Eurowizja 2022: Krystian Ochman faworytem Dziennika Eurowizyjnego. Znamy wyniki głosowania czytelników! • Challenge z piosenkami preselekcyjnymi – nowe video! • Wyjaśniamy sytuację na Ukrainie

Eurowizja: Krystian Ochman naszym faworytem!

🇵🇱 Znamy wyniki plebiscytu „Nasz Faworyt PL2022” w którym podczas dwóch etapów głosowania oddano ok. 40 tys. punktów. Zwyciężył Krystian Ochman i jego utwór „River”, który zebrał prawie 7 tys. punktów czyli 17,53% poparcia. Na drugim miejscu Kuba Szmajkowski z „Lovesick” (12,65%), a na trzecim Ania Byrcyn i „Dokąd” – 10,46%! Chociaż lider zdecydowanie odstawał od reszty, to walka w zakresie miejsc 3-6. była niezwykle wyrównana! Pełne wyniki poniżej:

 1. Krystian Ochman „River” 17,53%
 2. Kuba Szmajkowski „Lovesick” 12,65%
 3. Ania Byrcyn „Dokąd” 10,46%
 4. Karolina Stanisławczyk i Chika Toro „Move” 10, 43%
 5. Daria „Paranoia” 10,13%
 6. Karolina Lizer „Czysta woda” 10,01%
 7. Siostry Szlachta „Drogowskazy” 7,68%
 8. Unmute „Głośniej niż decybele” 7,49%
 9. Lidia Kopania „Why does it hurt” 7,3%
 10. Emilia Dębska „All I need” 6,32%

Naszą relację na żywo z pierwszej fazy głosowania znajdziecie TUTAJ.

TYLKO U NAS: Finaliści w „Pytanie na Śniadanie”

W poprzednich latach faworytami Dziennika Eurowizyjnego byli Margaret (2016), Kasia Moś (2017) i Gromee (2018) – dwie ostatnie osoby faktycznie wygrały preselekcje i reprezentowały nas na Eurowizji. Czy i w tym roku czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego przewidzą zwycięzcę? Dowiemy się już 19 lutego o 20:00 w TVP2, a od jutra (wtorek) w „Pytanie na Śniadanie” Olek Sikora rozmawiać będzie z finalistami selekcji „Tu bije serce Europy”. Na pierwszy ogień pójdą Siostry Szlachta oraz Ania Byrcyn. Obejrzyjcie koniecznie – wywiady pojawią się w cyklu „Czerwony Dywan” programu „Pytanie na Śniadanie w TVP2”. W kolejnych artykułach zdradzimy Wam kto i kiedy rozmawiać będzie z Olkiem, a także pokażemy kolejne ekskluzywne zdjęcia zza kulis nagrań!

Zdjęcia: Natasza Młudzik / TVP S.A.

Tu bije serce Europy: DE Challenge z finalistami

🇵🇱 Dzięki obecności Dziennika Eurowizyjnego w Telewizji Polskiej podczas prac nad materiałami do „Pytanie na Śniadanie” finaliści selekcji wraz z Olkiem Sikorą mogli zmierzyć się w naszym dziennikowym challenge’u w którym wysłuchali szeregu piosenek z historii polskich preselekcji. W zestawie znalazły się te najstarsze utwory (np. z 2003 roku), te najciekawsze występy (np. Queens), znane nazwiska (np. Afromental czy Natasza Urbańska), a także byli reprezentanci Polski – Edyta Górniak, Michał Szpak i Lidia Kopania. Jak zareagowali? Czy udało im się odgadnąć kto chciał reprezentować nasz kraj na Eurowizji? Jak skomentowali występy? Zobacz ich komentarze i sprawdź, czy podołali trudnemu zadaniu! Przypominamy, że na naszym kanale YouTube dostępne są już wywiady z Karoliną Lizer, Krystianem Ochmanem, Anią Byrcyn, Kubą Szmajkowskim, Siostrami Szlachta i Emilią Dębską, a już we wtorek premiera rozmowy z Darią! Subskrybujcie nasz kanał, by niczego nie przegapić!

Dziś II półfinał Una Voce Per San Marino

🇸🇲 Wczoraj telewizja SMRTV pokazała pierwszy półfinał selekcji „Una voce per San Marino”, a spośród 17 kandydatów dwuosobowa komisja wybrała ośmiu najlepszych uczestników, których zaprosiła do dalszych etapów. Do finału kategorii FCE awansowali Aaron Sibley z Wielkiej Brytanii (uczestnik selekcji mołdawskich 2018), Camille Cabaltera oraz duet Eleny i Francesco Faggi’ch, a zwłaszcza awans rodzeństwa zaskoczył wielu polskich widzów selekcji. Do dogrywki (w czwartek) przeniesiono Alessię Labate, Annę Farago, Daniele Pisciottę, rapera Frio oraz faworytkę – finalistkę selekcji czeskich Eliz Mraz, która wypadła wczoraj najlepiej – zdaniem komentujących na Dzienniku Eurowizyjnym. Wyeliminowano m.in. Daniela Mincone, Elisę Del Prete czy Florenta Amare z Francji. Dziś drugi półfinał, a o awans powalczy 20 uczestników (zgodnie z kol. alf. – dziś od G do M). Wystąpią m.in. Gisele Abramoff, grupa The Kokos, Portugalczycy Joao Paulo & Miguel, Kimberly Genil, Kurt Cassar, Leonardo Frezzotti, Luci Blu, Mad czy Marco Saltari. O wynikach decydować będzie dwóch jurorów, ale innych niż wczoraj. Transmisja dziś na SMRTV oraz w Internecie TUTAJ. Start o 22:00, a program potrwa dwie godziny.

Eurowizja: Ukraina znów bez reprezentanta. Co tym razem?

🇺🇦 Niestety znów jesteśmy świadkami kuriozalnej sytuacji po preselekcjach Ukrainy. Wybrana głosami widzów i jurorów Alina Pash może utracić prawo do reprezentowania swojego kraju w Turynie, jeśli nie dostarczy potwierdzonej i autentycznej dokumentacji zaświadczającej, że na Krym w 2015 roku pojechała autobusem z Kijowa, a nie samolotem przez Moskwę, o co oskarżają ją media i internauci. Wokalistka informowała, że na Krym trafiła drogą lądową i pojechała tam w celach prywatnych, jednak istnieją przesłanki świadczące o tym, że skłamała i na półwysep dostała się samolotem przez Rosję co jest złamaniem prawa ukraińskiego i regulaminu preselekcji narodowych. Telewizja Suspilne poinformowała dziś podczas konferencji, że nie ma pewności co do dokumentów przedstawionych przez Alinę, natomiast straż graniczna nie chce przedstawicielom telewizji potwierdzić w jaki sposób Pash przekroczyła granice Krymu, gdyż wokalistkę chroni ustawa o danych osobowych i prawu do prywatności. Stacja telewizyjna nie chce na razie wierzyć Alinie Pash i zapowiedziała, że nie podpisze kontraktu na udział w Eurowizji, jeżeli sprawa się nie wyjaśni.

Jestem wdzięczny obywatelom, który dziś opublikowali informacje twierdzące, że Alina Pash przedostała się na Krym przez Moskwę. Godzinę po tym ponownie zaapelowałem do Straży Granicznej.

Rzecznik stacji

Zaznaczył, że w przypadku gdy Alina Pash nie będzie mogła pojechać na Eurowizję, Suspilne może nominować do konkursu Kalush Orchestrę, która zajęła 2. miejsce, wygrywając jednak televoting. Cztery godziny temu pojawiły się nowe niepokojące informacje – organizatorzy selekcji przekazali, że Europejska Unia Nadawców może zdyskwalifikować Ukrainę za polityzację konkursu. Rzecznik Mykola Chernotitsky zaapelował do mediów o ostrożne opisywanie całej sytuacji by nie doprowadzić do wyrzucenia Ukrainy z Eurowizji. „Jeśli EBU zauważy, że konkurs jest tak związany z polityką, może doprowadzić to do braku naszego kraju w konkursie ” – zaznaczył. W związku z rygorystycznym prawem ukraińskim (prawem antyrosyjskim) doszło już do wycofania Ukrainy z konkursu. W 2019 roku stacja NTU nie podpisała kontraktu ze zwyciężczynią selekcji – Maruv – która miała powiązania z rosyjską wytwórnią muzyczną i planowała koncerty w kraju uznawanym przez Ukraińców za agresora. W związku z tym, że nikt z finalistów nie chciał zastąpić Maruv, Ukraina zrezygnowała z konkursu.

Eurowizja • Selekcje: Słowenia, Norwegia, Armenia, Rosja, Serbia

🇸🇮 Znamy kolejność startową w Słowenii. Stawkę finału otworzy Anabel, a zamknie grupa Batista Cadillac. Duet BQL zaśpiewa jako piąty, a jedni z faworytów – Luma – jako przedostatni. 🇳🇴 W Norwegii finał rozpocznie Oda Gondrosen, Maria Mohn będzie ósma, a zaraz po niej zaśpiewają faworyci – Subwoolfer oraz Elsie Bay. Kolejność startowa utworzona została przez producentów tak, by uatrakcyjnić stawkę. 🇵🇱 Polska kolejność utworzona została w ten sam sposób i z tego samego powodu – nie została jeszcze jednak opublikowana. 🇦🇲 Ormiańskie media sugerują, że Rosa Linn może zostać reprezentantką wracającego do Eurowizji kraju. Szczegóły mają być przekazane w marcu i wtedy też odbędzie się premiera piosenki. Rosa uznana została przez amerykański magazyn „Flaunt” za pierwszą ormiańską producentkę muzyczną. Znana jest z projektu Nvak założonego przez Tamar Kaprelian (ESC 2015). 🇷🇺 Plotki głoszą, że Rosji nie będzie jednak reprezentować Klava Koka, chociaż mówiło się o tym od paru tygodni. Nie wiemy na razie czy to prawda i kto ostatecznie został wybrany. Nadawca rosyjski wskazuje przedstawiciela kraju wewnętrznie, bez preselekcji. 🇷🇸 Smutna wiadomość z Serbii – Goca Trzan wycofała się z preselekcji narodowych z powodów zdrowotnych, a jej miejsce w drugim półfinale zajmą CHEGI & Braća Bluz, którzy zaśpiewają utwór „Devojko sa plamenom u ocima”. Grupa znana jest głównie ze śpiewania na weselach.

Źródło: Dziennik Eurowizyjny, TVP, Pytanie na Śniadanie, YouTube, SMRTV, Obozrevatel, RTV SLO, NRK, Eurovoix, EurovisionFun, RTS, fot: @krystianochman / Universal Music Polska

4 komentarze

 1. Znów zwycięży smęt- tylko sie pociąć .
  Nic dziwniego-kurwizja ma swoje metody i zasady.
  Powiem tak-posluchałam tego raz-mega przygnębiający i smętny utworek.
  Nawet osoba cierpiąca na ciężką odmianę depresji nie powinna tego słuchać.
  Dlaczego zamiast tak bezproduktywnych utworów nie puścić w świat czegoś żywszego, radosnego jak PARANOJA DARII?
  A!Już wiem…..bo nie jest tak sztampowa jak reszta i nie daj, Panie Boże, może
  wygrać…
  A wtedy co????Wieśniakowo przyjazna Polszo???

  Polubienie

  1. Radzę najpierw wziąć głęboki wdech i wydech uspokoić swoje nerwy przed ponowny wpisem, bo wyszedł Pani z tego wpisu potok ciężkostrawnych do czytania słów. Odnosząc się jednak do Pani treści wpisu, każdy artysta ma prawo wybrać, o czym chcę tworzyć tak samo, jak każdy może daną twórczość oceniać, po to są właśnie preselekcje 19 lutego. Jeżeli podoba się Pani piosenka Darii, proszę zagłosować, nikt Pani tego nie zabroni, decyzja należy do Pani, ja zagłosuje na Krystiana, ponieważ bliższe mi są jego emocje i utwór, który opowiada właśnie o tym, abyśmy nie pogrążyli się w ciemnych myślach, abyśmy potrafić odnaleźć w życiu i dobre strony istnienia. Natomiast utwór Darii według mojej oceny jest pozbawiony treści, jest kolejnym utworem przeznaczonym na dyskoteki, ale takie utwory od kilku lat na Eurowizji nie mają nawet szans na wejście do finału.

   Polubienie

  2. Monisia, dlatego, że takie miernoty jak Ty piszą takie bzdety, a nie znają się na muzyce, Polacy nigdy nie wygrywają, a mogą!
   Weź się na disco polo i Zenka, bo wspaniała muzyka i głos, nie dla Ciebie!

   Polubienie

 2. spoko -on wcale nie jest pupilkiem Kurwizji – wręcz odwrotnie! I wcale nie jest pewne, że pojedzie

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: