Za nami Israel Calling: Co się działo? Jak oceniono występy? • W sobotę Eurovision in Concert • Kawa, ser i fiat – znamy lokalnych sponsorów • Dziś „Nasz Faworyt 2022”

Israel Calling: Krystian Ochman znów najlepszy

🇵🇱 Pomimo strzelaniny do której doszło wczoraj wieczorem 5 kilometrów od Menora Areny w Tel Awiwie, koncert „Israel Calling” odbył się bez przeszkód – nie zabrakło jednak odniesienia do tej sytuacji w wyniku której śmierć z rąk snajpera poniosły dwie osoby (wspomniał o tym Michael Ben David). Izraelska produkcja postarała się, by całe show nie przypominało tradycyjnego „preparty” a raczej mini-Eurowizję – była wielka scena, Green Room, duży obiekt z widownią, parada flag, pocztówki i profesjonalna (chociaż czasem psująca się) transmisja na Facebooku. Wszyscy zaśpiewali na żywo, co skończyło się mnóstwem negatywnych komentarzy w stronę niektórych uczestników, m.in. reprezentantów Czarnogóry, Czech, a przede wszystkim Pii Marii (fot.). W ankiecie na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego za najlepszego uznano Krystiana Ochmana z Polski (27,2%) co nie dziwi, bo lokalni fani bardzo wspierają wokalistkę. Warto jednak zauważyć, że w porównaniu do Londynu różnica między Polską a kolejnym krajem była mniejsza, co może wynikać ze słabszego odbioru występu – nie jest to jednak wina Krystiana a organizatorów. Niestety podczas wielu wczorajszych występów nagłośnienie nie było najlepsze, a w występie Ochmana doszło wręcz do awarii mikrofonu. Sam piosenkarz dał z siebie wszystko, po raz kolejny zaprezentował świetny głos i emocje, co jest charakterystycznym elementem występu do „River”. Doceniony został za to wielkimi brawami.

Mini-Eurowizja w Izraelu i hołd dla Ukrainy

Drugie miejsce w naszej ankiecie zajęła Ronela z Albanii (13,5%), a trzecie Monika Liu z Litwy (10,7%). W czołówce także debiutantki na pre-parties – Konstrakta z Serbii i Rosa Linn z Armenii. Ta pierwsza wystąpiła tym razem sama (i sama nosiła sobie ręczniki), a jej występ był opóźniony ze względu na problemy z dźwiękiem. Najniżej oceniono słabą wokalnie Vladanę z Czarnogóry, uważany za nudny zespół z Bułgarii czy mało wyrazistą wokalistkę z Macedonii. Niewielkie poparcie miały też Czechy oraz Francja – wokalistki formacji Ahaz miały ogromny problem z nadążaniem za utworem, być może z powodu niedziałających odsłuchów. Podobny wynik w ankiecie osiągnęła też Austria, a wokalny debiut na żywo Pii Marii nie należy zaliczyć do udanych. Pomimo wpadek technicznych i dźwiękowych Israel Calling oglądało się „jak Eurowizję”. Brawa należą się przede wszystkim za profesjonalną realizację „instagramowych” pocztówek i wprowadzenie nas w klimat zbliżającego się konkursu. Uwagę skupiono też na obecności ukraińskiej grupy Kalush Orchestra. Muzycy mogli zaapelować do widzów by pomagali Ukrainie, a publika doceniła ich aplauzem na stojąco. Na potrzeby rozmowy z Kalush nawet niepokorna Shefita, znana ze swojego ciętego języka i wulgarnego humoru, spokorniała i oddała hołd reprezentantom tego kraju.

Eurovision in Concert już w sobotę

🇳🇱 Krystian Ochman jest już w Amsterdamie, gdzie jutro o 20:00 rozpocznie się czwarta impreza – „Eurovision in Concert” w AFAS Live (odbyła się tam Eurowizja Junior 2012). Wystąpią wykonawcy, którzy mieli już okazję wcześniej pojawiać się na innych imprezach – reprezentanci Ukrainy, Danii, Mołdawii, Szwecji, Francji, Armenii, Norwegii, Niemiec, Austrii, Estonii, Wielkiej Brytanii, Czarnogóry, Łotwy, Czech, Rumunii, Hiszpanii, Chorwacji, Malty, Litwy, Polski, Bułgarii, Irlandii, Belgii i Albanii. Po raz pierwszy w gronie „imprezowiczów” zobaczymy grupę LPS ze Słowenii, trio Systur z Islandii, formację The Rasmus z Finlandii oraz reprezentantkę Holandii – S10. Będą też byłe reprezentantki Holandii – Maggie MacNeal, Linda Wagenmakers, Getty Kaspers z Teach-In, Marga Bult (jako Support Acts) oraz gość specjalny – zwyciężczyni Eurowizji 2012 – Loreen ze Szwecji. W popołudnie poprzedzające konkurs organizatorzy przygotowali specjalną sesję wywiadową z uczestnikami dla prasy lokalnej i zagranicznej. Spodziewać się możemy kolejnych wywiadów z reprezentantami. Na ten moment nie ma informacji o oficjalnej transmisji internetowej „Eurovision in Concert” natomiast producenci koncertu zakazali widzom prowadzenia streamingów z wydarzenia.

Eurowizja 2022: Nowości ze świata konkursu

Na platformach streamingowych znaleźć już można album-składankę 40 piosenek z Eurowizji oraz wersje karaoke. Premierowo usłyszeliśmy więc skróconą na potrzeby konkursu piosenkę „Brividi” z Włoch. Jednocześnie Eurovision.tv opublikowało dziś pierwszy odcinek oficjalnego podcastu (w języku angielskim). Steve Holden przeprowadził wywiad z norweską formacją KEiiNO (ESC 2019) oraz z supervisorem EBU Martinem Osterdahlem. Podcast dostępny jest na Spotify czy Apple – wszystkie linki znajdziecie TUTAJ. Kolejny odcinek już w poniedziałek. Wyjaśniły się też pogłoski o udziale Rockin’1000 w Eurowizji. Specjalna formacja złożona z tysiąca muzyków (chociaż do Włoch przyjechała jedynie połowa) nagrała w Turynie „Te Deum” w wersji rockowej. Wszystko na potrzeby promocji konkursu w telewizji Rai. Nagranie udostępnione będzie internautom 16 kwietnia. Telewizja włoska ogłosiła też sześciu lokalnych sponsorów konkursu. Są to FIAT, Lavazza, Costa Cruises (pierwsza agencja rejsów wycieczkowych w Europie), Vodafone, Plenitude (firma zajmująca się handlem detalicznym gazu i energii elektrycznej) oraz Philadelphia (marka sera). Wymienione firmy będą mogły wykorzystywać logo Eurowizji do celów promocyjnych oraz będą widoczne na wszystkich okołokonkursowych wydarzeniach w Turynie. Z innych informacji: Jamala przekazała, że organizatorzy Eurowizji nie zaakceptowali jej pomysłu występu podczas Interval Act konkursu. Wokalistka chciała pojawić się na eurowizyjnej scenie w Turynie z przesłaniem pokoju.

DE Awards i Nasz Faworyt 2022

Stosunkiem głosów 64,6% do 35,4% pierwsze DE Award w naszym plebiscycie trafia do telewizji hiszpańskiej RTVE za organizację najlepszych preselekcji narodowych 2022. Chodzi oczywiście o Benidorm Fest, które w tym roku debiutowało jako finał narodowy i szybko zyskało sympatię fanów solidną formułą, dobrym poziomem utworów i emocjonującym głosowaniem. Drugie miejsce w superfinale głosowania tej kategorii zajęła telewizja fińska YLE za selekcje UMK, które na stałe wpisały się już w kalendarz sezonu, zresztą organizatorzy już myślą nad tym jak wyglądać będzie kolejna edycja. W tej kategorii nominowane były też selekcje ze Szwecji (Melodifestivalen), Polski („Tu bije serce Europy”) oraz festiwal Sanremo. Aktualnie trwa głosowanie na najlepszą scenę preselekcji – jeszcze dziś możecie oddać swoje głosy na Facebooku, a jutro w superfinale na Instagramie. Dziś rusza plebiscyt „Nasz Faworyt 2022” w ramach którego już po raz kolejny wskażemy naszą ulubioną piosenkę tegorocznej stawki. Zaczynamy standardowo od półfinału. Dziś o 21:00 wspólne oglądanie wszystkich piosenek w odpowiedniej kolejności oraz głosowanie, które w tym roku będzie trzyczęściowe. Głosować będzie można dziś na Mentimeter (w trakcie wspólnego oglądania), na Google Forms oraz niebawem także na Instagramie. 10 piosenek, które dostaną od Was najwięcej głosów przejdzie do wielkiego finału. W trakcie wspólnego oglądania obejrzymy też specjalne pocztówki podczas których utwory zapowiadają członkowie grupy facebookowej Dziennika Eurowizyjnego.

Nasz podcast i najnowszy odcinek o eurowizyjnych rekwizytach znajdziecie już na YouTube! Tradycyjnie jest on też dostępny na Spotify, Google i Apple Podcasts! Miłego słuchania

Trwa głosowanie w HOLFESTIVALEN na najlepszą polską piosenkę marca 2022! Szczegóły TUTAJ.

źródło: Israel Calling, Facebook, CNN, Eurovision In Concert, Eurovision.tv, Spotify, YouTube, EurofestivalNews, inf. własne, fot.: @piamariamusic

%d blogerów lubi to: