Eurowizja 2022: Turkusowy dywan już zwinięty! Zaczynamy najważniejszy tydzień • Dziś pierwsze próby generalne półfinału • Czy Macedonia będzie zdyskwalifikowana za incydent z flagą? • Wywiad z Sheldonem Riley z Australii

Konstrakta zdobywa Tuliankę za najlepszy strój turkusowego dywanu

Wczoraj odbyła się Ceremonia Otwarcia Eurowizji 2022 w pięknym pałacu w Venaria Reale. Turkusowy dywan rozłożony był w ogrodach pałacu, a ze względu na ograniczenia akredytacji, przedstawicieli prasy było tam najmniej od lat, co nieco zmieniło sposób działania delegacji i reprezentantów – praktycznie nikt nikogo nie omijał, a niektórzy wręcz dopytywali się dziennikarzy czy chcą przeprowadzić wywiad. Pochód po dywanie rozpoczęła Malta, a zakończyły Włochy. Całość trwała prawie cztery godziny, a w tym czasie doświadczyliśmy wielu różnych stanów pogody, włącznie z deszczem, który spowodował, że niektórzy reprezentanci musieli szybko uciekać z dywanu, ale później na niego wrócili. Co dziwne, organizatorzy zapewnili dach dziennikarzom, ale już nie artystom czy publiczności, która mogła obserwować ceremonię. Reprezentanci udzielali mnóstwo wywiadów, pozowali do zdjęć, sami nagrywali filmiki, tańczyli i śpiewali. Niektórzy byli bardzo widoczni, nie tylko ze względu na strój, ale też poprzez swoją charyzmę. Błyszczeli m.in. Michael Ben David z Izraela, Citi Zeni z Łotwy, Subwoolfer z Norwegii, Konstrakta z Serbii, Sam Ryder z Wielkiej Brytanii, Cornelia Jakobs ze Szwecji czy Chanel z Hiszpanii. Strojem na pewno wyróżniały się reprezentacje Gruzji, Albanii, Izraela, Australii, Hiszpanii czy nawet Islandii, bowiem siostry poprzez swój ubiór manifestowały swoje poglądy polityczne i społeczne. Największą gratką dla włoskiej publiczności zgromadzonej przy dywanie była obecność Blanco i Achille Lauro, którzy nie mogli odpędzić się od swoich miłośniczek. Kalush Orchestra w ramach swojej misji udzielali wywiadów każdemu, stąd najdłużej byli na turkusowym dywanie, ale Krystian Ochman także spędził tam sporo czasu – chętnie rozmawiał z dziennikarzami i fanami. Wraz ze swoimi tancerkami i reżyserami prezentował się świetnie. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego oglądający transmisję na Eurovision.tv głosowali w specjalnym plebiscycie „Tulianka Award” na najpiękniejszą kreację dnia. Z wynikiem 25,2% głosów wygrała Konstrakta z Serbii za swoją elegancką stylizację. Drugie miejsce miała Malta (22,4%), a trzecie Grecja (17,8%). Polska i Litwa weszły do top5. Najsłabiej oceniono stroje Szwajcarii, Słowenii, Mołdawii, Finlandii i Czarnogóry.

Skandal na Eurowizji: Andrea nie będzie zdyskwalifikowana

Nie obyło się bez skandali, a najgłośniejszy był ten związany z Andreą z Macedonii. Podczas pozowania na ściance wokalistka podrzuciła flagę swojego kraju członkom delegacji, jednak zrobiła to tak niefortunnie, że flaga wylądowała na podłodze i nikt jej nie podniósł. W macedońskim internecie uznano to za obrazę kraju i bezczeszczenie flagi, więc na piosenkarkę spadła ogromna fala krytyki i hejtu. Zareagowała nawet telewizja macedońska MRT podając, że bada sprawę i może rozważyć dyskwalifikację reprezentantki oraz karę dla osób z delegacji, które doprowadziły do tej sytuacji. Andrea w specjalnym oświadczeniu w języku macedońskim przeprosiła za swoje zachowanie i wytłumaczyła, że nie zrobiła tego celowo. Po komentarzach widać, że niewiele to dało, bo reprezentantce mało kto uwierzył, zwłaszcza, że video nie było edytowane i internauci zauważyli skwaszoną minę Andrei. Mieszkańcy Macedonii wypominają jej nie tylko złe traktowanie flagi, ale też to, że nie została wybrana na reprezentantkę głosami widzów, a jedynie jurorów międzynarodowych. Faworytem publiki był wtedy Viktor Apostolovski z utworem „Superman”. Andrea nie ma wielkich szans na sukces w tegorocznej Eurowizji, nie jest nawet typowana do finału, a przez swoich rodaków uznawana jest w większości za anonimową. Najpewniej do żadnej dyskwalifikacji jednak nie dojdzie, gdyż byłaby to wewnętrzna decyzja telewizji MRT wiążąca się z koniecznością opłacenia kary finansowej za wycofanie uczestnika. A na to Macedonię nie stać. Szefowa delegacji, Mari Popova, tłumaczyła dziś dla dziennika „Nova Makedonija”, że do incydentu doszło ze względu na restrykcyjny harmonogram i problemy logistyczne. Pozostała część delegacji macedońskiej została przesunięta w inne miejsce w trakcie, gdy Andrea pozowała na ściance, w związku z tym nikt nie mógł podnieść flagi. Przedstawicielka telewizji zapewnia, że Andrea nie zrobiła niczego celowo, a w każdym wywiadzie przeprowadzonym w trakcie sezonu dumnie wypowiada się o swoim kraju. Wielu widzom wczorajszej transmisji nie podobało się prowadzenie ceremonii – wytykano prezenterom mnóstwo błędów merytorycznych, w tym np. pomylenie półfinału, w którym startuje Krystian Ochman.

Dziś próby generalne przed pierwszym półfinałem

Dziś ruszają próby generalne przed Eurowizją 2022! O 15:00 pierwsza próba – jest to próba prasowa, co oznacza, że dziennikarze z Centrum Prasowego będą mieli okazję oglądać show w PalaOlimpico. Po raz pierwszy wejdą więc do areny i zobaczą słynną, zepsutą, scenę. Poza obejrzeniem występów na żywo i obserwowaniem jak ekipa techniczna radzi sobie z przygotowaniem scenografii, sprawdzimy też jak sprawdzają się prowadzący – Laura Pausini, Alessandro Cattelan oraz Mika, a także jak przygotowano Opening Act (Leo) i Interval Act. W tej rundzie występy gościnne to The Dance of Beauty (z udziałem Dardusta, Benny’ego Benassi, Sylvii Catasty i Sophie & The Giants) oraz „Fai rumore” Diodato, niedoszłego reprezentanta Włoch na ESC 2020. Organizatorzy pokażą też wszelkiego rodzaju filmy, grafiki i dodatkowe niespodzianki, jakie przygotowali na półfinał. Należy się spodziewać, że w trakcie show pojawi się Malena, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2021, która udzieli krótkiego wywiadu. Wokalistka była wczoraj na Turkusowym Dywanie. Pierwsza próba generalna dziś od 15:00, natomiast druga, ta najważniejsza – jurorska – od 21:00. Będzie to próba z udziałem publiczności, więc wykonawcy po raz pierwszy zaśpiewają przy pełnej arenie. Na podstawie tej próby piosenki oceniać będą jurorzy, których głosy stanowią 50% pełnego wyniku tej rundy. Jutro do głosów jurorskich dołączone będą głosy widzów. Relacje z obu dzisiejszych prób znajdziecie na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego, a dodatkowo pierwsza próba będzie też miała swoją relację na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego, dlatego już teraz serdecznie zapraszamy do śledzenia chociaż jednocześnie uprzedzamy, że pełno tam będzie spojlerów!

Zobacz nasze najnowsze materiały na kanale YouTube!

Wywiad z Sheldonem Riley z Australii

Reakcje polskich dziennikarzy eurowizyjnych na próbę Polski

(materiał zebrany przez członkinię grupy Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku – Agnieszkę Rybarczyk i opublikowany za jej zgodą oraz za zgodą wszystkich występujących w filmie).

Nasze relacje z Turynu wspierają CREATIVE POLAND i THEATERBAU oraz czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego! Jeżeli chcesz nas wesprzeć – wpadnij na Tipply! Serdecznie dziękujemy

Źródło: Relacje Dziennika Eurowizyjnego z Turynu, fot. M. Błażewicz, Dziennik Eurowizyjny

%d blogerów lubi to: