Eurowizja: Polska będzie mieć dwóch reżyserów występu Krystiana! • Rusza American Song Contest. Jakie są zasady? Gdzie i jak śledzić show? • Azerbejdżan prezentuje utwór – znamy całą stawkę ESC 2022 • BjorkmanDE – układamy kolejność startową

BREAKING NEWS

🇵🇱 Polska na Eurowizji: Dwóch równoległych reżyserów występu do „River”

W tym roku występ naszego reprezentanta – Krystiana Ochmana – będą reżyserować aż dwie osoby. Poza znamy nam już Mikołajem Dobrowolskim (który stał za występami do „My Słowianie” Donatana i Cleo, „In the name of love” Moniki Kuszyńskiej oraz „The Ride” Rafała Brzozowskiego) będzie to też Tomasz Klimek. Reżyserował on m.in. koncert TVP z okazji Dnia Niepodległości 2020. Zanim zaczął pracę w Agencji Kreacji Oprawy i Reklamy TVP związany był m.in. z Telewizją Polsat. Mikołaj Dobrowolski i Tomasz Klimek będą razem pracować przy prezentacji scenicznej do „River”, a mówi się, że choreografem scenicznym ma być Agustin Egurrola, który czuwać ma nad odpowiednim ruchem scenicznym Krystiana Ochmana. TVP zrealizowała już live-on-tape do polskiej piosenki, natomiast zarówno cała ekipa jak i sam Krystian liczą na to, że bez przeszkód uda im się też przeprowadzić występ na żywo w Turynie.

American Song Contest: O co w tym chodzi?

🇺🇸 W nocy z 21 na 22 marca rusza American Song Contest, czyli pierwsza edycja konkursu na najlepszą oryginalną piosenkę, która powstała na bazie Eurowizji dla rynku amerykańskiego. Organizatorem jest stacja NBC, a w skład grupy producentów wszedł m.in. Christer Bjorkman. W pierwszej rundzie kwalifikacyjnej wystąpią reprezentanci z 11 stanów, a jurorzy (po jednym z każdego stanu) oraz widzowie zdecydują o tym, kto awansuje do półfinałów. Po wszystkich występach komisja ogłosi swojego zwycięzcę, a pozostała dziesiątka weźmie udział w trzydniowym głosowaniu internetowym dostępnym dla Amerykanów poprzez aplikację NBC, stronę internetową NBC.com/ASCVote oraz Tik Toka (American Song Contest). Wyniki głosowania widzów poznamy na początku kolejnego odcinka. Uwaga! zarówno przy głosowaniu poprzez aplikację jak i przez stronę internetową należy się zalogować (trzeba podać m.in. kod ZIP czyli kod pocztowy). Niektóre elementy show będą zbieżne z tym, co znamy z Eurowizji, np. pocztówki przedstawiające reprezentantów i ich stany, głosowanie jury+televoting czy fakt, że nie można głosować na swój własny stan (stąd konieczność podania kodu pocztowego). Różni się m.in. skład i wielkość jury (jedna komisja po jednym członku z każdego stanu), długość utworów (2:45) i możliwość posiadania więcej niż sześciu osób na scenie podczas występu. Zapewne w finale pojawi się też różnica w kwestii poszczególnych głosowań jurorów, bo ciężko uwierzyć, by każdy z 56 członków komisji po kolei dawał swoje 12 punktów. Dziś o półfinał walczą m.in. Arkansas (Kelsey Lamb), Mississippi (Keyone Starr), Oklahoma (AleXa z utworem współtworzonym przez szwedzkich twórców, na zdj.), Portoryko (Christian Pagan) czy Connecticut (Michael Bolton). Aktualnym faworytem bukmacherów do wygrania ASC jest Oklahoma (8%). Piosenki dostępne są już na Spotify, a fragmenty występów z prób znajdziecie na Instagramie konkursu. Prowadzącymi będą Snoop Dogg i Kelly Clarkson.

American Song Contest: Gdzie oglądać?

🇺🇸 Śledzenie konkursu w Polsce może być trochę problematyczne ze względu na strefy czasowe i nie tylko. Oficjalna transmisja na NBC (także w Internecie TUTAJ) o 20:00 czasu wschodniego (EST, ET) co oznacza 1:00 w nocy w naszym kraju. Dodatkowo telewizja NBC zapewne nie udostępnia sygnału internetowego dla osób zza granicy więc tutaj potrzebne będzie korzystanie z VPN. Dla fanów z Europy prostsze może być skorzystanie z planowanych retransmisji (chociaż z ryzykiem zaspojlerowania sobie wyników). 🇩🇰 Najwcześniej konkurs pokażą Duńczycy – stacja DR planuje emisję we wtorek o 21:00. 🇵🇹🇫🇮 Portugalczycy (RTP) mogą konkurs obejrzeć 24 marca o północy (czasu polskiego), a Finowie (YLE) dzień później. 🇲🇪🇳🇴🇸🇮 W Czarnogórze (RTCG) konkurs ma być pokazywane w niedziele o 21:00, z kolei w Norwegii (NRK) i Słowenii (RTV SLO) w soboty o 22:00. 🇮🇸🇷🇸🇸🇪🇬🇷🇩🇪🇦🇹🇨🇭🇱🇮🇱🇺 Emisję planują też nadawcy z Islandii (RUV), Serbii (RTS), Szwecji (SVT), Grecji (ERT) oraz platforma Red Bull obejmująca zasięgiem Niemcy, Austrię, Szwajcarię, Liechtenstein i Luksemburg. Warto więc śledzić ramówki wymienionych stacji i skorzystać z linków do streamów których używaliśmy podczas preselekcji i liczyć na to, że te kraje nie zablokują nam dostępu. Pomimo ostatniego zacieśniania relacji na linii Polska-USA TVP nie ma na razie w planach emitowania American Song Contest. Cały konkurs potrwa osiem tygodni, a w jego skład wchodzi pięć rund kwalifikacyjnych, dwa półfinały i finał, który odbędzie się 9 maja, na tydzień przed Eurowizją w Turynie.

Eurowizja 2022: Znamy wszystkie utwory!

🇦🇿 Stawka Eurowizji 2022 jest nareszcie kompletna, a dziś o 17:00 czasu polskiego odbyła się premiera ostatniej piosenki – „Fade to Black” Nadira Rustamli z Azerbejdżanu. Balladę po angielsku napisali Thomas Stengaard i Andreas Stone Johansson, którzy mają już spore eurowizyjne doświadczenie oraz sukcesy z tym związane. Nadir to zwycięzca ostatniej edycji „The Voice of Azerbaijan”. Podczas ESC 2022 wystąpi w II półfinale, będzie więc bezpośrednim rywalem Krystiana Ochmana. W drugiej grupie panuje znacznie większe zubożenie w kwestii języków utworów. Aż 15 piosenek ma teksty po angielsku (w utworze rumuńskim pojawiają się dwie powtarzane frazy po hiszpańsku). Cypr ma w tym roku utwór dwujęzyczny (po angielsku i po grecku), San Marino po włosku i angielsku, a Serbia jako jedyna w tej grupie nie korzysta z angielskiego – „In corpore sano” jest po serbsku i łacinie. Warto zwrócić uwagę, że miks jaki proponuje Cypr do tej pory nigdy nie był przez tę występ stosowany. Telewizja CyBC ostatni raz wysłała utwór w całości po grecku w 2013 roku. San Marino wraca do swojego języka także pierwszy raz od 2013 (nigdy jednak nie mieszano włoskiego i angielskiego w jednej piosence). Serbowie konsekwentnie stawiają na swój własny język, chociaż od 2018 zawsze wplatają tam parę innych – w 2018 pojawił się dialekt torlacki, w 2019 język angielski, a w 2021 język hiszpański. Teraz mamy łacinę, która po raz pierwszy w historii pojawia się na ESC więcej niż tylko w tytule! W tym roku najkrótszy tytuł w II półfinale ma Izrael – „I.M”, następnie trzyliterowe „Ela”, czteroliterowe „Hope”.

Eurowizja: Prowadzący wystąpią w Openingach i Intervalach

🇮🇹 Mika i Laura Pausini zaśpiewają w duecie podczas drugiego półfinału Eurowizji 2022 – ma być to Interval Act tej rundy, tak twierdzą media włoskie. „Wystąpię, będzie to dość prowokacyjne i niespodziewane. Eurowizja to nie tylko show, to jest jak Expo, tylko ściśnięte do paru dni” – powiedział Mika w rozmowie z „La Repubblica”. Nieoficjalnie mówi się, że wspólny występ prowadzących ma być jednym z najważniejszych momentów tej rundy. Dodatkowo w trakcie Openingu II półfinału swoje 3 minuty będzie mieć trzeci z prowadzących – Alessandro Cattelan. Nie wiemy dokładnie co przygotowuje, ale ponoć ma być to coś co pokaże chaos za kulisami konkursu z którego w ciekawy sposób prezenter wydostanie się wprost na scenę Eurowizji. Całość ma trwać mniej więcej tyle co eurowizyjna piosenka. A co w pozostałych rundach? Laura Pausini ma otworzyć finał Eurowizji 2022 i będzie to jej solowy moment by zalśnić i pokazać swój talent. Być może pojawi się też Mika (nie wiadomo, czy prowokacyjny występ to ten, który ma być w duecie czy solo), a nie zabraknie również formacji Maneskin, która ponownie zaśpiewa „Zitti e buoni”. A co w pierwszym półfinale? Być może to właśnie ta runda będzie skupiona na tematyce pokoju na świecie, co już wcześniej było zapowiedziane, zwłaszcza, że to w I półfinale o finał powalczy Ukraina. Wiwibloggs sugeruje, że slogan zmieni się wtedy z „The Sound of Beauty” na „The Sound of Peace”.

BjorkmanDE: Typujemy kolejność startową!

Znamy już wszystkie piosenki, pora więc rozpocząć kolejny plebiscyt dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego! Pora na „BjorkmanDE” czy konkurs, w którym każdy może zabawić się w producenta show i ustalić idealną kolejność startową półfinałów. Na co zwrócić uwagę? Zazwyczaj kolejność ma być różnorodna tak by rozdzielić podobne utwory i występy (pod kątem języka, rodzaju muzyki, tempa utworu, płci wykonawcy). Często utwory faworyzowane umieszczane są pod koniec swoich połówek lub na samym ich początku. To, czego teraz nie przewidzimy, to wygląd prezentacji scenicznych gdyż one również mają wpływ na kolejność – organizatorzy unikają zbyt wielu skomplikowanych występów po sobie bo może być problem szybko zdjąć i wstawić na scenę kolejne wielkie rekwizyty itp. Na czym polega zabawa? W formularzu poniżej należy wskazać Wasze ustalone pozycje startowe dla poszczególnych państw! Najlepiej spisać je sobie gdzieś na kartce, by nie pomylić się w formularzu, nie zgubić jednej pozycji lub nie zdublować innej. Na bazie Waszych wyników ustalimy idealną kolejność i później porównamy ją ze stanem faktycznym. Za każdą poprawną pozycję startową gracz otrzyma komplet punktów (zależny od ilości państw w danej połowie), z kolei za każde odchylenie w jedną lub drugą stronę odejmujemy 1 punkt za jedno miejsce (jeśli typujecie, że Polska będzie 15., a faktycznie będzie 12. to zamiast 9 punktów dostaniecie 6). Zwycięzca otrzyma tytuł „Bjorkmana DE” i nagrodę-niespodziankę! Formularz dostępny jest poniżej, a wypełniać go można do 25 marca włącznie – chyba, że EBU nas zaskoczy i szybciej opublikuje kolejność.

Źródło: Eurovision.tv, NBC, Wikipedia, YouTube, Ictimai, Eurovoix, fot.: @alexa_zbofficial

%d blogerów lubi to: