Eurowizja i SuperSobota: Dziś finały narodowe w Polsce, Norwegii, Chorwacji, Słowenii, San Marino i na Malcie! • Gdzie oglądać preselekcje? Kto jest faworytem? [PRZEWODNIK]

19:50 / Norwegia postawi na wilki i joke entry?

🇳🇴 Kolejna SuperSobota to aż sześć finałów narodowych i jeden półfinał. Jako pierwsza zacznie dziś Norwegia, gdzie finał Melodi Grand Prix ruszy o 19:50. O Turyn rywalizuje dziesięciu uczestników, w tym pięciu, którzy awansowali z półfinałów i pięciu zaproszonych do automatycznego startu w ostatniej rundzie. Spośród kandydatów głosujący poprzez aplikację wybiorą czterech, który trafią do dueli. Zwycięzca każdego z dueli wejdzie do „Gold Duel” gdzie będzie zbierać głosy od pięciu regionów Norwegii. Faworytem bukmacherów jest formacja Subwoolfer, która ma aż 54% szans na wygraną. Druga jest Elsie Bay (16%), a trzecia grupa Northkid oraz wokalistka Sofie Fjellvang (po 8%). W grze „Bet & Win” aż 87% osób typuje Subwoolfer, a 13% Elsie Bay. Finał poprowadzą Kare Magnus Bergh, Annika Momrak i Mikkel Niva, a show rusza o 19:55 i potrwa do 22:00. Transmisja internetowa dostępna będzie na oficjalnej stronie preselekcji TUTAJ.

20:00 / Krystian Ochman pewniakiem do wygranej?

🇵🇱 O 20:00 rusza polski finał narodowy „Tu bije serce Europy” w TVP – jego organizacja i rewelacje ogłoszone w ostatnich dniach (a nawet godzinach!) wzbudzają ogromne emocje, a fani już nie mogą się doczekać by zobaczyć to co przygotował polski nadawca. Spośród 10 uczestników widzowie i jurorzy korzystając z nowego systemu głosowania wskażą trzech superfinalistów i to z nich później (w II turze głosowania) wyłoniony będzie zwycięzca. Program poprowadzi aż pięć osób, w tym Rafał Brzozowski (ESC 2021), a na scenie wystąpią gościnnie także byli reprezentanci Polski na ESC i JESC oraz Ell & Nikki z Azerbejdżanu (ESC 2011). Głównym faworytem jest Krystian Ochman i „River” – ma u bukmacherów 56% na sukces. Druga jest Daria z 15%, a trzeci Kuba Szmajkowski (5%). Uczestnicy „Bet & Win” nie mają wątpliwości, że dziś bilet do Turynu zgarnie Krystian Ochman, który ma według nich wygrać zarówno w typowaniu jury jak i u widzów. Zwycięzca „The Voice” wygrał praktycznie wszystkie plebiscyty internetowe i głosowania w kraju, ale świetnie radzi sobie też w ankietach zagranicznych portali eurowizyjnych. Więcej informacji na temat polskiego finału narodowego znajdziecie TUTAJ. Start selekcji o 20:00 na TVP2, TVP Polonia i TVP Rozrywka oraz w Internecie TUTAJ. Finał potrwa do 22:15.

20:10 / Kogo wybiorą Chorwaci?

10 minut po Polsce startuje Chorwacja. Finał Dory 2022 w Opatiji to czternastu wykonawców rywalizujących o względy widzów oraz jury regionalnego rozsianego po całym kraju. Konkurs poprowadzą Dusko Curlic, Elizabeta Brodić i Franka Batelić-Ćorluka (ESC 2018), która wystąpi też podczas Interval Act wraz z Albiną (ESC 2021). Bukmacherzy stawiają dziś na Mię Negovetić i „Forgive me (Oprosti)” – 35% szans. Drudzy są aktualnie Mia Dimsic i Marko Bosnjak (po 21%). Na Mię stawia też 63% graczy Bet & Win, drugie miejsce ma Marko Bosnjak (26,1%). Negovetić jest też aktualną faworytką w ankiecie portalu Eurosong.hr – ma 27% głosów. Marko i Mia weszli do top3. Chorwacki portal po raz drugi w historii przyzna też prestiżową nagrodę Looksy dla najlepiej ubranego uczestnika Dory. Widzowie, którzy dziś będą współdecydować o wynikach preselekcji mogą oddać maksymalnie 10 głosów z jednego numeru telefonu, a cały televoting potrwa 10 minut. Start transmisji dziś o 20:10 na HRT1, HR2, na platformie HRTi oraz na kanale YouTube. Program potrwa do 22:25.

20:20 / Debiutant wygra selekcje Słowenii?

🇸🇮 Najtrudniejsze do przewidzenia są chyba preselekcje w Słowenii, które rozpoczną się o 20:20. Po serii półfinałów do finału weszło dwunastu najlepszych uczestników. Zwycięzcę wskażą jurorzy oraz widzowie, przy czym w skład komisji wchodzą reprezentanci różnych branż np. kompozytorów, osobowości telewizyjno-radiowych, artystów międzynarodowych czy OGAE Slovenia. Gracze „Bet & Win” stawiają dziś na duet Luma – ich utwór zebrał 74,5% typowań. Drugi jest duet braci BQL (10,6) jednak 3/4 uczestników naszej gry nie ma pewności, czy obstawia poprawnie. Luma pochodzi z pre-eliminacji EMA Fres dla debiutantów, a ich zwycięstwo w dzisiejszym finale z pewnością pokazałoby, że taki format promujący młodych i nieznanych szerszej publiczności wykonawców ma sens bo pozwala im rywalizować na równi z tymi bardziej popularnymi artystami. Luma zajmuje aktualnie 2. miejsce w głosowaniu słoweńskich fanów na portalu Evrovizija.com (24%). Wygrywa tam David Amaro, który zebrał już 43% głosów. Finał, który poprowadzą Melani Mekicar i Bojan Cvjetićanin rozpocznie się o 20:20 i potrwa do 22:20. Transmisja na RTV SLO1 oraz w Internecie TUTAJ.

21:00 / Małe San Marino kończy maraton w gwiazdorskim wydaniu

🇸🇲 Dziś kończą się wielkie preselekcje małego San Marino. „Una voce per San Marino” zaczęło się castingami w połowie grudnia, później oglądaliśmy serię półfinałów, a dziś w końcu nadeszła pora na wielkie rozstrzygnięcie, gdzie emocji z pewnością nie zabraknie. Finał odbędzie się w Teatro Nuovo w miasteczku Dogana, a poprowadzą go Jonathan Kashanian i Senhit, która zresztą w pewnym momencie pojawi się też…w TVP2! Łącznie dziewiętnastu wykonawców zaśpiewa dziś swoje utwory, a reprezentanta wskażą jurorzy. Gościem specjalnym będzie Al Bano, dwukrotny reprezentant Włoch na Eurowizji. W finale jest dziewięciu uczestników zakwalifikowanych poprzez półfinały, w tym zwycięzca rundy FCE – Brytyjczyk Aaron Sibley. Drugie miejsce w FCE zajęła Camille Cabaltera z Włoch, a trzecie Sebastian Schmidt z Niemiec. Poza dziewiątką zakwalifikowanych w finale jest też dziesięciu wokalistów z grupy Big9. Miało być ich więcej jednak raper Blind z powodu choroby musiał się wycofać. Faworytem jest Achille Lauro (fot.), który zaśpiewa dziś utwór „Stripper”, ale sporo mówi się też o szansach Buraka Yetera i Alessandro Coli („More than you”). Zaprezentuje się dziś też znany z „Wakacyjnej Trasy Dwójki” czy „Sylwestra Marzeń” włoski model i piosenkarz Francesco Monte („Mi ricordo di te”). Start transmisji finału dziś o 21:00 na RTV San Marino oraz w Internecie TUTAJ.

21:00 / Malta wybrała finalistów. Dziś wskaże reprezentanta

🇲🇹 Jeszcze jeden mały kraj wybiera dziś reprezentanta – jest to Malta, gdzie wczoraj TVM podała wyniki głosowania w półfinale. Awans otrzymali m.in. Aidan, Richard Edwards, Baklava ft. Nicole, Matt Blxck, Nicole Azzopardi czy Emma Muscat, natomiast zaskakująco odpadła Jessika (San Marino 2018). Nie będzie też uczestniczki JESC 2009 – Francesci Sciberras. Osoby wyeliminowane miały jednak jeszcze szansę na finał, gdyż dziś telewizja maltańska przyznała „dziką kartę” na bazie drugiego głosowania widzów. Zdobyła ją Jessika. Łącznie o wyjazd do Turynu rywalizować ma dziś siedemnastu wykonawców, a o wynikach zdecydują jurorzy oraz widzowie. Faworytką uczestników „Bet & Win” jest Emma Muscat (61,7%), a drugi jest Aidan z wynikiem 36,2% głosów, jednak podobnie jak w przypadku Słowenii ponad 75% typujących nie ma pewności, czy obstawiło dobrze. Chociaż selekcje na Malcie ruszą dopiero po 21:00, fani formatu mogą od 18:45 obserwować transmisję z Ceremonii Otwarcia, podczas której finaliści przejdą po czerwonym dywanie. Program potrwa do 19:45. Sam finał od 21:;00 do 23:30, ale z pewnością nie skończy się o czasie. Transmisja dostępna na TVM1 oraz w Internecie TUTAJ.

20:00 / Melodifestivalen opuszcza Avicii Arenę

To jeszcze nie koniec atrakcji, bo dziś o 20:00 trzeci półfinał Melodifestivalen w Szwecji, który odbędzie się w Avicii Arenie. Co ciekawe, to ostatnia runda, którą gości dawne Globen. Od czwartego półfinału preselekcje przenoszą się do większej Friends Areny. O awans walczy dziś siedmiu uczestników i podobnie jak ostatnio w I rundzie głosowania do finału trafi najlepszy kandydat, a pozostali wezmą udział w drugim etapie, gdzie o kolejnym finaliście (oraz o dwóch osobach, które wejdą do dogrywki) zadecydują widzowie głosujący poprzez aplikację na bazie kategorii wiekowych. Aż 81% szans na finał ma dziś (według bukmacherów) Anders Bagge z utworem „Bigger than the universe”. 53% szans daje się Lancelotowi, a 24% Cazzi Opeia. Rockowa formacja Tribe Friday tylko z 5% szans. Gracze „Bet & Win” mieli tym razem za zadanie przewidzieć kto spośród uczestników wejdzie do dogrywki. 51,4% typowań na Faith Kakembo, a 32,4% na Cazzi Opeię. Transmisja półfinału na SVT1 oraz w Internecie od 20:00 do 21:30.

Źródło: NRK, TVP, HRT, RTV SLO, SMRTV, TVM, SVT, fot.: @achilleidol

%d blogerów lubi to: