Eurowizja: Krystian Ochman da nam pierwsze top10 od 2016 roku? Sprawdź najnowsze typowania • Green Room jak ogród włoski • Rockin’1000 na Eurowizji

Krystian Ochman w ogrodzie. Plany na Green Room

🇮🇹 Poza pracami budowlanymi związanymi ze sceną Eurowizji 2022 i obiektami dodatkowymi jak np. Centrum Prasowe, trwają też przygotowania do stworzenia Green Roomu, który w tym roku ma wyglądać jak prawdziwy włoski ogród. Zajmie się tym Atelier Francesca Montinaro. Według twórców koncepcji ogród włoski to wspaniały wynalazek, który pozwolił na kształtowanie natury tak, by stała się piękną fuzją architektury i rzeźby. „Żyjemy w najpiękniejszym kraju na świecie, ponieważ włoscy artyści dodali cudu do piękna. I nie możemy się doczekać, aż to zobaczysz” – napisano na Instagramie Atelier. Istnieje możliwość, że Green Room nie będzie w tym roku znajdował się w głównej hali PalaOlimpico, tam gdzie scena, co oznacza, że wykonawcy będą konkurs śledzić na ekranach, a nie na żywo. Ostatni raz zastosowano taką metodę w Tel Awiwie. Sprzedawano nawet bilety wstępu do takiej sali, jednak nie cieszyły się one zbyt dużą popularnością. Mimo tego, że artyści nie mogli na żywo śledzić konkursu, to i tak stworzyli w Green Roomie świetną atmosferę.

Rockin’1000 na Eurowizji?

Poza pięknem dekoracji i odwoływaniem się do wielu symboli włoskich telewizja RAI ma też postawić na rockowe brzmienia, stąd informacja, że w Eurowizję zaangażowany będzie projekt Rockin’1000, który początkowo miał być hołdem dla Foo Fighters, ale później stał się stałą formacją. Składa się zawsze z 1000 muzyków – 350 gitarzystów, 250 wokalistów, 250 perkusistów, 150 basistów. Dzięki wspólnej pracy zebrali oni 45 tys. euro i wydali swój własny cover „Learn to fly” Foo Fighters. Odzew był tak duży, że rozpoczęto regularne koncertowanie. Teraz organizatorzy Eurowizji zaprosili ich do współpracy. Formacja ma nagrać utwór lub innego typu prezentację video, która będzie pokazana w trakcie jednego z eurowizyjnych eventów w maju. Rockin’1000 szukają więc muzyków i wokalistów i zgłosić się może każdy. Film promujący nie tylko formację ale też i Eurowizję ma powstać na Piazza San Carlo, w centralnym punkcie Turynu. Rejestracja chętnych dostępna jest TUTAJ.

Włosi chcą skorzystać z potencjału Eurowizji

🇮🇹 Platforma RaiPlay wyprodukuje własny serial dokumentalny o historii Eurowizji – ma być to pięć półgodzinnych odcinków, a każdy z nich zawierać będzie fragmenty archiwalnych konkursów, a także wywiady z byłymi włoskimi reprezentantami. Dodatkowo kolektyw The Jackal z Neapolu weźmie udział w „Reaction show” – programie, który będzie emitowany na RaiPlay z okazji półfinałów i finału Eurowizji. Członkowie kolektywu będą oglądać i oceniać piosenki z tegorocznego konkursu. Telewizja RAI chce maksymalnie wykorzystać potencjał organizowanej przez siebie Eurowizji stąd należy się spodziewać, że takich projektów telewizyjnych będzie więcej bo ponoć pomysłów nie brakuje. Gabriele Corsi i Cristiano Malgioglio będą komentować ESC 2022 dla widzów telewizji Rai1, natomiast dostępna będzie też transmisja radiowa za pośrednictwem Rai Radio 2. Relacjonować będą Ema Stockholma i Gico Castaldo, którzy tę rolę pełnią od 2019 roku (w tym także przy „Europe Shine a Light”). Ema to aktualnie wiodący głos w audycjach radiowych we Włoszech, ale pojawia się też w telewizji. Gino to znany krytyk muzyczny. Co ważne, duet będzie komentował konkurs wprost z PalaOlimpico, gdzie będzie miał swoją osobną budkę komentatorską.

Pierwszy sukces Polski od 2016 roku?

Do Eurowizji pozostało półtora miesiąca, a fani prześcigają się w przewidywaniach dotyczących tego, kto wygra. Na EurovisionWorld.com prowadzą Włochy z 11% poparciem. Drugie miejsce ma Szwecja (10%), a trzecie Hiszpania (7%). Polska zajmuje 10. miejsce z 4% głosów. Najsłabiej wypada Gruzja. Na ESCstats.com prowadzi Wielka Brytania, drugie są Włochy, a trzecia Holandia. Polska zajmuje 7. miejsce, a Malta ostatnie. Eurovoxx prowadzi ankiety dotyczące półfinałów. W pierwszej rundzie wygrywa Norwegia (10,49%), przed Holandią (9,55%) i Ukrainą (9,03%). Ostatnią pozycję zajmuje Bułgaria – 1,41%. W drugiej grupie wygrywa Szwecja (9,5%), drugie miejsce ma Polska (8,83%), a trzecie Cypr (8,07%), z kolei najsłabiej radzi sobie Gruzja (2,56%). Patrząc po ankietach, aplikacji MyEurovisionScoreboard czy zakładach bukmacherskich naprawdę można sądzić, że Krystian Ochman ma nie tylko szanse na awans do finału, ale wysokie w nim miejsce. Ciężko jest przypomnieć sobie wcześniejszą sytuację, w której nasz kraj byłby tak wysoko typowany. Polski reprezentant może wprowadzić nas do finału Eurowizji pierwszy raz od 2017 roku, a kto wie, może uda mu się zająć miejsce w czołowej dziesiątce finału, co do tej pory Polsce zdarzyło się tylko trzy razy (ostatni raz w 2016 roku).

Najnowszy odcinek naszego podcastu dostępny na Spotify, Google, Apple i YouTube! Posłuchaj już dziś!

źródło: EuroFestivalNews, Eurovision.tv, Wikipedia, fot.: @krystianochman

%d blogerów lubi to: