Eurowizja: Dziś półfinał na Malcie i dogrywka w San Marino • Kto w końcu reprezentować ma Ukrainę w Turynie? • Polskie preselekcje – najnowsze informacje i statystyki. Jak głosować w „Tu bije serce Europy”? Wywiad z Unmute!

Dziś półfinał na Malcie

🇲🇹 Dziś o 21:00 półfinał preselekcji na Malcie. Show wraca po paru latach przerwy, a o udział w finale powalczy 22 wykonawców. Do ugrania jest 16 miejsc w sobotnim finale, a skład finału ustalą jurorzy oraz widzowie. W stawce dziś m.in. Nicole Azzopardi (JESC 2010) z utworem „Into the fire”, Jessika (San Marino 2018), Francesca Sciberras (JESC 2009), Richard Edwards (ESC 2014) czy uczestnicy znani z poprzednich edycji tacy jak Aidan, Baklava, Jessica Grech czy Matt Blxck. Wśród faworytów wymienia się Aidana i utwór „Ritmu” czy Emmę Muscat z „Out of sight”. Wśród autorów piosenek z dzisiejszego półfinału znajdują się największe sławy maltańskiej branży tacy jak Matthew Mercieca (Muxu) który napisał m.in. tekst do „Diamonds” (JESC 2014) oraz do „Not my Soul” (JESC 2015), Gerard James Borg (autor wielu utworów z maltańskich selekcji od 1999 po 2017 rok, a także piosenek z finałów lub półfinałów narodowych w Belgii, Bułgarii, na Islandii, w Holandii, Norwegii, Rumunii, Hiszpanii, Francji i Grecji, a co najważniejsze współautor sześciu piosenek reprezentujących Maltę na Eurowizji i jednej z Rosji), Philip Vella (współpracował z Borgiem), Dimitri Stassos (współtwórca piosenek Hiszpanii z ESC 2009 i Grecji z 2012), Nektarios Tyrakis (współtwórca Grecji 2004, Białorusi 2005 czy San Marino 2016) oraz Peter Bostrom (współtwórca utworów ze Szwecji i Norwegii 2012 oraz Hiszpanii 2015). Półfinał rozpocznie się o 21:00 i potrwa do 23:30. Transmisja na TVM oraz w Internecie TUTAJ.

Dziś dogrywka w San Marino. Bez Elis Mraz

🇸🇲 We wczorajszym półfinale w San Marino sześciu wykonawców posiadających obywatelstwo tego kraju walczyło o udział w finale kategorii FCE preselekcji „Una voce per San Marino”. Awansowała połowa – Garon x Duan, Giada Pintori i Giulia Vitri. Wielu polskich fanów oglądających półfinał uważa, że poziom był bardzo wysoki. Stawka finału FCE jest niemal kompletna, a dziś o dołączenie do piątkowego show walczą uczestnicy, którzy w półfinałach 1-3 zakwalifikowali się do dogrywki. Spośród 15 kandydatów do finału przejdzie najlepsza trójka. Niestety dziś okazało się, że doszło do dyskwalifikacji Elis Mraz (znanej z preselekcji czeskich). Jej utwór „Imma be” okazał się zbyt długi i nie spełniał regulaminu konkursu. O finał rywalizują dziś m.in. raper Frio, brazylijsko-niemiecka wokalistka Gisele Abramoff, Mad, Niemiec Sebastian Schmidt, pochodząca z Norwegii Vanja Vatle czy włoska wokalistka Daniela Pisciotta. Wykonawcy zaśpiewają swoje utwory, które prezentowali już wcześniej w półfinałach. O wynikach decydować będzie jury. Telewizja SMRTV potwierdziła dziś, że Al Bano będzie gościem wielkiego finału selekcji 19 lutego. Dwukrotny reprezentant Włoch na Eurowizji i wielka gwiazda (także w Polsce) zaśpiewa swoje największe hity w Teatro Nuovo. Aktualnym faworytem finału nadal jest włoski piosenkarz Achille Lauro, znany ze swoich udziałów w Sanremo. Dzisiejsza dogrywka do obejrzenia na SMRTV i w Internecie TUTAJ od 22:00.

Ukraina wyśle Kalush na Eurowizję? Reakcje internautów

🇺🇦 Ukraińscy internauci podzieleni w kwestii wysłania Kalush Orchestra na Eurowizję 2022 do Turynu. Po tym jak telewizja ukraińska Suspilne zaoferowała formacji możliwość reprezentowania kraju, w sieci pojawiły się komentarze zarówno popierające ten pomysł jak i przeciwne. Reagują też fani Aliny Pash, która utraciła szansę na wyjazd na Eurowizję 2022 – uważają, że Kalush nie zasługuje na nominację, a cała sytuacja to wstyd dla całego kraju. Słowo „wstyd” i „cyrk” pojawia się zresztą w komentarzach najczęściej – podaje Obozrevatel. Internauci przypominają aferę jaką Kalush zrobił po preselekcjach oskarżając nadawcę publicznego o manipulowanie wynikami, a także twierdzą, że lepiej jest się wycofać, niż dalej prezentować się światu w takiej formie. Telewizja ukraińska tłumaczy złożenie oferty grupie Kalush regulaminem, który pozwala wyłonić kolejnego reprezentanta zgodnie z listą rankingową finału, a orkiestra zajęła 2. miejsce, wygrywając jednocześnie televoting. Jeśli grupa zgodzi się na reprezentowanie Ukrainy, w Turynie wykona utwór „Stefania”, który lider formacji – raper Oleg Psyuk zadedykował swojej matce z okazji jej 60. urodzin. Grupa na razie nie podjęła decyzji w sprawie udziału w Eurowizji tłumacząc to brakiem kontaktu ze strony telewizji Suspilne. Jeśli się nie zdecyduje, stacja może szukać dalej, jednak już wiemy, że Wellboy (3. miejsce) i Roxolana (4. miejsce) nie są zainteresowani startem w Eurowizji. Na portalu VK pojawiła się informacja, że jeden z członków grupy Kalush – Tymofil Muzychuk opublikował w 2015 roku zdjęcie na tle moskiewskiego soboru Wasyla Błogosławionego. Menadżer zespołu twierdzi jednak, że zdjęcie zrobione zostało przed 2014 rokiem. Sam muzyk podkreśla, że ostatni raz w Rosji był w 2013 roku.

Tu bije serce Europy: Szósta pozycja najszczęśliwsza

🇵🇱 Już w sobotę wielki finał preselekcji „Tu bije serce Europy”, a już jutro rozpoczynają się próby w Studio 5, które są w tym roku zamknięte dla prasy. W trakcie finał w Centrum Prasowym dziennikarze śledzić będą widowisko, a także będą mogli przeprowadzić wywiady z uczestnikami czy gwiazdami koncertu. Przypomnę, że w tym roku reprezentanta Polski wybiera pięcioosobowe jury oraz publiczność. Televoting potrwa 10 minut i rozpocznie się po prezentacji ostatniego utworu (media twierdzą, że z ostatniej pozycji zaśpiewa Daria, a przed nią wystąpi Krystian Ochman). Tym razem głosowanie jest bardzo proste – z jednego telefonu (z jednej karty SIM) można oddać głos tylko na jednego uczestnika. Numer do głosowania sms-owego to 7350 o czym przypomną jeszcze prowadzący w trakcie transmisji. Kolejność startowa nie będzie podawana przez TVP, ale Dziennik Eurowizyjny sprawdził, które miejsca na liście dawały największe szanse na wygraną. Okazuje się, że statystycznie najszczęśliwsza jest szóstka, z której preselekcje wygrali Ich Troje w 2006, The Jet Set, Isis Gee, Kasia Moś i Gromee (średnia zajmowanych miejsc z tej pozycji to 3,8). Drugim najlepszym spotem jest dziewiątka (należąca w tym roku do Ochmana) – tylko jedno zwycięstwo (Blue Cafe), ale łącznie aż pięciokrotne miejsce w top3 (średnia 3,9). Ze „szczęśliwej siódemki” wygrał Michał Szpak, a Lidia Kopania jako jedyna triumfowała zamykając stawkę konkursową. A które pozycje są statystycznie najsłabsze? Pechowa jest piątka (średnia zajmowanych miejsc to 8,5) oraz jedynka (8,4) chociaż to otwierając stawkę w 2011 konkurs zwyciężyła Magdalena Tul. Jak będzie w sobotę? Przekonamy się już pojutrze! Tymczasem dziś rano gośćmi Olka Sikory w „Czerwonym Dywanie” programu „Pytanie na Śniadanie” były Emilia Dębska oraz Karolina i Chika, a jutro rano (piątek) o preselekcjach rozmawiać będą Kuba Szmajkowski i formacja Unmute! Zdjęcia z nagrań zobaczycie poniżej:

Zdjęcia: Natasza Młudzik / TVP S.A.

Dziennik Eurowizyjny. Podcast

Od północy dostępny jest już piąty odcinek podcastu Dziennika Eurowizyjnego. Tym razem w specjalnym, znacznie dłuższym wydaniu, które całe poświęcone jest polskim preselekcjom do Eurowizji! Natalia Kowalczyk, Maja Wojcieszek i Maciej Błażewicz wspominają najciekawsze utwory z historii konkursu oraz wskazują swoich faworytów do wygrania w tym roku! Serdecznie zapraszamy do odsłuchania podcastu, który dostępny jest nie tylko na Spotify, ale też na Apple i Google, a w piątek pod wieczór pojawi się na YouTube.

ZOBACZ NASZ WYWIAD Z UNMUTE!

Źródło: TVM, SMRTV, Obozrevatel, TVP, inf. własne, fot. N. Młudzik / TVP S.A.

%d blogerów lubi to: