Eurowizja: Artyści z Chile, USA, Kuby i Księżyca w konkursie • American Song Contest bez szału. Co dalej? • Znamy wyniki Rejected Song Contest

American Song Contest: Niska oglądalność pierwszego odcinka

🇺🇸 American Song Contest nie cieszył się zbyt wielkim zainteresowaniem w Stanach Zjednoczonych o czym świadczą wyniki oglądalności pierwszej rundy kwalifikacyjnej. NBC osiągnęło jedynie 0,49% udziału w rynku, a konkurs oglądało niecałe 3 miliony widzów. Pozwoliło to nadawcy zająć jedynie 4. miejsce na pięć głównych mediów w tym kraju, a całościowo dopiero dziewiąte. ASC znacznie przegrało m.in. z „American Idol”. Recenzje lokalnych mediów też są dość mieszane – zwraca się uwagę na to, że zabrakło tego, z czego Eurowizja słynie, a piosenka Wyoming uznawana za najgorszą ma się paradoksalnie stać największym hitem wakacji w kraju. Podobnie jak w Polsce, także tam zwrócono uwagę na zbyt dużo bloków reklamowych i fakt, że ogłoszenie zwycięzcy jurorów było niemal połączone z napisami końcowymi. Zapobiegawczy Christer Bjorkman już wcześniej podkreślał, że taka sytuacja może mieć miejsce – przewidywał, że American Song Contest będzie popularność budował z tygodnia na tydzień i marne są szanse, że zachwyci już w pierwszej odsłonie. Okazuje się, że wiele uwag recenzenci i fani mają do zasad, które Bjorkman wprowadzał też przy Melodifestivalen – uparte odchodzenie od śpiewania na żywo i brak wcześniejszej publikacji utworów co miało negatywnie wpłynąć na zainteresowanie widzów. Druga runda w poniedziałek o 20:00 czasu wschodniego. Wystąpią wtedy m.in. Broderick Jones (Kansas), Jocelyn (Nebraska), ENISA (Nowy Jork), Almira Zaky (Virginia) czy courtship (Oregon).

Obostrzenia covidowe a Eurowizja 2022

🇮🇹 Mimo, że coraz mniej to widać, a media już nie skupiają się na tym temacie, pandemia wciąż trwa i wpływa na przygotowania do Eurowizji 2022. Podobnie jak rok temu artyści nagrywać będą swoją część pocztówki zdalnie, korzystając z green-screena tak by zostać później wmontowanym w główną część filmiku prezentującego różne lokalizacje we Włoszech. Takie nagrania poczyniono już w Serbii, a Konstrakta wystąpi na nich wraz ze swoim chórkiem. W ostatnich latach przed pandemią reprezentanci byli zapraszani do kraju-organizatora by tam nagrywać pocztówki. Już od paru lat artyści są istotną częścią tych filmików. W 2022 krótkie klipy mają prezentować piękno Włoch (nagrano już m.in. filmy w Wenecji, Neapolu czy Perugii) i nie wiadomo na razie w jaki dokładnie sposób reprezentanci będą tam pokazani. Na ten moment organizatorzy nie opublikowali jeszcze pełnej procedury covidowej, która będzie zastosowana podczas Eurowizji, ale należy się spodziewać, że nie pojawią się punkty testowania tak jak w Rotterdamie. EBU i RAI będą najpewniej stosować się do ogólnych zasad panujących w kraju i wymagać okazania tzw. Green Pass (certyfikat szczepień). Co ważne, za osobę zaszczepioną uznaje się tam osoby, które przyjęły już trzy dawki albo dwie, przy czym w tym drugim przypadku od ostatniego szczepienia nie może minąć sześć miesięcy. Delegacje (w tym reprezentanci) mają być obowiązkowo testowane co 72 godziny. W momencie wykrycia covid-19 taka osoba trafia do izolacji. Obostrzenia i zasady covidowe mają się we Włoszech zmienić od 1 kwietnia. Prognozowane jest poluźnienie restrykcji.

Eurowizja: Chile, Kuba, USA – skąd pochodzą uczestnicy?

Eurowizja to arena różnorodności i takową widać też wśród wykonawców – nie każdy uczestnik urodził się w kraju, który reprezentuje, a w puli państw powstałych z takiego researchu są te, które nawet nigdy by na Eurowizji nie wystąpiły. 🇨🇱🇧🇬 Ronnie Romero z Bułgarii urodził się w stolicy Chile – Santiago, 🇨🇺🇪🇸 z kolei Chanel z Hiszpanii urodziła się na Kubie, a dokładniej w Hawanie. Mamy też wątki Ameryki Północnej – 🇺🇸🇵🇱 Krystian Ochman przyszedł na świat 19 lipca 1999 roku w Melrose w stanie Massachusetts (Stany Zjednoczone). Miasto ma niespełna 28 tys. mieszkańców i należy do aglomeracji Bostonu. 🇸🇪🇩🇰 Dwie członkinie grupy Reddi z Danii pochodzą ze Szwecji – chodzi o Agnes Roslund i Idę Bergvist. 🇩🇪🇨🇾 Reprezentująca Cypr Andromache urodziła się w niemieckim mieście Siegen, 🇮🇹🇸🇲 a Achille Lauro, który reprezentuje San Marino, na świat przyszedł we włoskiej Weronie. Sporą reprezentację ma w tym roku Norwegia – 🇳🇴🇬🇷 w Alesund urodziła się Amanda Tenfjord (Grecja), a z dwóch innych miast pochodzą muzycy grupy We Are Domi z Czech. 🇳🇴🇨🇿 Casper Hatlestad jest ze Stavanger, a Benjamin Rekstad z Nesodden. Samo Subwoolfer, które reprezentuje Norwegię twierdzi, że pochodzi z Księżyca. 🇬🇧🇮🇪 Reprezentująca Republikę Irlandii Brooke urodziła się w Bellaghy, mieście Irlandii Północnej czyli kraju stanowiącego część Zjednoczonego Królestwa. Są też oczywiście wykonawcy, którzy przyszli na świat w krajach, których już nie ma. Konstrakta (fot.) urodziła się w Belgradzie, który w 1978 był stolicą Socjalistycznej Republiki Serbii wchodzącej w skład Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Podobnie Vladana, która przyszła na świat w 1986 roku w mieście Titograd (teraz Podgorica), stolicy Socjalistycznej Republiki Czarnogóry. 🇲🇩🇷🇺 Roman Iagupov jest jedynym członkiem formacji Zdob Si Zdub nieurodzonym na terenie dzisiejszej Mołdawii. Na świat przyszedł w 1973 roku w Wołgogradzie (do 1961 miasto znane było jako Stalingrad). W momencie jego urodzenia miasto należało do Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej wchodzącej w skład Związku Radzieckiego. Warto też dodać informację o korzeniach niektórych uczestników. Sheldon Riley ma korzenie filipińskie 🇵🇭, Michael Ben David ukraińskie 🇺🇦, Jeremie Makiese kongijskie 🇨🇩, Stefan ormiańskie 🇦🇲, Mahmood egipskie 🇮🇹, a Malik Harris amerykańskie 🇺🇸.

SPOJLER: Wyniki Rejected Song Contest – sprawdź je TUTAJ.

Wczoraj wieczorem poznaliśmy wyniki plebiscytu Rejected Song Contest 2022. Zwyciężczynią okazała się Alina Pash z Zaporoża, która miała reprezentować Ukrainę po wygranej w preselekcjach, ale wycofała się pod naciskiem związanym z zarzutami o fałszerstwo dokumentów niezbędnych do wzięcia udziału w konkursie. Oczywiście ma to związek z obowiązującym prawem antyrosyjskim działającym wstecz. Z tego samego powodu w Eurowizji nie wzięła udziału Maruv, która wygrała Rejected Song Contest 2019. Ukraina za „Tini zabutih predkiv” zdobyła 152 punkty w głosowaniu jurorów (w tym sześć dwunastek) jednak w głosowaniu internautów zajęła dopiero 4. miejsce (95 punktów) przegrywając z Włochami, Szwecją i Finlandią. Po zsumowaniu punktów okazało się jednak, że 247 punktów to wystarczająco by pokonać Włochy (239) i Szwecję (222). Co ciekawe, w top3 znalazły się kraje, które do tej pory często wygrywały nasz plebiscyt dla najlepszych piosenek odrzuconych w preselekcjach. Warto odnotować, że na 4. miejscu znalazła się reprezentująca Polskę Daria z „Paranoią” – w głosowaniu jury zajęła 3. miejsce, ale u internautów była dopiero ósma. Ostatnie miejsce w głosowaniu jury zajęła Islandia, a u internautów Irlandia, przy czym ten drugi kraj ostatecznie przegrał zdobywając ostatnie, 28. miejsce. O wynikach decydowali uczestnicy gry „Bet & Win” i zaproszeni fani (w roli jurorów) oraz czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego głosując online – rozdano ponad 10 tys. punktów. Prezentacja wyników dostępna jest poniżej, a szczegółowa tabela TUTAJ.

źródło: Wiwibloggs, Twitter, Instagram, Eurovision.tv, MSZ, Wikipedia, fot.: YouTube/Mondo.rs

%d blogerów lubi to: