Eurowizja: Nowy format głosowania w Polsce! Będzie superfinał i nowa forma podawania wyników • Dziś selekcje na Malcie i w San Marino • Projekt sceny Eurowizji 2022

🇵🇱 Aż 70% głosujących na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego planuje oddać swój głos na Krystiana Ochmana i utwór „River” podczas televotingu w trakcie sobotniego finału selekcji „Tu bije serce Europy”. Głosowanie widzów rozpocznie się po wszystkich konkursowych występach, a każdy widz będzie mógł z jednej karty SIM oddać jeden ważny głos. SMS o treści zgodnej z kolejnością startową wysłać trzeba na 7350 (koszt to 3,69 zł z VAT). W pierwszym etapie spośród dziesięciu wykonawców widzowie i jurorzy (50/50) wybiorą najlepszą trójkę, która przejdzie do superfinału. W ostatecznej rundzie spośród trzech kandydatów nowego reprezentanta Polski wybiorą widzowie (tylko głosy oddane w II etapie – televoting uruchomiony będzie ponownie i znów będzie można oddać tylko jeden głos) oraz jurorzy. System dwuetapowy zastosowany będzie w polskich preselekcjach po raz pierwszy. Kolejność startowa i przypisane do artystów numery telefonów znajdziecie poniżej:

  1. Kuba Szmajkowski „Lovesick”
  2. Anna Byrcyn „Dokąd”
  3. Siostry Szlachta „Drogowskazy”
  4. Lidia Kopania „Why does it hurt”
  5. Karolina Stanisławczyk i Chika Toro „Move”
  6. Karolina Lizer „Czysta Woda”
  7. Unmute „Głośniej niż decybele”
  8. Emilia Dębska „All I need”
  9. Krystian Ochman „River”
  10. Daria „Paranoia”

Regulamin głosowania SMS dostępny jest TUTAJ.

Znamy sposób prezentacji głosów

Linie do głosowania zostaną otwarte po prezentacji wszystkich utworów na czas ok. 10 minut. Ich otwarcie i zamknięcie ogłoszą prowadzący koncert. Dodatkowo po prezentacji wszystkich utworów konkursowych jury oceni występy. Każdy juror musi ocenić każdy występ, rozdzielając pomiędzy wszystkich dziesięciu uczestników konkursu 100 punktów (nie można się wstrzymać od głosu, każdy utwór musi zostać oceniony). Głosy Jury zostaną dodane do siebie a następnie zamienione na udział procentowy. Końcowy wynik pierwszego etapu stanowiło będzie połączenie wyniku głosowania jury oraz wyniku głosowania sms w proporcji 50/50. W przypadku remisu decydujące znaczenie ma wartość głosowania jury. Prowadzący koncert odczytają miejsca od 10. do 7., wskazując przy każdym łączny procentowy udział głosów wynikający z głosowania SMS oraz głosowania jury. Procentowy udział głosów przy miejscach 3-1. nie zostanie podany do wiadomości publicznej, a wykonawcy z trzema najwyższymi procentowo udziałami w głosach ponownie wykonają swoje utwory a jury i telewidzowie ponownie na nich zagłosują. Po ogłoszeniu trzech wykonawców z największą sumą punktów dotychczas oddane głosy zostaną wyzerowane, ponownie zostaną uruchomione linie do głosowania SMS, a nowe głosowanie telewidzów zostanie zamknięte po 5 min. Jury konkursowe znów oceni trzech finalistów, rozdzielając pomiędzy nich 100 pkt; (nie można się wstrzymać od głosu, każdy utwór musi zostać oceniony). Głosy Jury zostaną dodane do siebie a następnie zamienione na udział procentowy. Ostateczny wynik stanowiło będzie połączenie wyniku głosowania jury oraz wyniku głosowania sms w proporcji 50/50. W przypadku remisu decydujące znaczenie ma wartość głosowania jury. Prowadzący koncert ogłoszą zwycięzcę konkursu a tym samym Reprezentanta Polski na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji 2022.

Tu bije serce Europy: TVP szykuje niespodzianki!

Telewizja Polska intensywnie przygotowuje się do finału, który już jutro transmitowany będzie od 20:00 przez TVP2, TVP Polonia oraz TVP Rozrywka (tu także z tłumaczeniem na język migowy). Polski nadawca szykuje wielkie show i mnóstwo niespodzianek, stąd pilnuje, by elementy scenariusza czy zdjęcia lub nagrania z prób nie dostały się do mediów. Prasa nie miała wstępu na próby, a artyści byli pouczeni, by nie zdradzać nic na swoich profilach społecznościowych. Wiemy jednak, że sporo atrakcji szykuje się nam nie tylko podczas występów konkursowych, ale też tych specjalnych (a wystąpią m.in. Justyna Steczkowska, Sara James czy Kasia Moś) oraz w przerywnikach. „Wszyscy są świetnie przygotowani, ale w niektórych buzują różne emocje. Radość, ekscytacja, trema. W końcu każdy w z nich ma ten sam cel. Wyśpiewać sobie bilet do Turynu” – mówi o uczestnikach Olek Sikora, który miał dziś okazję obserwować próby w TVP. To także ten prezenter przeprowadzał wywiady z finalistami dla „Pytania na Śniadanie”. Dziś rano pokazano rozmowy z Kubą Szmajkowskim i grupą Unmute, a jutro (sobota) przepytani będą faworyci – Daria oraz Krystian Ochman. Tradycyjnie, zdjęcia z nagrań wywiadów znajdziecie poniżej:

Zdj. N. Młudzik / TVP. SA

Malta i San Marino kontynuują preselekcje

Dziś kontynuowane są preselekcje maltańskie i w San Marino. 🇲🇹 Po wczorajszym półfinale na Malcie dziś wieczorem w ramach specjalnego programu ogłoszone zostaną wyniki i dowiemy się, kto spośród 22 wykonawców przejdzie do finału. O rezultatach decydują widzowie oraz jurorzy. Program ma być poświęcony historii maltańskich startów na Eurowizji, będzie więc mnóstwo materiałów archiwalnych, a także rozmowy z byłymi przedstawicielami kraju. Malta zadebiutowała w 1971 roku, a do tej pory najwyższym wynikiem jaki osiągnęła jest drugie miejsce (zdobyte w 2002 i 2005 roku). Start programu o 21:00 na TVM. 🇸🇲 W San Marino dziś finał kategorii FCE, czyli dla wykonawców biorących udział w castingach i półfinałach „Una voce per San Marino”. Dziś swoje utwory zaśpiewa siedemnastu wykonawców, a do finału finałów jurorzy wpuszczą dziewięciu najlepszych. Wśród faworytów m.in. Camille Cabaltera, Kurt Cassar, Lorenza Rocchiccioli czy Aaron Sibley. Chociaż dziś finał kategorii FCE, wszyscy zastanawiają się jak wyglądać będzie finał preselekcji 19 lutego z udziałem zaproszonych wykonawców, w tym Achille Lauro, który swoje próby odbywa za zamkniętymi drzwiami, ale który miał dziś specjalną konferencję prasową. Ciężko jest przewidzieć wyniki, bo o wszystkim decydują jurorzy. Dziś podano skład komisji: Mogol, Simon Lee, Clarissa Martinelli, Dino Stewart i reprezentantka Andory 2009 – Susan Georgi. Gdzie oglądać dzisiejsze selekcje? Serata Specjali na Malcie rusza o 21:00 i potrwa do 23:30 – transmisja internetowa TUTAJ. Finał FCE w San Marino od 21:10 na SMRTV i w Internecie TUTAJ.

Eurowizja 2022: Scena ma symbolizować Włochy

🇮🇹 Telewizja RAI zaprezentowała dziś projekt sceny, która stanie w turyńskim PalaOlimpico. Koncepcję nazwano „The Sun Within” i faktycznie istotnym elementem sceny ma być konstrukcja z obracających się łuków, które mogą przypominać zachodzące (lub wschodzące) słońce. Co ważne, na scenę Eurowizji po wielu latach przerwy wraca woda (ostatni raz wykorzystana w 2014 roku). Słońce ma rządzić sceną i reprezentować prawdziwe włoskie podejście do życia – zawsze w ruchu, buntownicze, kreatywne, przyjazne, pełne pasji i działające intuicyjnie. „To my mamy w sobie słońce i to jest nasz sposób na świat” – tłumaczy Francesca Montinaro z firmy projektantów. Sama woda, która otaczać ma scenę to symbol Włoch – kraju otoczonego morzami. Scena ma być półwyspem, tak jak półwyspem jest cała Italia. Wiemy też, że Green Room stworzony ma być w formie ogrodu. Telewizja RAI stawia w tym roku zarówno na elementy i koncepcje nowoczesne jak i takie, które odnoszą się do klasyki. Sama konstrukcja z łuków kojarzy się bowiem z jedną ze scen Eurowizji z lat 70.

Kalush nie zdecyduje się na Eurowizję z powodu kosztów?

🇺🇦 Kolejny dzień i kolejne rewelacje z Ukrainy. Przewodniczący komitetu organizacyjnego preselekcji do Eurowizji 2022 i jeden z jurorów – Yaroslav Lodygin zrezygnował z pełnionej funkcji członka zarządu telewizji ukraińskiej z powodu skandalu, do jakiego doszło po finale. Stwierdził, że bierze na siebie część odpowiedzialności za sytuację, która podzieliła Ukraińców, chociaż eurowizyjne emocje miały ich jednoczyć. Lodygin w specjalnym oświadczeniu podkreślił, że Eurowizja jest dla Ukraińców znacznie ważniejsza niż dla innych narodów europejskich. Tymczasem grupa Kalush nie podpisała jeszcze umowy z Suspilne dotyczącej reprezentowania kraju na Eurowizji i może z tego zadania zrezygnować. Powodem mają być … finanse – powiedziała Svetlana Ostapa, przewodnicząca Rady Nadzorczej NSTU. Zaznaczyła, że z budżetu państwa (i telewizji) pokryć można tylko część kosztów podróży na Eurowizję, natomiast większość mimo wszystko artysta musi uiścić z własnej kieszeni. „Wyjazd na Eurowizję jest bardzo drogi” – uznała. Nie wiadomo kiedy Kalush przekaże swoją decyzję i co stanie się, jeśli orkiestra nie podejmie wyzwania.

Za zdjęcie dziękujemy Olkowi Sikorze ; Źródło: TVP, TVM, SMRTV, Eurovision.tv, Eurovoix, Obozrevatel, inf. własne

1 komentarz

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: