Eurowizja: Dwie imprezy w Hiszpanii. Kto wystąpi? • Eurovillage: Nowe fakty! • Zobacz klip Łotwy • American Song Contest: Kto awansował?

American Song Contest: Pierwsza runda za nami

🇺🇸 Śpiewający jako ostatni Hueston z Rhode Island jest pierwszym półfinalistą American Song Contest – tak zdecydowało jury stanowe po wczorajszym ćwierćfinale. Pozostali uczestnicy biorą aktualnie udział w głosowaniu internetowym dostępnym poprzez aplikację, stronę internetową czy Tik Toka. Nazwiska trzech kolejnych zakwalifikowanych poznamy na początku drugiego odcinka, który transmitowany będzie w nocy z poniedziałku na wtorek o 1:00 czasu polskiego. Oglądający transmisję NBC fani Eurowizji z Polski zwracali uwagę na ciekawe występy sceniczne, a najwięcej pochwał zdobyła AleXa, wokalistka i tancerka mieszkająca na stałe z Korei Południowej, a w ASC reprezentująca Oklahomę. Niestety okazało się, że „Wonderland” napisane przez amerykańsko-szwedzki team wykonała z playbacku, co najpewniej jest dozwolone w zasadach konkursu. To kolejna spora różnica względem Eurowizji. Skrytykowano też mnóstwo reklam, które pojawiały się praktycznie co chwilę – ma to jednak wynikać ze specyfiki rynku amerykańskiego. Pierwszy odcinek obejrzeć będzie można poprzez liczne retransmisje przez stacje europejskie, o czym przeczytacie w poprzednim artykule.

Hiszpania czeka na dwie imprezy eurowizyjne

🇪🇸 Na ten moment 14 wykonawców weźmie udział w PreParty ES, które ma się odbyć w Madrycie w dniach 14-15 kwietnia. Do stolicy Hiszpanii przyjadą reprezentanci Albanii, Belgii, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Malty, Polski, Rumunii i Serbii, a dodatkowo wystąpią też goście specjalni, m.in. Aidan (finalista selekcji maltańskich), Melani Garcia (JESC 2019), Victoria (Bułgaria 2021), The Roop (Litwa 2021) czy uczestnicy „Benidorm Fest”. Bilety wciąż są do kupienia TUTAJ. Już w sobotę 26 marca pierwsza impreza promocyjna i w ogóle pierwsza w stolicy Katalonii. Bilety na Barcelona Eurovision Party są już wyprzedane, a dla fanów wystąpią m.in. Conchita Wurst (Austria 2014), Rosa Lopez (Hiszpania 2002), Sunstroke Project (Mołdawia 2010 i 2017), Marta Roure (Andora 2004), Senhit (San Marino 2011 i 2021) oraz tegoroczni uczestnicy z Litwy, Hiszpanii, Albanii, San Marino, Czarnogóry, Czech, Irlandii, Łotwy, Rumunii, Norwegii i Malty. Show startuje o 20:30. Na razie nie wiadomo, czy dostępna będzie jakakolwiek transmisja w Internecie.

Eurowizja: Co nowego na Łotwie, w Chorwacji i Hiszpanii?

🇱🇻 Opublikowano już teledysk do „Eat your salad” łotewskiej grupy Citi Zeni (fot.), którego reżyserem był Niklavs Vetra, a choreografię przygotowała Beate Svarinska. Video zostało przygotowane przy wsparciu Live Riga. Humorystyczny klip utrzymany w klimacie lat 70., ma też elementy…tańca bollywoodzkiego. Pojawiają się w nim lokalni celebryci i zespół taneczny Dailrade. 🇭🇷 Spot nagrała też Mia Dimsic z Chorwacji, a jedną z lokalizacji jest tramwaj w jej mieście Osijeku. W klipie Mia wystąpi z tancerkami ze studia Illusion. „Myśleliśmy o tym, co byłoby charakterystyczne dla miasta Osijek i pierwsze co nam przyszło do głowy to tramwaj w którym dziać się będzie większość scen, a za oknami widać będzie też piękne miejsca, które widzimy gdy jeździmy tramwajem” – powiedziała Mia w rozmowie z „Glas Slavonije”. Wokalistka chce też swoje miasto pokazać jako miejsce nowoczesne i idealne dla młodych ludzi. Chorwacja ma jedynie dwie sieci tramwajowe – w Zagrzebiu i Osijeku. W rodzinnym mieście Mii tramwaje jeżdżą od 1926 i stały się dość typowym widokiem dla turystów odwiedzających to miasto. 🇪🇸 Tymczasem holenderski producent Arjen Thonen poinformował, że hiszpańska piosenka „SloMo” była pisana z myślą o Jennifer Lopez i została jej zaproponowana. Popularna wokalistka i aktorka nigdy jednak nie odpowiedziała na propozycję Holendra pomimo jego ogromnego doświadczenia w branży muzycznej. Utwór trafił więc do Chanel, z którym teraz reprezentować będzie Hiszpanię na ESC.

20 tys. osób w Eurovillage

🇮🇹 „La Stampa” potwierdza, że Eurovillage w Turynie umiejscowiony będzie w Parku Valentino, który jest kultowym miejscem w stolicy Piemontu. Eurowizyjna wioska otwarta będzie 7 maja, a w jej centralnym punkcie stanie scena oraz dwa gigantyczne ekrany, na których odwiedzający będą mogli oglądać półfinały i finał Eurowizji. Strefa rozrywki znajdować się ma w północnej części parku przy Corso Massimo d’Azeglio i będzie funkcjonować w godzinach popołudniowych i wieczornych, a Turyńczycy i goście będą mogli wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych i muzycznych na świeżym powietrzu. „Nie wiemy z jakim scenariuszem wojny zetkniemy się 7 maja, ale Eurovillage ma funkcjonować pod znakiem pokoju i integracji. Jest to temat niezwykle ważny i bliski sercu całej rady miasta i burmistrza, zwłaszcza teraz gdy Turyn jest gospodarzem jednego z najważniejszych wydarzeń w czasie gdy w Europie są tysiące ofiar śmiertelnych wojny i mnóstwo uchodźców” – mówi Rosanna Purchia, radna ds. kultury. Eurovillage ma pomieścić nawet 20 tys. osób.

Trwa konkurs w którym czytelnicy mogą typować kolejność startową półfinałów Eurowizji 2022! O tym, jak wziąć udział w zabawie przeczytać możecie TUTAJ.

Źródło: NBC, Wikipedia, Facebook, Instagram, Eurovoix, YouTube, Eurosong.hr, Wiwibloggs, EurofestivalNews, fot.: @citi_zeni

%d blogerów lubi to: