Eurowizja: Krystian Ochman faworytem bukmacherów przed finałem narodowym „Tu bije serce Europy” • Wywiad: Ania Byrcyn odpowiada na nasze pytania i komentuje utwór „River” Krystiana 🇵🇱

Eurowizja: Polski finał narodowy 19 lutego

Polski reprezentant na Eurowizję 2022 zostanie wybrany już za 2 tygodnie. Podczas finału „Tu bije serce Europy” 19 lutego o 20:00 w TVP2 widzom i jurorom zaprezentuje się dziesięciu wykonawców, a jeden z nich otrzyma bilet do Turynu, a dokładniej do drugiej połowy drugiego półfinału by stamtąd walczyć o awans do finału ESC. Telewizja Polska promuje już wydarzenie na swojej antenie poprzez specjalne spoty. Widowisko podzielone będzie na dwie części – pierwsza rozpocznie się o 20:00, a druga o 21:00. Konkurs realizowany będzie na żywo ze Studia 5, a najpewniej poprowadzą go Marek Sierocki i Olek Sikora, komentatorzy Eurowizji 2022. Na ten moment znamy dziewięć utworów konkursowych, a już w po 7.02 pojawić się ma ten ostatni – „All I need” Emilii Dębskiej. 11 lutego Dziennik Eurowizyjny zaprasza do udziału w plebiscycie „Nasz Faworyt PL2022” w ramach którego wspólnie obejrzymy i wysłuchamy wszystkich utworów i zagłosujemy na najlepsze piosenki. Wyniki podane będą na żywo podczas relacji na YouTube. Szczegóły poznacie wkrótce, a na bazie Waszego głosowania powstanie też nasza nowa topka!

Playlista polskich utworów na Eurowizję 2022

Krystian Ochman faworytem bukmacherów

Firma BetFan.pl prowadzi zakłady na to, kto będzie zwycięzcą polskich preselekcji. Aktualnie faworytem jest Krystian Ochman z utworem „River” (kurs 1,40), a druga jest Daria z „Paranoią” (5,50). Najmniejsze szanse na wygraną mają siostry Szlachta z piosenką „Drogowskazy” (75,00) więc jeśli ktoś obstawi, że to siostry pojadą do Turynu i tak faktycznie się stanie, sporo na tym zarobi. Zakłady prowadzi też STS, gdzie kurs na Krystiana Ochmana to 1,25, a na Darię 6,75. Trzecia jest Ania Byrcyn z „Dokąd” (14,00). Także tutaj najwyższy kurs mają siostry Szlachta (100,00). W rankingu popularności piosenek selekcyjnych na EurovisionWorld.com prowadzi „River”, które ma średnią 5 gwiazdek z ponad tysiąca ocen. Drugie miejsce należy do Darii – wynik to 4,7 gwiazdek, a na miejscu trzecim Ania Byrcyn (4,6). Najniższą ocenę ma „Why does it hurt” Lidii Kopanii – 2,5 gwiazdki. Z dostępnych „topek” czyli rankingów fanowskich dostępnych na YouTube jasno wynika, że selekcje wygrać powinien Krystian Ochman, który niemal wszędzie stawiany jest na pierwszy miejscu. Druga jest Daria, a trzecie miejsce zajmuje duet Karoliny Stanisławczyk i Chici Toro. W top5 znalazło się jeszcze miejsce dla Ani Byrcyn i Kuby Szmajkowskiego, a pozostali kandydaci są daleko w tyle. Najniżej oceniana jest propozycja „Głośniej niż decybele” grupy Unmute.

Ochman podbija YouTube? Statystyki piosenek selekcyjnych

Propozycja Ochmana święci także triumfy na YouTube. Klip obejrzano do tej pory ponad 570 tys. razy, a do tego jak grzyby po deszczu w sieci pojawiło się mnóstwo reaction videos w których mniej lub bardziej znani eurowizyjni YouTuberzy z Polski i za granicy komentują piosenkę. Oczywiście w kwestii wyświetleń „Paranoia” Darii nie ma sobie równych. Teledysk opublikowany 3 miesiące temu ma ponad 11 milionów odtworzeń. „Lovesick” Kuby Szmajkowskiego wydane 2 tygodnie temu jako lyrics video ma 56 tys., podobnie co audio z utworem „Czysta Woda” Karoliny Lizer. Ponad 80 tys. razy włączono na YouTube klip do „Move” Karoliny i Chici, z kolei teledysk do „Dokąd” Ani Byrcyn ma 133 tys. wyświetleń, ale premierę miał już 2 miesiące temu. Ze sporym zaciekawieniem ze strony internautów spotkała się grupa Unmute, a ich „Głośniej niż decybele” ma aktualnie 222 tys. odtworzeń, co jest trzecim najlepszym wynikiem w stawce preselekcji. Najmniej popularne utwory to „Drogowskazy” (22 tys.) i „Why does it hurt” (18 tys.).

Ania Byrcyn: Wywiad z finalistką preselekcji [TYLKO U NAS]

Dziennik Eurowizyjny nadal spotyka się z finalistami „Tu bije serce Europy” i realizuje dla Was wywiady, w których Natalia Kowalczyk rozmawia z uczestnikami konkursu nie tylko o samych preselekcjach czy Eurowizji, ale też o tematach, które z pewnością zainteresują czytelników Dziennika Eurowizyjnego. Dziś prezentujemy wywiad z Anią Byrcyn, która o Eurowizję walczy z utworem „Dokąd„, który sama napisała. Dlaczego zdecydowała się na język polski, kiedy powstał jej utwór i czy pisząc go planowała start w selekcjach? W jaki sposób przygotowuje się do konkursu, co sądzi o swojej konkurencji i ogólnie o Eurowizji? O wszystkim dowiedzie się z prawdziwie „kobiecej” rozmowy poniżej!

Za pomoc w realizacji wywiadu dziękujemy Krutoy Warszawa

Na naszym kanale dostępne są już wywiady z Karoliną Lizer oraz Krystianem Ochmanem, a kolejne rozmowy znajdziecie tam wkrótce, więc koniecznie zasubskrybujcie, by niczego nie przegapić! Na temat preselekcji i udziału Polski w Eurowizji rozmawiamy i rozmawiać będziemy też podczas naszych podcastów! Nowy odcinek w każdy czwartek na Spotify, Apple i Google, a w piątek na YouTube!

Źródło: YouTube, TVP, Betfan, STS, Dziennik Eurowizyjny, inf. własne, fot.: Universal Music Polska, autor zdjęcia: Wanessa Kaczmarek (foto.wania)

%d blogerów lubi to: