Wielkiej Brytanii został Szkot! Telewizja BBC postawiła na tenora z Paisley – Kennetha McKellara, który urodził się w 1927 roku i studiował leśnictwo. Później jednak szkolił się na wokalistę operowego w Royal College of Music, jednak nie do końca mu się to podobało i przerzucił się na tradycyjne szkockie utwory. W latach 1959-1977 często koncertował w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jednocześnie rozpoczął występowanie w pantomimach w Glasgow, czym zdobył ogromną popularność. W 1964 odbył tournee po Nowej Zelandii, a w Wielkiej Brytanii często pojawiał się w programach BBC, stąd też zaangażowano go w Eurowizję. Przedstawił widzom pięć piosenek w ramach cotygodniowego programu „Kenneth McKellar’s A Song For Everyone”, który prowadził David Jacobs. Podobnie jak poprzednicy, wydał też EP-kę z piosenkami selekcyjnymi. Widzowie głosowali poprzez kartki pocztowe i wybrali utwór „A Man Without Love” autorstwa Cyrila Ornadela i Petera Callandera. Piosenka, którą wydano na singlu, dotarła do 30. miejsca UK Singles Chart.

Kilt i żart Michaela Aspela

Ballada o tym, że mężczyzna bez miłości to tylko pół mężczyzny okraszona została na Eurowizji występem Kennetha w tradycyjnym szkockim kilcie. Wokalista zaśpiewał jako ostatni spośród osiemnastu wykonawców, a „The Guardian” wspomina, że Szkot swoim ubiorem zwrócił uwagę widzów. Nie przełożyło się to jednak na głosowanie jury. Kenneth dostał 8 punktów, co dało mu 9. miejsce, czyli zamykał pierwszą połową rankingu. Pięć punktów dała po sąsiedzku Irlandia, a 3 Luksemburg. Jury BBC 5 punktów przydzieliło Jugosławii, 3 punkty dostała Hiszpania, a 1 Holandia. Zwycięska Austria nie dostała nic. Głosy przedstawił Michael Aspel, a konkurs komentowali David Jacobs (BBC1) i John Dunn (BBC Light Programme). Wielka Brytania wsławiła się na ESC 1966 nie tylko kiltem, ale też powitaniem Michaela Aspela. Łącząc się z prowadzącą doszło do wesołej wymiany zdań. Josiene Shen pozdrowiła Wielką Brytanię słowami „Good night London” i szybko zrozumiała, że popełniła gafę więc się poprawiła mówiąc „Good evening, London”. Michael zażartował i odpowiedział „Good morning, Luxembourg” czym wywołał śmiech Josiene i całej publiczności. Fragment znajdziecie poniżej (od 6:55)

Najsłabszy wynik aż do 1978

Niestety Eurowizja 1966 nie była dla UK udana. Dziewiąte miejsce to najniższy wynik od momentu debiutu, a Kenneth pozostanie najniżej ocenionym reprezentantem kraju aż do 1978 roku. Przypomnę, że do tej pory Wielka Brytania aż pięć razy zajmowała drugie miejsce, dwukrotnie była czwarta i raz siódma. Przez kolejnych jedenaście startów nigdy nie wyjdzie poza czołową czwórkę. „The Guardian” zwraca uwagę, że udział w Eurowizji był jedynym skierowaniem się Kennetha w stronę głównego nurtu muzyki pop, gdyż przed jak i po konkursie śpiewał głównie utwory tradycyjne. Warto jednak nadmienić, że według książki „The Eurovision Song Contest – Official History” Eurowizja 1966 była jednym z dwóch konkursów podczas których Irlandia dała maksymalną notę Wielkiej Brytanii. W 1969 roku album „The World of Kenneth McKellar”, a później „Eco Di Napoli” z 1970 bardzo długo przebywały na liście UK Album Charts, a sam piosenkarz wydał też album w języku afrikaans, co pozwoliło mu odbyć tournee po RPA. W 1973 jego piosenka „Song of the Clyde” była pierwszym utworem zagranym przez pierwsze szkockie radio komercyjne „Radio Clyde”. Poza muzyką McKellar wspierał wiele akcji charytatywnych, był też członkiem wielu instytucji zajmujących się pomocą innym i rozwojem edukacji. Jego żona, urodzona w Szwajcarii, zmarła w 1990 roku. On sam umarł w 2010 z powodu raka trzustki. Miał 82 lata i ostatnie dni życia spędził w domu swojej córki w Stanach Zjednoczonych. Pochowano go jednak w Paisley, gdzie się urodził.

„Hiroszima” daje UK 2. miejsce

W trakcie Sopot Festival 1966 Wielką Brytanię reprezentowała Sheila Southern, urodzona w Newcastle aktorka i piosenkarka. Wystąpiła w 21 filmach i serialach. W trakcie półfinału festiwalu zmierzyła się z polską piosenką „Hiroszima moja miłość” zajmując wysokie, 2. miejsce z 20 punktami. Przegrała tylko z Angelą Zillią z Grecji. W finale międzynarodowym nie poszło jej już tak dobrze. Za piosenkę „Soldier Boy” zgarnęła 18 punktów co dało 18. miejsce na 25 piosenek. Jurorem z UK był Kenneth Baynes, który dał jej 12 punktów. Dostała też 6 punktów z Jugosławii.

Źródło: Wikipedia, BBC, The Guardian, fot.: BBC ALBA

%d blogerów lubi to: