Eurowizja: Co dalej z Ukrainą? Kraj nie ma reprezentanta • Nadir z Baku do Turynu! • Znamy finalistów z Francji • Dziś IV półfinał w San Marino oraz nasz wywiad z Karoliną Stanisławczyk i Chiką Toro!

Eurowizja: Ukraina powinna zrezygnować? Alina już to zrobiła

🇺🇦 Sytuacja na Ukrainie nabiera coraz większego rozpędu i sieje coraz większe spustoszenie w wizerunku telewizji ukraińskiej wśród fanów Eurowizji którzy z niedowierzaniem śledzą rozwój wydarzeń. Dziś nadawca Suspilne miał otrzymać od Straży Granicznej oficjalne oświadczenie w sprawie sposobu, w jaki Alina Pash dostała się na Krym siedem lat temu. Okazało się, że dokumenty, które wokalistka wcześniej przedstawiła telewizji nie były prawdziwe i stacja planowała zrezygnować z wysyłania jej do Turynu. Portal Obozrevatel sugeruje, że Pash chcąc uprzedzić fakty sama wycofała się z konkursu i nie będzie reprezentantką Ukrainy. Oficjalnie wiemy jednak, że i tak nie pojechałaby na Eurowizję – dokumenty, które zezwalały na jej start w preselekcjach zostały sfałszowane. Telewizja Suspilne ma teraz prawo zdecydować, kto pojawi się w półfinale Eurowizji w barwach Ukrainy i wiele wskazuje na to, że będzie to Kalush Orchestra. Formacja zajęła w sobotnim finale narodowym drugie miejsce, wygrywając jednak televoting. Po ogłoszeniu wyników oskarżyła Suspilne o manipulację głosowaniem i na razie nie wiadomo czy zgodzi się przejąć rolę reprezentanta. Z pewnością znajdą się tacy, którzy będą doszukiwać się „brudów” na członków zespołu i cała ta kuriozalna sytuacja trwać może jeszcze długo. W ankiecie na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego większość głosujących uważa, że Ukraina powinna wycofać się z konkursu.

Azerbejdżan: Nadir wygrał Eurowizję w „Milionerach”

🇦🇿 Telewizja azerska ogłosiła, że nowym reprezentantem kraju został zwycięzca ostatniej edycji „The Voice” – Nadir Rustemli. Samo ogłoszenie nastąpiło w dość nieoczekiwany sposób i chyba była to niespodzianka dla samego wykonawcy. W porannym programie stacji, gdzie był gościem, zadano mu pytania w stylu programu „Milionerzy” i jednym z nich było: „Kto zostanie reprezentantem Azerbejdżanu na Eurowizji 2022„. Jedną z odpowiedzi do wyboru było jego własne imię i nazwisko. Artysta wyraźnie zdziwiony ostatecznie wskazał siebie, co okazało się prawidłową opcją, a prezenter w euforii ogłosił, że Nadir pojedzie do Turynu. Warto zobaczyć reakcję piosenkarza – pod tekstem! Wiemy, że do otwartego konkursu na piosenkę przyjęto 300 zgłoszeń i teraz trwać będą prace nad wyborem tej, którą zwycięzca „The Voice” wykona we Włoszech. Isa Malikov, szef azerskiej delegacji, zwrócił uwagę, że trzeba będzie odpowiednio dopasować proponowany utwór do skali głosu Nadira oraz jego stylu. Proces ma się zakończyć w marcu, a premiera planowana jest na drugi tydzień przyszłego miesiąca. 22-letni Nadir wygrał „The Voice” miesiąc temu. W konkursie jego coachem był Eldar Gasimov (ESC 2011), a sam Nadir nie stronił od śpiewania tam eurowizyjnych utworów – „Arcade” czy „We could be the same”.

Dziś „Una voce per San Marino” dla „lokalsów”

🇸🇲 W San Marino zakończyły się eliminacje półfinałowe dla uczestników zagranicznych. Spośród 60 kandydatów wybrano dziewięciu, którzy weszli do finału kategorii FCE oraz 15, którzy trafili do dogrywki. Wczoraj z 19 uczestników awans bezpośrednio do piątkowego finału dostali Mate, Raimondo Cataldo oraz Vina Rose, a do dogrywki przeszli Martina Gaetano, Nada & Sissi, Sebastian „Basti” Schmidt, Snei Ap i Vanja Vatle. Odpadli m.in. OnlySara, Oxa Sia czy Tothem. To jeszcze nie koniec półfinałowych przesłuchań, a dziś na scenie w Teatrze Titano pojawią się artyści posiadający obywatelstwo San Marino. Będą to Alibi, Elisa Mazza, Garon x Duan, Giada Pintori, Ginevra Benvivenga i Giulia Vitri. Każdy z nich zaśpiewa po dwa utwory, a jurorzy wybiorą najlepszą trójkę, która trafi do finału kategorii FCE. Nikt z tej szóstki nie będzie miał prawa udziału w dogrywce, więc trzy osoby dziś odpadną. Warto dodać, że bilety na wielki finał 19 lutego już się wyprzedały, a w związku z tym Giunta di Catello di Serravalle we współpracy z telewizją San Marino oferuje możliwość śledzenia wydarzenia na żywo na dużym ekranie w wielofunkcyjnej sali audytorium Little Tony. Wstęp bez żadnych opłat. Zanim jednak dobrniemy do soboty, dzisiejszy półfinał dla kandydatów z San Marino pokazany będzie od 22:00 na SMRTV oraz w Internecie TUTAJ.

Eurowizja • Selekcje: Francja, Islandia, Belgia, Malta

🇫🇷 Telewizja francuska oficjalnie ogłosiła dziś uczestników preselekcji „C’est vous qui decidez” i podała zasady głosowania. Podobnie jak ostatnio przeprowadzone będą trzy rundy. W pierwszej wystąpi dwunastu kandydatów, a widzowie wskażą pięciu do superfinału. W drugiej rundzie pozostała siódemka powalczy o ostatnie miejsce w superfinale – awans przyzna jednemu z nich komisja składająca się z 12 osób. W superfinale o wynikach zadecydują połączone głosy jury i widzów. W skład komisji wejdą m.in. Gjon’s Tears (Szwajcaria 2021), Yseult, Andre Manoukian, Elodie Gossuin (gospodyni JESC 2021) czy Jenifer. O Turyn walczą m.in. Joanna, Elliott Schmitt, Marius Niollet (jego utwór współtworzył Igit), Helene in Paris, Alvan & Ahez (utwór po bretońsku), Julia Fuquet czy Saam. Finał odbędzie się 5 marca. 🇮🇸 Tydzień później obejrzymy finał islandzki gdzie gościem będzie ukraińska formacja Go_A, której eurowizyjne „Shum” stało się viralem po konkursie w Rotterdamie. 🇧🇪 Reprezentant Belgii – Jeremie Makiese – zdradził, że jego utwór jest już prawie gotowy. Nie podał jednak jeszcze daty premiery oraz żadnych szczegółów dotyczących piosenki. 🇲🇹 Na profilu YouTube Eurovision Song Malta pojawiły się fragmenty nagrań z prób przed czwartkowym półfinałem preselekcji. Materiały do obejrzenia TUTAJ.

Tu bije serce Europy: Wywiad z Karoliną i Chiką na naszym kanale!

🇵🇱 Dziś w „Pytanie na Śniadanie” pojawiły się Karolina Lizer i Lidia Kopania. Wykonawczyni „Czystej wody” zaprezentowała czym jest tzw. biały głos, a także zdradziła, że w finale selekcji zaśpiewa…w bieliźnie. Lidia Kopania zapewniała, że nie zawiedzie oczekiwań, jeśli widzowie i jurorzy znów dadzą jej szansę reprezentowania Polski na Eurowizji. Jutro rano w czwartkowym wydaniu programu śniadaniowego TVP2 Olek Sikora rozmawiać będzie z Emilią Dębską oraz z duetem Karoliny Stanisławczyk i kolumbijskiej piosenkarki Chiki Toro. Polsko-kolumbijski duet był też gościem Dziennika Eurowizyjnego, a rozmowę na tematy nie tylko preselekcyjno-eurowizyjne, ale też związane z reggaeton prowadziła Natalia Kowalczyk, która zadawała dziewczynom pytania. Jak układa się współpraca Karoliny i Chiki? Czy jest między nimi odpowiednie „flow”? Czy Chika mówi po polsku? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w najnowszym wywiadzie. Premiera już o 20:00 na kanale Dziennika Eurowizyjnego, a poniżej znajdziecie też zdjęcia z nagrań wywiadów z „Pytanie na Śniadanie”.

Foto: Natasza Młudzik / TVP S.A.

Źródło: Obozrevatel, Suspilne, Ictimai, Eurovoix, Wiwibloggs, SMRTV, France 2, Instagram, YouTube, TVP, Dziennik Eurowizyjny, fot. N. Młudzik / TVP S.A.

%d blogerów lubi to: