Eurowizja: Dziś quiz na naszym YouTube! • Próby już jutro, a nie wszystko idzie gładko. Co dzieje się w Turynie? • Maseczki obowiązkowe w PalaOlimpico • Szwecja wygrywa dwa plebiscyty

Dziś Eurovision House Party i Wielki Quiz Eurowizyjny DE

Pierwsze ekipy eurowizyjne są już w Turynie, jutro rozpoczynają się próby w PalaOlimpico, a konkursową atmosferę czuć coraz bardziej. Aby jeszcze lepiej wprowadzić się w klimat zapraszamy do skorzystania z naszego dziennikowego odliczania! Dziś o 20:00 trzeci i ostatni odcinek „Eurovision House Party”, w ramach którego uczestnicy śpiewają (lub nie) utwory w nowych aranżacjach. Zobaczymy dziś m.in. islandzkie Systur w coverze „Euphorii”, występy Jeremie’go Makiese, We Are Domi, Maro czy The Rasmus, a przede wszystkim przejmujące wykonanie ukraińskiego utworu „Stefania” Kalush Orchestry. Start o 20:00 na kanale YouTube Eurowizji TUTAJ. O 21:00 Wielki Quiz z Dziennikiem Eurowizyjnym. Dziesięciu śmiałków weźmie udział w teście wiedzy o Eurowizji 2022, a trzy najlepsze osoby dostaną się do wielkiego finału, który transmitowany będzie jutro. Zwycięzca otrzyma eurowizyjne nagrody. W momencie, gdy uczestnicy będą brali czynny udział w teleturnieju, zachęcamy wszystkich do kibicowania, śledzenia i dyskutowania na czacie YouTube, gdzie odbędą się transmisje. Start półfinału dziś o 21:00, a prezenterami quizu będą Natalia i Maciej.

Szwecja wygrała kolejne plebiscyty

Zakończyły się dwa duże plebiscyty międzynarodowe, których cząstkowe wyniki śledziliśmy przez ostatnie tygodnie. Po wyrównanej walce OGAE Poll wygrała ostatecznie Szwecja, chociaż przez większość czasu liderem były Włochy. „Hold me closer” zdobyło 393 punkty, a „Brividi” o 2 mniej – wszystko rozstrzygnęło OGAE Ukraina, które 12 punktów dało…Polsce! Krystian Ochman zebrał 144 punkty i (jak już wczoraj informowałem) zajął 7. miejsce pomiędzy Francją a Norwegią. To najwyższy wynik dla polskiej piosenki w głosowaniu klubów OGAE. 12 krajów nie dostało ani jednego punktu. Łącznie głosowało 4,4 tys. członków z 43 klubów. Tylko OGAE Rosja nie przydzieliło Szwecji żadnej noty. Pełne wyniki znajdziecie TUTAJ. Plebiscyt Eurojury portalu Eurovoix wygrała…Szwecja, która zebrała 437 punktów. Drugie miejsce przypadło Wielkiej Brytanii (400), a trzecie Włochom (389). W top5 także Hiszpania i Holandia. Polska zajęła 17. miejsce pomiędzy Cyprem a Armenią, a ostatnia była Bułgaria. Wyniki jurorskie (głosowało 150 powiązanych z konkursem osób z ponad 45 krajów) wygrało UK przed Włochami i Szwecją. Polska zajęła niskie, 20. miejsce (połowa stawki), a na samym dnie znalazła się Rumunia. Głosowanie online wyniosło Szwecję na czołowe miejsce, Holandia była druga, a Włochy trzecie. Polska wypadła tu lepiej – 13. miejsce. Krystian najwięcej punktów (10) dostał od jury Estonii. W polskiej komisji znaleźli się Kuba Szmajkowski i Karolina Lizer, finaliści selekcji 2022. Kuba 12 punktów dał Hiszpanii, a Karolina Azerbejdżanowi. Pełne wyniki jurorskie dostępne TUTAJ. Przypomnę, że Szwecja wygrała wcześniej także nasz plebiscyt – „Nasz Faworyt 2022”. Wyniki głosowania przypominamy tutaj:

Eurowizja 2022: Delegacje niezadowolone z prób?

W Turynie trwają próby statystów przed pierwszą serią prób technicznych. Telewizja RTL poinformowała, że próba Holandii nie przebiegła zgodnie z planem, a delegacja nie jest zadowolona z nagrania, jakie otrzymała. Narzekano na oświetlenie i technikę realizacji występu. Co istotne, także delegacje z Mołdawii, Chorwacji i Łotwy miały zgłaszać uwagi co do swoich występów. Grupa Citi Zeni nie jest usatysfakcjonowana tym, co przygotowano korzystając ze statystów, gdyż nie jest to zgodne z proponowanym przez Łotyszy szkicem występu. Prowadzący show „RTL Boulevard” Aran Bade stwierdził, że próby statystów były chaotyczne. Sama S10 jest już gotowa do prób – wokalistka wyleczyła się właśnie z przeziębienia. Tymczasem telewizja chorwacka czeka na zgodę od EBU i RAI by Mia Dimsic mogła zaśpiewać fragment „Guilty Pleasure” po chorwacku. Nie wiadomo jak długi będzie to fragment, ale chęć zmian wynika ze sporej popularności wersji „Netko drugi” w kraju. Występ ukraińskiej formacji Kalush Orchestra musiał być natomiast wielokrotnie zmieniany już na poziomie draftu, gdyż nie spełniał wymogów EBU o apolityczności prezentacji scenicznej. Muzycy będą mieć inne ubiory niż w preselekcjach, a dominujące będą barwy ukraińskiej flagi. Delegacja ukraińska podkreśla, że będzie słuchać się zasad EBU, ale to nie oznacza, że nie ma prawa głośno mówić o cierpieniu, jakiemu poddani są teraz mieszkańcy Ukrainy. Celem całej ekipy ukraińskiej jest jak najlepiej zaprezentować swój kraj w Turynie.

Eurowizja: Maseczki, Tik Tok i Centrum Prasowe Online

Minister Zdrowia Włoch, Roberto Speranza, poinformował, że noszenie masek typu FFP2 jest obowiązkowe w transporcie publicznym, w kinach, teatrach i na wszelkiego rodzaju masowych wydarzeniach, co dotyczy także Eurowizji. Masek nie trzeba nosić w restauracjach, centrach handlowych i sklepach, chociaż jest to rekomendowane. Zarówno widzowie jak i dziennikarze będą musieli nosić maski FFP2 na terenie PalaOlimpico. Nie wiadomo na razie, czy dotyczy to także Centrum Prasowego, ale jest takie prawdopodobieństwo. Próby techniczne, które rozpoczynają się jutro, będą relacjonowane na Eurovision.tv i Tik Toku od 9:30. Dostępny będzie Live Blog na oficjalnej stronie, który opisywać ma przebieg prób oraz pokazywać ekskluzywne materiały. Wiele materiałów ma się też pojawić na TikToku i YouTube. Za kulisy Eurowizji 2022 zabierze internautów Samya Hafsaoui, która rok temu była jedną z prowadzących konferencji w Rotterdamie (i zdecydowanie najlepiej wypadła!), a teraz dołączyła do teamu Eurovision.tv. Akredytowani otrzymali już dostęp do aplikacji Centrum Prasowego Online, gdzie będą mogli obserwować spotkania „Meet & Greet” po próbach technicznych. Mogą tam także komunikować się ze sobą oraz z przedstawicielami delegacji, a także przeprowadzać wywiady online.

źródło: YouTube, OGAE International, Eurovoix, RTL, Eurosong.hr, Eurovision.tv, EBU, fot.: @corneliajakobsdotter

%d blogerów lubi to: