Eurowizja ma sześciu nowych uczestników! Sprawdź wyniki SuperSoboty. Wygrywali faworyci, były też jednak niespodzianki

Dora 2022: Zdecydowane zwycięstwo Mii Dimšić

🇭🇷 Wczoraj uwaga polskich fanów skupiła się na „Tu bije serce Europy”, ale poza naszym krajem wczoraj jeszcze pięć państw wybierało swoich reprezentantów. W Chorwacji Dora zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem jednej z faworytek – 29-letniej Mii Dimšić (fot.) z Osijeka. Wokalistka, która ma na swoim koncie sporo sukcesów (takich jak czołowe miejsca na liście TOTS dla swoich albumów czy singli w Chorwacji) zgarnęła wczoraj 91 punktów od jurorów i pokonała na tym polu innych typowanych do wygranej – Marka Bosnjaka i Mię Negovetić. Bardzo duży wkład w jej końcowy wynik miał też televoting, który przyznał jej aż 166 punktów (Marko miał 108, a Mia Negovetić już tylko 60). Łącznie uzbierała 257 punktów czyli o 149 więcej niż konkurent Marko śpiewający „Moli za nas”. „To dla mnie niewiarygodna chwila. Zrozumiałam, że mam wokół siebie najlepszych ludzi i najwspanialszą ekipę na świecie” – powiedziała Mia po zwycięstwie. Nie wszystkim spodobał się wczorajszy wynik finału, gdyż wielu typowało do wygranej inną Mię – Negovetić. Vedran Strukar, specjalista ds. PR przyznał w rozmowie z portalem Index.hr, że nie dziwi się takim wynikom. „Mia Negovetić istnieje tylko raz w roku, gdy występuje na Dorze. Przed i po nie ma jej nigdzie” – uznał. Finał odbył się bez większych incydentów i skandali, chociaż Jacques Houdek (ESC 2017) pozwolił sobie na komentarz w sprawie Interval Act w wykonaniu Albiny (ESC 2021). W jego opinii wokalistka nie powinna śpiewać z playbacku i był to brak szacunku do widza.

MGP: Nikt nie wie kim są reprezentanci Norwegii

🇳🇴 W Norwegii Melodi Grand Prix zakończyło się zwycięstwem duetu Subwoolfer czyli dwóch panów w masce wilków. Ich tożsamość nie jest znana, ale oni sami nazywają siebie Keith i Jim. „Give that wolf a banana” zdobyło w ostatnim duelu 54,11% głosów wypadając lepiej w głosowaniu regionów (poza północną częścią Norwegii) niż NorthKid, z którym przyszło im rywalizować. Wcześniej NothKid i Subwoolfer wyeliminowali w pojedynkach Sofie Fjellvang oraz Elsie Bay. Kim są nowi reprezentanci Norwegii? Nie wiadomo. Wiemy tylko, że mają podpisany kontrakt z Universal Music i zapewne nie planują ujawniać więcej szczegółów na swój temat co samo w sobie może być intrygujące. Na potrzeby wywiadów panowie wymyślili historię o tym, że Subwoolfer powstał 4,5 miliarda lat temu, żyje na Księżycu i swoją muzyką podbił cały świat. Spekulacji o tajemniczym duecie nie brakuje – mówi się, że pod maskami kryją się Gaute Ormasen (zwycięzca Idola) i Ben Adams (z grupy A1), duet Sirkus Eliassen, bracia Ylvis czy Erik i Kriss. Ciekawe, czy tajemnicę uda się utrzymać przez dłuższy czas bo z pewnością byłoby to coś nowego na samej Eurowizji.

EMA: LPS jadą do Turynu. Sukces debiutantów

🇸🇮 Słoweńskie preselekcje wygrał debiutant z pre-eliminacji EMA Fres…ale nie ten, na którego stawiano. Głosowanie jurorskie okazało się szczęśliwe dla zespołu Batista Cadillac – dostali 12 punktów od kompozytorów, jury telewizyjnego i wykonawców, a najsłabiej oceniło ich OGAE. Drugie miejsce miała formacja LPS, która jednak od żadnej grupy jurorskiej nie dostała maksymalnej noty. Faworyci – duet Luma uzyskał maksymalną notę od fanów Eurowizji. W televotingu LPS miało najwięcej, bo aż 60 punktów, drugi był BQL (50), trzeci Batista Cadillas a Luma było czwarte. Ostatecznie przeważyła wola widzów i do Turynu pojedzie formacja LPS z piosenką „Disko”. Batista Cacillac zajęli 2. miejsce, BQL (chociaż zignorowani przez jury) zdołali wywaczyć czwarte miejsce i jednym punktem pokonali Lumę. David Amaro, chociaż przez słoweńskich fanów w ankiecie na Evrovizija.com określany był jako pretendent do wygranej, zajął ostatnie miejsce. LPS czyli Last Pizza Slice składa się z pięciu uczniów szkoły w Celje. Filip, Gasper, Mark, Zala i Ziga zgłosili swój utwór do EMA Fres i w trzecim duelu pokonali Neli Jerot kwalifikując się do finału tygodnia, skąd przeniesiono ich do głównego finału tych pre-eliminacji dla debiutantów. „To, że dotarliśmy do finału EMA był niesamowity, ale to co dzieje się teraz…” – nie kryli wzruszenia panowie z zespołu, który przyznali, że początkowo ich piosenka miała być oparta na brzmieniach bossa novy, ale spontanicznie zmieniono ją na klimaty disco.

MESC: Emma Muscat triumfuje

🇲🇹 Faworytka selekcji maltańskich – Emma Muscat – zdobyła wczoraj bilet do Turynu. Piosenka „Out of sight” dostała maksymalne noty od wszystkich sześciu jurorów, którzy mieli przewagę w całościowych wynikach. Wybór był jednak jednogłośny, bo Emma dostała też najwięcej punktów od widzów. Łącznie wygrała z wynikiem 92 punktów, a drugie miejsce miał Aidan za „Ritmu”. Trzecia była finalistka Eurowizji Junior 2010 – Nicole Azzopardi. Po raz kolejny porażkę poniosła Jessika (San Marino 2018), która do finału dostała się tylko dzięki „dzikiej karcie”, ale wczoraj zajęła ostatnie miejsce i jako jedyna nie miała punktów od komisji. Emma Muscat to 22-letnia wokalistka i modelka z St. Julian, która na stałe pracuje we Włoszech. Do tej pory wydała parę singli, które były notowane na włoskiej liście FIMI, chociaż największym sukcesem jest 3. miejsce na tej liście dla EP-ki „Moments” wydanej w 2018 roku. Nigdy wcześniej nie występowała w preselekcjach. Popularność dał jej udział we włoskim show „Amici”, gdzie zajęła 4. miejsce w swojej kategorii.

Una voce per San Marino: Achille Lauro reprezentantem San Marino

🇸🇲 Najdłużej trwały wczoraj selekcje w San Marino, gdzie większość wykonawców premierowo zaśpiewała swoje konkursowe utwory. Wygrał faworyt – Achille Lauro – z utworem „Stripper”. Drugie miejsce jurorzy przyznali Burakowi Yeterowi i Alessandro Coli, a trzecie zwycięzcy kategorii FCE – Aaronowi Sibley z Wielkiej Brytanii. Francesco Monte i Matteo Faustini zremisowali na piątej pozycji. Gośćmi selekcji byli nie tylko Al Bano i Senhit (która także prowadziła konkurs), ale też Valentina Monetta, czterokrotna reprezentantka kraju. Kontrowersyjny Achille Lauro ma 31 lat i pochodzi z Werony. Do tej pory trzy razy brał udział w Sanremo i zyskał sobie sławę poprzez swój (często szokujący) wizerunek. Dwa jego albumy („1990” z 2020 i „Lauro” z 2021) dotarły do 1. miejsca włoskiej listy sprzedaży FIMI, a najwyżej notowanym utworem jest „Mille” z 2021 – singiel pokrył się we Włoszech sześciokrotną platyną. We wczorajszym finale przyznano też nagrody dodatkowe. Achille otrzymał wyróżnienie za najbardziej radiowy utwór, z kolei nagrodę krytyków trafia do Mate. Spośród wszystkich sześciu wczorajszych wyborów w ramach SuperSoboty najlepiej u bukmacherów radzi sobie Polska (3. miejsce), Norwegia jest ósma, a San Marino piętnaste. Najniższy wynik w notowaniach ma Malta (34. miejsce).

Melodifestivalen: Ciekawsze głosowanie w II rundzie

🇸🇪 Poza finałami mieliśmy też wczoraj okazję śledzić trzeci półfinał Melodifestivalen w Szwecji. Pierwszym finalistą ogłoszono Andersa Bagge za utwór „Bigger than the universe”. 54-letni piosenkarz był zdecydowanym faworytem półfinału. Głosowanie w drugiej rundzie było tym razem bardziej emocjonujące z powodu różnicy między młodszymi a starszymi użytkownikami aplikacji do głosowania. Osoby z trzech kategorii obejmujących wiek 10-44 lata przyznały najwyższe noty Faith Kakembo, z kolei osoby w wieku 45+ wyżej oceniały Lisę Miskovsky. Jak zwykle wybiły się dzieci od 3 do 9 lat, które „zagłosowały” zupełnie inaczej niż reszta, 12 punktów dając Cazzi Opeii. Koniec końców do finału dołączyła Faith z „Freedom”, a w dogrywce usłyszymy i zobaczymy Lisę Miskovsky oraz Cazzi Opeię. Wyeliminowano Lindę Bengtzing, Lancelota oraz Tribe Friday. W przyszłym tygodniu w półfinale rywalizować będą m.in. Anna Bergendahl, Medina i Klara Hammarstrom.

Źródło: HRT, Jutarnji.hr, NRK, RTV SLO, Evrovizija.com, TVM, LovinMalta, Wikipedia, SMRTV, SVT, fot.: @miadimsic

%d blogerów lubi to: