Eurowizja: Dziś premiera utworu Szwajcarii! • Znamy kolejność startową Melodifestivalen • Konstrakta sensacją w serbskich mediach. Sprawdzamy o czym się mówi • Kuba Szmajkowski dziś w koncercie „Za zdrowie pań” w TVP

Eurowizja: Dziś poznamy reprezentanta Szwajcarii

🇨🇭 Dziś telewizja szwajcarska oficjalnie przedstawi nowego reprezentanta kraju na Eurowizję oraz zaprezentuje jego konkursowy utwór. Wykonawca został wybrany poprzez dwuczęściowe głosowanie dwóch niezależnych komisji jurorskich. Według gazety „Blick” do Turynu pojedzie Marius Bear, a wskazuje na to fakt, że z końcem marca wokalista wydaje album „Boys do cry”, a właśnie na 8 marca zapowiedział premierę singla. Dodatkowo jego trasa koncertowa kończy się 28 kwietnia, czyli zaraz przed wylotem szwajcarskiej delegacji do Turynu. Media podają, że zauważono go też podczas nagrań dla kanału RTS (francuskojęzycznego) wraz z eurowizyjnym komentatorem. Marius to 28-letni piosenkarz, który wygrał Swiss Music Award w kategorii „Best Talent”. Znany jest m.in. z coveru „I wanna dance with somebody” Whitney Houston, który ma już prawie 3,5 mln odtworzeń na Spotify. Co ciekawe, Marius jest z wykształcenia mechanikiem maszyn budowlanych, a poza tym gra na gitarze i przez rok studiował produkcję muzyczną. Występował w popularnych programach „I can see your voice” oraz „1 gegen 100”. Do tej pory wydał dwa albumy. Nadawca szwajcarski swoje eurowizyjne ogłoszenie planuje na wtorek na godzinę 13:00 poprzez kanał YouTube. Od Szwajcarii rozpocznie się tydzień premier utworów wskazanych wewnętrznie. W środę poznamy piosenkę z Cypru, w czwartek z Belgii i Grecji, a w piątek z Austrii (chociaż tę w połowie już znamy). W tym tygodniu ma być też znany utwór z Azerbejdżanu. Nie wiemy nadal co z Armenią, Gruzją i Wielką Brytanią.

Melodifestivalen: Kto wygra finał preselekcji?

🇸🇪 Znamy kolejność startową finału Melodifestivalen. Stawkę otworzy przedkonkursowa faworytka – Klara Hammarstrom, Anna Bergendahl (ESC 2010) zaśpiewa jako trzecia, a zaraz po niej będzie reprezentant z 2019 – John Lundvik. Anders Bagge ma być szósty i poprzedzać występ Robina Bengtssona (ESC 2017). Aktualna faworytka – Cornelia Jakobs, zaśpiewa jako dziesiąta i mówi się, że kolejność ustawiona jest pod jej zwycięstwo. Ostatni numer startowy przypadł duetowi Medina. Według bukmacherów Cornelia Jakobs z „Hold me closer” ma aktualnie aż 47% szans na wygraną, Anders Bagge jest drugi z 28%, a Klara trzecia z 13%. Bez szans na triumf Robin, Anna czy Theoz – tak wynika z aktualnych notowań. Spośród pierwszych czterech półfinałów najwyższą oglądalnością cieszył się ten pierwszy, który zebrał ponad 3,1 mln widzów. Zarówno w czwartym jak i w piątym półfinale (dogrywce) fundusze z sms-ów charytatywnych przekazywano na Ukrainę, co znacznie zwiększyło chęć korzystania z tej opcji przez publiczność. Pierwsze trzy półfinały (na ogólne cele charytatywne) zebrały prawie 1,4 miliony koron czyli tyle samo co sam czwarty półfinał, gdy określono już ukraiński cel zbiórki. Wszystko przebił jednak piąty półfinał – telewizja SVT ogłosiła, że zebrano aż 2,5 mln koron czyli ponad milion złotych.

Inni nadawcy wspierają ukraińskie UA:PBC

🇺🇦 Szwecja to nie jedyny kraj, który poprzez preselekcje wspiera Ukraińców. Od wybuchu wojny wzmianki na ten temat pojawiły się w finałach selekcji Niemiec i Rumunii, gdzie wystąpiła Jamala śpiewając „1944”. We Francji organizatorzy przygotowali specjalną paradę flag w barwach ukraińskich i pokazano dedykowane temu narodowi występy. Na ten temat mówiono też na Islandii, gdzie przede wszystkim pokazywano fanów z koszulkami „Fuck Putin”. Sprawa ukraińska nie została poruszona w Serbii, gdzie telewizja RTS musi kierować się oficjalną polityką władz kraju, które popierają integralność Ukrainy, ale nie potępiają agresji Rosjan (chociaż zagłosowali za tym w ONZ) co wynika z silnych więzów Serbii zarówno z Unią Europejską jak i Rosją oraz strachem przed postawieniem się po jednej ze stron. Nieudaną, chociaż niezauważoną sytuacją w finale selekcji „Pesma za Evroviziju” było pokazanie przez prezentera Green Roomu – Stefana Popovicia – koszulki piłkarskiej z logiem sponsora – rosyjskiej firmy Gazprom. Na ten moment telewizja ukraińska UA:PBC (aktywny członek EBU i uczestnik Eurowizji 2022) nie może regularnie nadawać poprzez sygnał telewizyjny ze względu na ataki na infrastrukturę wokół wieży telewizyjnej w Kijowie. Co ciekawe, wieża do 2012 roku była najwyższym tego typu obiektem na świecie (ma 385 metrów). UA:PBC nadaje programy informacyjne jedynie poprzez Internet, a pozostali członkowie EBU, z inicjatywy Niemiec i Włoch, pomagają Ukraińcom w szerzeniu sygnału emitowanych programów. W akcję angażuje się szereg nadawców, w tym m.in. z Czech, Litwy, Łotwy, Gruzji, Węgier, Finlandii czy Polski.

Konstrakta hitem w Serbii. Ogromne zainteresowanie po finale selekcji

🇷🇸 Serbia nadal żyje sobotnim zwycięstwem Konstrakty i „In corpore sano” co było ogromną niespodzianką dla widzów stacji RTS i fanów Eurowizji nie tylko w tym kraju. Od soboty media nie odstępują wokalistki na krok i produkują na jej temat mnóstwo artykułów, przedstawiając ciekawe fakty z życia artystki, spekulując o jej wyniku w maju czy doszukując się coraz to nowych znaczeń jej występu czy samej piosenki. Portale przedstawiają m.in. historię osoby, która postawiła na zwycięstwo Konstrakty w zakładach bukmacherskich i zarobiła w ten sposób 50 tys. dinarów (ponad 2 tys. złotych). Co ciekawe, w dniu finału Konstrakta była dopiero ósma w notowaniach. Pojawiły się też spekulacje, że pomimo braku wzmianek o wojnie w Ukrainie podczas finału Konstrakta jednak do tego nawiązała. W pewnym momencie wizualizacje przybrały zółto-niebieskie barwy, co ma się kojarzyć z flagą atakowanego przez Rosjan kraju. Wokalistka w znanym już dla siebie stylu uznała, że każdy może to interpretować jak chce. Zapamiętano też słynne „nemam knjižicu” (nie mam książeczki zdrowia) co pozwoliło na powiązanie treści utworu z brakiem publicznego ubezpieczenia zdrowotnego, a sama wokalistka potwierdziła, że w jej przypadku tak jest i nie jest to odosobniona sytuacja. Portal nova.rs przypomina, że „książeczek” nie mają też rolnicy, freelancerzy i bezrobotni mieszkańcy Serbii oraz oczywiście wielu artystów. Szacuje się, że w kraju ok. 10% obywateli nie ma dostępu do publicznej służby zdrowia. Konstrakta w jednym z wywiadów powiedziała, że zapłaci sporą sumę pieniędzy za prywatne ubezpieczenie by móc odbyć podróż do Włoch. Media brytyjskie zwróciły uwagę na wzmiankę o Meghan Markle, która pojawia się w pierwszej zwrotce. Na razie nie ma jeszcze oficjalnego komentarza Meghan w tej sprawie. Występ Konstrakty z półfinału PzE22 w ciągu trzech dni zyskał 4,6 mln odtworzeń na YouTube i znalazł się na „kartach na czasie” w wielu krajach Europy. Reprezentantka Serbii (a także uczestniczki ESC 2022 z Macedonii i Czarnogóry) wykorzystały scenę selekcji we Belgradzie do zrealizowania live on tape, czyli nagrania zapasowego.

Dzień Kobiet z Kubą Szmajkowskim w TVP1. Zobacz naszego „lajfa”

🇵🇱 Dziś Dzień Kobiet i wszystkim naszym czytelniczkom składamy najserdeczniejsze życzenia. Przy okazji warto zwrócić uwagę, że kobiety stanowią 57,4% osób, które obserwują @dziennik_eurowizyjny na Instagramie i aż 61% naszych widzów na kanale YouTube Dziennika Eurowizyjnego. Na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku kobiety to 41% wszystkich członków. Telewizja Polska z okazji tego święta pokaże o 17:15 specjalny koncert „Za zdrowie Pań” zrealizowany w gdyńskiej Arenie. Wystąpią m.in. Ich Troje (ESC 2003, 2006), Aleksandra Szwed (PdE 2007), Maja Hyży (KE 2018 i SnS 2020), Karolina Stanisławczyk (TBSE 2022) czy Kuba Szmajkowski (TBSE 2022). Ten ostatni wokalista był w niedzielę gościem podczas live na YouTube Dziennika Eurowizyjnego, gdzie opowiedział o kulisach swojego udziału w preselekcjach i zdradził sporo ciekawostek odpowiadając na pytania fanów. Przedstawił też swoje plany na najbliższą przyszłość, skomentował szanse Krystiana Ochmana na Eurowizji i wziął udział w challenge’ach eurowizyjnych tj. grze w „5 sekund” czy śpiewające rozpoznawanie uczestników Eurowizji. Co jeszcze powiedział i jak się bawił w towarzystwie Natalii i Macieja? Sprawdźcie zapis live poniżej!

Źródło: Blick, Eurovoix, Wikipedia, SVT, Eurovision Odds, EBU, Oikotimes, Nova.rs, Kurir, RTS, TVP, inf. własne, fot.: RTS

%d blogerów lubi to: