Eurowizja 2022: Dziś ruszają próby techniczne. Gdzie je śledzić? • de DE Jury oceni fragmenty z TikToka! • Dziś finał Wielkiego Quizu na YouTube • Testy na covid-19 i zwiększony ruch na lotnisku – co dzieje się w Turynie?

Eurowizja 2022: Próby – Dzień 1

Dziś ruszają próby techniczne do Eurowizji 2022. W tym roku próby z pierwszej serii są zamknięte dla prasy, Centrum Prasowe jeszcze nie funkcjonuje, a krótkie nagrania zza kulis, ze sceny czy z przygotowań do występu obejrzeć będzie można na eurowizyjnym TikToku. Relację z przebiegu ćwiczeń prezentować ma strona Eurovision.tv na Live Blogu. Pierwszy dzień prób rozpoczyna się o 10:00 – na scenie pojawi się wtedy Ronela Hajati. Ostatnim krajem, który ma dziś próbę jest Mołdawia (ok. 16:40). Dodatkowo rusza też seria Meet & Greet, która jest w tym roku realizowana online i dostępna będzie na Internetowym Centrum Prasowym dla osób akredytowanych. Warto zwrócić uwagę, że dzisiejsze próby trwają po 30 minut, a uczestnicy powinni występować już w pełnym stroju scenicznym. Zazwyczaj każdy powinien zdołać wykonać swój utwór 3-4 razy, przy czym ostatnie podejście to próba z zastosowaniem wszystkich efektów pirotechnicznych, które delegacja zamówiła.

Dzisiejszy plan prób i spotkań Meet & Greet

(sprawdź też nasz terminarz TUTAJ)

🇦🇱 10:00-10:30 Albania – próba
🇱🇻 10:40-11:10 Łotwa – próba
🇱🇹 11:20-11:50 Litwa – próba
🇨🇭 12:00-12:30 Szwajcaria – próba
🇦🇱 12:00-12:20 Albania – Meet & Greet
🇱🇻 12:40-13:00 Łotwa – Meet & Greet
🇱🇹 13:20-13:40 Litwa – Meet & Greet
🇸🇮 13:40-14:10 Słowenia – próba
🇨🇭 14:00-14:20 Szwajcaria – Meet & Greet
🇺🇦 14:20-14:50 Ukraina – próba
🇧🇬 15:00-15:30 Bułgaria – próba
🇸🇮 15:40-16:00 Słowenia – Meet & Greet
🇳🇱 16:00-16:30 Holandia – próba
🇺🇦 16:20-16:40 Ukraina – Meet & Greet
🇲🇩 16:40-17:10 Mołdawia – próba
🇧🇬 17:00-17:20 Bułgaria – Meet & Greet
🇳🇱 18:00-18:20 Holandia – Meet & Greet
🇲🇩 18:40-19:00 Mołdawia – Meet & Greet

de DE Jury: Relacja z prób i ocena!

Jak wynika z ankiety na grupie Dziennika Eurowizyjnego, czytelnicy najbardziej czekają dziś na próby Holandii, Albanii czy Ukrainy, a najmniej na Bułgarię. W związku ze zmianami i ograniczoną dostępnością do pierwszych prób technicznych, Dziennik Eurowizyjny nie może obserwować ich w Centrum Prasowym więc jest to idealna okazja by…oddać relacje w ręce czytelników! Próby będą podsumowane wieczornym artykułem w którym o występach opowiedzą Wam członkowie nowopowstałego de DE Jury. Julia, Klaudia, Jakub, Michał, Marcin i Miłosz będą wychwytywać z filmików na TikToku wszystko co najważniejsze, a dodatkowo ocenią każdą próbę bazując na pierwszym wrażeniu po obejrzeniu relacji. Każdy kraj ocenią w skali szkolnej od 1 do 6. Ich oceny znajdziecie w wieczornym podsumowaniu! Oczywiście głosowanie na najlepszą próbę odbędzie się także na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku. To jeszcze nie koniec atrakcji – dziś o 21:00 finał Wielkiego Quizu Dziennika Eurowizyjnego. Wczoraj 10 śmiałków zmierzyło się z trudnymi pytaniami, a trzech z najlepszym wynikiem awansowało do dzisiejszego finału. Wieczorem czeka ich nowa porcja trudnych zagadek, a zwycięzca otrzyma eurowizyjne nagrody! Transmisja quizu na naszym kanale YouTube o 21:00.

Dziennikarze będą testowani w Turynie

Dopiero wczoraj wieczorem Europejska Unia Nadawców opublikowała zasady pracy w Centrum Prasowym oraz protokół bezpieczeństwa w związku z pandemią. Dokument został opublikowany bez żadnego dodatkowego powiadomienia i jest ukryty w jednym z artykułów, przez co zapewne wiele osób nie jest świadoma, jakie są wymagania w kwestii przyjazdu do Włoch i pracy w Press Centre. A jest gorzej, niż się na początku spodziewano. Pomimo ogólnego trendu dotyczącego znoszenia restrykcji, Turyn będzie podobny do Rotterdamu. Teatr Dziecięcy nieopodal PalaOlimpico udostępnił swoją powierzchnię na pawilon testowy, gdzie każdy akredytowany będzie poddawany testowi antygenowemu, który wynik da w ok. 15 minut. Zrezygnowano z testów oddechowych, które w Rotterdamie nie zdały egzaminu. Dopiero negatywny wynik testu pozwoli na aktywowanie akredytacji. Testy odbywać się będą co 72 godziny i są bezpłatne. W przypadku pozytywnego testu osoba zarażona trafia na izolację, która potrwa od 7 do 10 dni, co oznacza, że do pracy w Centrum Prasowym już raczej nie wróci. Dodatkowo każdy przyjeżdzający do Turynu akredytowany musi okazać nie tylko paszport covidowy ale też dowód na wykonany jeszcze w swoim kraju test antygenowy lub PCR z wynikiem negatywnym. Na terenie Centrum Prasowego należy nosić maseczkę typu FFP2 oraz zachowywać co najmniej metr odstępu od drugiej osoby. Organizatorzy zaznaczają, że część regulacji może ulec zmianie po 1 maja ale testowanie nadal będzie obowiązkowe. Niestety, spodziewać się należy kolejek do testów – w Rotterdamie stanowisk było 25, teraz raptem 10.

Turyn czeka na turystów

Pierwsze dane z lotniska Turin Caselle pokazują, że powoli wzrasta ruch turystyczny w tym regionie, co ma związek z Eurowizją. Biuro podróży eDreams informuje, że wzrost zapytań internetowych o loty do Piemontu w okresie 10-14 maja wynosi 31%. Dla porównania, podczas ESC 2018 w Lizbonie analogiczny wzrost to 37%. Władze lotniska szacują zwiększony ruch na Caselle o ok. 15% na co pozytywny wpływ ma mieć też hub Ryanair’a czy partnerstwo Konkursu Piosenki Eurowizji z liniami lotniczymi Vueling. Według prognoz, aż 65% turystów, którzy trafią do Turynu w maju to Włosi, natomiast liderem wśród zagranicy będą Hiszpanie, którzy stanowić mają 14% grupy turystów eurowizyjnych. Spodziewać się można zwiększonej obecności w stolicy Piemontu takich narodów jak Brytyjczycy, Francuzi, Niemcy, Duńczycy, Rumuni, Belgowie, Holendrzy i Szwedzi. Jeśli chodzi o lokalny ruch turystyczny, w eurowizyjnym sezonie z lotniska Caselle korzystać będą głównie mieszkańcy Neapolu, Katanii, Lamezii-Terme, Palermo czy Bari. Statystycznie turyści eurowizyjni spędzą w Turynie nie więcej niż trzy noce. Organizatorzy muszą zadbać też o bezpieczeństwo. Obiekt PalaOlimpico, zanim udostępniony będzie widzom, zostanie sprawdzony przez specjalnie przeszkolone psy potrafiące wykryć materiały wybuchowe. Każdy widz poddany będzie też dokładnej kontroli przed wejściem.

Nasze relacje z Turynu wspierają CREATIVE POLAND i THEATERBAU oraz czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego! Jeżeli chcesz nas wesprzeć – wpadnij na Tipply! Serdecznie dziękujemy

Źródło: Eurovision.tv, EurofestivalNews, fot.: Torino Today

%d blogerów lubi to: