Eurowizja: Dziś Polska wybiera reprezentanta. Kto startuje? Jaka jest kolejność startowa? Jak głosować w „Tu bije serce Europy”? Kto jest faworytem? Zobacz nasze wywiady z finalistami!

O której preselekcje do Eurowizji? Kto poprowadzi?

Dziś nadszedł dzień, w którym wybierzemy polskiego reprezentanta na Eurowizję 2022 w Turynie! Finał preselekcji „Tu bije serce Europy” ruszy o 20:00 i transmitowany będzie jednocześnie na trzech kanałach: TVP2, TVP Polonia i TVP Rozrywka (z tłumaczeniem na język migowy) oraz na TVP VOD w Internecie. Program podzielony będzie na dwie części, a całość zakończy się po 22:15. Show poprowadzą Rafał Brzozowski, Ida Nowakowska i Małgorzata Tomaszewska z głównego Studia 5 oraz Marek Sierocki i Olek Sikora z Green Roomu w Studiu 4. Motywem przewodnim ma być polska historia startów w Eurowizji, stąd gośćmi będą byli reprezentanci: Kasia Moś, Blue Cafe, Justyna Steczkowska, Sara James i Viki Gabor. Zaproszone wokalistki, a także Rafał Brzozowski, zaśpiewają medley’e swoich (i nie tylko!) piosenek, a ich występy mają być przeplatane z występami konkursowymi dziesięciu kandydatów na tegoroczną Eurowizję. Nie zabraknie akcentów zagranicznych – na scenie zaśpiewają Eldar i Nigar, reprezentanci Azerbejdżanu i zwycięzcy ESC 2011. Sama organizacja finału narodowego jest niespodzianką, bo pierwotnie Telewizja Polska planowała reprezentanta wybrać wewnętrznie. Plany zmieniono w ostatniej chwili, dzięki czemu 10 najlepszych uczestników z otwartego konkursu może teraz walczyć o tytuł reprezentanta. Preselekcje narodowe z transmisją na żywo wracają w takiej formie pierwszy raz od 2018 roku. Na ten moment nie wiadomo, czy formuła będzie kontynuowana w kolejnych latach czy organizacja selekcji publicznych zależna będzie od poziomu nadesłanych zgłoszeń.

Jak głosować w polskich preselekcjach „Tu bije serce Europy”

O wyjazd do Włoch walczy dziesięciu uczestników wybranych przez komisję selekcyjną preselekcji wewnętrznych. Skład tej komisji w dzisiejszym finale nieznacznie się zmieni. W jury znajdą się Halina Frąckowiak, Marek Sierocki, Marcin Kusy, Szymon Orłowski i Krystian Kruczkowski. Będą oni mieli 50% wpływu na wynik w obu fazach głosowania – tyle samo mają widzowie, którzy głosować będą za pośrednictwem sms-ów wysyłanych na numer 7350. W tym roku format głosowania znacznie się zmienia i wydaje się dość skomplikowany, chociaż celem jest wyrównanie wpływu wyników jury i widzów, poprzez zastosowanie podobnego rozkładu procentowego punktów (inaczej niż na np. Melodifestivalen 2021). Każdy z jurorów ma do rozdania 100 punktów, przy czym każdej piosence musi dać co najmniej jeden punkt. Wyniki głosowania zostaną zsumowane i przeliczone na procenty. W tym samym czasie odbędzie się 10-minutowe głosowanie widzów, którzy będą mogli głosować z jednej karty SIM tylko na jedną piosenkę. Ich głosy przeliczone będą na procenty, co odzwierciedli faktyczne poparcie dla każdego z wykonawców. Po złączeniu głosowań jury i widzów poznamy laureatów (losowo) pierwszych trzech miejsc i to oni przejdą do superfinału, gdzie format głosowania jury i widzów będzie powtórzony (przy czym televoting będzie trwał o połowę krócej). Zwycięzca wybrany zostanie więc w ten sam sposób jak wcześniej superfinaliści. Zgodnie z regulaminem w przypadku remisu decyduje głos jurorów, ale szansa na osiągnięcie remisu przy takim sposobie zliczania punktów jest niewielka. O ile system dobrze pokaże tendencje głosowania widzów (bez sztucznego wyrównywania ich tak jak w Hiszpanii, co spotkało się z krytyką widzów), tak może być ryzykowny w kwestii głosowania jurorów, gdyż daje im możliwość mocnego faworyzowania jednego z wykonawców. Liczymy jednak na ich profesjonalizm, a po finale czekamy na opublikowanie szczegółowych wyników ich głosowania by ocenić, czy taki system jest odpowiedni i nie powoduje spekulacji.

Kto walczy o reprezentowanie Polski na Eurowizji?

Lista startowa wygląda następująco:
  1. Kuba Szmajkowski „Lovesick”
  2. Anna Byrcyn „Dokąd”
  3. Siostry Szlachta „Drogowskazy”
  4. Lidia Kopania „Why does it hurt”
  5. Karolina Stanisławczyk i Chika Toro „Move”
  6. Karolina Lizer „Czysta Woda”
  7. Unmute „Głośniej niż decybele”
  8. Emilia Dębska „All I need”
  9. Krystian Ochman „River”
  10. Daria „Paranoia”

[Kliknij tytuły poniżej by posłuchać utworów]

1. Kuba Szmajkowski „LOVESICK

Zważywszy na opóźnienie jakie nastąpiło podczas wczorajszych prób fakt, że Kuba Szmajkowski zaśpiewa jako pierwszy dało mu więcej czasu na odpoczynek i brak stresu. Młody wokalista jest zachwycony możliwością startu w preselekcjach i intensywnie się do swojego występu przygotowywał. Jako fan Eurowizji świetnie zna konkurs i marzy o możliwości reprezentowania Polski w Turynie.

2. Ania Byrcyn „DOKĄD

Chociaż swój utwór napisała już parę lat temu, nie stracił on na autentyczności i jest pełen emocji, które wokalistka chce przekazać na scenie poprzez swój wokal, polskie słowa ale też oprawę graficzną występu. Jedna z uczestniczek „The Voice” ma już za sobą sukces np. w Opolu, a teraz liczy na to, że zdobędzie serca widzów i jurorów by móc przedstawić swój autorski utwór na międzynarodowej scenie.

3. Siostry Szlachta „DROGOWSKAZY

Wiktoria i Julia świetnie się ze sobą dogadują, chociaż często mają inne zdanie, a nawet inny gust. W preselekcjach do Eurowizji uczestniczą drugi raz – wcześniej rywalizowały w eurowizyjnej „Szansie na Sukces” z 2020 roku o czym opowiedziały w naszym wywiadzie. Wokalistki zapowiedziały, że ich występ będzie kolorowy i pełen energii.

4. Lidia Kopania „WHY DOES IT HURT

Zwyciężczyni preselekcji 2009 i reprezentantka kraju na Eurowizji w Moskwie powraca by po raz drugi powalczyć o udział w międzynarodowym konkursie o którym napisała nawet pracę doktorską. Wielokrotnie od 2009 próbowała swoich sił w polskich eliminacjach, jednak dopiero teraz została do nich ponownie zakwalifikowana. Zaśpiewa utwór szwedzkich kompozytorek, które co roku serwują w selekcjach europejskich mnóstwo piosenek, ale żadna z nich jeszcze nie wygrała.

5. Karolina Stanisławczyk i Chika Toro „MOVE

Karolina to polska wokalistka znana z hitu „Cliche”, a Chika to kolumbijski wulkan energii – wokalistka aktualnie mieszka w Polsce i uczy się naszego języka. Dziewczyny poznały się w ramach projektu muzycznego promującego muzykę reggaeton w naszym kraju. Świetnie się dogadują i mają nadzieję, że rozruszają wszystkich przed telewizorami utworem zaśpiewanym po hiszpańsku i po polsku.

6. Karolina Lizer & BUM BUM ORKeSTAR „Czysta Woda

Folkowy utwór przygotowany wraz z BUM BUM ORKeSTAR z pewnością znalazł już wielu zwolenników. Sama Karolina nie ukrywa, że dla niej udział w preselekcjach jest wielkim przeżyciem i szansą na pokazanie swojej muzyki szerszej publiczności. Wierzy w to, że muzyka folkowa może się świetnie sprawdzić na Eurowizji i cieszy się, że może reprezentować ten gatunek w preselekcjach.

7. Unmute „GŁOŚNIEJ NIŻ DECYBELE

Julia, Magda, Alina, Kuba i Zuza są Głusi, ale zdecydowanie głośni i mają sporo do powiedzenia, np. w kwestii dostępności transmisji Eurowizji dla osób takich jak oni. Chcą poprzez swój występ pokazać Polsce i światu co jest dla nich ważne i w jaki sposób odczuwają muzykę mając nadzieję, że widzowie zrozumieją ideę która im przyświeca i dzięki temu zmieni się szereg stereotypów czy opinii o Głuchych. To pierwszy w historii tego typu utwór w preselekcjach do Eurowizji.

8. Emilia Dębska (Mila) „ALL I NEED

Utwór na który czekaliśmy najdłużej. Emilia (znana tez jako Mila) po raz drugi walczy o wyjazd na Eurowizję, ale pierwszy raz z Polski. Wcześniej uczestniczyła w preselekcjach słoweńskich, o czym opowiedziała nam w wywiadzie. „All I need” to utwór autorski, nad którym Emilia długo pracowała. Zapowiedziała, że wkrótce usłyszymy też akustyczną wersję z udziałem kwartetu smyczkowego.

9. Krystian Ochman „RIVER

Główny faworyt fanów Eurowizji i wielu internautów – wygrał praktycznie wszystkie możliwe rankingi i plebiscyty, zdobył też tytuł „Naszego Faworyta” od czytelników Dziennika Eurowizyjnego. Wielu jego zwolenników uważa, że „River” to ogromna szansa na sukces Polski w Turynie i nie można takiej okazji przegapić. Sam Krystian włożył w przygotowania dużo energii i pomimo chwilowej niedyspozycji obiecuje, że da z siebie wszystko by nie zawieść oczekiwań słuchaczy.

10. Daria „PARANOIA

To o niej mówiło się w kontekście Eurowizji 2022 najczęściej i najwięcej. Wokalistka, której hit ma ponad 13 milionów wyświetleń szturmem zdobyła listy przebojów i serca wielu fanów, chociaż niektóre jej wywiady i wypowiedzi uznano za kontrowersyjne i psujące wizerunek. Po ostatnim szumie medialnym nieco wyciszyła swoją aktywność w social mediach by skupić się na przygotowaniach i zachwycić swoim występem oraz (być może) nieco zmienioną wersją piosenki.

Dziennik Eurowizyjny będzie obecny w TVP by obserwować transmisję finału wraz z innymi dziennikarzami, a także przeprowadzić wywiady z uczestnikami, gośćmi specjalnymi i (co najważniejsze) ze zwycięzcą. Koniecznie śledźcie nasze media społecznościowe, w tym kanał na YouTube gdzie znajdziecie nie tylko dotychczasowe wywiady, ale też słynny challenge, w którym część finalistów oceniała archiwalne występy preselekcyjne. Komentowanie finału odbywać się będzie na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego, gdzie po transmisji planowana jest live-relacja. Oczywiście kulisy naszego oglądania selekcji w TVP pokażemy też na Instagramie @dziennik_eurowizyjny. Wszystkim czytelnikom i fanom Eurowizji życzymy wielu pozytywnych wrażeń i udanej zabawy! Niech wygra najlepszy!

Zdjęcie: N. Młudzik / TVP S.A.

%d blogerów lubi to: